Calendar
NOTE:
11 x 17 paper needed
|
11 Drop
Period Ends.
Fall
Term Break. Through Oct. 13.
18 Family
Weekend. Through Oct. 20.
28 Advance
Registration, Spring Term. Through November 10.
5 Ode
to a Grecian Urn; see how long-ago Greeks painted mythological
scenes and events from everyday life on terracotta pots. Design
your own red or black figure ware; 10 a.m.; $5; Registration: (215)
898-4016; University Museum (Museum).
Morris
Arboretum
Info./Tickets:
(215) 247-5777 x125 or www.morrisarboretum.org.
5 Orienteering
at the Arboretum; Mark Frank, Delaware Valley Orient-eering
Association, leads an introduction to orienteering for ages 8 and
up; 10 a.m.; $12, $10/members.
20 Let's
Build a Birdfeeder; children build their own birdfeeders; bring
a hammer and screwdriver; 1-3 p.m.; $17, $14.50/members.
26 Halloween
Floral Design; arrange fresh and dried flowers to make "trick
or treat" centerpiece; 10 a.m.; $27, $25/members.
4 Antiquity
Recovered: The Legacy of Pompeii and Herculaneum; explore how
the archaeological excavations in Pompeii, Herculaneum, and other
sites in the Bay of Naples influenced responses to the classical
tradition from the 18th century through the modern era in both Europe
and America; Opening Session: 2:30 p.m.; Amado Recital Hall, Irvine
Auditorium; October 5: 9 a.m.-4 p.m.; $20; Rainey Auditorium,
University Museum; Special Tour; October 5; 5:15 p.m.; Info.:
(215) 898-4890 (The McNeil Center for Early American Studies; History
of Art; Center for Ancient Studies; Center for Italian Studies;
Graduate Group in the Art and Architecture of the Mediterranean
World; Classical Studies; History; English; Comparative Literature
and Literary Theory Program; Museum of Archaeology and Anthropology;
SAS; The Samuel H. Kress Foundation). See Exhibits.
Admission
Donations and Hours
Charles
Adams Fine Arts Gallery: free Mon.-fri. 9 a.m.-5 p.m.
Arthur
Ross Gallery, Fisher Fine Arts Library: Tues.-Fri.: 10 a.m.
to 5 p.m.; Saturday and Sunday: noon to 5 p.m.
Burrison
Gallery, Faculty Club, Inn at Penn: free, Mon.-Fri., 8 a.m.-6
p.m.
Class
of 1928 Lounge, 1st fl., Van Pelt-Dietrich Library Center.
www.libr ary.upenn.edu/services/hours/hours.html.
Esther
Klein Gallery, 3600 Market; free, Mon.- Sat., 9 a.m.- 5 p.m.
Institute
of Contemporary Art: $3, $2/students, artists, seniors, free/members,
children under 12, with PENNCard and on Sundays from 11 a.m.-1 p.m.;
Wed.-Fri., noon-8 p.m.; Sat.-Sun., 11 a.m.-5 p.m.
Kamin
Gallery, 1st fl., Van Pelt-Dietrich Library Center. www.library.
upenn.edu/services/hours/hours.html.
Kelly
Writers House; see www.eng lish.upenn.edu/~wh/.
Kroiz
Gallery, Architectural Archives; Lower Level, Fisher Fine Arts
Library: weekdays 9 a.m.-5 p.m.: weekends by appointment.
Meyerson
Hall Gallery, Mon.-Fri., 9 a.m.-5 p.m.
Morris
Arboretum: $8, $6/seniors & students, $3/children 3-12,
free with PENNCard, children under 3; Mon.-Fri., 10 a.m.-4 p.m.;
Sat. & Sun., 10 a.m.-5 p.m.
University
Museum: $5, $2.50/seniors & students w/ID, free/members,
PENNCard, children under 6; Tues.- Sat., 10 a.m.- 4:30 p.m., Sunday
(free), 1-5 p.m.
Wistar
Institute, Mon.-Fri. 9 a.m.-5 p.m.
Upcoming
6
A Chef & His Library: Recipes for the Fall; selected recipes
from the Collection of Fritz Blank chef of Deux Cheminees; Class
of 1928 Lounge, Van Pelt-Dietrich Library, Through January 3,
2003. See Special Events; Talks.
18 Mammoth
Scale: The Anatomical Sculptures of William Rush; early 19th
century sculptures of human anatomical structures created as teaching
aids; Wistar Institute. Through October 2003.
21
Photographs of Erika Tapp; Reception, 5 p.m.; Kelly
Writers House. Through November 1.
26 GSFA
Open House Exhibition; graduate student work; Meyerson Gallery.
Also October 27.
28 DOE
Midterm Exhibition; graduate student work; Addams Gallery.Through
November 10.
Now
Garden
Railway--Patriots or Traitors: Houses of the Revolutionary War;
a miniature world set in the splendor of a garden; Morris Arboretum.
Through October 14.
Closely
Observed; Andrea Baldeck, fine art photographer; a selection
of botanical imagery; Upper Gallery, Widener Visitor Center, Morris
Arboretum. Through October 20.
Chinese
Calligraphy and Classic Paintings; Mien Lee, Chieng Kung University,
Taiwan, ROC; Burrison Gallery, Faculty Club. Through October
31.
Eggs
& Iron; Pahl Hluchan, painter and Stan Smokler, sculptor;
Hlucan's work combines a study of animation and video production
informs his fantastic, surrealist, narrative works and his scenes
from everyday life. Mr. Smokler's work underscores his use of scrap
steel and found materials; Esther Klein Art Gallery. Through
October 31.
