|
|
University Council Committees,
1999-2000
Below
is the 1999-2000 membership of the University Council, the University-wide
governance organization that meets monthly to deliberate on campus issues
and share information on University projects and progress. Council is advisory
to the President, and includes representatives of the Faculty Senate, two
student assemblies and three staff assemblies.
Council's agenda and formal reports, and some of its debate, appear
in Almanac. Meetings are open to observers who register their interest
in advance with the Office of the Secretary (215-898-7005).
Much of the work of Council is done by its committees, listed here.
They, and a set of Independent Committees listed here
are selected by the Steering Committee on recommendation of the Committee
on Committees. Any member of the University may be asked to serve on such
a committee, and only members of the University are eligible to do so. The
Committee on Committees will shortly publish its annual call for nominations
to these bodies. Their charges, and many of their past reports, can be accessed
through Almanac's web site, www.upenn.edu/almanac.
The last
portion of this "pullout section" lists the format for University
Council's annual forum and a list of the upcoming Council meetings.--Ed. |
Contents
I.
Membership of the University Council (below)
- II.
Council Committees on
- Admissions
& Financial Aid
- Bookstore
- Communications
- Community
Relations
- Facilities
- International
Programs
- Library
- Personnel
Benefits
- III.
Council Committees on
- Pluralism
- Recreation
and Intercollegiate Athletics
- Research
- Safety
and Security
- Student
Affairs
- Independent
Committees:
- Academic
Planning and Budget
- Disability
Board
- Honorary
Degrees
- Open
Expression
- IV.
University Council Meeting Schedule
- Format
for University Council's Open Forum
|
Membership of
the University Council
(Faculty Senate offices are italicized. Asterisk
[*] indicates observer status.)
Steering Committee
|
- Robert Barchi
- Peter Freyd
- Larry Gross, Chair-elect
- John C. Keene, Chair
- Phoebe S. Leboy
- Kendra Nicholson
- Ann O'Sullivan
|
- Gregory Possehl
- Judith Rodin
- Malhar Saraiya
- Michael Silver
- Debra Smiley Koita
- Terri White
- One grad/prof student to be named
|
|
STEERING | ELECTED
BY FACULTY AT LARGE |
ELECTED BY FACULTY CONSTITUENCY
| ASSISTANT
PROFESSORS | JUNIOR
RESEARCH FACULTY | UNDERGRADUATES | UNITED
MINORITIES COUNCIL | GRADUATE/PROFESSIONAL | ADMINISTRATION | LIBRARIANS
ASSEMBLY | PPSA | A-3 | ROTC | PARLIMENTARIAN | MODERATOR | SECRETARY | Back
to TOP
|
Back
to TOP | COUNCIL
MEMBERSHIP | COUNCIL
COMMITTEES | INDEPENDENT
COMMITTEES | UNIVERSITY
COUNCIL MEETING SCHEDULE |
Elected by the Faculty at
Large
(Faculty Senate officers are indicated) |
Undergraduate
Students
|
- Anita Allen-Castellitto
- Larry Gladney
- Larry Gross, Chair-elect
- Stephen Gluckman
- John C. Keene, Chair
