Loading
Print This Issue
Subscribe:
E-Almanac

November AT PENN
October AT PENN Extras!  Audio Video Extras November Extras! | Deadlines

PDF
October 26, 2010 Volume 57, No. 09
 
Unless otherwise noted, all events are open to the general public as well as to members of the University.
For building locations, call (215) 898-5000 between 9 a.m. and 5 p.m. or see www.facilities.upenn.edu/ or the University’s website, www.upenn.edu. Listing of a phone number normally means tickets, reservations or registration required.
Academic Calendar Children's Activities Conferences Exhibits Films Fitness/ Learning Meetings Music On Stage Readings/
Signings
Special Events Sports Talks

ACADEMIC CALENDAR Index 

1

Advance Registration, Spring Term. Through November 14.

19

Last Day to Withdraw From a Course.

25

Thanksgiving Break. Through November 28.

29

Classes Resume.


CHILDREN'S ACTIVITIES Index 

Morris Arboretum
RSVP: (215) 247-5777 ext. 125 or 156. Info.: www.morrisarboretum.org.

6

Natural Critters; create critters from dried materials; $40, $34/members; 1-3 p.m.

7

Remarkable Reptiles; see and touch reptiles; $18, $15/members; 1-3 p.m.

Penn Museum
Info.: www.penn.museum.

11

School’s Out! Art & Artifact Workshop; art project inspired by the culture of Nigeria’s Benin people; noon-3 p.m.

19

40 Winks with the Sphinx Sleepover; overnight expedition for children ages 6-12 and their parents/chaperones; 5:30 p.m. – 9 a.m.; $50/adults and children, $45/members; RSVP: www.penn.museum/sleepovers.

21

Family Sunday: Lenape Messing; activities inspired by the Lenape fall ceremony of Messing; 1-4 p.m.

Peanut Butter & Jams
Family-friendly Saturday concert series at World Cafe Live. Concerts are at 11:30 a.m. Tickets are $10/adults, $7/children (ages 1-12), unless otherwise noted. Info.: www.worldcafelive.com

6

Ben Rudnick and Friends; original and classic songs; $10/adults, $8/children.

13

Steve Pullara & His Cool Beans Band; eclectic music with audience participation; $10/adults, $7/children.

14

Kids Rock for Kids; rock concert benefiting children’s medical charities; $10.

21

Ralph’s World; rock music; $16/adults, $14/children.

27

KiDROCKERS; indie music and comedy; $15/adults, $13/kids.


conferences Index 

4

Managing the Last 1%: Allocating Water to Meet the UN Millennium Development Goals; 8 a.m.- 4:40 p.m.; Hall of Flags, Houston Hall; info. and RSVP: chryslene.rebeiro@gmail.com (Earth & Environmental Studies; IGEL at Wharton; Middle East Center; Philadelphia Global Water Initiative).

13

Infusing Global Perspectives Into Your Classroom; strengthening global education in Delaware Valley classrooms; 10 a.m.- 1 p.m.; rm. 26, Williams Hall (African Studies Center; CEAS; Middle East Center; South Asia Center).

15

Inaugural Symposium: HCV: Natural History, Pathogenesis & Therapy with/without HIV; 8 a.m.-4 p.m.; Auditorium/Lobby, BRB II/III; RSVP: www.uphs.upenn.edu/aids (CFAR).

19

SMARTdoc: Heritage Recording and Information Management in the Digital Age; examines the practice of recording heritage places with digital technology; 8 a.m.-5 p.m.; rm. 102, Meyerson Hall; $100, students free; RSVP: www.smartdocheritage.org. Also November 20 (Design).


exhibits Index 

Admission Donations and Hours

 

Arthur Ross Gallery, Fisher Fine Arts Library: free; Tues.-Fri., 10 a.m.-5 p.m.; Sat.-Sun., noon-5 p.m.

 

Burrison Gallery, University Club at Penn: free; Mon.-Fri., 7:30 a.m.-5 p.m.; Sat.-Sun., 7 a.m.-1 p.m.

