May at Penn 1996 Calendar

May
AT PENN


ACADEMIC CALENDAR

1 Reading Days end.

2 Final Exams. Through May 10.

18 Alumni Day.

19 Baccalaureate.

20 12-week Summer Evening Session classes begin.

First Summer Session classes begin.

21 Commencement.


CHILDREN'S ACTIVITIES

Touring ENIAC; tour guides show groups a portion of the original computer; info/registration: 898-4706 or tours@seas.upenn.edu (SEAS/Computing and Educational Technology Services). Through June 1996.

17 Discovering Dance; Bill T. Jones/Arnie Zane Dance Company; Dance Celebration's performance series for schools; see also On Stage; 11 a.m.; Zellerbach Theatre, Annenberg Center; tickets: $5; box office: 898-6791.

22 Philadelphia International Theatre Festival for Children; details below; Annenberg Center. Through May 26.


EXHIBITS

Admission donations and hours:

University Museum: $5, $2.50/seniors and students with ID, free/members, with PennCard, children under 6; Tuesday-Saturday, 10 a.m.-4:30 p.m., Sunday, 1-5 p.m., closed: Mondays, holidays and Sundays from Memorial Day through Labor Day. Institute of Contemporary Art: $3, $1/students, artists, seniors, free/members, children under 12, with PennCard, and Sundays 10 a.m.-noon; Wednesdays, 10 a.m.-7 p.m.; Thursdays-Sundays, 10 a.m.-5 p.m.; closed: Mondays & Tuesdays. Morris Arboretum: $4, $3/seniors, $2/students, free/with PennCard, children under 6; Mondays-Fridays, 10 a.m.-4 p.m.; Saturdays and Sundays, 10 a.m.-5 p.m. Other galleries: free.

Upcoming

1 Folio '96; works by Grad School of Fine Arts students of master print-maker Hitoshi Nakazato; opening reception, May 2, 4:30-6:30 p.m.; Burrison Gallery, Faculty Club. Through May 31.

15 Conversation Pieces II; pairings of Philadelphia artists Gabriel Martinez, Tristan Lowe and Virgil Marti and European Vanessa Beecroft, Ugo Rond-inone and Anne Sauser-Hall create visual dialogues on contemporary aesthetics and culture; preview reception, May 14, 9-11 p.m., with music by Pardo Pond; tour with ICA director Patrick Murphy and Diane Karp, May 17, 1 p.m.; see also Films and On Stage; ICA. Through July 14.

Now

Books of Hours of St. James H.: Approximating Symmetry; David Stephens' pencil and encaustic works on paper; Esther Klein Gallery, University City Science Ctr. Through May 9.

Household Words: Women Writing From and About the Kitchen, 1600-1950; Kamin Gallery, Van Pelt-Dietrich Library. Through June 26.

Distant Relations: The Relationship Between Arabs and Jews; David Wells's black & white photos; First Fl. Sharpe Gallery, Museum. Through June 19.

Mary Ellen Mark: 30 Years; some of the best of the Penn alumna's black & white photos; Arthur Ross Gallery, Fisher Fine Arts Library, Furness Building (Annenberg Public Policy Center; Arthur Ross Gallery). Through June 9.

From Written to Printed Text: The Transmission of Jewish Tradition; Rosenwald Gallery, Van Pelt-Dietrich Library. Through June 26.

Lyn Haber; Morris Arboretum. Through June 30.

Ormandy the Interpreter; Eugene Ormandy Gallery, Van Pelt-Dietrich Library. Through June 30.

Images of Victory: Woodblock Prints from the Sino-Japanese War (1894-95); Second Floor Changing Gallery, Museum. Through Aug. 31.

Sculpture of Harry Gordon; Arboretum. Through 1996.

Time and Rulers at Tikal: Architectural Sculpture of the Maya; Museum. Through Fall 1997.

Ongoing

Ancient Greek World; Living in Balance: Universe of the Hopi, Zuni, Navajo and Apache; Ancient Mesopotamia: Royal Tombs of Ur; The Egyptian Mummy: Secrets and Science; Raven's Journey: World of Alaska's Native People; Buddhism: History and Diversity of a Great Tradition; Museum.

University Museum Tours

Meet at main entrance; 1:30 p.m.

12 The Classical Age of Greece

18 The Peoples of the Plains

19 Polynesia


FILMS

22 Arsenic and Old Lace (Capra, USA, 1944); in conjunction with ICA exhibit; 6 p.m.; free with gallery admission; ICA.

29 Nashville (Altman, USA, 1975); in conjunction with ICA exhibit; 6 p.m.; free with gallery admission; ICA.

Festival of World Cinema

Films and events at International House (IH), Annenberg Center (AC), Cinemagic Theater, 3925 Walnut (CM) and other Philadelphia theaters; tickets/coupons: 893-1145; schedules and other Festival info: 1-800-WOW-PFWC or www.libertynet.org/~ihouse; foreign language films with English subtitles. Repeat showings in italics.

1 Palookaville (Taylor, USA, 1995); 8 p.m.; AC.

2 Screenwriting Lecture/Discussion; 4 p.m.; IH

African Child (Chevallier, France/Guinea, 1994); 6:30 p.m.; IH. May 4, 1 p.m., CM; May 12, 2:30 p.m., IH.

