NOTE:
11 x 17 paper needed
|
14 Drop
Period Ends.
1 Celebrate
Black History Month;
visit the African Gallery and learn artistic and musical traditions
of Africa. Children design African dance masks; ages 8-12; 10 a.m.-noon;
UPM; $5; registration: (215) 898-4016 (UPM).
9 My
Special Valentine--Flower Arrangement; all materials included,
ages 7 and up; 1-3:30 p.m.; Morris Arboretum; $26, $24/members.;
registration: (215) 247-5777 ext.125 (Arboretum).
15 World
Cultures Family Day: Celebration of African Cultures; West African
dance lessons, storytelling, music and dance, arts and crafts, workshops
and gallery tours; 11 a.m.-4 p.m.; UPM (UPM).
|
The
Universal African Dance & Drum Ensemble, more than
30 members strong, will be among the many performers at
UPM's 14th annual Celebration of African Cultures
extravaganza on February 15.
|
In Celebration of One Book One Philadelphia; stories of the
underground railroad and secret quilt pattern codes; 2 p.m.; Bookstore
Café (Penn Bookstore).
23 Cultivation
Through Calculation; learn to plan and maximize garden space
using simple math techniques; ages 6-10; 1-3 p.m.; Morris Arboretum;
$10, $8/members; registration: (215) 247-5777 ext.125 (Arboretum).
8 Immersion
Saturday: Maya 101; Penn scholars provide an introductory crash
course on the Maya, their origins, sophisticated writing system,
culture and religion; special lunch with Jeremy Sabloff, UPM; 9:30
a.m.-4:30 p.m.; Rainey Auditorium, UPM; $50, $40/members; Info.:
(215) 898-4890 (UPM).
20 Engineering
Research Symposium; showcasing the research of students and
faculty, presentations, lab tours, keynote lecture and reception;
9 a.m.-6:30 p.m.; Towne Bldg.; registration required: www.seas.upenn.edu/research-at-penn/
(SEAS). See Talks, February 20.
21 Who
Wrote (Down) the Qu'ran?; scholars discuss the physical
process of writing, collecting, and canonizing the earliest Qu'rans;
2-5 p.m.; 3619 Locust Walk; registration: http://humanities.sas.upenn.edu/02-03/quran.htm
(Middle East Center; Religious Studies; Humanities Forum).
27 Africans
in the Americas; 5:30-7:30 p.m.; rm. 17, Logan Hall. Info.:
ofinney@sas.upenn.edu
(Center for Africana Studies; Latin American and Latino Studies
Program). Through February 28, 9 a.m.-4:30 p.m.; Terrace
Room, Logan Hall.
Admission
Donations and Hours
Arthur
Ross Gallery, Fisher Fine Arts Library: free;
Tues.-Fri., 10 a.m.-5 p.m.; Sat.-Sun., noon-5 p.m.
Burrison
Gallery, Faculty Club, Inn at Penn: free; Mon.-Fri., 8 a.m.-6
p.m.
Charles
Addams Fine Arts Gallery: free; Mon.-Fri., 9 a.m.-5 p.m.
Esther
Klein Gallery, 3600 Market: free; Mon.- Sat., 9 a.m.- 5 p.m.
Fox
Gallery, Logan Hall: free, Mon.-Fri., 9 a.m.-5 p.m.
Institute
of Contemporary Art: $3, $2/students, artists, seniors, free/members,
children under 12, w/ PENNCard and on Sundays from 11 a.m.-1 p.m.;
Wed.-Fri., noon-8 p.m.; Sat.-Sun., 11 a.m.-5 p.m.
Kamin
Gallery, 1st fl., Van Pelt-Dietrich Library; free; for hours,
see http://events.library.upenn.edu/cgi-bin/calendar.cgi.
Meyerson
Hall Gallery: free; Mon.-Fri., 9 a.m.-5 p.m.
Morris
Arboretum: $8, $6/seniors & students, $3/children 3-12,
free w/PENN Card, children under 3; Mon.-Fri., 10 a.m.-4 p.m.; Sat.
& Sun., 10 a.m.-5 p.m.
Rosenwald
Gallery, 6th fl., Van Pelt-Dietrich Library. For hours of operation
see http://events.library.upenn.edu/cgi-bin/calendar.cgi.
Slought
Networks, 4017 Walnut St.; Wed.-Sat., 11 a.m.-6 p.m.
University
Museum: $5, $2.50/seniors & students w/ID, free/members
w/PENNCard, children under 6; Tues.- Sat., 10 a.m.- 4:30 p.m.; Sunday
(free), 1-5 p.m.
Wistar
Institute; free, Mon.-Fri: 9 a.m.-5 p.m.
Upcoming
3 Mongolia:
Photographs by Jacques-Jean Tiziou; Fox Gallery; opening reception
February 4, 5-7 p.m.Through February 21.