 

Esther M. Klein Art Gallery, 3600 Market St.: free; Mon.-Sat., 9 a.m.-5 p.m.; Info.: www.kleinartgallery.org.

 

Institute of Contemporary Art (ICA): free; Wed. 11 a.m.-8 p.m.; Thu.-Fri. 11 a.m.-6 p.m.; Sat.-Sun. 11 a.m.-5 p.m.; www.icaphila.org.

 

International House: Hours vary; Info.: www.ihousephilly.org.

 

Kroiz Gallery of the Architectural Archives, Fischer Fine Arts Library, lower level: free; Mon.-Fri., 9 a.m.-5 p.m.

 

Morris Arboretum: $14; $12/seniors, $7/kids 3-17, students; free/members and kids under 3; Mon., Tues., Wed. and Fri., 10 a.m.-4 p.m.; Thurs., 10 a.m.-8:30 p.m.; Sat. and Sun., 10 a.m.-5 p.m.

 

Penn Museum: $10/adults; $7 seniors (65+); $6/children (6-17) and full-time students with ID; free/members & PennCard holders; Tues./Thur.-Sun. 10 a.m.-5 p.m.; Wed. 10 a.m.-8 p.m.; www.penn.museum.

 

The Rotunda: free; (215) 573-3234.

 

Slought Foundation: free; Thur.-Sat., 1-6 p.m.; Info.: www.slought.org.

 

Van Pelt-Dietrich Library: free/ID required; Info.: http://events.library.upenn.edu/cgi-bin/calendar.cgi.

Upcoming

2

Open Space; paintings by Mary Powers Holt; Burrison Gallery; reception: November 11, 4-6 p.m. Through December 10.

6

The Dogon: Work, Women and Water; photos by Stuart Franklin illustrating issues of water and sustainability in Mali’s Dogon region; Arthur Ross Gallery. Through January 9 (ARG; YoW).October AT PENN Extras!

13

How to Get Started; installation featuring rarely heard performance by composer John Cage; reception: 6:30 p.m.; Slought Foundation. Ongoing (Slought).

18

The Wolf Man Paints!; drawings and paintings by Sigmund Freud’s famous patient Sergius Pankejeff; reception: 6:30 p.m.; Slought Foundation. Through December 31 (Slought).

26

Holiday Garden Railway Display; mini replicas of favorite American roadside attractions decorated for the holidays; grand opening 1-3 p.m.; Morris Arboretum. Through January 2, 2011.October AT PENN Extras!

Now

My Own Private West; paintings by Hiroyuki Nakamura; Kelly Writers House. Through November 5. October AT PENN Extras!

Riddle of the Sphinx: Recital in Four Dominions; video, sculpture, drawings, artifacts and ceremony examine the life of abolitionist John Brown; Amistad Gallery, W.E.B. DuBois College House; info. & RSVP: tadkins@design.upenn.edu. Through December 2 (DuBois).

It Is the Mercy; artist Joseph Lozano makes painting installations that create a world of abstract objects based on narratives of water and the human relationship to it; ICA. Through December 3 (ICA).

Valence; InLiquid Art and Design Video Installation by Stephen Scott Smith that explores movement and deconstruction of image into geometry through stop-motion, morph and animation; ICA. Through December 3 (ICA).

Erin Shirreff: Still, Flat, and Far; video, sculpture and works on paper conjuring familiar objects, sites and recollections; ICA. Through December 5 (ICA). October AT PENN Extras!

Mineral Spirits: Anne Chu and Matthew Monahan; explores the artists’ distinctive take on the figure through sculpture and drawings; ICA. Through December 5 (ICA).October AT PENN Extras!

Six Plus Six; video installation based on the myth of Persephone; International House. Through December 24 (I-House).

Archaeologists and Travelers in Ottoman Lands; explores the excavation of Nippur by the University of Pennsylvania in the late 1800s; Penn Museum. Through February 6, 2011 (Museum).October AT PENN Extras!

Wharton Esherick and the Birth of the American Modern; examines the work of the founder of the American Studio Furniture Movement; Kamin Gallery, first floor, Van Pelt-Dietrich Library, and Kroiz Gallery of the Architectural Archives. Through February 13, 2011 (Design; Library).