Wife (Noonan, USA, 1994); 7:30 p.m.; AC.

Darien Gap (Anderson, USA, 1995) and Existentialist Cowboy's Last Stand (Blaiklock, Australia, 1995); 8:30 p.m.; IH. May 5, 9:15 p.m., IH.

3 Water Carrier (Cardoso, Colombia/USA, 1994) and Dreams Not Yet Dreamed (Sacasa & Chavéz, Nicaragua, 1995); 5 p.m.; IH. Water Carrier repeated May 12, 1 p.m, IH.

Sharaku (Shinoda, Japan, 1995); 6:30 p.m.; AC. May 5, 7:15 p.m., AC.

May Day (Grange, France, 1994); 7 p.m.; CM. May 4, 9:45 p.m., CM; May 6, 9:30 p.m., IH.

Tale of Three Jewels (Khleifi, UK/Belgium/Pal-estine, 1995); 7:15 p.m.; IH. May 9, 7 p.m., CM.

Angela (Miller, USA, 1994); 9:15 p.m.; AC. May 4, 6:45 p.m., IH.

Single Spark (Park, Korea, 1995); 9:45 p.m.; CM. May 5, 4:30 p.m., AC.

Shorts: End of Innocence: Altair (Klahr, USA, 1994), Bathing Boxes (Turner, UK, 1995), How to Make Love to a Woman (Plympton, USA, 1995), Mr. Ikegami's Flight (Connolly, Australia, 1995), Sidney's Chair (Bangura, UK, 1995), Sortie de Bain (Henrard, Belgium, 1994), Stolen Shadows (Killacky, USA, 1995), That Rhythm/Aquel Ritmillio (Fesser, Spain, 1994), La Vie en Rose (Reeves, New Zealand, 1994), Your Name in Cellulite (Noonan, Canada, 1995); 9:45 p.m.; IH.

4 Constructing Truth and Fiction: A Filmmaker's Panel; noon; IH.

Shorts: Animations: Altair, BWAY (Dwass, USA, 1995), His Comedy (Bush, USA, 1994), How to Make Love to a Woman, Joy Street (Pitt, USA, 1995), Small Treasures (Watt, Australia, 1995), Sortie de Bain, Your Name in Cellulite; 2:30 p.m.; IH.

The Monkey Kid (Wang, USA/China, 1995); 3 p.m.; AC.

Procedure 769: The Witnesses to the Execution of Robert Alton Harris (van Hoewijk, Canada, 1995) 4 p.m.; CM. May 6, 6:45 p.m., CM.

Color of a Brisk & Leaping Day (Munch, USA, 1996); 4:15 p.m.; IH.

Garden/Zahrada (Sulik, Slovakia/France, 1995); 6:30 p.m.; AC.

Korea (Black, Ireland, 1995); 7 p.m.; CM.

Au Revoir/Tot Ziens (Honigmann, Netherlands, 1995); 9:30 p.m.; AC. May 6, 9 p.m., CM.

Aelita, Queen of Mars (Protazanov, USSR, 1924); silent film with live accompaniment by Musica Curiosa; 9:30 p.m.; IH. May 5, 1 p.m., IH.

5 Labor or Love: Critics Go to the Movies; 1 p.m.; IH.

Men of the Ports (Tanner, Italy/Switzerland, 1995) and Sao Paulo South Border/Onde Sao Paulo Acaba (Segilmann, Brazil, 1995); 1:30 p.m.; CM.

Under the Domim Tree (Cohen, Israel, 1995) and Two Little Girls and a War (Sigurdardottir, Germany/Iceland, 1995); 2 p.m.; AC.

Feast at Midnight (Hardy, UK, 1995); 4 p.m.; CM. May 7, 7 p.m., CM; May 11, 9:30 p.m., CM.

Struggles in Steel (Buba & Henderson, USA, 1995); 4:15 p.m.; IH.

Shorts: Shape Shifters: The Elixir (Evteyeva, Russia, 1995), His Comedy, Joy Street; 6:15 p.m.; CM.

Dadetown (Hexter, USA, 1995); 6:45 p.m.; IH.

Naked with Oranges (Lamata, Venezuela, 1995); 8:30 p.m.; CM.

6 Guimba The Tyrant (Sissoko, Mali/Burkina Faso/Germany, 1995); 7 p.m.; IH. May 11, 1:30 p.m., CM.

7 Exhibiting Your Film/Video Work Publicly: A Primer; 6:30 p.m.; IH.

Troublesome Creek: a Midwestern (Jordan & Ascher, USA, 1995); 6:30 p.m.; IH.

Curtis's Charm (L'Ecuyer, Canada, 1995); 9 p.m.; IH. May 9, 9:15 p.m., IH.

Cross My Heart and Hope to Die (Holst, Norway, 1994); 9:15 p.m.; CM. May 10, 7:15 p.m., CM; May 12, 4 p.m., CM.

8 It's a Long Way to the Sea (Barua, India, 1995) and Still Life with a Small Cup (Bush, UK, 1995); 6 p.m.; IH.

First Night Festival of Independents: Watermelon Woman (Dunye, USA, 1995); 8:30 p.m.; IH. May 10, 10:15 p.m., IH.