- Sarah Kagan, Secretary-elect*
- Phoebe S. Leboy
- Howard Lesnick*
|
- Ann Mayer*
- Ann O'Sullivan
- Daniel D. Perlmutter
- Holly Pittman
- Pedro Ponte-Castañeda
- Martin Pring, Secretary*
- John Richetti
- Tukufu Zuberi
|
- Michael Bassik
- John Buchanan
- David Burd
- Kimberly Colopinto
- Megan Davidson
- Dana Hork
- Matthew Kraus
|
- Michael Krouse
- Theo Lecompte
- Taylor Megdal
- Ryan Robinson
- Malhar Saraiya
- Michael Silver
- Carrie Zaslow
|
STEERING | ELECTED
BY FACULTY AT LARGE |
ELECTED BY FACULTY CONSTITUENCY
| ASSISTANT
PROFESSORS | JUNIOR
RESEARCH FACULTY | UNDERGRADUATES | UNITED
MINORITIES COUNCIL | GRADUATE/PROFESSIONAL | ADMINISTRATION | LIBRARIANS
ASSEMBLY | PPSA | A-3 | ROTC | PARLIMENTARIAN | MODERATOR | SECRETARY | Back
to TOP
Elected by Faculty
Constituency
Term Expires May 2000 |
Term Expires May 2001 |
2 Frederick Dickinson |
1 Joseph Turow |
4 Peter J. Freyd |
3 Gregory Possehl |
6 Donald D. Fitts* |
5 Arthur E. Dunham |
8 Kenneth I. Wolpin |
7 Ralph Rosen |
10 George Cardona |
9 Robert Perelman |
12 Gino Segrè |
11 To be named |
14 John P. Sabini* |
13 Karl von Vorys |
16 Susan F. Silverton |
15 Ivar Berg |
18 Haim Bau |
17 Erling Boe* |
20 Anthony R. Tomazinis |
19 John A. Lepore |
22 J. Carl Oberholtzer* |
21 Frank I. Goodman |
24 Laszlo Gyulai |
23 Gregory S. Kopf |
26 Michael A. Grippi |
25 David R. Manning |
28 Bernard S. Kaplan |
27 DuPont Guerry* |
30 Susan Gennaro |
29 Judith Aronchick |
32 David McDevitt |
31 Roberta G. Sands |
34 Philip G. Berger* |
33 Jill Beech* |
36 Marshall Meyer |
35 Robert P. Inman |
STEERING | ELECTED
BY FACULTY AT LARGE |
ELECTED BY FACULTY CONSTITUENCY
| ASSISTANT
PROFESSORS | JUNIOR
RESEARCH FACULTY | UNDERGRADUATES | UNITED
MINORITIES COUNCIL | GRADUATE/PROFESSIONAL | ADMINISTRATION | LIBRARIANS
ASSEMBLY | PPSA | A-3 | ROTC | PARLIMENTARIAN | MODERATOR | SECRETARY | Back
to TOP
Assistant Professors
Term Expires May 2000 |
Term Expires May 2001 |
Kathleen Hall |
Barbara Savage |
|
Barbara von Schlegall* |
STEERING | ELECTED
BY FACULTY AT LARGE |
ELECTED BY FACULTY CONSTITUENCY
| ASSISTANT
PROFESSORS | JUNIOR
RESEARCH FACULTY | UNDERGRADUATES | UNITED
MINORITIES COUNCIL | GRADUATE/PROFESSIONAL | ADMINISTRATION | LIBRARIANS
ASSEMBLY | PPSA | A-3 | ROTC | PARLIMENTARIAN | MODERATOR | SECRETARY | Back
to TOP
Junior and Research
Faculty Members
Term Expires May 2000 |
Term Expires May 2001 |
Jaclyn Biegel |
To be named |
STEERING | ELECTED
BY FACULTY AT LARGE |
ELECTED BY FACULTY CONSTITUENCY
| ASSISTANT
PROFESSORS | JUNIOR
RESEARCH FACULTY | UNDERGRADUATES | UNITED
MINORITIES COUNCIL | GRADUATE/PROFESSIONAL | ADMINISTRATION | LIBRARIANS
ASSEMBLY | PPSA | A-3 | ROTC | PARLIMENTARIAN | MODERATOR | SECRETARY | Back
to TOP
|
United
Minorities Council |
Charles Howard |
Graduate/Professional
Students
Atissa Banuazizi |
|
Vick Hirami |
Victor Franco Calanog |
|
Bo Liang |
Craig Cognetti |
|
Heather Mayes |
Laura Ducceschi |