10 Korean
National University of the Arts: Faculty Exchange Exhibition;
Addams Gallery; opening reception: February 11, 5 p.m. Through
March 8.
Penn
Print Annual; Fine Arts undergraduate and graduate student work;
Meyerson Gallery; opening reception: February 13, 5 p.m.
Through February 21.
21 The
Qur'an: Revelation, Illumination, and Tradition; Rosenwald
Gallery, Van Pelt-Dietrich Library; opening reception, 5:30 p.m.
Through April 6.
24 Graduate
Sculpture Exhibition; work by Fine Arts graduate students; Meyerson
Gallery; opening reception February 25, 6:30 p.m. Through February
28.
Now
Photography
and Ceramic Show; Fine Arts undergraduate and graduate student
work; Addams Gallery. Through February 7.
In
Passing; photographs by Heather Grossman (Greece/Turkey) and
John Henry Rice (India/Nepal); Burrison Gallery. Through February
14.
Darkwater;
an exploration of the art and thought of W.E.B. Du Bois through
sculpture, prints, documents and music/text; Arthur Ross Gallery.
Through March 2.
Art
& Community II: Southwest Community Enrichment Center; Esther
Klein Gallery. Through March 7.
Collaborations:
Enid Mark and the ELM Press; Kamin Gallery, Van Pelt-Dietrich
Library. Through March 13.
Cities
Without Citizens: Statelessness and Intimacy in Contemporary Art
and Architecture; Deborah Gans & Matthew Jelacic, Gans &
Jelacic, Architecture and Design; Lars Wallsten, artist; Katrin
Sigurdardottir, artist; Aaron Levy, curator; Gregg Lambert, Syracuse
University; Slought Networks. Through March 22.
Edna
Andrade: Optical Paintings, 1963-1986; Penn alum and artist;
paintings reflect a formal logic of geometric abstraction; ICA.
Through April 6.
Intricacy;
guest curated by architect and theorist Greg Lynn; includes works
by artists, designers, and architects that reflect a new visual
and spatial language of folding, interweaving, and layering heralded
by the digital and genetic engineering revolutions; ICA. Through
April 6.
Justine
Kurland; photographs about adolescence, awkwardness, girls,
the American landscape, secrets, and the private dreams of community
that hide behind tough exteriors and blank faces; ICA. Through
April 6.
Without
Warning (Flying Vaginas Are Trying to Eat Me); Adam Ames; six-screen
video installation offers full-frontal attack on B-movie appropriation,
male anxiety and technological immersion; ICA. Through April
6.
Photographic
Explorations: A Century of Images in Archaeology and Anthropology
from the University of Pennsylvania Museum; Sharpe Gallery,
UPM. Through April 15.
Without
Ground; Kimowan McLain; ICA Ramp Project; ICA. Through July
27.
A
Plantsman in Asia: 1979-2000; Paul Meyer, Morris Arboretum;
a personal view of Asian people and their unique relationship with
plants; Morris Arboretum. Through September.
Mammoth
Scale: The Anatomical Sculptures of William Rush; early
19th century sculptures of human anatomical structures; Wistar Institute.
Through October.
Ongoing
at UPM
Ancient
Greek World; Canaan & Ancient Israel; Living in Balance:
Universe of the Hopi, Zuni, Navajo & Apache; Ancient Mesopotamia:
Royal Tombs of Ur; Mesoamerica; The Egyptian Mummy: Secrets &
Science; Raven's Journey: World of Alaska's Native People;
Buddhism: History & Diversity of a Great Tradition; Africa:
The Cradle of Humankind; Polynesia: ahu'ula + lei niho
palaoa.
UPM
Tours
Meet
at the main entrance, 1:30 p.m. Free with museum admission donation.
Info: www.museum.upenn.edu.
1 Alaska's
Native People.
2 Africa.
Also February 15.
8 Mesoamerica.
9 The
Classical World.
16 Archaeology.
22 Mesopotamia.
23 American
Southwest.
Graduate
Student Center
John
Singleton and Jane Austin film series.
See
www.upenn.edu/gsc.
2
Boyz N the Hood; 6 p.m.
6
Sense and Sensibility; 7 p.m.
9 Higher
Learning; 6 p.m.
13 Emma;
7 p.m.
16 Rosewood;
6 p.m.
20 Mansfield
Park; 7 p.m.
International
House
Tickets
$6, $5 members/students & seniors; 8 p.m. unless otherwise noted;
see www.ihousephilly.org.
12 Amélie;
"French Wednesdays" film series; French w/ English
subtitles; 7:30 p.m.
15 Muhammad
Ali: The Greatest; documentary; French w/ English subtitles.
18 Old
School (SPEC).
20 Morvern
Callar.
21 In
the Mirror of Maya Deren. Also
February 22 at 1 p.m.
22 La
Ciénaga; Spanish w/ English subtitles.