Love Me and You Will See (Torres, Cuba, 1994) and Madagascar (Perez, Cuba, 1994); 8:45 p.m.; CM.

9 La Murciaiola (Ciancarelli, Italy/USA, 1996) and Thurmond, W.Va. (Harrison, USA, 1995); 5 p.m.; IH.

Festival of Independents: Who Are We?: Turning of the Belles (Marshall, 1995), My Life as a Poster (Talukdar, 1995), Hard Hearted One (Doyle & Rudman, 1996), Deck (Hess, 1995), Bound (Takesue, 1995), Go-Go Rama Mama (McCabe, 1995); 7:15 p.m.; IH.

Ghost in the Shell (Oshii, Japan, 1995); 9:45 p.m.; CM. Repeated May 10, midnight, CM; May 11, 4 p.m., CM.

10 Outpost, Hungary (Gothar, Hungary/Romania, 1994); 5 p.m.; IH.

W.E.B. DuBois (Massiah, USA, 1995); 7 p.m.; IH. May 11, 5:30 p.m., IH.

Shorts: Boys to Men: The Beatnicks (Williams, USA, 1995), Out of the Blue (Lamb, Hong Kong, 1995) and That Rhythm; 9:45 p.m.; CM.

11 Kimia (Darvish, Iran, 1995); 1 p.m.; IH.

Vintage: Families of Value (Harris, USA, 1995); 3:15 p.m.; IH.

Tit and the Moon (Luna, Spain, 1994); 7:30 p.m.; CM.

Festival of Independents: Show Me a Story: I, Zupt 49 (Coleman, 1994), Form and Void (Campbell, 1995), Tack (McCabe, 1995), Moo (Enright, 1995), Pickled Okra (Streicher, 1995), The Size 7 Social (Redding, 1995), Factory and Air Conditioners (Walsh, 1995); 8:30 p.m.; IH.

12 TBA #1; 4:30 p.m.; IH.

TBA #2; 7 p.m.; CM.

Shorts Extravaganza; 7 p.m.; IH.


MEETINGS

7 Faculty Club Meeting; annual meeting of regular members and election of members to the Board of Governors; 4 p.m.; Faculty Club (Faculty Club).

16 Lesbian, Gay, and Bisexual Staff and Faculty Meeting; noon; room info: 898-5044 or bobs@pobox.upenn.edu.

17 College Alumni Society Annual Meeting and Student Awards Reception; 5:30-7:30 p.m.; Ben Franklin Rm., Houston Hall (College Alumni Society).


MUSIC

3 Early Music at Penn; Gwyn Roberts directs Penn Baroque Ensemble and Recorder Ensemble in music by Bois-mortier, Marcello, Rameau, and more; 8 p.m.; Bodek Lounge, Houston Hall.


ON STAGE

2 Vilna's Got a Golem; Zavel Mogu-lesko directs the Mogulesko Yiddish Troupe in Ernest Joselovitz's new work, a play-within-a-play put on by travelling actors; 8 p.m.; Harold Prince Theatre, Annenberg Center; $26/Fri. & Sat., $23/other performances, $12/students; tickets: 898-6791. Repeated May 3, 4, 7-10, 14, 15, 17, 8 p.m.; May 5, 2 & 7 p.m.; May 11, 2 & 8 p.m.; May 12, 2 & 7 p.m.; May 16, 11 a.m. & 8 p.m.; May 18, 2 & 8 p.m.; May 19, 2 p.m.

6 Previewers; reading of a new play; 7 p.m.; $5, free/students; tickets: 898-6791.

15 Last Flight of a Wingtip or Vanish in Our Sleep; performance art by Homer Jackson and Lloyd Lawrence; in conjunction with ICA exhibit; 6:30 p.m.; ICA; reservations: 898-7108.

16 Still/Here; Bill T. Jones/Arnie Zane Dance Company's work about facing death; 7 p.m.; Zellerbach Theatre, Annenberg Center; $26, $12/students; tickets: 898-6791. Repeated May 17 & 18, 8 p.m.; May 19, 3 p.m.

30 Black Russian; Seth Rozin directs Thomas Gibbons's play of an African American communist who emigrates to the Soviet Union during the Great Depression and his son who visits the U.S. after the fall of communism; 8 p.m.; Harold Prince Theatre, Annenberg Center; $16, $8/students & seniors; tickets: 898-6791. Repeated May 31 & June 1, 5-8, 12-15, 8 p.m.; June 2, 9, 16, 2 p.m.


SPECIAL EVENTS

3 Seventh Annual History of Nursing Assembly; traditional procession to the graves of nursing reformers Alice Fisher and S. Lillian Clayton at The Woodlands Cemetary; noon-2 p.m.; Main Gate, The Woodlands Cemetary (40th and Woodland Ave.); opening remarks: Stephanie Stachniewicz, PGH; introduction: Karen Buhler-Wilkerson, Center for the Study of the History of Nursing; commentary: Remembering the Past and Repeating It Anyway, Joan Lynaugh, history of nursing and health care; reception follows, Hamilton Mansion (CSHN).