Antiquity
Recovered: Pompeii and Herculaneum in Philadelphia Collections;
the influence of 18th-century archaeological discoveries in
the Bay of Naples on European and American cultures on Philadelphia;
Arthur Ross Gallery. Through December 1. (See Conference).
History
of Vesuviusci from
the Annenberg Rare Book and Manuscript Library is part of the Antiquity
Recovered: Pompeii and Herculaneum in Philadelphia Collections at
the Arthur Ross Gallery. A conference on October 4 (See Conference)
explores how the archaelogical excavations influenced response to
the classicle in both Europe and America.
Pictures,
Patents, Monkeys and More
On Collecting; selection of objects
from the Robert Schiffler Foundation, a collection of contemporary
art in Ohio, a private collection in New York, and Egyptian artifacts
from the Dillwyn Parrish Collection of the University Museum; ICA.
Through December 15.
Cosmic
Thing; Damian Ortega; sculptures, photographs, and videos often
hinge on the political and cultural currency found in everyday objects
and images; ICA. Through December 15.
ICA
Presents: Amy Cutler; highly detailed drawings, creates surrealistic
worlds; ICA. Through December 15.
Off
the Wall: Current Work by Robinson Fredenthal; Kroiz Gallery,
Architectural Archives. Through December.
From
the Ground Up: Approaches to Architecture and landscape Design;
Kroiz Gallery, Architectural Archives. Through December.
Photographic
Explorations: A Century of Images in Archaeology and Anthropology
from the University of Pennsylvania Museum; a visual journey
through the archaeological and ethnographic landscape covered by
the Museum's 110 years of research around the world; 1st fl., Sharpe
Gallery, University Museum. Through December.
Without
Ground; Kimowan McLain; ICA Ramp Project connecting the museum's
first and second floor galleries; ICA. Through July 27, 2003.
Ongoing
Ancient
Greek World; Canaan & Ancient Israel; Living in Balance: Universe
of the Hopi, Zuni, Navajo & Apache; Ancient Mesopotamia: Royal
Tombs of Ur; The Egyptian Mummy: Secrets
& Science; Raven's Journey: World of Alaska's Native
People; Buddhism:
History & Diversity of a Great Tradition; Africa: The Cradle
of Humankind; Greece: The Mediterranean World; Polynesia: ahu'ula
+ lei niho palaoa; University Museum.
University
Museum Tours
Meet
at the main entrance; 1:30 p.m. Free with Museum admission donation.
Info: www.museum.upenn.edu.
5 Archaeology.
6 Africa.
12 Alaska's
Native People.
13 Ancient
Egypt.
19 Mesoamerica.
20 China.
26 Ancient
Greek World. Also October 27.
International
House
Films
show at 8 p.m unless otherwise noted; Tickets available on first
come, first serve basis one hour before the show. See www.ihousephilly.org.
1 Red
Dragon: How it all Began.
23 In
the Shadows of the City; Arabic with English subtitles.
24 Gaza
Strip; Arabic and French/English subtitles.
25 The
Destiny; Arabic w/English subtitles.
26 Iranian
Cinema After the 1979 Revolution; a discussion with filmmaker
Jamsheed Akrami; 1 p.m.
26 Seven
Days in Tehran; Farsi, French and English w/English subtitles;
5 p.m.
26 Blackboards;
Kurdish and Farsi w/English subtitles.
27 A
Trumpet in the Wadi; Hebrew and Arabic w/English subtitles;
7 p.m.
Modern
Language Programs
Gregory
College House, Penn ID required for entrance. Films are at 8 p.m.
1 Memoria
del Subdesarrollo; Tomas Gonzalez Alea; Cuba.
2 Das
Boot; German w/English subtitles.
15 Kika;
Pedro Almodovar; España.
16 Metropolis;
Frit Lang German silent film w/English inter-titles.
29 La
Historia Oficial; Argentina.
30 Comedian
Harmonists; Joseph Vilsmaier; German.
Jazzercise;
5:30-6:30 p.m.; Tuesday and Thursday; Newman Center; first class
free; $4.50/class, $3.50/students; Carolyn Hamilton (215) 662-3293
(days) or (610) 446-1983 (evenings).
Class
of 1923 Ice Rink
3130
Walnut St. Admission:$6, $5 w/PENNCard, *$1 off admission; skate
rental $2.Public Skating hours: Monday 1:15-3:15 p.m.*; Tuesday
noon-2 p.m.*; Wednesday 1:15-3:15 p.m.*; Thursday noon-2 p.m.*;
Friday 8-10 p.m.; Saturday 12:30-2 p.m., 8 p.m.-10 p.m., midnight-2
a.m.; Sunday 12:30-2:30 p.m.
10 New
Horizons; "behind-the-scenes" tours of ICA's
current exhibits for seniors; 10:30 a.m.; ICA (ICA).
10
Penn Knitters; 12:15 a.m.; ARCH, 3601 Locust Walk; Info.:
knit@dolphin.upenn.edu; Also Oct. 24, Nov. 7 & 21,
Dec. 5 & 19 (CURF).
16 The
Substance of Romance; Isabel Swift, editorial chief of Harlequin
Enterprises; 5-6:30 p.m.; rm. 200, College Hall (Penn Humanities
Forum).
18 Penn
Parents and Students Family Weekend 2002 Events; campus tours,
crafts fair and more; 10 a.m.- 4 p.m.; Houston Hall Lobby. Info:
http://dolphin. upenn.edu/%7Eoslaffamw kndcal.html; Also
October 19 and 20.