Jazzercise; 5:30-6:30 p.m.; Tuesdays and Thursdays, Newman Center,
first class free; $4.50/class, $3.50/students; Carolyn Hamilton (215)
662-3293 (days) or (610) 446-1983 (evenings).
1 Rape
Aggression Defense; a physical defense program for women; 9
a.m.-3 p.m.; Penn Police HQ, 4040 Chestnut St.; free/students, faculty
& staff; Registration: stacey2@pobox.upenn.edu.
Also February 8 & 22, 9 a.m.-3 p.m.; February 6, 11,
18 & 25, 5:30-8:30 p.m. (Penn Police).
4 TIAA-CREF
Counseling; topics include retirement income options, mutual
funds, asset allocation strategies and more; 9 a.m.-4 p.m.; ste.
527A, 3401 Walnut St.; appointment: (215) 587-0400. Also February
11, 18 & 25.
Sadie
Tanner Mossell Alexander School Open House; 9:30 a.m. &
7 p.m.; Sadie Tanner Mossell Alexander School, 4209 Spruce St.;
RSVP: (215) 823-5463 or kreidlea@gse.upenn.edu
(GSE).
5 PennKids
Summer Camp Program Information Session; 6 p.m.; Board Room,
Dunning Coaches Center, 33rd St.; Info.: (215) 898-6100. Also
February 20, 7 p.m. (Recreation).
6 Penn
Knitters; noon; rm. 313, the ARCH, 3601 Locust Walk. Also
February 20.
12 College
of General Studies Open House; information session for those
interested in completing a Bachelor of Arts degree, strengthen their
credentials or just satisfy their curiosity; 5:45 p.m.; ste. 100,
3440 Market St.; Registration: www.sas.upenn.edu/CGS/OpenHouse.htm
or (215) 898-1041.
19 South
African Gumboot Dance Workshop; learn African-American step
dancing; noon-1 p.m.; rm. 201, Bennett Hall (VPUL).
Class
of 1923 Ice Rink
3130
Walnut St. Admission $6, $5/PENNCard; skate rental $2. Public skating
hrs (*$1 off admission): Monday 1:15-3:15 p.m.*; Tuesday noon-2
p.m.*; Wednesday 1:15-3:15 p.m.*; Thursday noon-2 p.m.*; Friday
8-10 p.m.; Saturday 12:30-2:30 p.m., 8-10 p.m., midnight-2 a.m.;
Sunday 12:30-2:30 p.m.
Graduate
Student Center
Registration:
www.upenn.edu/gsc/programs/navigating_spring2003/navigate.html.
11 Funding
Sources for Graduate Students; noon. Also February 18.
13 Navigating
the Dissertation: Presenting at a Conference; 4 p.m.
27 Navigating
the Dissertation: Working with Your Advisor and Committee; 4
p.m.
Human
Resources
Workshops
held at Ste. 1B South, 3624 Market St. unless otherwise noted. Info./Registration:
www.hr.upenn.edu/learning/.
Registration required for all workshops.
4 AMA's
"Partnering with Your Boss" ; 9 a.m.-5 p.m.; $50.
Also February 5.
BEN
Buys--Req Only Review Q&A; 2-3 p.m.; 409 Franklin Bldg.
Also February 25.
5 Procard;
9:30-11 a.m.; 421A, 3401 Walnut St. Also February 12.
7 Transitioning
to Management at Penn; 9 a.m.-4:30 p.m.; $50. Also February
14 & 21, 9 a.m.-12:30 p.m.; February 28, 9 a.m.-4:30
p.m.
10 New
Staff Orientation; 9 a.m.-12:15 p.m. Also February 24.
11 BEN
Buys--PO Manager Review Q&A; 2-4 p.m.; 409 Franklin
Bldg.
19 Brown
Bag Matinee: If Looks Could Kill; noon.
27 Career
Focus Brown Bag: Networking; noon.
Quality
of Work Life
www.hr.upenn.edu/quality/workshop.asp.
Focus
on Communication with a series of workshops designed to support
the varied interactions we have with our colleagues at work, partners
at home, parents, children and other family members. Also, work
your way to a healthier you by attending health awareness seminars.
Info./registration: Orna Rosenthal at orna@hr.upenn.edu or
(215) 898-5116.
6 Effective
Communication with Your Elderly Relative--Developing Successful
Strategies for Discussing Serious Issues; 11:30 a.m.--1 p.m.
20 Communicating
with Program Directors--How Can I Be Sure This is the Right Summer
Program for My Child? An Information Session on Camp and Other Summer
Options for Children; 11:30
a.m.--1 p.m.
25 Butt
Out--A Quit Smoking Video in Conjunction with the Penn Quit
Smoking Study; noon.
Kelly
Writers House
www.english.upenn.edu/~wh/.
3 Penn
& Pencil Club; writing group Penn and UPHS employees; 5:15
p.m.