Set Pieces; a restaging of art works from the collection of the Philadelphia Museum of Art, including treasures from the Museum’s storage; ICA. Through February 13, 2011 (ICA).

Righteous Dopefiend; photographs and other media examine the experiences of homeless drug users; Penn Museum; Through May 2011 (Museum). October AT PENN Extras!

Water as Creator and Destroyer Special Display; ancient Mesopotamian artifacts including a famous Sumerian “flood tablet”; Penn Museum. Through May 2011 (Museum; YoW).

Fulfilling a Prophecy: The Past and Present of the Lenape in Pennsylvania; historic and contemporary photographs, archaeological objects, traditional arts and family heirlooms; Penn Museum. Through July 2011 (Museum). October AT PENN Extras!

The Midwestern Experience: Ormandy in Minneapolis; recalls the famed conductor’s tenure with the Minneapolis Symphony Orchestra; Eugene Ormandy Gallery, Van Pelt-Dietrich Library. Ongoing.

Color, Form and Texture of Trees; photography by Jim Smith highlighting the beauty and diversity of trees; Upper Gallery, Morris Arboretum. Ongoing.

Whenever Wednesday at ICA
Lectures, films, book signings and other events. 6:30 p.m. unless otherwise noted.

3

Conversation: On Conservation; conservators discuss the future of contemporary art.

10

Open Video Call; videos created by local filmmakers.

17

Set Pieces Screenings: The Bitter Tears of Petra von Kant (1972); International House.

Ongoing at the Penn Museum
Amarna: Ancient Egypt’s Place in the Sun; Worlds Intertwined: Etruscans, Greeks and Romans; Canaan & Ancient Israel; Living in Balance: The Universe of the Hopi, Zuni, Navajo and Apache; Mesoamerica; The Egyptian Mummy: Secrets & Science; Buddhism: History & Diversity of a Great Tradition; Africa.

P.M. @ Penn Museum
Wednesday evening programs. Gallery tours at 5:30 p.m., followed by programs at 6 p.m. unless otherwise noted.

3

Chef’s Corner Food Demo; tour: Secrets and Science of Mummification.

10

Water Quizzo; tour: MesoAmerican Gallery.

17

Live Music with Minas!; Brazilian music; tour: China: Jade, Porcelain & Cloisonné.

Penn Museum Tours
Tours begin at 1:30 p.m. at the Warden Garden Entrance. Tour availabilty and topics subject to change. Info.: www.penn.museum.

6

China: Bronze, Jade & More.

7

Mexican World Culture Day.

13

Native American Southwest.

14

Highlights of the Collection.

20

Daily Life in Egypt.

21

Meso America – Ancient Ball Game.


films Index 

1

The Shape of Water; noon; rm. 209, Fagin Hall (Nursing).

3

Family Affair (2010); screening and Q&A with director Chico Colvard; 6 p.m.; rm. 110, Annenberg School (Cinema Studies).

 

Water as Crime: Chinatown; 7 p.m.; M20 Seminar rm., Harrison College House (Cinema Studies; YoW).

8

Hilltribe Healing Ceremonies of Thailand; noon; rm. 209, Fagin Hall (Nursing).

11

The Man I Killed [aka, Broken Lullaby] & American Nightmares [aka, Combat Shock]; 8 p.m.; Rotunda (Rotunda).

14

Shutter Island; 7 p.m.; Heyer Sky Lounge, Harrison College House (Cinema Studies).

17

Water as Revolution: Swept Away; 7 p.m.; M20 Seminar rm., Harrison College House (Cinema Studies; YoW).

Center for East Asian Studies
Screenings at 6:30 p.m. in rm. 402, Cohen Hall. Info.: www.ceas.sas.upenn.edu.

2

Gamera, Guardian of the Universe (1995).

9

Godzilla vs. Destroyah (1995).

16

The Great Yokai War (2005).

23

Godzilla Millennium (1999).

30

Godzilla, Mothra, King Ghidorah: All Monsters Attack (2001).

International House
Free or discounted admission for I-House members; $8, $6 students/seniors. Info.: www.ihousephilly.org.