|
Kendra Nicholson |
Eric Eisenstein |
|
Cheri Robinson |
Lida Gifford |
|
Khaled Tarabieh |
Kyle Farley |
|
Two to be named |
STEERING | ELECTED
BY FACULTY AT LARGE |
ELECTED BY FACULTY CONSTITUENCY
| ASSISTANT
PROFESSORS | JUNIOR
RESEARCH FACULTY | UNDERGRADUATES | UNITED
MINORITIES COUNCIL | GRADUATE/PROFESSIONAL | ADMINISTRATION | LIBRARIANS
ASSEMBLY | PPSA | A-3 | ROTC | PARLIMENTARIAN | MODERATOR | SECRETARY | Back
to TOP
Members of the
Administration
Robert Barchi |
|
Tom King |
Beverly Edwards |
|
Norma Lang |
Susan Fuhrman |
|
Judith Rodin |
Will Gipson |
|
Ira Schwartz |
Gary Hack |
|
Valarie Swain-Cade McCoullum |
Alan Kelly |
|
|
STEERING | ELECTED
BY FACULTY AT LARGE |
ELECTED BY FACULTY CONSTITUENCY
| ASSISTANT
PROFESSORS | JUNIOR
RESEARCH FACULTY | UNDERGRADUATES | UNITED
MINORITIES COUNCIL | GRADUATE/PROFESSIONAL | ADMINISTRATION | LIBRARIANS
ASSEMBLY | PPSA | A-3 | ROTC | PARLIMENTARIAN | MODERATOR | SECRETARY | Back
to TOP
|
Librarians Assembly
|
Bob Persing |
|
Penn Professional Staff Assembly
|
Terri White |
|
A-3 Assembly
|
Debra Smiley Koita |
|
ROTC Representative
|
Col John A. Clauer, USMC * |
|
Parliamentarian
|
Mark Frazier Lloyd * |
Faculty Senate
offices are italicized. Asterisk [*] indicates observer status.
STEERING | ELECTED
BY FACULTY AT LARGE |
ELECTED BY FACULTY CONSTITUENCY
| ASSISTANT
PROFESSORS | JUNIOR
RESEARCH FACULTY | UNDERGRADUATES | UNITED
MINORITIES COUNCIL | GRADUATE/PROFESSIONAL | ADMINISTRATION | LIBRARIANS
ASSEMBLY | PPSA | A-3 | ROTC | PARLIMENTARIAN | MODERATOR | SECRETARY | Back
to TOP
| Back
to TOP | COUNCIL
MEMBERSHIP | COUNCIL
COMMITTEES | INDEPENDENT
COMMITTEES | UNIVERSITY
COUNCIL MEETING SCHEDULE |
1999-2000 Council Committees
| Back
to TOP | COUNCIL
MEMBERSHIP | COUNCIL
COMMITTEES | INDEPENDENT
COMMITTEES | UNIVERSITY
COUNCIL MEETING SCHEDULE |
Admissions and Financial Aid
(Back
to TOP)
- Chair: Robert F. Giegengack (earth & environ sci)
- Faculty:
- Larry Gladney (physics & astron)
- Paul Korshin (English)
- Abba Krieger (statistics)
- Kathy McCauley (nursing)
- Warren Seider (chem engr)
- Susan Silverton (dental)
- Dwight Stambolian (ophthal/med)
- Students:
- Graduate/professional:
- Victor Calanog (WH '00)
- Jeffrey Daman (LAW '00)
- Evis Cama (GAS '04)
- Undergraduate students:
- Tiffany Hinton (EAS '01)
- Hardik Chaudhari (EAS '02)
- Kathryn Whitfield (SAS '02)
- PPSA:
- Afi Roberson (African American Resource Ctr)
- Ex officio:
- Suzanne Kauffman Depuyt (repr, Wharton)
- Sharon Pepe (dir, Penn Plan)
- William Schilling (dir, student financial aid)
- Willis Stetson (dean, admissions)
- Valarie Swain-Cade McCoullum (VPUL)
- Chair: Daniel Raff (mgmt)
- Faculty:
- Ted Chinburg (math)
- John Dixon Hunt (land arch & reg plng)
- Noam Lior (mech engr)
- John Richetti (English)
- Karen B. Wilkerson (nursing)
- Students:
- Graduate/professional:
- Danielle Kane (GAS '01)
- Yiqun Hui (BMP '04)
- Undergraduate students:
- Kathryn Whitfield (SAS '02)
- One to be named
- PPSA:
- Michael Ryan (library special collections)
- Jennifer Conway (Penn Humanities Forum)
- Laura Waldron (Penn Press)
- A-3:
- Andrea King (legal studies)
- Ex officio:
- Lisa Prasad (assoc vp, bus dev)
- Chair: Martin Pring (physiol/med)
- Faculty:
- Gerald Faulhaber (pub pol & mgmt)
- Ellis Golub (biochem/dental)
- Steven Kimbrough (oper & info mgmt)
- P. David Mozley (radiol & psych)
- Russell Neuman (communication)
- David Smith (anesthesia/med)
- Dana Tomlin (land arch)
- Students:
- Graduate/professional:
- Linda Rauscher (GAS '00)
- Eric Zimmer (ASP '00)
- Undergraduate students:
- Two to be named
- PPSA:
- Gene N. Haldeman (ugrad admissions)
- David Millar (ISC)
- A-3:
- Donna Arthur (career plng & placement, law)
- Catherine Curtin (bioengineering)
- Ex officio:
- Paul Mosher (vice provost & dir, libraries)
- James O'Donnell (vice provost, info syst & comp)
- Ken Wildes (dir, communications)
- Marie Witt (assoc vp, bus svcs)
- Chair: Brian Spooner (anthropology)
- Faculty:
- Janet Abrahm (medicine)
- Peter Dodson (animal biol)
- Lois K. Evans (nursing)
- Klaus Krippendorff (communication)
- Christopher Looby (English)
- Lyn Harper Mozley (psychiatry)
- Richard Womer (pediatrics)
- Students:
- Graduate/professional:
- Kristina Baumli (GAS '03)
- Darin Toliver (SW '01)
- Undergraduate students:
- Paige Kollock (COL '00)
- Rashmi Bhat (COL '01)
- PPSA:
- Jody Kolodzey (dev & alumni relations)
- Karlene Burrell-McRae (Greenfield Intercultural Ctr)
- Namrata Narain (Population Studies Ctr)
- Tchet Dereic Dorman (EOC)
- A-3:
- Barbara Holmes (off-campus living)
- Regina Cantave (ISC)
- Ex officio:
- Jeanne Arnold (dir, African Amer Resource Ctr)
- Glenn Bryan (dir, community relations)
- Vinnie Curren (mgr,WXPN)
- Michael Diorka (dir, recreation)
- John Fry (executive vp)
- Pam Robinson (associate dir, college houses)
- Michael Rose (managing dir, Annenberg Ctr)
- Chair: Vukan R. Vuchic (syst engr)
- Faculty:
- David L. Brownlee (history of art)
- Eugenie Birch (city & reg plng)
- Paul H. Edelstein (pathology/med)
- James M. Larkin (education)
- Anu Mathur (land arch)
- John Sabini (psychology)
- One to be named
- Students:
- Graduate/professional:
- Kyle Farley (GAS '02)
- One to be named
- Undergraduate students:
- Meghan Sinnott (C '01)
- Mike Larsen (C '01)
- PPSA:
- Thomas McCoy (telecom)
- Laura Peller (environ health & safety)
- Erin Wieand (facilities, medicine)
- A-3:
- Cheryl Shipman (Benjamin Franklin Scholars)
- Jean Marie Vance (admissions, medicine)
- Ex officio:
- Omar Blaik (vp, facilities svcs)
- Glenn Bryan (dir, community relations)
- Alice Nagle (coord, Program for People with Disabilities)
- Ronald Sanders (registrar)
International Programs
(Back
to TOP)
- Chair: Eric Weinberg (biology)
- Faculty:
- Sandra Barnes (anthropology)
- Margaret Cotroneo (nursing)
- Lance Donaldson-Evans (Romance lang)