10 Planning
Committee Meeting and Gathering; 5 p.m.
11 Suppose
an Eye; a poetry writing group; 6 p.m. Also February 22,
1 p.m.
13 Mods;
Penn Modernism and Twentieth Century Studies Group; 4:30 p.m.
Also February 20.
Morris
Arboretum
Registration:
(215) 247-5777 ext.125.
20 Landscape
Design Studio; Peter Godfrey, landscape architect; core course,
develop a conceptual design for a residential garden; 7-9:30 p.m.;
$210, $190/members. Also February 27.
22 Botanical
Painting with Watercolor; Eileen Rosen, freelance scientific
illustrator; learn how to paint with watercolors step by step, from
fruits and vegetables to trees and flowers and plants; 10:30 a.m.-2
p.m.; $145, $130/members.
25 Highlights
of the Morris Arboretum's Plant Collection; Paul Meyer;
Anthony Aiello; Vince Marrocco; learn about the best plants in collection
from the staff experts; 1-3 p.m.; $195, $175/members.
26 Selecting
and Planting Quality Nursery Trees; A. William Graham, arboricultural
consultant/educator; learn how to plant, establish and grow trees
that will thrive; 9 a.m.-4 p.m.; $85 (lunch included).
Robert
A. Fox Leadership Program 3619
Locust Walk, unless otherwise noted; PennKey needed for registration:
www.sas.upenn.edu/foxleadership;
Info.: (215) 746-7112.
4 Hon.
Marjorie Rendell (CW' 69); judge; will speak to students
about how she became a leader; 4:30 p.m.
6 Nick
Bollettieri; Bollettieri Tennis Academy; learn how influential
decision-makers effectively produce results, lead teams, and create
change; 4:30 p.m.
28 Social
Etiquette; workshop to provide fundamental principles to navigate
social and business settings; 10 a.m.
Technology
Training Services
All courses at ISC Labs, 3650 Chestnut St.; 9 a.m.- 4:30 p.m. unless
otherwise noted. Registration required.
3 FileMakerPro
5.5 Introduction; $190.
4 Flash
MX Introduction; $600.
6 MS
Project 2000 Introduction; $448.
10 Windows
XP Introduction; $190.
11 Office
XP New Features; $190.
12 Excel
XP Intermediate; $190.
13 Access
XP Advanced; $448.
Excel
2000 Introduction; $190.
18 Access
2000 Advanced; $448.
Word
2000 Introduction; $190.
19 Fireworks
MX Introduction; $600.
21 Excel
XP Advanced; $190.
PowerPoint
2000 Intermediate; $190.
24 Powerpoint
XP New Features; 1:15-4:30 p.m.; $110.
25 Dreamweaver
MX Advanced; $600.
26 Word
2000 Advanced; $190.
27 Word
2000 Intermediate; $190.
Word
XP Advanced; $190.
28
Meeting Maker Introduction; 9 a.m.-12:15 p.m.; $110.
Eudora
Introduction; 1:15-4:30 p.m.; $110.
5 WXPN
Policy Board; noon; 1650 Arch St.
14 PPSA
Executive Board; noon; Annenberg Conference Room. Also February
28.
21 Board
of Trustees; Stated Meeting. 11 a.m.-noon; Woodlands Ballroom,
Inn at Penn.
26 University
Council; 4-6 p.m.; Bodek Lounge, Houston Hall.
1 The
Flat Possum Boys; traditional country music; 8 p.m.; The Rotunda,
4012 Walnut St. (Business Services).
7 Solo
and Chamber Music Recital; 7:30 p.m.; Amado Recital Hall, Irvine
Auditorium; (Music).
13 The
Outcome is Inevitable; tribute to "Intricacy" with
compositions by Robert Ashley and Paul Epstein; 7:30 p.m.; ICA;
$5, free/students, seniors, ICA members, Relâche subscribers;
includes admission to ICA galleries and reception (ICA). See Exhibits.
15 University
of Pennsylvania Symphony Orchestra; 8 p.m.; Main Hall, Irvine
Auditorium; $5 (Music).
26 Penn
Contemporary Music; Christopher Yohmei Blasdel and Mika Kimula;
music for Japanese flute and voice; 8 p.m.; Amado Recital Hall,
Irvine Auditorium; free (Music).
Penn
Presents
Tickets/Info.:
(215) 898-3900 or www.pennpresents.org.
15 Ladysmith
Black Mambazo; traditional sounds of South Africa; 8 p.m.; Zellerbach
Theatre, Annenberg Center; $28, $34, $42, $47.
Student
Performing Arts
Info.:
(215) 898-2312 or http://dolphin.upenn.edu/~pac/.
Tickets on sale on Locust Walk ($5-$10).
21 Penn
Glee Club; 8 p.m.; Zellerbach Theatre, Annenberg Center. Also
February 22.