3

National Film Board of Canada Unit B; documentaries; 7 p.m.

9

Brainiacs in La La Land; 7 p.m.

10

American Radical: The Trials of Norman Finkelstein; 7 p.m.

11

Beetle Queen Conquers Tokyo; 7 p.m.

12

An Evening with Lynne Sachs; 2 films; 7 p.m.

13

Reel Injun; 5 p.m.

 

DDR/DDR; 7 p.m.

17

The Bitter Tears of Petra von Kant; 6:30 p.m.

18

The City Symphonies; 2 films; 7 p.m.

20

La strada; 7 p.m.



fitness / learning Index 

 

Cardio Fitness; 5:30-6:30 p.m.; Tue. & Thu.; St. Agatha-St. James Parish Hall; first class free, $8/per class, $5/students; Carolyn Hamilton: (267) 251-3842.

 

New Parents @ Penn; every other Tuesday at 5:30 p.m.; info.: (215) 898-8611 (PWC).

 

The Working Parents Association; Wednesdays; noon; Penn Women’s Center; info.: zoeb@sas.upenn.edu (PWC).

 

Penn Knitters; Thursdays; noon; Fireside Lounge (2nd fl.), The ARCH; info.: wiedmann@upenn.edu.

5

Feel Good Friday: Poetry for Peace; workshop led by Gweny Love; 1:30 p.m.; Penn Women’s Center (PWC).

2

Rape Aggression Defense (RAD) Class; 5:30 p.m.; Public Safety Bldg.; RSVP: slivingston@publicsafety.upenn.edu; Also November 9, 16 & 23 (Public Safety).

8

S.A.F.E. Self Defense Workshop; women’s safety educational awareness and crime prevention; 6 p.m.; Sansom Place West; info.: susand@publicsafety.upenn.edu(Public Safety; TCPW).

13

Rape Aggression Defense (RAD) Class; 9 a.m.; Public Safety Bldg.; RSVP: slivingston@publicsafety.upenn.edu. Also November 20 (Public Safety).

Christian Association
Info.: www.upennca.org.

1

Bible Study: Justice and Race; 6 p.m.; Also November 8, 15, 22, 29.

2

Queer Christian Fellowship; dinner and discussion of LGBT issues; 6:30 p.m.; Also November 16 & 30.

3

Meditation for Well-Being: Establishing Peace Within; 5 p.m.; Also November 17.

4

Dana How Mentors; undergrads mentor high school students; 5 p.m.; Also November 11 & 18.

6

Saturdays at the CA; peace, social justice, and faith activities; noon; Also November 13 & 20.

7

Leaps and Bounds; an Affording Hope project; 3 p.m.

11

Africa Dinner; culture, food, social justice issues of Namibia; 6 p.m.

Liberal and Professional Studies
Info.: www.pennlps.org.

3

Walk-In Wednesday Academic Program Info Sessions; 11 a.m.- 1 p.m. & 4:30- 6 p.m.; Suite 100, 3440 Market Street. Also November 10 and 17.

17

Master of Applied Positive Psychology Info Session; 5:30-7 p.m.; rm. G60, Jon M. Huntsman Hall; RSVP: www.sas.upenn.edu/lps.

30

Penn Employee Undergraduate Programs Luncheon; noon-1:30 p.m.; rm. C, 3440 Market Street; RSVP: www.sas.upenn.edu/lps.

Department of Recreation: PennFit
Pottruck Health & Fitness Center. www.upenn.edu/recreation/programs/pennfit.html.

3

Intro to Yoga; 5:30 p.m.

5

Free Body Composition Measurements; 8 a.m.; noon; 5 p.m.

10

Resistance Bands Workout; 5:30 p.m.

12

Women on Weights; 12:15 p.m.

17

Muscles of the Month; 5:30 p.m.

19

Intro to Golf; 12:15 p.m.

HR: Learning and Education
Open to Penn faculty and staff. Info.: www.hr.upenn.edu/coursecatalog.

4

Managing and Organizing Your Email Inbox Using Microsoft Outlook; 1:30 p.m.; $35.