- Robert Mariano (economics)
- Gregory L. Possehl (anthropology)
- Sohrab Rabii (elec engr)
- Harold F. Schiffman (S. Asian st)
- Students:
- Graduate/professional:
- Victor Calanog (WHG '00)
- Katrina Hubbard (WHP '02)
- Ju-Young Han (EDG '00)
- Undergraduate students:
- David Morris (WH '00)
- Kirstin Vorwig (COL '01)
- Katherine Wang (NUR, '00)
- PPSA:
- Mary Ann Julian (English lang prog)
- A-3:
- One to be named
- Ex officio:
- Joyce Randolph (dir, intl prog)
- Chair: Ellis Golub (biochem/dental)
- Faculty Members:
- Patricia D'Antonio (nursing)
- Barry Eichler (Asian & Mid Eastern st)
- Aravind Joshi (CIS)
- Philippe Met (Romance lang)
- Ann E. Moyer (history)
- Edward Peters (history)
- Lilliane Weissberg (German)
- One to be named
- Students:
- Graduate/professional:
- Heidi Hiemstra (GAS '04)
- Jennifer Chen (GAS '04)
- Undergraduate students:
- Kyle Dyer (COL '01)
- Michelle Tucker (COL '00)
|
- PPSA:
- Pamela Emory (alumni relations)
- A-3:
- Loretta Miller (Univ life facil, tech & info svcs)
- Ex officio:
- Elizabeth Kelly (dir, Biddle Law Library)
- Paul Mosher (vice provost & dir, libraries)
-
Personnel Benefits Committee
(Back
to TOP)
- Chair: Charles E. Dwyer (educ)
- Faculty:
- David Hackney (radiol/med)
- Hendrik Hameka (chemistry)
- John Hansen-Flaschen (med)
- Carl Polsky (acctg)
- Gerald F. Porter (math)
- Cynthia Scalzi (nursing)
- Ingrid Waldron (biology)
- Student:
- Graduate/professional:
- Donna Louizides (MED '02)
- A-1:
- Michelle Taylor (dental school)
- Jo-Ann Verrier (career plng & placement, law)
- Cathy DiBonaventura (ISC)
- A-3:
- Michael Wisniewski (library acquisitions)
- Louise Alexander (education)
- Ex officio:
- Elenita Bader (dir, benefits)
- Kenneth Campbell (comptroller)
- John Heuer (vp, human resources)
-
- Chair: Stephen N. Dunning (religious st)
- Faculty:
- G. Anandalingham (syst engr)
- Regina Austin (law)
- Julie Fairman (nursing)
- Farah Griffin (English)
- William Labov (linguistics)
- Vivianne Nachmias (cell & dev biol/med)
- Antonia Villarruel (nursing)
- Students:
- Graduate/professional:
- Barbara Hall (GAS '03)
- Catherine Theohary (GAS '01)
- One to be named
- Undergraduate:
- Ari Alexander (COL '02)
- Tariq Remtula (COL '00)
- One to be named
- PPSA:
- Florence Halloran (acad support prog)
- Chad Leonard (benefits)
- A-3:
- John Hogan (Biddle Law Library)
- Lia LaVassaur (Ctr Profl Dev)
- Keith Martin (CGS)
- Ex officio:
- Jeanne Arnold (dir, African Amer Resource Ctr)
- Doug Berger (dir, residential living)
- Elena DiLapi (dir, Penn Women's Ctr)
- Joyce Randolph (dir, intl prog)
- Scott Reikofski (dir, fraternity/sorority affrs)
- Debra Smiley Koita (chair, A-3 Assembly)
- Terri White (chair, PPSA)
-
Recreation & Intercollegiate
Athletics (Back
to TOP)
- Chair: Edward T. Lally (path/dental)
- Faculty Members:
- Steven Galetta (neurol/med)
- Tracy McIntosh (neurosurgery/med)
- James Mullen (medicine)
- Warren Seider (chemical engr)
