Senate |
|
November 17, 2009,
Volume 56, No. 12
|
Faculty Senate Executive Committee 2009-2010
Officers:
Chair - Harvey Rubin, SOM/Infectious Diseases
Chair-Elect - Robert Hornik, Annenberg School for Communication
Past-Chair - Sherrill L. Adams, Dental
Secretary - Gary Molander, SAS/Chemistry
Secretary-Elect - Kelly Jordan-Sciutto, Dental
Past-Secretary - Therese Richmond, Nursing |
At-large Members:
Karin McGowan, SOM/Pathology & Lab Medicine
Lydie Moudileno, SAS/Romance Languages
Dwight Jaggard, SEAS/Electrical & Syst. Engr.
Lynn Lees, SAS/History
Peter Cappelli, Wharton/Management
Emma Dillon, SAS/Music
Janet Deatrick, Nursing
Amy Pruitt, SOM/Neurology
J. Matthew Hartley, GSE
David Eckmann, SOM/Anesthesiology
Michael Topp, SAS/Chemistry
Katherine Schultz, GSE |
Members Elected by Constituency:
1. Annenberg: Katherine Sender
2. Arts & Sciences (History): Thomas Safley
3. Arts & Sciences (Anthropology, History of Art, Music): Deborah Thomas
4. Arts & Sciences (Mathematics): Jonathan Block
5. Arts & Sciences (Biology): Mechthild Pohlschroder
6. Arts & Sciences (Chemistry, Earth & Environ. Science, History & Sociology of Science): Jeffrey Winkler
7. Arts & Sciences (Classical Studies, German, Romance Languages, Slavic Languages): Gerald Prince
8. Arts & Sciences (Economics): Steve Matthews
9. Arts & Sciences (English): Michael Gamer
10. Arts & Sciences (Linguistics, Philosophy): Charles Yang
11. Arts & Sciences (E. Asian Languages & Culture, Near Eastern Language & Culture, Religious Studies, South Asia Studies): Jamal Elias
12. Arts & Sciences (Physics & Astronomy): Robert Hollebeek
13. Arts & Sciences (Political Science, Regional Science): Robert Vitalis
14. Arts & Sciences (Psychology): Robert Kurzban
15. Arts & Sciences (Sociology, Criminology): Janice Madden
16. Dental Medicine: Ellis Golub
17. Education: Shaun Harper
18. Engineering (Bioengineering, Chemical Engineering, Materials Science & Engineering, Mechanical Engineering & Applied Mechanics): John C. Schotland
19. Engineering (Computer & Information Science, Electrical & Systems Engineering): Jonathan Smith
20. Design: Anuradha Mathur
21. Law School: Tom Baker
22. Medicine (Biochemistry & Biophysics, Cell & Developmental Biology, Biostatistics & Epidemiology, Center for Bioinformatics, Cancer Biology, Biostatistics Division, Pathology): Nina Luning Prak
|
23. Medicine (Anesthesia, Obstetrics & Gynecology, Radiation Oncology): Kieran Slevin
24. Medicine (Dermatology, Ophthalmology, Orthopedic Surgery, Otorhinolaryngology, Psychiatry, Family Medicine): Daniel Langleben
25. Medicine (Genetics, Microbiology, Pharmacology, Epidemiology Division, Medical Ethics, Physiology, Neuroscience, Neurosurgery): Brian M. Salzberg
26. Medicine (Dept. of Medicine: Allergy & Immunology, Cardiology, Diabetes/Endocrine, Infectious Diseases, Gastrointestinal, Pulmonary, Renal Electrolyte, Division of Sleep Medicine, Experimental Therapeutics): Martin Keane
27. Medicine (Dept. of Medicine: General Internal Medicine, Hematology, Hypertension, Rheumatology, Neurology, Geriatrics, Medical Genetics, Emergency Medicine, Rehabilitation Medicine): Michael McGarvey
28. Medicine (Pediatrics): Phyllis Dennery
29. Medicine (Radiology, Surgery): Evan Siegelman
30. Nursing: Jennifer Pinto-Martin
31. Social Policy and Practice: Femida Handy
32. Veterinary Medicine (Animal Biology, Pathobiology): Bernard Shapiro
33. Veterinary Medicine (Clinical Studies-New Bolton Center, Clinical Studies-Philadelphia): Raymond Boston
34. Wharton (Accounting, Health Care, Insurance & Risk, Operations & Information Management, Statistics): Steve Kimbrough
35. Wharton (Finance, Legal Studies & Business Ethics, Business & Public Policy): Phil Nichols
36. Wharton (Management, Marketing, Real Estate): Sigal Barsade
Assistant Professor Members:
Tulia Falleti, SAS/Political Science
Sigal Ben-Porath, GSE
Kristen Harknett, SAS/Sociology
Penn Association of Senior and Emeritus Professor (PASEF) Members: Sohrab Rabii, SEAS |
Senate Committee on Faculty and the Academic Mission (SCOF)
Stephen Phipps, SAS/Earth & Environ. Science
Ian Lustick, SAS/Political Science
Reed Pyeritz, SOM/Genetics, Chair
Diana Slaughter-Defoe, GSE
Beth Winkelstein, SEAS/Bioengineering
Jeffrey Winkler, SAS/Chemistry
Ex officio
Senate Chair, Harvey Rubin, SOM/Infectious Diseases
Senate Chair-Elect, Robert Hornik, Annenberg
|
Senate Committee on Students and Educational Policy (SCSEP)
Christine Bradway, Nursing
Daniel Lee, SEAS/Electr. & Systems Engr.