9

Unlocking the Secrets of the Penn Library; noon.

11

Diversity Brown Bag Matinee: Creating a Respectful Workplace; noon.

16

Career Focus Brown Bag: Soft Skills in the Workplace; noon.

17

Brown Bag Matinee: Groupthink: Case Study of the Challenger Disaster; noon.

18

Business Writing Basics; 9 a.m.–4 p.m.; $75.

HR: Quality of Worklife
Open to Penn faculty and staff. Info.: www.hr.upenn.edu/coursecatalog.

2

Melanoma: What You Need to Know; noon.

8

Flu Shots; multiple times; $25 cash; Also November 10 & 16.

18

Building Resilience and Avoiding Burnout; noon.

30

Being Your Best: Developing and Projecting Confidence; noon.

Morris Arboretum
Info. & RSVP: (215) 247-5777.

3

Reconsidering Groundcovers; 7 p.m.; $30, $25/members.

4

Holiday Herbal Appetizers; 1 p.m.; $38, $32/members.

6

Journal Writing Workshop; 10 a.m.; $38, $30/members.

9

Orchids: Fascinating Plants for Home or Greenhouse; 7 p.m.; $53, $48/members.

10

Transforming Concourse Lake Reservoir; 2 p.m.; $20, $18/members.

13

How to Free Up Your Creative Writing Voice; 10 a.m.; $38, $30/members.

20

Traditional Thanksgiving Centerpiece; 10:30 a.m.;  $60, $50/members.

21

Floral Turkey Centerpiece; 1 p.m.; $60, $50/members.

ISC Technology Training Services
ISC Labs, 3650 Chestnut St., 9:30 a.m.-4:30 p.m. RSVP: www.upenn.edu/computing/isc/training.

1

HTML Fundamentals; $494.

5

PowerPoint 2007 Introduction; $190.

8

Excel 2007 & 2010 Introduction; $190.

9

Dreamweaver CS4: Introduction; $570.

11

Word 2007 & 2010 Intermediate; $190.

12

FileMaker Pro 10 Advanced; $300.

15

Access 2007 Introduction; $357.

17

Excel 2007 & 2010 Intermediate; $190.

22

PowerPoint 2007 & 2010 Beyond the Basics; $190.

Weigle Info Commons Workshops
Class of 1968 Seminar Room, Van Pelt-Dietrich Library. Info & RSVP: http://wic.library.upenn.edu/wicshops.

1

Excel Basics; 1:30 p.m.; Biomedical Library Training Lab.

 

WIC@nite: Mac 101; 9 p.m.; WIC Alcove.

3

Getting Fulltext; noon; Biomedical Library Conference Rm.

 

PhotoShop Basics; 4:30 p.m.

 

From Assignment to References: Writing a Research Paper; 5 p.m.

4

PowerPoint I; noon; Biomedical Library Training Lab.

5

iChat; noon

 

Illustrator; 1 p.m.; Biomedical Library Training Lab.

8

Endnote Walk-in Support; noon; Biomedical Library Conference Rm.

9

PowerPoint Animation; noon; Biomedical Library Conference Rm.

10

iMovie; 2 p.m.

 

Refworks; 5 p.m.

11

PowerPoint II; noon; Biomedical Library Training Lab.

 

Audacity; 1:30 p.m.

 

Video Recording Room Basics; 7 p.m.; WIC Alcove.

12

Photoshop Layers; noon; Biomedical Library Training Lab.

15

Zotero; 1 p.m.

 

WIC@nite: Unlocking the Full Potential of Your Mac; 9 p.m.; WIC Alcove.

16

Excel Charts; 10 a.m.

 

Refworks; 1 p.m.; Goldstein Electronic Classroom.

17

PhotoShop Layers; 2 p.m.

 

Get to the Point!; 5 p.m.

18

PowerPoint Basics; 10 a.m.

19

Excel Basics; 11 a.m.

 

Excel Data Analysis; noon; Biomedical Library Training Lab.

22

InDesign; noon.

26

Photoshop Basics; noon; Biomedical Library Training Lab.

29

Google Maps; noon.

30

Photoshop Layers; noon; Biomedical Library Training Lab.