Eye on Pennsylvania Women; fund-raiser for the Association of Alumnae Scholars Award Endowment Fund includes tour of Mary Ellen Mark exhibit, 3:30-5 p.m.; reception at President's house, 5:30-6:30 p.m.; $35; info/registration: 898-7811.

4 Creative Black-Tie Dinner Dance; annual ICA fundraiser catered by Frog Commissary, jazz music by Denise King, silent auction, and sale of special edition prints by Judith Schaechter and Andres Serrano; 7 p.m., $150-1500; Party-After, dessert and dancing, 10 p.m., $35; reservations: 898-7108.

10 1996 Plant Sale; noon-7 p.m.; with the American Rhododendron Society's Spotlight on Rhododendrons, 10 a.m.-4 p.m.; Morris Arboretum.

12 Mothers' Day with the Morris Dancers; colorful English folk dancing; 1-3 p.m.; Morris Arboretum.

18 Dedication of the new Lippincott Library and Safra Business Research Center; 10 a.m. (Penn Libraries).


SPORTS

12 M. Heavyweight Crew v. Northeastern (Burk Cup); Schuylkill River.

24 M. Heavyweight Crew v. Cornell (Madeira Cup); Schuylkill River.


Philadelphia International Theatre Festival for Children: May 22-26

All performances held: Zellerbach Theatre, Harold Prince Theatre, Studio Theatre, Annenberg School Theatre, International House, and Movement Theatre International; see performance schedule below; tickets: $7/person for one show, $3.50/person each additional show; information: 898-6791; unless noted, performances are for all ages.

Outdoor activities: Playworks, arts and crafts workshops, free to Festival ticketbuyers; Stageworks, with Give and Take Jugglers (pictured at right) and other performers; Annenberg Plaza; free to the public.

The Book of Miracles; The Roseneath Theatre Company, Canada; for grades 1 and up. May 22, 10 a.m.; May 23, noon; May 24, 10 a.m.; May 25, 10 a.m. and 4 p.m.; May 26, noon and 4 p.m.

Castles in the Sky; Gale LaJoye, United States (pictured above). May 22, 10 a.m.; May 23, noon; May 24, 10 a.m.; May 25, noon and 4 p.m.; May 26, 1 and 4 p.m.

Namu Lwanga & Kayaga; from Uganda/United States. May 22, 10 a.m.; May 23, noon; May 24, 10 a.m.; May 25, 2 p.m.; May 26, 2:30 p.m.

Tall Tales; Communicado Theatre Company, Scotland; grades 3 and up. May 22, 10 a.m.; May 23, 10 a.m.; May 24, noon; May 25, 11 a.m., 1 and 3 p.m.; May 26, 1:30 and 3:30 p.m.

World on a String; The Cashore Marionettes, United States (pictured at right); grades 1 and up. May 22, 10 a.m. and noon; May 23, 10 a.m. and noon; May 24, 10 a.m. and noon; May 25, 11 a.m., 1 and 3 p.m.; May 26, noon and 3 p.m.

The Hobbit; Theatre Sans Fil, Canada. May 22, noon; May 23, 10 a.m.; May 24, noon; May 25, 10 a.m., noon and 4 p.m.; May 26, 1 and 4 p.m.

Robinson Crusoe; TAM Teatromusica, Italy; grades 2 and up. May 22, noon; May 23, 10 a.m.; May 24, noon; May 25, noon and 2 p.m.; May 26, 2 p.m.

Cathy & Marcy; Cathy Fink & Marcy Marxer, United States. May 22, noon; May 23, 10 a.m.; May 24, noon.; May 25, 10 a.m. and 2 p.m.; May 26, 2:30 p.m.

The Firemen; Theatergroep Wederzijds, The Netherlands; grades 2 and up. May 22, noon; May 23, noon; May 24, 10 a.m.; May 25, noon and 3 p.m.; May 26, noon and 3 p.m.


ALUMNI/FACULTY EXCHANGES

Friday, May 17

Social Services and Fiscal Responsibility: Doing More with Less; keynote speaker: Hon. Chaka Fattah, U.S. House of Representatives; Neal Cutler, Michael Reisch, Phyllis Solomon and Steven Devlin, social work; Lisa DeMello, SW'92 and Elaine Fox, Philadelphia Health Maintenance Corp.; Susan Hoechstetter, National Association of Social Workers; Renee Levine, Centennial School District, Warminster, PA; Barbara Johnson, Philadelphia School District; Roland Johnson, Grundy Foundation; Anthony Mauro, SW'70, CHOP; Rodney Williams, SW'68, Philadelphia Corp. for Aging; 8:15 a.m.-4 p.m.; Ballroom Level, Penn Tower Hotel, 34th and Civic Center Blvd.; info/fees/registration: 898-5526 (Social Work).

Public Conversation: Issues of Race and Gender; Houston Baker, Greenfield Professor of Human Relations and director, Center for the Study of Black Literature and Culture; Lani Guinier and Susan Sturm, law; 10-11:30 a.m.; 110 Annenberg School (Law School, Annenberg Public Policy Center).