28 Quaker
Notes; all-female a cappella; 8 p.m.; Dunlop Auditorium, UPM.
Soundworks
Tap Factory; 8 p.m.; Iron Gate Theatre.
Penn
Presents
Tickets/Info.:
(215) 898-3900 or
www.pennpresents.org.
2 San
Jose Taiko; fusion of traditional Japanese, Latin, Brazilian
and African rhythms with innovative lighting and staging techniques;
7:30 p.m.; Zellerbach Theatre, Annenberg Center; $39, $34, $30,
$26.
6 Doug
Varone and Dancers; daredevils perform Philadelphia premiere
of Ballet Mécanique; 7:30 p.m.; Zellerbach Theatre,
Annenberg Center; $36, $33, $31. Also February 7, 8 p.m.;
February 8, 2 p.m. & 8 p.m.
|
Doug
Varone and Dancers
makes its debut February 6 at the Annenberg Center with Ballet
Mécanique. The performance features eight daredevil
dancers in cobalt blue worker costumes. Varone's troupe
has been honored for their extraordinary physical daring, vivid
musicality and the ability to capture the nuances of human emotions.
|
25 BodyVox;
theatrical tour de force fueled by emotional content and reveling
in beauty; 7:30 p.m.; Zellerbach Theatre, Annenberg Center; $41,
$36, $33, $27.
28 MacHomer;
Rick Miller; a one-man vocal spectacular in which Miller reproduces
50 voices from The Simpsons, including Homer as Macbeth and
Marge as Lady Macbeth; 7 p.m.; Zellerbach Theatre, Annenberg Center;
$35, $30, $26.
Student
Performing Arts
Info.:
(215) 898-2312 or http://dolphin.upenn.edu/~pac/.
Tickets on sale on Locust Walk week before show ($5-$10).
6 Theatre
Arts Council One Acts Festival; 8 p.m.; Iron Gate Theatre. Also
February 7 & 8.
12 Isn't
It Romantic; Teatron Jewish Theatre; 8 p.m.; Harold Prince Theatre,
Annenberg Center. Also February 13 & 15.
20 The
Colored Museum; African American Arts Alliance; 8 p.m.; Harold
Prince Theatre, Annenberg Center. Also February 21 & 22.
21 PENNaach;
all-female South Asian dance; 8 p.m.; Iron Gate Theatre. Also
February 22.
27 Bloomers
Spring Show; 8 p.m.; Houston Hall Auditorium. Also February
28.
Yofi!;
Israeli dance; 8 p.m.; Harold Prince Theatre, Annenberg Center.
27 Redesigning
Cities: Principles, Practice, Implementation; lecture and book
signing by Jonathan Barnett, GSFA; 6 p.m.; rm. B-1, Meyerson Hall
(City and Regional Planning).
28 The
Social Mark (I): Poetry Readings; Rodrigo Toscano, Jeff Derksen,
Rita Wong, Mark Nowak, Alan Gilbert, Kristin Prevallet, Laura Elrick,
Joshua Schuster, Carol Miracove, Jules Boykoff, Kaia Sand, authors;
Louis Cabri, curator; 6:30 p.m.; Slought Networks (Slought Networks).
Kelly
Writers House
www.english.upenn.edu/~wh/.
3 Live
at the Writers House; a one-hour word and music radio show on
88.5 WXPN; 8 p.m. Also February 9, 11 p.m.
4 Reading
by Jean McGarry; 6 p.m.
5 African
American Studies Book Talk with Jerry Watts; 5 p.m.
Speakeasy:
Poetry, Prose, and Anything Goes; an open mic performance; 8
p.m. Also February 19.
6 Local
Spotlight Series featuring Diane Ayres and Harry Groome; 7 p.m.
11 Reading
by Steve Benson; 5 p.m.
12 Launch
Party and Reading for Issue #3 of Pom2; 7 p.m.; reception to
follow.
13 Suzanne
Gauch; La Fantasia Reclamee: Embodiment in the Works of Assia Djebar;
6 p.m.
17 Reading
by Walter Bernstein; 6:30 p.m.
18 An
Interview with Walter Bernstein; 10 a.m.; breakfast preceded;
RSVP: whfellow@english.upenn.edu.
20 A
Talk with Ewa Ziarek on Feminist Ethics; 6 p.m.
25 Conversing
with the Critics: Five Reviewers Discuss Craft and Career; 4:30
p.m.
26 Poet
and Painters Series Presents Ron Padgett; 5 p.m.
27 Norma
Cole; Losing the Private Property of the Self: Part 2, Translation;
4:30 p.m.
Penn
Bookstore
http://upenn.bkstore.com/.
5 Pumla
Gobodo-Madikizela; A Human Being Died That Night: A South African
Story of Forgiveness; noon; Penn Bookstore.