19 Rape
Aggression Defense Program; hands-on training of physical defense
for women; 9 a.m.-3 p.m.; 4040 Chestnut St.; free; pre-register
at (215) 898-3590 or stacey2@pobox.upenn.edu. Also October
26, 9 a.m.-3 p.m., and October 21, 28 and November 4, 11, 5:30-8:30
p.m. (UPPD).
24 Single
Parents Association Meeting: Family Law; 12:30;
Greenfield Intercultural Center; Info.: (215) 573-6053 or pennspa@hotmail.com.
30 The
Man Who Loved Books But Couldn't Afford Them; Annabel Patterson,
scholar on book history, will take the audience on a journey to
an earlier time when public libraries scarcely existed; 5 p.m.;
3619 Locust Walk (Penn Humanities Forum).
Morris
Arboretum
Info./registration:
(215) 247-5777, ext. 125.
1 Gardening
Without Pain; demonstration on proper methods for handling tools
and gardening tasks that are gentle on backs, joints, and muscles;
7-8:30 p.m.; $18, $16/members.
2 Refining
Your Climbing Skills; learn advanced techniques for crotching,
planning routes, advancing ropes, and other facets of climbing;
9 a.m.-4 p.m.; $85.
2
Mapping and Site Analysis; four-session course on landscape
design; 7-9 p.m.; $96, $86/members. Also October 9, 16 &
23, 7-9 p.m.
3 Landscape
Design Studio; seven-session course for homeowners who would
like to develop a conceptual landscape design; 7-9:30 p.m.; $210,
$190/members. Also October 10, 17, 24, and November 7, 14, and
21, 7-9:30 p.m.
5 Great
Plants Tour; learn about woody plants suitable for use in the
home garden; 10:30-11:30 a.m.; free w/ admission. Also October
12, 19 & 26, 10:30-11:30 a.m.
5
Tree Identification and Appreciation: The Oaks, Beeches, and
Chestnuts; Ken LeRoy, McFarland Landscape Services, Inc. horticulturist
will lead a 3-session class including a walk through the Arboretum;
10 a.m.-12:30 p.m.; $130, $118/members. Also October 12, 10 a.m.-12:30
p.m. and October 19, 10 a.m.-3 p.m.
5
Trough Gardens: Create and Plant One to Take Home; two-session
demonstration on how to cast a trough and fill it with plants; 10
a.m.; $210, $116/members.
8 Cottage
Gardening: Easy Perennials, Biennials, and Roses; a two-session
tour of local cottage gardens; 7 p.m.; $60, $54/members; second
class on October 12, 9:30 a.m.
12 Growing
and Propagating Culinary and Medicinal Herbs; learn techniques
in potting, growing, and propagating herbs for both seasonings and
remedies; 10 a.m.-noon; $24, $22/members.
12
Flowers and Roses: A Perfect Combination for Your Garden;
how to select woody ornaments, roses, perennials, and annuals for
year-round interest; 10:30 a.m.-12:30 p.m.; $24, $22/members.
15 Yoga
The Iyengar Method; four-week series learn how to gain flexibility
and strength through this ancient form of exercise; 6:45 p.m.; $150,
$140/members.
16 Hands-On
Herbalism; learn how to prepare infusions, tinctures, ointments,
medicated oils, and herbal bath remedies; 7-9 p.m.; $27, $25/members.
19 Great
Native Trees and Shrubs: Popular Choices for the Landscape;
tour the Arboretum and learn about plant procurement and maintenance;
10 a.m.-noon; $24, $22/members.
19
Invasive Plants: Why All the Fuss? Tim Block, director of
botany at the Arboretum, will discuss the impact of non-native plants
on the environment; 10 a.m.-noon; $24, $22/members.
19
Japanese Garden Elements; featuring a slide show, discussion
of design techniques, and tour through the Arboretum's Japanese-inspired
areas; 1-3:30 p.m.; $30, $27/members.
20 Landscape
Drawing with Colored Pencils; learn the fundamentals of drawing
from life; 10:30 a.m.-2:30 p.m.; 5 Sunday sessions; $220, $198/members.
22 A
Woodcarving Overview; sculptor Roger Wing leads 3-week course
for beginners; 7-9 p.m.; $72, $65/members.
23 Pruning
Deciduous Trees; morning session features lecture and demonstration,
afternoon session features supervised pruning; 9 a.m.-4 p.m.; $45/members
for morning session, $85 for day-long class.
23
Pruning for the Homeowner; a two-session class on how to
prune trees and shrubs; 7 p.m.; $50, $45/members.
28 Professional
Floral Design II; continuation of Floral Design I, learn
advance techniques of floral design; 6:45 p.m.; $215, $195/members.
29 Plant
Collecting in the Southern Appalachian Mountains; Anthony Aiello,
curator and director of horticulture will discuss expedition and
lead a tour to view specimens gathered on the trip; 10 a.m.-noon;
$24, $22/members.
ISC
Consulting Classes
9 a.m.-4:30
p.m. unless otherwise noted; 3650 Chestnut St.; space is limited;
Info.Registration: www.tts.isc.upenn.edu.