Fact, Fiction, and Family; Belva Plain, novelist; Nancy Plain Goldfeder, CW'72, author; Diana Cavallo, CW'53, English, author; Peshe Kuriloff, Writing Across the University and English; 1-2 p.m.; Rosenwald Gallery, Sixth Floor, Van Pelt-Dietrich Library (Penn Libraries; General Alumni Society).

From the Benign to the Bizarre: Could This Happen to Your Pet? Kenneth Drobatz, emergency services, VHUP; 1-2 p.m.; VHUP Small Animal Hospital (Vet School).

Educating in the Information Age; moderator: Gregory Farrington, dean, SEAS; Sylvia Charp, GrD'66; Charles Dwyer, GSE; Alan Filreis, English; 1-2:30 p.m.; Alumni Hall, Towne Building (SEAS; GSE; SAS).

Professional Responsibility in Pretrial Litigation: The Morgantown Civic Center Collapse; Janet Perry, Center on Professionalism; 2-4 p.m.; T-145, Tanenbaum Hall; CLE info/fees/registration: 898-9812 (Ctr. on Professionalism).

The Birth of ENIAC: Behind the Scenes with Pres and John; moderator: Peter Patton, vice provost, Information Systems and Computing; Kay Mauchly Antonelli, ENIAC programmer; 2:30-4 p.m.; Alumni Hall, Towne Building (SEAS).

Art in Context: The Medici Put Old Wine in New Bottles, Play the Golden Age Card, and Go for Baroque; Malcolm Campbell, history of art; farewell lecture; 3-4 p.m.; 110 Annenberg School (SAS).

Money, Medicine and Morals ... Do They Mix? moderator: Arthur Asbury, neurology and vice dean, Faculty Affairs, Med School; Arthur Caplan, bioethics in molecular and cellular Engineering and director, Center for Bioethics; 3-4 p.m.; Austrian Auditorium, Clinical Research Bldg. (Med School).

From Locust Walk to the Information Highway: An Invitation to the Internet; Robert Pallone, C'77, G'83, director, Development Information Services; Daniel Updegrove, associate vice provost, Information Systems and Computing; 3-4:30 p.m.; Class of 1955 Conference Room, Second Floor, Van Pelt-Dietrich Library (SEAS; Penn Libraries).

Saturday, May 18

Cultural Competency: Lessons Learned from the Community; Vernice Ferguson, nursing; Howard Stevenson, Jr., GSE; Peter Vaughan, social work; 8:30-10 a.m.; Auditorium, Nursing Education Building (School of Nursing).

Penn Admissions Seminar for Alumni Families; Harriet Joseph, Jennifer Wollman, C'92, GEd'95 and Ricki Gever, C'95, Alumni Council on Admissions; Gwynne Ryan Lynch, C'91, Undergraduate Admissions; 9-10:30 a.m.; 109 Annenberg School (Alumni Council on Admissions).

Personal Finance: How to Invest in the Stock Market; moderator: Marshall Blume, finance and director, Rodney C. White Center for Financial Research; additional participants TBA; 9-10:15 a.m.; 350-351 Steinberg Hall-Dietrich Hall (Wharton).

Books or Bytes? Publishing in the 21st Century; Marvin Brown, Esq., W'56, president, Penguin USA; Daniel Traister, curator, special collections research services, Penn Libraries and English; 9:15-10:15 a.m.; Class of 1955 Conference Room, Van Pelt-Dietrich Library (Class of 1956).

A Cultural Biography of Pearl S. Buck; Peter Conn, English; 9:30-10:30 a.m.; Benjamin Franklin Room, Houston Hall (SAS).

The Lawyer as Entrepreneur; moderator: Charles Mooney, Jr., law; Betsy Cohen, L'66, chairman and CEO, Jefferson Bank; William Hangley, L'66, Hangley Aronchick Segal & Pudlin; Paul Levy, L'72, Joseph Littlejohn & Levy; Robert Toll, L'66, chairman and CEO, Toll Brothers, Inc.; 10-11:15 a.m.; T-145, Tanenbaum Hall (Law).

Touch and Healing: Helping Yourself Feel Better; moderator: Sarah Kagan, gerontological nursing; Martha From, Nu'68, GNu'72, Widener and therapeutic touch practitioner; Bonnie Blair O'Connor, G'83, GR'90, Medical College of Pennsylvania and Hahnemann University; 10-11:15 a.m.; Auditorium, NEB (Nursing; SAS).

Campus Planning and Architecture at Penn: The Perelman Quadrangle; Stanley Chodorow, provost; Denise Scott Brown & Robert Venturi, Venturi Scott Brown Associates; 10-11:30 a.m.; Bodek Lounge, Houston Hall (Graduate School of Fine Arts).

How Do You Know?; Will Harris, director, Benjamin Franklin Scholars and political science; 10:15-11:30 a.m.; 310 Hayden Hall (Franklin Scholars/General Honors; University Scholars).

Household Words: Women Writing From and About the Kitchen, 1600-1950; Janet Theophano, folklore and folklife and College of General Studies; 10:30 a.m.; Kamin Gallery, Van Pelt-Dietrich Library (CGS).