- Neil Shubin (biology)
- Raymond W. Sweeney (medicine/vet)
- Karen Wilkerson (nursing)
- Students:
- Graduate/professional:
- Kyle Farley (GAS '02)
- Amy Hiddessen (GEP '01)
- Undergraduate students:
- Thomas Fitzgibbon (COL '01)
- Gina LaPlaca (COL '01)
- PPSA:
- Ellen McCairns Martin (physiol/med)
- Michele Taylor (CPPS)
- A-3:
- Christina Fitzpatrick (career svcs)
- One to be named
- Ex officio:
- Jennifer Baldino (repr, president's office)
- Steve Bilsky (dir, rec & intercollegiate athletics)
- Lee Stetson (dean, admissions)
- Valarie Swain-Cade McCoullum (VPUL)
-
- Chair: Alan Schreiber (medicine)
- Faculty:
- James C. Alwine (microbiol/medicine)
- Rajeev Anlur (CIS)
- Dan Ben-Amos (Asian & Mid Eastern st)
- Francisco Gonzales-Scarano (neurol/medicine)
- James B. Lok (parasitology/vet)
- Barbara Medoff-Cooper (nursing)
- Hermann Pfefferkorn (earth & environ sci)
- Donald A. Ringe (linguistics)
- Bruce Shenker (path/dental)
- Robert A. Stine (statistics)
- Vaclav Vitek (materials science & engr)
- Students:
- Graduate/professional:
- Tim Victor (EDP '05)
- Rasanjali Wickrema (EDP '02)
- Undergraduate students:
- Rohan Ramakrishna (COL '02)
- Matteo Trucco (COL '01)
- Ex officio:
- Ralph D. Amado (vice provost, research)
- Chair: Sean Kennedy (anesthesia/med)
- Faculty:
- Karen Jehn (mgmt)
- John Lepore (civil syst)
- Ponzy Lu (chemistry)
- Sean Nicholson (health care syst)
- Jerry Prince (Romance lang)
- Kenwyn Smith (social work)
- Margaret Sovie (nursing)
- Students:
- Graduate/professional:
- Jennifer Bible (SW '00)
- Sheen Levine (WHG '02)
- Undergraduate students:
- Garret Gleim (WH '01)
- Two to be named
- PPSA:
- Ashra Markowitz (student & curricular affrs/vet)
- Joy Williams (campus card svcs)
- A-3:
- Loretta Miller (tech & info svcs, Univ life facil )
- One to be named
- Ex officio:
- Jeanne Arnold (dir, African Amer Resource Ctr)
- Doug Berger (dir, residential living)
- Omar Blaik (vp, facil svcs)
- Harry Cusick (dir, fire & occupational safety)
- Elena DiLapi (dir, Penn Women's Ctr)
- Mihaela Farcas (dir, off-campus living)
- Robert Furniss (dir, trans & mail svcs)
- Scott Reikofski (dir, fraternity/sorority affrs)
- Maureen Rush (dir, police operations)
- Thomas Seamon (vp, public safety)
- Valarie Swain-Cade McCoullum (VPUL)
- Chair: Anthony Rostain (psychiatry)
- Faculty:
- Linda Brown (nursing)
- Helen C. Davies (microbiol/med)
- Dennis DeTurck (mathematics)
- Zoltan Domotor (philosophy)
- Alan Mann (anthropology)
- Karin McGowan (pediatrics)
- Michael Zuckerman (history)
- Students:
- Graduate/professional:
- Victor Calanog (WHG '00)
- Kendra Nicholson (SW '00)
- Undergraduate:
- Gisela Glandt (COL '01)
- Vani Krishnamurthy (COL '01)
- Nishchay Maskay (COL '01)
- PPSA:
- Peggy Curchack (career svcs)
- Anne Mickle (college house prog)
- Ex officio:
- William Christian Gipson (University chaplain)
- Kendra Nicholson (interim chair, GAPSA)