1 Filemaker
Pro Introduction; $190
2 Flash
Introduction; $600
4 PowerPoint
2000 Introduction; $190
7 HTML
Fundamentals; $520
10 Filemaker
Pro Advanced; $247
15 Access
XP Advanced; $448
18 Meeting
Maker 7 Introduction; 9 a.m.-12:15 p.m.; $110
18
Windows XP New Features; 1:15 p.m.-4:30 p.m.; $110
21 Eudora
5 Introduction; $190
21
Introduction to Windows XP; $190
23 Adobe
Acrobat Introduction; $190
24 Photoshop
Web Graphics; $520
28 Fireworks
Introduction; $600
30 Excel
XP Advanced; $190
Office
of Learning Resources
Info.:
(215) 573-9235. All workshops in Houston Hall.
1 Reading
Versatility; 7 p.m.; Bishop White room, Houston Hall.
8 Exam
Preparation for Midterms; 7 p.m.; Bishop White Room, Houston
Hall.
Learning
& Education Programs
Suite
1-B South, 3624 Market St., unless otherwise noted. Info./Registration:
www.hr.upenn.edu/learning.
2 Procard;
9:30 -11 a.m.; 421A, 3401 Walnut St. (Also October 9).
7 New
Staff Orientation; orientation with important information regarding
working at Penn; 9 a.m.; Also October 21.
7
BEN Balances - Review Q&A; 2- 4 p.m.; rm. 409,
Franklin Bldg.
8 Transitioning
to Management at Penn; 1st class of a 4 class series for new
managers and supervisors on learning how to manage and delegate
work as well as key human resources management principles;
9 a.m.; Also October 15, 22 & 29, 9 a.m.
11 Wellness
Video:Home Safety; 11:30 a.m.-1 p.m.; rm. F96, Huntsman Hall.
15
BEN Buys--PO Manager Review Q&A; 2-4 p.m.; rm.
409, Franklin Bldg.
22 Howard
Schultz on Leadership; chairman and chief global strategist
of Starbucks, will talk about how he maintains growth and profits;
11 a.m.; TBA.
23 What
Matters Most; learn prioritizing and time management; 9 a.m.;
$50.
23
BEN Buys - Req Only Review Q&A; 2-3 p.m.; 409 Franklin
Bldg.
25 Get
Hired: How to Ace the Interview; noon.
31 The
Abilene Paradox; video about "Mismanaged Agreement and
Disagreement"; noon.
Quality
of Worklife Workshops
Info./registration:
www.hr.upenn.edu/quality/. Registration required for all
workshops.
10 Switching
Gears: Transitioning from Work to Home; 11:30 a.m.- 1 p.m.;
rm 223, Houston Hall.
24 Handling
the Difficult and Angry Customer; 11:30 a.m. - 1 p.m.; rm. 223,
Houston Hall.
Kelly
Writers House
Info.:
(215) 573-WRIT, wh@english.up enn.edu or www.english.upenn.edu/~wh/.
1 The
Leeway Foundation Application Workshop; application information
for the Foundation's upcoming Emerging and Established Artist
Awards in Fiction/Creative Nonfiction; awards open to women writers
in the Philadelphia 5-county region; 6:30-7:30 p.m.
3 Medical
Writing: Getting Started, Getting Published; presentation by
Robert Sataloff, Jefferson Medical College; 5 p.m.
5 Fringing
the Page: A Conference and Workshop on Beyond-the-Page Poetry in
Philadelphia; post-Fringe Festival Workshop featuring artist
showcases, conversations and presentations; 10 a.m.-4:30 p.m.
7 Songwriting
Workshop Group; inaugural meeting; 5 p.m.
10 Manuck!
Manuck!; 8 p.m.; Rm. 209. Also October 23.
10
Talk by Therese Ebien; editor of Poets & Writers Magazine;
5 p.m.
23 Alumni
Visitors Series: Meredith Stiehm; writer and producer for the
television series "ER" 2000-2002; 5 p.m.
University
City District and University City Historical Society
3940
Chestnut St. Info./registration: (215) 243-0555 x229 or wormley@
ucityphila.org. $10, $5/UCHS members or UCD contributors.
7 Maintenance
and Repair of Fireplaces and Chimneys; 6:30-8:30 p.m.
14 Affordable
Materials and Approaches to Rehabbing your Victorian-era Home;
6:30-8:30 p.m.
19 Repair
and Re-glaze Windows; 10 a.m.-noon; Location TBA. Pre-registration
required.
2 University
Council; 4-6 p.m.; Bodek Lounge, Houston Hall.
11 PPSA
Meeting; 12:15; location TBA; Info.: ppsa@pobox.upenn.edu.
30 University
Council; 4-6 p.m., Bodek Lounge, Houston Hall.
10 If
I recollect. . .; Tour, Concert and Reception: Relâche,
Philadelphia's Premier New Music Ensemble. Christian Marclay,
Guy Klucevsek and Annie Gosfield. Includes performance of Christian
Marclay's Graffiti Composition.; 7:30 p.m.; tour 8 p.m.; concert;
9 p.m. reception; ICA; Tickets $5/ free students, seniors, ICA members
(ICA).
PENN
Presents
Info./Tickets:
(215) 898-3900 or www.pennpresents.org.
4 Calle
54; Latin Jazz; 8 p.m., Zeller-bach Theatre; $47, $42, $34,
$28; Dance tickets, $20; Dinner $10 (WRTI-FM).
20 African
Culture Series; featuring vocalist Salif Keita; 7:30 p.m.; Zellerbach
Theater; $37, $32, $28, $23.
24 The
Venice Baroque Orchestra; with guest violinist Giuliano Carmignola;
includes Vivaldi and Italian Baroque Style; 7:30 p.m.; Irvine Auditorium;
$38, $32, $28, $26.
University
Square
36th
St. between Walnut and Sansom from 5-7 p.m. (215) 573-2512.
3 Amor
Tropical.