Angle
of Repose; discussion of the book by Wallace Stegner; 12:15
p.m.; 2nd fl., Penn Bookstore (PPSA).
5 Foods
of the Forest Dinner Buffet; mountain truffle bisque, cassoulet
of Muscovy duck, rosemary encrusted wild boar roast and more; 5:30
p.m.; Faculty Club; $29.25; Reservations: (215) 898-4618 (Faculty
Club).
6 Titan
with Sherman Fleming; documents of the Darkwater exhibit; 7
p.m.; ICA (Arthur Ross Gallery; Center for Africana Studies). See
Exhibits.
20 Open
Video Call; program to support and access experimental documentary
video talent; sign-up: 6 p.m., screening: 6:30 p.m.; ICA (ICA).
23 High
Priest; Du Bois birthday tribute with special guests reading
from Prayers for Dark People; 3 p.m.; Arthur Ross Gallery
(Arthur Ross Gallery; Center for Africana Studies). See Exhibits.
1 (M)
Basketball vs. Harvard; 7 p.m.
7 (W)
Basketball vs. Cornell; 7 p.m.
8 (M)
Squash vs. Harvard; 11 a.m.
(W)
Squash vs. Harvard; noon.
Wrestling
vs. Harvard; 2 p.m.
(W)
Basketball vs. Columbia; 7 p.m.
9 (M)
Squash vs. Dartmouth; 11 a.m.
(W)
Squash vs. Dartmouth; 11 a.m.
Wrestling
vs. Brown; 1 p.m.
Wrestling
vs. Hofstra; 3 p.m.
Wrestling
vs. Rider; 5 p.m.
11 (M)
Basketball vs. Princeton; 8 p.m.
14 (M)
Basketball vs. Yale; 7 p.m.
15 (W)
Tennis vs. VCU; noon.
(M)
Lacrosse vs. Towson; 1 p.m.
(M)
Swimming vs. Harvard; 1 p.m.
(W)
Tennis vs. Binghamton; 4 p.m.
(M)
Basketball vs. Brown; 7 p.m.
16 (W)
Tennis vs. Old Dominion; 3 p.m.
21 (W)
Basketball vs. Harvard; 7 p.m.
22 Wrestling
vs. Princeton; 2 p.m.
(W)
Basketball vs. Dartmouth; 7 p.m.
25 (W)
Tennis vs. Seton Hall; 3 p.m.
28 (W)
Basketball vs. Brown; 7 p.m.
3 Regulation
of Ras in Lymphocytes: Get a GRP; Jim Stone, University of Alberta;
noon; Class of '62 Auditorium, John Morgan Bldg. (Pharmacology;
Center for Experimental Therapeutics).
Microbule/Actin
Interactions in Cell Motility; Clare Waterman-Storer, The Scripps
Research Institute; 2 p.m.; rm. 251, BRB (Pennsylvania Muscle Institute
[PMI]).
Homeland
Security and the Role of Government; Curt Weldon, Congress;
4:30 p.m.; Heilmeier Hall, Towne Bldg. (SEAS).
Visiting
Artists Lecture Series; Charles Burwell, painter; 5 p.m.; rm.
B-3, Meyerson Hall (Fine Arts).
MLK
as a Global Figure; discussion with members of the First Unitarian
Church and the CA; 7 p.m.; CA (CA).
5 From
Anthrax to Sharks via Genomes; Les Baillie, University of Maryland;
noon; Austrian Auditorium, CRB (Microbiology).
The
Evolution of Religion; Robert Wright, author; 3 p.m.; rm. 204,
Logan Hall (SAS).
6 Family
Experiences Participating in the Process of Withdrawal of Life Sustaining
Therapy; Debra Wiegand, nursing; noon; ste. 320, 3401 Market
St. (Center for Bioethics).
Putting
a Price on Nature; Nicholas DiPasquale, Brandywine Conservancy;
noon; Grossman Auditorium, Wistar Institute (IES).
Study
of Regulation of cGMP Synthesis in Photoreceptors; Alexander
Dizhoor, Pennsylvania College of Optometry; noon; Thayer Conference
Room, SEI (Scheie Eye Institute (SEI)).
Russian
Orientalism; Elena Andreeva, Virginia Military Academy; 4:30
p.m.; rm. 632, Williams Hall (Middle East Studies).
7 The
Unintended Consequences of Fear-Based Pharmaceutical Marketing:
The Case of Vaccines; David Bishai, Johns Hopkins; noon; auditorium,
Colonial Penn Center (LDI).
Mattamayura
Mathas: Politics and Patronage of S'aiva Monastic Architecture
in Early Medieval North India; Tamara Sears, history of art;
3:30 p.m.; rm. 201, Jaffe Bldg. (History of Art).
Multiple
functions of p38 MAP Kinases in Smooth Muscles: Contraction, Motility,
and Gene Expression; William Gerthoffer, University of Nevada;
3:30 p.m.; Hirst Auditorium, Dulles Bldg. (Urology).