- Michael Silver (chair, UA)
- Valarie Swain-Cade McCoullum (VPUL)
|
| Back
to TOP | COUNCIL
MEMBERSHIP | COUNCIL
COMMITTEES | INDEPENDENT
COMMITTEES | UNIVERSITY
COUNCIL MEETING SCHEDULE |
Independent Committees
(Back
to TOP)
Academic Planning and
Budget (Back
to TOP)
- Chair: Robert Barchi (provost)
- Faculty:
- Barry Cooperman (chemistry)
- John Keene (city & reg plng)
- Richard Kihlstrom (finance)
- Joan Mollman (neurology)
- Solomon Pollack (bioengineering)
- Gerald Porter (mathematics)
- Susan Ross (microbiology)
- Margaret Beale Spencer (educ)
- Wendy Steiner (English)
- Administration:
- Kathryn Engebretson (vp, finance)
- Stephen D. Schutt (office of the president)
- Students:
- Graduate/professional:
- Atissa Banuazizi (GAS '04)
- Kendra Nicholson (SW '00)
- Undergraduate:
- Aaron Fidler (WH '00)
- Richard Kilfoyle (WH '01)
-
- Chair: Ira Katz (psychiatry)
- Faculty:
- Charles Bosk (sociology)
- P. J. Brennan (medicine)
- Scott Manaker (medicine)
- Keith Robinson (rehab med)
- Ralph Schumacher (medicine)
- Lorraine Tulman (nursing)
- Arthur Whereat (medicine)
- PPSA:
- Trish diPietrae (veterinary)
- Anna Loh (Wharton)
- A-3:
- John Hogan (Biddle Law Library)
- One to be named
- Ex officio:
- Charles E. Dwyer (chair, Personnel Benefits Cmte)
|
- Chair: Howard Kunreuther (oper & info mgmt)
- Faculty Members:
- Stuart Churchill (emeritus chem engr)
- Frank Goodman (law)
- John Dixon Hunt (land arch & reg plng)
- Irving Nachamkin (path & lab med)
- Ann Norton (poli sci)
- Peter Nowell (pathol & lab med)
- Charles Rosenberg (hist & sociol sci)
- Students:
- Graduate/professional:
- Jeffrey Daman (LAW '00)
- Joanna Fueyo (BMP '03)
- Undergraduate:
- Alan Dorfman (COL '00)
- Kianesha Norman (COL '00)
-
- Chair: Dennis Culhane (social work)
- Faculty:
- Bernett L. Johnson (dermatology/med)
- Steven Larson (emergency medicine)
- Mary F. Morrison (psychiatry)
- Ann E. Moyer (history)
- Philip Nichols (legal studies)
- Pamela Sankar (bioethics)
- Michael Zuckerman (history)
- Students:
- Graduate/professional:
- Three to be named
- Undergraduate:
- Ron Lin (COL '01)
- Ryan Little (COL '01)
- One to be named
- PPSA:
- Ellen Bateman (dental)
- Mary Heiberger (career svcs)
- A-3:
- Donna Arthur (career plng & placement, law)
|
| Back
to TOP | COUNCIL
MEMBERSHIP | COUNCIL
COMMITTEES | INDEPENDENT
COMMITTEES | UNIVERSITY
COUNCIL MEETING SCHEDULE |
|
University Council
Meeting Schedule
1999-2000
4:00-6:00 p.m., McClelland Hall, Quad
(Penn ID required for entrance to
the Quad)
November 10, 1999 |
January 19, 2000 |
March 22, 2000 |
December 8, 1999 |
February 9, 2000 |
April 26, 2000 |
|
|
To the University Community
Section IV.3(c) of the Council Bylaws provides
that a University Council meeting "shall incorporate an open forum
to which all members of the University community are invited and during
which any member of the University community can direct questions to the
Council."