10 Arpeggio
Jazz Ensemble.
17 Arpeggio
Jazz Ensemble.
24 Amor
Tropical.
PENN
Presents
For
tickets/information call (215) 898-3900 or see www.pennpresents.org.
15 Birdbrain;
performed by Australian Dance Theatre creating a very contemporary
version of Swan Lake; 7:30 p.m.; Zellerbach Theatre, Annenberg
Center; Tickets: $33, $30, $28.
|
Dancer
Tanja Liedtke, of the Australian Dance Theatre in Birdbrain
a dance involving handstands, shoulder push-ups, mid-air
horizontal rolls, and flying leaps. The Australian Dance Theatre
pens The Annenberg Center's Dance Celebration's new NextMove
Series. |
17 Momix;
company of dancer-illusionist under Moses Pendleton; 7:30 p.m.;
Zellerbach Theatre, Annenberg Center; Tickets: $36, $33, $31. Also
October 18, 8 p.m.; October 19, 2 & 8 p.m.
30 Shiny
Hot Nights: More Songs of Joni Mitchell; singer, dancer and
performance artist John Kelly brings his critically-acclaimed show
to Philadelphia; 7:30 p.m.; Harold Prince Theatre, Annenberg Center.
Tickets: $32. Also October 31: 7:30 p.m.; November 1 &
2: 8 p.m.; and November 3: 7:30 p.m. (ICA).
Penn
Bookstore
Info.:
(215) 898-7595.
2 Tamara
Kreinin & Barbara Camens; Girls' Night Out: Celebrating
the Power of Women's Group; 7 p.m.
3 Anthony
Lane; Nobody's Perfect: Writings from the New Yorker; 7
p.m.
7 Chuck
Palahniuk; Lullaby; 7 p.m.
9 Nathanial
Popkin; Song of the City; 7 p.m.
10 Meredith
Gould; Deliberate Acts of Kindness; 7 p.m.
14 Alice
Elliott Dark; Think of England; 7 p.m.
16 University
City High School Book Fair; Time TBA.
20 Tamora
Pierce: Lady Knight; 1 p.m.
23 Beth
Kephart; Still Love in Strange Places: A Memoir; 7:30 p.m.
29 Ejovi
Nuwere; Hacker Cracker: A Journey from the Mean Streets of Brooklyn
to the Frontiers of Cyberspace; 7 p.m.
Kelly
Writers House
www.english.upenn.edu/~wh/.
2 Speakeasy:
Poetry, Prose, and Anything Goes; an open mic performance night;
8 p.m. Also October 16 and 31.
9 Lizzie
Simon; Detour: My Bipolar Roadtrip in 4-D; Time TBA.
10 The
Mods: A Twentieth-Century Reading Group; rm. 202; 4:30 p.m.
14 Live
at the Writer's House: 2-1-5 Festival; merges rock and
literature on one-hour radio show; 8 p.m. Also October 20, 11
p.m.
17 The
2-1-5 Literary Festival presents Poetry as Destination!; reading,
talk and history chat with Bob Holman; 4:30 p.m.
18 Writers
House Talk Poets; rm. 209; 3:30 p.m.
24 Reading
by Penn Poet Dr. Daniel Hoffman; 5:30 p.m.; RSVP: (215) 573-WRIT;
(Penn Library; Kelly Writers House; Dean's Office, SAS).
30 Audiocast
99th Birthday Celebration, Reading & Conversation with Carl
Rakoski; 7 p.m. (Kelly Writers House; Creative Writing Program;
Jewish Studies Program).
3 White
House Town Hall Meeting; discussion on the National Strategy
to Secure Cyberspace and the importance of cybersecurity to
our national security, economic well-being, and individual privacy;
7 p.m.; Zellerbach Theatre, Annenberg Center; Advance registration
required: www.issa-dv.org/web/CIPOTownHall/register.htm (President's
Critical Infrastructure Protection Board; InfraGard Philadelphia
Chapter; ISSA Philadelphia Chapter).
4 Penn
Women's Center Open House; 11 a.m.-3 p.m.; 3643 Locust
Walk (Penn Women's Center).
5 Football
Pre-Game Breakfast Buffet; 7 a.m.- noon; Faculty Club; $12.95,
reservations: (215) 898-4618; Also October 19. (Faculty Club).
5
Penn Family Day; for Penn faculty, staff and their family
and friends; 11 a.m.-4 p.m.; Info./tickets: QOWL@ hr.upenn.edu
or www.hr. upenn.edu/quality/staffrecognition/family day.asp
(Human Resources).
6 Fall
Festival; make your own scarecrow, paint a pumpkin, and enjoy
music and dance entertainment; 11 a.m.-3 p.m.; Morris Arboretum
(Morris Arboretum).
6
Old Recipes and How to Make Them Work; program and tasting
by chef Fritz Blank; 5:30 p.m. Van Pelt-Dietrich Library Center.
6
The Philadelphia Singers; part of the opening of A Chef
& His Library; Recipes for the Fall exhibit; 5;30 p.m.;
Class of 1928 Lounge, Van Pelt-Dietrich Library Center.
9 Tree
Dedication and & Reception for Helen O. Dickens; celebration
of the life of Dr. Helen O. Dickens with a tree dedication and reception;
11:30 a.m.; Rhoads Conference Room, Rhoads Pavilion (African-American
Resource Center; Penn Women's Center; HUP; Medical School).
16 Oktoberfest
Dinner Buffet; 5:30 p.m.-8 p.m.; Faculty Club; reservations:
(215) 898-4618 (Faculty Club).