Electronic Commerce: Cybermarket Futures; moderator: Eric Johnson, marketing and operations & information management; additional participants TBA; 10:30-11:30 a.m.; 350-351 Steinberg Hall-Dietrich Hall (Wharton).

Woodstock: Act One, Take Two; John Roberts, C'66, president, Woodstock Ventures; 10:30-11:30 a.m.; 110 Annenberg School (Class of 1966).

The Entrepreneur in Asia; moderator: Stephen Kobrin, multinational management and director, Lauder Institute; additional participants TBA; 3-4:30 p.m.; 1106 Steinberg Hall-Dietrich Hall (Wharton).

Financial Services: The Changing Face of "Banking"; moderator: Anthony Santomero, finance and director, Financial Institutions Center; additional participants TBA; 3-4:30 p.m.; 1206 Steinberg Hall-Dietrich Hall (Wharton).

Sunday, May 19

The Empowerment Zone: Perspectives on Place-Based Development Strategies; Norman Glickman, Center for Urban Policy Research, Rutgers; Donna Cooper, Philadelphia Mayor's Office of Community Services; Theodore Hershberg, Center for Greater Philadelphia and urban public policy; Jeremy Nowack, Delaware Valley Community Reinvestment Fund; 10 a.m.-noon; Penniman Library, Bennett Hall (Urban Studies).


ALUMNI WEEKEND EVENTS

For information about locations and prices, pick up a brochure from Alumni Relations office or the Alumni Tent during the festivities; info: 898-7811.

Friday, May 17

Getting A Life: The Penn Campus 100 Years Ago; 11 a.m.

Belva Plain Booksigning; 11 a.m.-noon; see also Alumni/Faculty Exchanges.

Institute of Contemporary Art Director's Tour; 11 a.m.-noon.

Highlights of the University of Pennsylvania Museum; 2 p.m.

Come Play with the Quakers; 2-4 p.m.

Alumni Council on Admissions Open House; 2:30-5 p.m.

Career Planning and Placement Services Open House; 3-5 p.m.

How to Do Well While Doing Good; 4 p.m.

Quad Visit; 4 p.m. Repeated May 18, 11 a.m. and 4 p.m.

Black Alumni Society Reception; 4p.m.

General Alumni Society Board Meeting; 4:15 p.m.

Open Alcoholics Anonymous Meeting; 5 p.m.

Organized Classes Annual Meeting; 5:15 p.m.

College Alumni Society Annual Meeting; 5:30-7:30 p.m.

Young Alumni Happy Hour; 5:30-7:30 p.m.

Alumni Weekend Buffet Dinner; 5:30-8 p.m.

Red & Blue Rendezvous; 7-11 p.m.

Penn Glee Club Performance; 8 p.m.

Ben's Blockbuster; 9:30 p.m.-1:30 a.m.

Saturday, May 18

Alumni Run; 9:30 a.m.; registration and post-entries: 8-9 a.m.

Campus Loop Shuttle Service; 9 a.m.-5 p.m.

Breakfast at the Library; 9-10 a.m.

Benjamin Franklin Scholars/General Honors and University Scholars Continental Breakfast; 9:30-10:15 a.m.

Newman Center Bagel Breakfast and Open House; 9:30-10:30 a.m.

Association of Alumnae Coffee Hour; 9:30-11 a.m.

Architectural Archives Tours; 10 a.m.

Christian Association Open House; 10 a.m.-noon.

Lippincott Library Ribbon Cutting; 10:15 a.m.

Virtual ENIAC Tour; 10:30-11:30 a.m.

Alumni Business Card Exchange; 10:30 a.m.-noon.

What it's Worth and to Whom; 11 a.m.

Alumni Day Picnic; 11 a.m.-2 p.m.

Penn Parade of Classes; Grand Marshals: Sally and Alvin Shoemaker, W'60, Hon'95; Elizabeth Haldeman and Peter Shoemaker, C'86; Alison Avery Smith and John Shoemaker, C'87; Julie and Christopher Shoemaker, W'91; and Julie Shoemaker, C'94; Old Guard, 1:30 p.m.; Classes of 1996-1946, 2 p.m.

Penn Party on the Green; 2-5 p.m.

WXPN 50th Anniversary Alumni Reception; 3:30-5:30 p.m.

Ivy Day Ceremonies; 4 p.m.

DP Alumni Association Reception; 4-5:30 p.m.

Modern Languages College House Alumni Reception; 4-6 p.m.

Penn Band Alumni Reception; 4-6 p.m.

Curtis Organ Concert; 8 p.m.

Sunday, May 19

Urban Studies 25th Anniversary Program; 10 a.m.-4 p.m.

Ware House Brunch; 12:30 p.m.

Monday, May 20

Baccalaureate Mass; 11 a.m.

Graduation Buffet; 11 a.m.-3 p.m.

Baccalaureate Service; 3 p.m.

Tuesday, May 21

240th Commencement; 10:15 a.m.

Graduation Buffet; 11:30 a.m.-3 p.m.

Graduate and Professional School Alumni Events

For more information, please contact sponsoring school.

Graduate School of Fine Arts: 898-2539, or scaff@ben.dev.upenn.edu.

Law School: 898-9438.