All members of the University community are invited
to bring their concerns to the
- University Council Open Forum
- Wednesday, December 8, 1999
- 4-6 p.m. McClelland Hall, The Quad
- (Penn ID required for entry)
Persons who wish to speak at Council must inform
the Office of the Secretary by calling (215) 898-7005 by Tuesday, November
30, 1999.
Topics may include issues such as the following:
Admissions & Financial Aid, Bookstore, Communications, Community Relations,
Facilities, International Programs, the Library, Pluralism concerns, Recreation
and Intercollegiate Athletics, Safety and Security, Student Affairs, Open
Expression, etc.
Please see the format given below. Questions may
be directed to the Office of the Secretary at (215) 898-7005.
--Office of the Secretary
Format for University
Council's Open Forum
December 8, 1999
The University Council will devote a substantial
portion of its December 8, 1999 meeting to a public forum, in accordance
with the terms of the University Council Bylaws (Almanac
September 22, 1998). The purpose of the Open Forum
is to inform Council of issues important to the University's general welfare
and of the range of views held by members of the University. The forum is
open to all members of the University community under the conditions set
by the Bylaws, following guidelines established by the Steering Committee
of Council:
- Any member of the University Community who wishes
to do so may attend the Council meeting. Persons who wish to speak to Council,
however, must inform the Office of the Secretary (215-898-7005) by Tuesday,
November 30, 1999 indicating briefly the subject of their remarks. Those
who have not so informed the Office of the Secretary will be permitted
to speak only at the discretion of the moderator of University Council
and in the event that time remains after the scheduled speakers.
- Speakers should expect to be limited to three
minutes with the possibility of additional time in cases where members
of Council engage the speakers with follow-up questions or remarks. The
moderator may restrict repetition of views. Speakers are encouraged to
provide Council with supporting materials and/or written extensions of
their statements before, during, or after the Council meeting.
- Following the deadline for speakers to sign up
in the Office of the Secretary, the chair of Steering and the moderator
of Council will structure the subject matter themes, speakers, and times
of the Open Forum session. In the event that there is not enough time available
at the meeting to provide for all those who have requested to speak, the
two officers may make selections which accommodate the broadest array of
issues having important implications for Council's work and represent the
breadth of Council's constituencies. The resulting order of the Open Forum
of University Council will be made available no later than the Tuesday
before the meeting, to be published in the Daily Pennsylvanian,
and posted on Penn Web on that day and, if possible under publication deadlines,
in Almanac the week of the meeting.
- Speakers' statements should be framed so as to
present policy issues and directed to University Council as a body through
the moderator. The moderator will have discretion to interrupt statements
that are directed against persons and otherwise to maintain the decorum
of the meeting, as provided for in the Bylaws. In cases where questions
or positions can be appropriately addressed by members of Council, or where
a colloquy would seem to be productive given the time constraints of the
meeting, the moderator may recognize members of Council to respond to speakers'
statements, with opportunities for follow-up by the speakers.
| Back
to TOP | COUNCIL
MEMBERSHIP | COUNCIL
COMMITTEES | INDEPENDENT
COMMITTEES | UNIVERSITY
COUNCIL MEETING SCHEDULE |
Almanac, Vol. 46, No. 11, November
9, 1999
| FRONT PAGE | CONTENTS | JOB-OPS | CRIMESTATS | COUNCIL:
On Financial Aid | COUNCIL
MEMBERSHIP & COMMITTEES |
TALK
ABOUT TEACHING ARCHIVE | BETWEEN
ISSUES | NOVEMBER at PENN |
|
|
|