How
RNA Folds: Counterions, Sequence and Topology; Sara Woodson,
Yale University; 4 p.m.; Class of '62 Lecture Hall, John Morgan
Bldg. (Biochemistry; Biophysics).
Crossing
Disciplinary Boundaries, Research Contexts, and Ocean Waters: Experiences
of an Itinerant Educational Linguist; Kendall King, Georgetown
University; 5 p.m.; rm. 121, GSE (Educational Linguistics Forum).
10 Disease
in a Cultural Context; Olivette Burton, psychology; noon; ste.
320, 3401 Market St. (Center for Bioethics).
FISHing
for Memories: Genes, Cell Networks & Behavior; John Guzowski,
University of New Mexico; noon; Class of '62 Auditorium, John
Morgan Bldg. (Pharmacology; Center for Experimental Therapeutics).
The
Actin Cytoskeleton and Membrane Dynamics in Yeasts and Beasts;
David Drubin, University of California Berkeley; 2 p.m.; rm. 251,
BRB (PMI).
Poet
Painter Series; Duncan Hannah, painter; 5 p.m.; rm. B-3, Meyerson
Hall (Fine Arts).
11 Step
Across This Line: An Evening With Salman Rushdie; Salman Rushdie;
author; 6 p.m.; Irvine Auditorium; tickets: www.specevents.net
(Philomathean Society; Provost's Spotlight Series; Humanities
Forum; International Affairs Association).
What
Matters; Clifford Stanley, EVP; 6:30 p.m.; rm. G14, Logan Hall
(VPUL).
12 Rupture,
Invasion and Inflammation of the Intestinal Epithelial Barrier by
Shigella; Phillipe Sansonetti, Unité de Pathogénie
Microbienne Moléculaire; noon; Austrian Auditorium, CRB (Microbiology).
Cilia,
Flagella and Disease; George Witman, University of Massachusetts;
noon; rm. 252, BRB II/III (CRRWH).
New
ATP-dependent Chromatin Remodeling Complexes in Transcription and
Human Diseases; Weidong Wang, National Institute of Health;
4 p.m.; Grossman Auditorium, Wistar Institute (Wistar).
13 The
Ophthalmologist's Role in the Management and Treatment of Graves'
Disease; Susan Carter, University of California-San Francisco;
7:45 a.m.; auditorium,
SEI (SEI).
Use
of the CO2 Laser in Aesthetic Eyelid Surgery; Susan Carter,
University of California-San Francisco; noon; Thayer Conference
Room, SEI (SEI).
From
Creek to Sewer: A Philadelphia Story; Adam Levin, Philadelphia
Water Department; noon; Grossman Auditorium, Wistar Institute (IES).
The
History of the Columned Hall in Iron Age Iran; T. Cuyler Young,
Jr., University of Toronto; 6 p.m.; Rainey Auditorium, UPM; registration:
(215) 898-4890 (Hagop Kevorkian Visiting Lectureship Fund).
The
Evolution of Race and Romance; Rachel Moran, University of California-Berkeley;
6 p.m.; Ben Franklin Room, Houston Hall (GIC).
14 Quine;
Peter Hylton, University of Illinois at Chicago; 3 p.m.; rm. 402,
Logan
Hall (Philosophy).
Richter's
Realism; Jeanne Nugent, History of Art; 3:30 p.m.; rm.
201, Jaffe Bldg. (History of Art).
17 Addiction
to Cocaine: Can We Forget to Relapse; Peter Kalivas, Medical
University of South Carolina; noon; Class of '62 Auditorium,
John Morgan Bldg. (Pharmacology; Center for Experimental Therapeutics).
Life
in the Fast Lane: Fast Axonal Transport, Molecular Motors and Neurodegenerative
Diseases; Scott Brady, University of Illinois-Chicago; 2 p.m.;
rm. 251, BRB (PMI).
Regulating
Traffic on High-Speed Communication Networks: Resource Management,
Pricing and Congestion Control; Tamer Basar, University of Illinois
at Urbana-Champaign; 4:30 p.m.; rm. 313, Towne Bldg. (SEAS).
It's
Up to You: Planning Today and Tomorrow; Paul Farmer, APA and
AICP; 6 p.m.; rm. B-1, Meyerson Hall (City and Regional Planning).
18 Ultrasonic
Testing as a Diagnostic Tool for the Assessment of Marble Quality
and Marble Weathering; Thomas Weiss, Georg August University;
6 p.m.; Upper Gallery, Meyerson Hall (Historic Preservation).
19 Neutralizing
Antibodies and a Vaccine for HIV-1; Dennis Burton, The Scripps
Research Institute; noon; Austrian Auditorium, CRB (Microbiology).
Sterodogenic
Factor 1: A Key Mediator of Endocrine Development; Keith Parker,
University of Texas; noon; rm. 252, BRB II/III (CRRWH).