Dental Medicine: 898-8951.

Engineering and Applied Science: 898-6564, or alumni@eniac.seas.upenn.edu.

Medicine: 898-5298.

Nursing: 898-1665.

Social Work: 898-5526.

Veterinary Medicine: 898-1481.

Wharton Evening: 662-3630 (days) or 534-9054 (evenings).

Wharton: 898-8478 or alumni.affairs@wharton.upenn.edu


FITNESS/LEARNING

Buddhist Meditation Practice; 1-2 p.m., Wednesdays; Christian Association Chapel. Through May 8.

English Language Programs Evening Course Registration; classes meet 6-8:30 p.m.; Conversation; Mondays and Wednesdays, May 15-June 19; TOEFL Preparation; Tuesdays and Thursdays, May 21-June 20; Oral Presentations; Thursdays, May 23-June 20; $290/twice-a-week classes, $145/once-a-week class ($10 fee for late registrants); information: 898-8681.

Guided Walking Tours; Saturdays and Sundays; 2 p.m.; Morris Arboretum; admission and hours: see Exhibits.

Jazzercise; 5:30-6:30 p.m.; Mon., Tues. and Thurs.; Philadelphia Child Guidance Ctr.; first class free; $3.50/class, $2.50/students; information: Carolyn Hamilton, 662-3293 (days), 446-1983 (evenings).

Penn Council for Relationships Therapy Groups; info: 382-6680.

Quaker Worship Group; noon; Christian Ass'n Aud. Wednesdays.

Recreation Classes; 10-wk. classes (May 20-July 26; $70, $40/students): self defense, adv. & step aerobics; 5-wk. clas-ses (May 20-June 21; $35, $20/students): beg. squash, tennis, beg. in-line skating; Gimbel or Hutchinson Gym; PennCard or Recreation ID required; 898-6100.

Sahaja Yoga Meditation; 11 a.m.; Franklin Room, Houston Hall; info: 602-8680 or 259-8932. Sundays.

1 Building a Successful Consulting Practice; 6:30-9 p.m.; $185; info/reg.: 898-4861 (Wharton Small Business Development) Weekly through May 15.

8 Annual Housing Fair; with banks, title insurance companies and realtors; 11 a.m.-2 p.m.; Bodek Lounge, Houston Hall (Office of the Treasurer).

Conversation Hours

Arabic; 11 a.m.-noon; 843 Williams Hall. Fridays.

Persian; noon-1 p.m.; 843 Williams Hall. Fridays.

Turkish; 3-4 p.m.; Hall of Flags, Houston Hall. Fridays.

F/SAP

Faculty/Staff Assistance Program noon workshops in Houston Hall; information: 898-7910.

Surviving Divorce and Separation; call for details.

1 Sobriety Group. Every Wednesday.

3 Helping Your Children Through a Divorce.

7 Caregivers. Every first Tuesday.

9 Nutrition for Healthy Bodies.

23 University Transitions: A Survivor's Guide.


TALKS

1 Confederate Women: A Clash of the Old and New; Drew Faust, history and author of Mothers of Invention: Women of the Slaveholding South in the American Civil War; noon; Warwick Hotel, 17th & Locust St.; $18 (incl. lunch); information: 898-5262 (College Alumni Society).

The First Three Minutes: Calcium Channel Modulation and the Control of Mammalian Fertilization; Harvey Florman, Tufts; noon; Pharmacology Library, John Morgan Bldg. (Ctr. for Research on Reproduction & Women's Health).

Signal Transduction and Gene Regulation in T Cell Development; Dan Littman, NYU; 4 p.m.; Grossman Auditorium, Wistar (Wistar).

2 An Overview of Potential Animal Models for Human Psychiatric Conditions; Karen Overall, vet med; noon-1 p.m.; Auditorium, Clinical Research Building (Psychiatry; PCGC; PennMed).

Intracellular Regulation and Function of ADF/Cofilin, An Essential Regulator of Actin Dynamics; James Bam-burg, Colorado State; 12:15-1:30 p.m.; Wood Room, John Morgan Bldg. (Cell & Developmental Biology).

3 Predicting Population Responses to Environmental Change from Ecological Models; Arthur Dunham, biology; 12:15-1:45 p.m.; 213 Steinberg Hall-Dietrich Hall (Inst. for Environmental Studies).

5 TBA; Trevor Hadley, Center for Mental Health Policy and Services Research; noon-1:30 p.m.; LDI Boardroom, CPC (LDI-UPMC).

6 Cdc42: a GTP-Binding Protein that Appears to be Involved in Everything; Richard Cerione, Cornell; noon; M100-101, John Morgan Bldg. (Pharm.).

8 Genetic Manipulation of Cell Adhesion in Mice; Richard Hynes, MIT; 4 p.m.; Grossman Aud., Wistar (Wistar).

Poster Session on Aging; presentations on recent research and programming; 4-6 p.m.; Ralston House, 3615 Chestnut (Institute on Aging).

9 Health Policy and Social Reform: The Federal Government's Use of Medicare to Racially Integrate Hospitals in the United States; Preston Reynolds, medicine; noon-1 p.m.; Boardroom, CPC (LDI of Health Economics).