Catriona Macleod, SAS/German Languages
Philippe Met, SAS/Romance Languages
Kathleen Montone, SOM/Pathology & Lab. Medicine
Michael Zuckerman, SAS/History, Chair
Ex officio
Senate Chair, Harvey Rubin, SOM/Infectious Diseases
Senate Chair-Elect, Robert Hornik, Annenberg
|
Faculty Senate Committees Elected by SEC (2009-2010)
Senate Committee on Faculty and the Administration (SCOA)
Regina Austin, Law
Sydney Evans, SOM/Radiation Oncology
Bernard Shapiro, Vet Medicine
Rogers Smith, SAS/Political Science, Chair
Barry Silverman, SEAS/Electr. & Systems Engr.
Sohrab Rabii, SEAS/Electr. & Systems Engr.
Ex officio
Senate Chair, Harvey Rubin, SOM/Infectious Diseases
Senate Chair-Elect, Robert Hornik, Annenberg
Senate Committee on Publication Policy for Almanac
Sunday Akintoye, Dental
Helen Davies, SOM/Microbiology
Heather Love, SAS/English
Cary Mazer, SAS/English
Martin Pring, SOM/Physiology, Chair
Katherine Sender, Annenberg
Ex officio
Senate Chair, Harvey Rubin, SOM/Infectious Diseases
Senate Chair-Elect, Robert Hornik, Annenberg
Senate Committee on Faculty Development, Diversity, and Equity
Helen Davies, SOM/Microbiology
Clifford Deutschman, SOM/Anesthesiology
Lois Evans, Nursing, Chair
Olena Jacenko, Vet Medicine
Kelly Jordan-Sciutto, Dental
Susan Margulies, SEAS/Bioengineering
Ex officio
Senate Chair, Harvey Rubin, SOM/Infectious Diseases
Senate Chair-Elect, Robert Hornik, Annenberg |
Senate Committee on Academic Freedom (SCAFR)
Nancy Bentley, SAS/English
Clifford Deutschman, SOM/Anesthesiology
Samuel Freeman, SAS/Philosophy, Chair
Mark Helfaer, SOM/Anesthesiology
Amy Kaplan, SAS/English
Andrew Rappe, SAS/Chemistry
Kermit Roosevelt, Law
Lorraine Tulman, Nursing
Eric Weinberg, SAS/Biology
Ex officio
Senate Chair-Elect, Robert Hornik, Annenberg
Senate Committee on Economic Status of the Faculty (SCESF)
Sarah Kagan, Nursing
Ann O’Sullivan, Nursing
David Pope, SEAS/Materials Science & Engr.
Daniel Raff, Wharton/Management, Chair
Tim Rebbeck, SOM/Biostatistics and Epidemiology
William Dailey, SAS/Chemistry
Ex officio
Senate Chair, Harvey Rubin, SOM/Infectious Diseases
Senate Chair-Elect, Robert Hornik, Annenberg
Senate Past-Chair, Sherrill L. Adams, Dental
Faculty Grievance Commission
Vivian Seltzer, Social Policy & Practice, Chair
Barry Cooperman, SAS/Chemistry, Past-Chair
David Brownlee, SAS/History of Art, Chair-Elect |
|
Almanac -
November 17, 2009, Volume 56, No. 12
|
|