How
Cells Decide, and Remember, their Fate; Steve Reiner, medicine;
4 p.m.; Grossman Auditorium, Wistar Institute (Wistar).
20 Couching:
A Travel Through History; Prithvi Sankar, ophthalmology; 7:45
a.m.; auditorium, SEI (SEI).
Photoreceptor
Cytoskeleton Proteins; Kathleen Battaglia, biochemistry; noon;
Thayer Conference Room, SEI (SEI).
The
Role of the Morris Arboretum and Environmental Education; Paul
Meyer, Morris Arboretum; noon; Grossman Auditorium, Wistar Institute
(IES).
Access
to HIV Care and Treatment in Africa: The Role of Research and Training
Partnerships; Richard Marlink, Harvard AIDS Institute; 12:30
p.m.; auditorium, BRB II/III (Center for AIDS Research).
Women,
Ethno-Political Conflict, Health & Well-Being; panelists
from International Council on Women's Health Issues & Penn;
2 p.m.; auditorium, Nursing; (International Council on Women's
Health Issues; Nursing; Medicine; Middle East Center; African Studies
Center; Center for East Asian Studies).
Peapods:
Tunable Materials for Nano-Science and Technology; David Luzzi,
SEAS; 4:30 p.m.; Heilmeier Hall, Towne Bldg. (SEAS).
Critical
Theory; moderated by Tukufu Zuberi; 5 p.m.; Harrison Auditorium,
UPM (Center for Africana Studies).
21 New
Health Plan Strategies for Containing Medical Costs; Jack Rowe,
Aetna Incorporated; noon; auditorium, Colonial Penn Center; registration:
odonohu2@wharton.upenn.edu
(LDI).
Striking
Differences in HIV Prevalences in Adjacent Sub-Saharan African Countries:
Clues for Prevention?; Robert Ryder, University of North Carolina;
12:30 p.m.; auditorium, BRB II/III (Center for AIDS Research).
Ethical
Expressions: Why Moralists Scowl, Frown and Smile; Owen Flanagan,
Duke University; 3 p.m.; rm. 402, Logan Hall (Philosophy).
22 On
the Event in Art and Technology; Krzysztof Ziarek and Ewa Ziarek,
University of Notre Dame; Jean-Michel Rabaté and Aaron Levy,
curators; 6:30 p.m.; Slought Networks, 4017 Walnut St. (Slought
Networks).
24 A
Specific Role for Norepinephrine in Memory Retrieval: Implications
for Post-traumatic Stress Disorder and Depression; Steven Thomas,
pharmacology; noon; Class of '62 Auditorium, John Morgan Bldg.
(Pharmacology; Center for Experimental Therapeutics).
Chromosome
Dynamics and Mechanisms of Segregation; Kerry Bloom, University
of North Carolina- Chapel Hill; 2 p.m.; rm. 251, BRB (PMI).
Presentation
of Recent Work; Toshiko Mori, Harvard; 6 p.m.; rm. B-1, Meyerson
Hall (Architecture).
25 What
is Cognitive Neuroscience?; Martha Farrah, psychology; 1 p.m.;
Faculty
Club (Women's Club).
Schenker
and His Publishers; Ian Bent, Columbia University; 5 p.m.; rm.
302, Music Bldg. (Music).
26 Cellular
Immune Surveillance of Intracellular Bacteria; Hao Shen, microbiology;
noon; Austrian Auditorium, CRB (Microbiology).
Title
TBA; Martin Dym, Georgetown University; noon; rm. 252, BRB II/III
(CRRWH).
The
Cat and the Hat; Louis Menand, City University of New York;
5 p.m.; rm. 200, College Hall (Penn Humanities Forum).
When
Art and Poetry Collide; Ron Padgett, poet; 5 p.m.; Kelly Writers
House (Fine Arts).
27 Impacts
of Nitrogen Deposition on Forest Carbon Sequestration and Nitrogen
Leaching Losses in the Chesapeake Bay Watershed; John Hom and
Yude Pan, U.S. Department of Agriculture, Forest Service; noon;
Grossman Auditorium, Wistar Institute (IES).
The
French Challenge: Adapting to Globalization; Sophie Meunier,
Princeton University; 6 p.m.; Bodek Lounge, Houston Hall (French
Institute for Culture and Technology; French American Chamber of
Commerce; Consulate of France; Alliance Française).
28 RAMBO:
A Reconfigurable Atomic Memory Service for Dynamic Networks;
Nancy Lynch, MIT; 3 p.m.; Heilmeier Hall, Towne Bldg. (Computer
and Information Science).
The
Maxentian Basilica Nova; Elisha Dumser, history of art; 3:30
p.m.; rm. 201, Jaffe Bldg. (History of Art).
Almanac, Vol. 49, No. 19, January 28, 2003
|