10 A New Paradigm for Understanding Epithelial Function: Structure (Extracellular Matrix) is the Message for Gene Expression, Apoptosis and Cancer; Mina Bissell, Berkeley National Laboratory; Cuozzo Memorial Lecture; noon; Wharton-Sinkler Estate, Chestnut Hill (Center for Research on Reproduction and Women's Health).

13 Genetics of Blood Cell Development; Stuart Orkin, Harvard; noon; Auditorium, CRB (Genetics).

14 Teaching Old Compounds New Tricks: Converting Natural Products into Novel Peptidemimetics and Antiviral Agents; Daniel Rich, U. of Wisconsin, Madison; Penn/Wyeth-Ayerst Lecture; 4 p.m.; 102 Chemistry Bldg. (Chemistry).

15 PI3-Kinase Signaling and the Akt Proto-Oncogene; Phil Tsichlis, Fox Chase Cancer Center; 4 p.m.; Grossman Auditorium, Wistar (Wistar).

TBA; Mary Naylor, nursing; 4-5 p.m.; 202 BRB1 (Institute on Aging).

16 Clinical Research Perspectives on the Possibility of Recovering Accurate Repressed Memories; Richard Kluft, Penna. Hospital; noon-1 p.m.; CRB Auditorium (Psychiatry; PCGC; PennMed).

The Role of Integrins in Cytoskeletal Anchorage and in Signal Transduction; Carol Otey, UVA; 12:15-1:30 p.m.; Wood Room, John Morgan Bldg. (Cell & Developmental Biology).

Genetic Targeting of the Mouse Dopamine Transporter: Role in Neurotransmission and Drug Abuse; Marc Caron; Duke; Schmidt Lecture; 4 p.m.; Class of '62 Hall, John Morgan Bldg. (Pharmacology).

20 Prolongation of a Drug Life-Time in the Bloodstream and Drug Targeting to the Pulmonary Vasculature; Vladimir Muzykantov, Institute for Environmental Medicine; noon; M100-101, John Morgan Building (Pharmacology).

22 Sunlight and Skin Cancer: p53 in Initiation and Promotion; Douglas Brash, Yale; 4 p.m.; Grossman Auditorium, Wistar (Wistar).

23 Nematode Sperm Locomotion: Amoeboid Movement Without Actin; Tom Roberts, Florida State; 12:15-1:30 p.m.; Wood Room, John Morgan Bldg. (Cell & Molecular Biology).

29 Shifting Paradigms in Regulation of Eukaryotic Gene Expression; Richard Young, MIT; 4 p.m.; Grossman Auditorium, Wistar (Wistar).

31 Estrogens, Progestins and Vaso-protection; Suzanne Oparil, University of Alabama, Birmingham; noon-1 p.m.; Rhoads Bldg. Conference Room (FOCUS on Women's Health Research).


CONFERENCES

6 Empirical Microeconomics; 9 a.m.-4 p.m.; 105 Lauder-Fischer Hall; registration: 898-6204 (Inst. for Econ. Research).

13 ENIAC at 50: The Impact of Computers and Information on Management: 1946, 1996, 2001; info: 898-8536 (Wharton). Through May 14.

17 New Approaches to the History of Computing; info: 898-8560 (SEAS). Through May 18.

18 Eye Tumor Symposium; Alumni Meeting/XIX Francis Heed Adler Lecture; Dennis Robertson, Mayo Graduate School of Medicine; 8 a.m.-5 p.m.; Scheie Eye Institute (Scheie).

23 Seventh Children's Festival Symposium: The Joy of Learning and the Magic of the Stage; 12:30-5:30 p.m.; Annenberg Center; $25; info/registration: 898-9080 (Annenberg Foundation).

24 Fifty Years After the Nuremberg Medical Trial: (Re)Forming Institutional Review Boards; 9 a.m.-4:30 p.m.; VA Med Ctr., University Ave. (VA Med Ctr.)


Print Exhibits

Twenty prints depicting the Sino-Japanese War, including Watanabe Nobukazu's 1894 triptych print (detail at left) Great Victory for Japan illustrating the Battle of Pyongpang, are displayed at the University Museum through August.

The Burrison Gallery hosts the annual exhibit of works by student print-makers from the Graduate School of Fine Arts. The show, Folio '96, takes its name from the practice of providing each student with a folder of duplicate prints from his or her classmate's work. Shown at right: Sarah Roche's Altar.


Almanac

3601 Locust Walk Philadelphia, PA 19104-6224
(215) 898-5274 or 5275 FAX 898-9137
E-Mail ALMANAC@POBOX.UPENN.EDU
URL: http://www.upenn.edu/almanac

Unless otherwise noted all events are open to the general public as well as to members of the University. For building locations, call 898-5000 between 9 a.m. and 5 p.m. Listing of a phone number normally means tickets, reservations or registration required.

This May calendar is a pullout for posting. Almanac carries an Update with additions, changes and cancellations if received by Monday noon prior to the week of publication. Members of the University may send notices for the Update or Summer at Penn calendar.


Almanac

Volume 42 Number 29
April 23, 1996


Return to Almanac's home page.

Return to index for this issue.