16
Open Call/ Slide Slam; 20 artists screen slides and speak
briefly about their work; sign in: 6:30 p.m.; screening, 7 p.m.;
reception: 8 p.m.; ICA (Asian Arts Initiative).
19 Arts
Fair; noon; University Square.
20 Tour
of Rare Judaica Collections; registration: (215) 898-6654; Van
Pelt-Dietrich Library (Van Pelt-Dietrich Library).
24 ICA
Collector's Swap Meet; bring ICA memorabilia for an evening
of swapping stories and building upon ICA's collective memory;
6:30 p.m.; ICA (ICA).
25 Jon
M. Huntsman Hall Celebration; dedication 5 p.m.; Open House
Festival; activities: Wharton Jeopardy, family scavenger hunt
and performance by Wharton Follies; 6-9 p.m.; Huntsman Hall; advance
registration required (215) 573-6774 or www.wharton.upenn.edu/huntsmanhall
(Wharton).
26 Jon
M. Huntsman Hall Celebration; networking breakfast, 8 a.m.;
Breakout Panel discussions: 9-10:30 a.m.; Perspective on the
Stock Market, Jeremy Seigel, finance, 11 a.m.-12:30 p.m.; Harvest
Party: 12:30-2:30 p.m.; Huntsman Hall; advance registration required
(215) 573-6774 or www.wharton. upenn.edu/huntsmanhall (Wharton).
26
KYW Halloween Spooktacular; join ghosts and goblins for Halloween
craft activities and a performance of the Legend of Sleepy Hollow;
1-3 p.m.; Morris Arboretum (Morris Arboretum).
Tickets
for football games $10, $5 seniors/children, free with PENNcard.
Call ticket office (215) 898-6151. See www.pennathletics.com.
2 (W)
Volleyball vs. Villanova; 7 p.m.
4 (W)
Volleyball vs. Princeton; 7 p.m.
5 (W)
Soccer vs. Harvard; noon.
5
Football vs. Dartmouth; 12:30 p.m.
5
(M/W) Cross Country; Philly Classic; all day.
9 (M)
Soccer vs. Lehigh; 3:30 p.m.
9
Field Hockey vs. Temple; 7 p.m.
12 (M)
Lacrosse; Quakers Fall Tournament; Time TBA.
13 (W)
Rowing; Navy Day; all day.
13
Field Hockey vs. Syracuse; noon.
13
(W) Volleyball vs. William & Mary; 2 p.m.
16 Field
Hockey vs. La Salle; 7 p.m.
18 Field
Hockey vs. Columbia; 7 p.m.
19 (M)
Golf; Big 5 Invitational; all day.
19
(M) Soccer vs. Columbia; 11 a.m.
19
Football vs. Columbia; 1 p.m.
19
(W) Soccer vs. Columbia; 2:30 p.m.
19
Sprint Football vs. Army; 7 p.m.
20 (M)
Golf; Big 5 Invitational; all day.
25 (M)
Tennis; ITA Regionals; all day.
25
(W) Volleyball vs. Harvard; 7 p.m.
26 (W)
Rowing; Head of the Schuylkill; all day.
26
(M) Tennis; ITA Regionals; all day.
26
(W) Volleyball vs. Dartmouth; 4 p.m.
27 (M)
Tennis; ITA Regionals; all day.
28 (M)
Tennis; ITA Regionals; all day.
29 (M)
Tennis; ITA Regionals; all day.
30 (M)
Soccer vs. Georgetown; 2:30 p.m.
30
Field Hockey vs. Penn State; 7 p.m.
1
Wall Envelope of Gram-positive Bacteria; Olaf Schneewind, University
of Chicago; noon; Austrian Auditorium, CRB (Biochemistry and Biophysics).
1
An Evening with Bob Woodward: The State of Integrity 30 Years
After Watergate; Bob Woodward, journalist; 7:30 p.m.; Irvine
Auditorium (tickets required) (SPEC).
2 Novel
Estrogen Therapies: From Local Estrogen to a SERM with a Methlene
Group; Richard Hochberg, Yale University; noon; rm. 252 BRB
II/III (CRRWH).
2
Ethics in the Media: Is Impartiality Merely a Pipe Dream?;
panel discussion; 5 p.m.; rm. 270, Huntsman Hall (SPEC).
3 Collaborative
Research, Monitoring and Assessment in the Mid-Atlantic Region;
Patricia Bradley, EPA; noon; Wistar (Institute for Environmental
Studies).
3 Event, Ecology, Space; Mathias Sauerbruch, Louisa
Hutton, Sauerbruch Hutton Architects, Berlin; 6 p.m.; rm. B-1, Meyerson
Hall (Architecture).
3
Queer Life, Straight Service; Erin Cross, LGBT Center; Earl
Dax, Civic House; 6:30 p.m.; LGBT Center (Civic House).
4 Ambiguity
in the Practice of Science; Fred Grinnel, University of Texas;
noon; suite 320, 3401 Market St. (Center for Bioethics).
4
A Proposal for High School Bioethics Research Comparing Japanese
and U.S. Adolescent Attitudes Towards Death and Dying Issues;
Karen O'Neil, Pioneer Valley Regional School; noon; suite 320,
3401 Market St. (Center for Bioethics).
4
Contractualism, Egalitarianism and Responsibility; Andrew
Williams, University of Reading; 3 p.m.; rm. 402, Logan Hall (Philosophy).
4
Computational Studies of Potassium Channel; Benoit Roux,
Cornell University; 4 p.m.; Class of '62 Lecture Hall, Morgan
Bldg. (Biochemistry and Molecular Biophysics).
7 Structural
DNA Nanotechnology; Nadrian Seeman, New York University; 3:30
p.m.; rm. 337, Towne Bldg. (Chemistry and Biomolecular Engineering).
8 Meprin
Metalloproteases: Activities, Oligomerization, Transport to the
Cell Surface, and Gene Disruption; Judith Bond, Penn State University;
noon; Austrian Auditorium, CRB (Biochemistry and Biophysics).
8
Signaling During the Late Events of Platelet Activation;
Skip Brass, medicine & pharmacology; noon; 2nd Floor Conference
Room, Vagelos Research Labs (IME). * Rescheduled
for December 3, 2002 *
8
Daniel Asia, University of Arizona, Tuscon, presenting his
original compositions; 5 p.m.; rm. 302, Music Bldg. (Music Department).
9 Microarray
Analysis Reveals that Retinoic Acid Dependent Gene Expression is
Altered in PCOS Theca Cells; Jennifer Wood, CRRWH; noon;
rm. 252, BRB II/III (CRRWH).
9
The Emotions and Rationality; Jon Elster, Columbia University;
3 p.m.; rm. 402, Logan Hall (Philosophy).
9
Tumor Suppressors and Mechanisms of Size-Control; Tian Xu,
Howard Hughes Medical Institute; 4 p.m.; Grossman Auditorium, Wistar
(Wistar Institute).
9
Food
Prejudices, Global Hunger and American Gastronomy; Calvin Schwabe,
author; 5:30 p.m.; Class of 1928 Lounge, Van Pelt-Dietrich Library
(Van Pelt-Dietrich Library). Recent
Work; Thom Mayne, UCLA; 6 p.m.; rm. B-1, Meyerson Hall (GSFA).
10 Optic
Nerve Hemodynamics and Progression of Glaucoma; Juan Grun-wald,
Scheie Eye Institute; 7:45 a.m.; Auditorium, Scheie Eye Institute
(SEI).
10
Black Children Without Permanent Families, How You Can Help;
Poulette Adams, Office of Community Housing; noon; Weigle Rm., Van
Pelt Library (African-American Resource Center; Penn Women's
Center).
10
Urban Watershed Management: The Relationship Between Impervious
Cover and Stream Quality and its Use in Management; Tom Shueler,
Center for Watershed Protection; noon; Grossman Auditorium, Wistar
Institute (Institute for Environmental Studies).
10
Nine Guidelines for Preparing the Landscape Project; Michel
Corajoud, Ecole National Superieur de Versaille; 6 p.m.; rm. B-1,
Meyerson Hall (Landscape Architecture).
11 A
Proposal for High School Bioethics Research Comparing Japanese and
U.S. Adolescent Attitudes Towards Death and Dying Issues; Karen
O'Neil, Pioneer Valley Regional School; noon; suite 3401 Market
St. (Center for Bioethics).
11
Financing Needs for the Medicare Program in the 21st Century;
Robert Valdez, Drexel University; noon; Colonial Penn Center
Auditorium, 3641 Locust Walk (LDI).
14 The
Immunological Synapse: A Crossroad of Physical Chemistry and Cell
Biology; Arup Chakraborty, University of California, Berkeley;
3:30 p.m.; rm. 337 Towne Bldg. (Chemistry and Biomolecular Engineering).
15 New
Approaches for the Synthesis of Proteins and Proteomimetics;
Phillip Dawson, Scripps Research Institute; noon; Austrian Auditorium,
CRB (Biochemistry and Biophysics).
15
Precision Particle Fabrication for Controlled Release Drug Delivery;
Daniel Pach, University of Illinois; noon; 2nd fl. Conference Room,
Vagelos Research Labs (IME).
15
Explaining Epidemics and Remaking Society in 19th Century France;
David Barnes, history and sociology of science; noon; suite 320,
3401 Market St. (Center for Bioethics).
15
The Algorithmic Revolution in Game Theory: The Internet to Artificial
Intelligence; Michael Kearns, computer and information science;
4 p.m.; Amado Recital Hall, Irvine Auditorium (Provost's Lecture
Series).
15
Rhythmic Topoi in West African Music; Kofi Agawu, Princeton
University; 5 p.m.; rm. 302, Music Bldg. (Music).
16 Physiology
and Cell Biology of the Primate Ovarian Cycle; Anthony Zelznik,
University of Pittsburgh; noon; rm. 252, BRB II/III (CRRWH).
16The
CTCF-BORIS Connection in Normal Biology and Cancer--A New Take
on Old Paradigms; Victor Lobanenkov, National Institutes of
Health; 4 p.m.; Grossman Auditorium, Wistar (Wistar Institute).
16
The Red Roads of South Jersey; Andrew Smith, editor-in-chief
of Oxford Encyclopedia on American Food; 5:30 p.m.; Class
of 1928 Lounge, Van Pelt-Dietrich Library (Library).
17 Gardenification
of a Tropical Conserved Wildland: the Only Route to Perpetuity;
Dan Janzen, biology; noon; Grossman Auditorium, Wistar (Institute
for Environmental Studies).
17
Smart Growth: Telegrams from the Trenches; Uri Avin, FAICP,
associate vice president, HNTB, Inc.; 6 p.m.; rm. B-1, Meyerson
Hall (City and Regional Planning).
18 Fostering
Innovation in Medicine and Research; Eve Slater, assistant secretary
for health, U.S. Dept. of Health and Human Services; 3 p.m.; rm.
F60, Huntsman Hall (LDI).
18
Some Issues in War and Morality; Frances Kamm, New York University;
3 p.m.; rm. 402, Logan Hall (Philosophy).
18
If You Cheat then I'm Going to have to Cheat: Competition
Between Transplant Centers and Gaming of the Waiting List; Peter
Ubel, Program for Improving Health Care; Ann Arbor, University of
Michigan; noon; suite 320, 3401 Market St. (Center for Bioethics).
18
An Unfolded Protein that Folds in Cells; Gary Pielak, University
of North Carolina; 4 p.m.; Class of '62 Lecture Hall, Morgan
Bldg. (Biochemistry and Molecular Biophysics).
21 A
Batch Process Control Framework for Semiconductor Manufacturing;
Thomas Edgar; University of Texas, Austin; 3:30 p.m.; rm. 337, Towne
Bldg. (Chemistry and Biomolecular Engineering).
22 Degradomic
Substrate Screens Reveal New Roles for Matrix Metallopro-teinases:
Chemokine Processing in Inflamation and HIV; Christopher Overall,
University of British Columbia; noon; Austrian Auditorium, CRB (Biochemistry
and Biophysics).
22
Multi Component Nanostructures: Local Properties of Complex Systems;
Dawn Bonnell, materials science and engineering; noon; 2nd fl.
Conference Room, Vagelos Research Labs (IME).
22
Who is the Poet? Poems Embedded in Poe's Stories; Robert
Regan, English; 1 p.m.; Faculty Club (Women's Club).
22
Fine Arts Lecture/Exhibition; Ron Klein, sculptor; 5 p.m.;
rm. B-3, Meyerson Hall (Fine Arts).
22
Augusta Read Thomas, Northwestern University, presenting
her original compositions; 5 p.m.; rm. 302, Music Bldg. (Music).
23 TBA;
Ruth Muschel, pathology and laboratory medicine; noon; rm. 252,
BRB II/III (CRRWH).
23
The COMPASS in the Voyage of Defining the Role of Histone Modifying
Machinery in the Regulation of Gene Expression and Oncogenesis;
Ali Shilatifard, St. Louis University; 4 p.m.; Grossman Auditorium,
Wistar (Wistar Institute).
23
Creole and Cajun: A Culinary Case of Split Personality; Gene
Bourg, journalist; 5:30 p.m.; Class of 1928 Lounge, Van Pelt-Dietrich
Library.
24 Parks--Paradigmatic
Public Realm; Alan Tate, University of Manitoba; 6 p.m.; rm.
B-1, Meyerson Hall (Landscape Architecture).
28 Driving
Biological Membranes to the Breaking Point: Fundamental Studies
using Lipid Vesicles; T. Kyle Vanderlick, Princeton University;
3:30 p.m.; rm. 337, Towne Bldg. (Chemistry and Biomolecular Engineering).
28
Fine Arts Lecture/Exhibition; Margo Margolis; 5 p.m.; rm.
B-3, Meyerson Hall (Fine Arts).
28
AIA Design Awards Lecture; Frank Harmon, North Carolina State
University, School of Design; 6 p.m.; B-1 Meyerson Hall (AIA Philadelphia;
Architecture, GSFA).
29 Functional
and Biochemical Characterization of Metalloprotease-disintegration
Proteins (ADAMs) and their Role in Protein Ectodomain Shedding;
Carl Blobel, Memorial Sloan-Kettering Cancer Center; noon; Austrian
Auditorium, CRB (Biochemistry and Biophysics).
29
The Medical Residents Match Program Anti-trust Suit; Kristin
Madison, Law; noon; suite 320, 3401 Market St. (Center for Bioethics).
29
Adhesive Regulation During Cell Migration; Anna Hutenlocher,
University of Wisconsin; noon; 2nd Fl. Conference Room, Vagelos
Research Labs (IME).
29
The Ink4a/Arf Tumor Suppressor Network; Charles Sherr, Howard
Hughes Medical Institute; 4 p.m.; Grossman Auditorium, Wistar (Wistar
Institute).
29
Fifth Annual Constance E. Clayton Lecture; Linda Darling,
Stanford University; 4:30 p.m.; Amado Recital Hall, Irvine Auditorium
(GSE).
30 Role
of Pur Alpha in Regulation of Human Pathogenic Viruses; Kamel
Khalili, Temple University; noon; rm. 1412, BRB II/III (CRRWH).
30
Modeling Gene Regulatory Dynamics Using Microarray Data;
Brendan Mumey, Montana State University; 4 p.m.; Grossman Auditorium,
Wistar (Wistar Institute).
30
Philadelphia: A Creole City? Jessica Harris, culinary historian
& author; 5:30 p.m.; Class of 1928 Lounge, Van Pelt-Dietrich
Library (Library).
31
Pediatric Ophthalmology; J. Bronwyn Bateman, University
of Colorado Medical Center; 7:45 a.m.; Scheie Eye Institute Auditorium
(SEI).
31
Geographic Information Systems: The Bird's Eye View from
a Worm's Eye; Dana Tomlin, landscape architecture; noon;
Grossman Auditorium, Wistar (Institute for Environmental Studies).
31
Genetics; J. Bronwyn Bateman, University of Colorado
Medical Center; noon; Thayer Conference Rm., Scheie Eye Institute
(SEI).
31
Wormholes; David Turnbull, University of Bath,
Director, Digital Tectonics Research; 6 p.m.; rm. B-1 Meyerson Hall
(Architecture).
Almanac, Vol. 49, No. 5, September 24, 2002
|