Meetings Index 

9

PPSA Open Board Meeting; noon; rm. 302, Van Pelt-Dietrich Library; RSVP: ppsa@exchange.upenn.edu.


music Index 

 

Penn Improvisational Jazz Workshop; open jazz jam for musicians of all abilities; Sundays, 4-6 p.m.; rm. 413, Fisher Bennett Hall; Info.: pijw@law.upenn.edu.

12

Pennchants Fall Show with Quakernotes; Penn’s a cappella groups; 8 p.m.; Dunlop Auditorium, Stemmler Hall. Also November 13, 8 p.m. (PAC).

13

Chuck van Zyl and Ombient; electronic music; 8 p.m.; St. Mary’s Hamilton Village; free; info.: www.thegatherings.org(The Gatherings Concert Series).

17

F! String Ensemble (Jewish Tango and Waltz), Polysonic (African MalleKAT and PanKAT), Animus (Greek Fusion); 8 p.m.; The Rotunda (Rotunda).

18

Ars Nova Workshop: Ches Smith & These Arches; jazz quartet; 8 p.m.; The Rotunda.

Music Department
Info.: www.sas.upenn.edu/music.

12

Ensemble Epomeo; string trio music by Strauss, Schnittke, Beethoven, and more; 7:30 p.m.; Armado Recital Hall, Irvine Auditorium.

13

University Choir; 8 p.m.; Irvine Auditorium; $5, free with Penn ID.

17

Penn Baroque and Recorder Ensembles; 8 p.m.; Rose Recital Hall, Fisher- Bennett Hall.

21

Penn Flutes; 2 p.m.; Armado Recital Hall, Irvine Auditorium.

World Cafe Live
Performances daily. See www.worldcafelive.com for a complete listing. WXPN Free at Noon Concert Series; Fridays at noon; RSVP: http://xpn.org/concerts-events/free-at-noon.

ON STAGE Index 

4

Into the Woods; presented by Penn Players; 8 p.m.; Harold Prince Theatre, Annenberg Center; $10, $8/PennCard; Also November 5, 8 p.m. and November 6, 2 & 8 p.m. (Penn Players).

5

Charlie and the Chocolate Factory; presented by Stimulus Childrens Theatre Company; Class of ’49 Auditorium, Houston Hall; 6 p.m.; $8/adults, $5/kids; Also November 6, 2 & 6 p.m. (Penn Arts).

12

The Great Divorce: a one-man drama by Anthony Lawton; 7:30 p.m.; B-1 Auditorium, Meyerson Hall (Penn Veritas Forum).

 

SPEC-TRUM Fall Show; 8 p.m.; The Rotunda (SPEC).

16

Urinetown: The Musical; 8 p.m.; Montgomery Theatre, Annenberg Center; info: www.yearofwater.org. Also November 17, 18, 19 & 20, 8 p.m. (YoW).

21

Penn Ballet Nutcracker Performance; 6 p.m.; Houston Hall (Penn Ballet).

Annenberg Center
Tickets: www.annenbergcenter.org or (215) 898-3900.

11

The Laramie Project; 7:30 p.m.; Zellerbach Theater; $20-50. Also November 13, 2 p.m. (Annenberg). October AT PENN Extras!

12

The Laramie Project: Ten Years Later; 8 p.m.; Zellerbach Theater; $20-50. Also November 13, 8 p.m. (Annenberg).

16

Luis Bravo’s Forever Tango; 7:30 p.m.; Zellerbach Theatre; $34-58, free tango lessons with tickets; Also November 17, 2 & 7:30 p.m.; November 18, 7:30 p.m.; November 19, 8 p.m.; November 20, 2 & 8 p.m. (Annenberg). October AT PENN Extras!


Readings/signings Index 

Kelly Writers House
Events in the Arts Cafe. Info.: www.writing.upenn.edu/wh.

1

Reading by novelist Joseph Skibell; 6 p.m.

2

ArtsEdge Writer-in-Residence Cristin O’Keefe Aptowicz; 6 p.m.

3

Poetry reading by Arkadii Dragomoshchenko; 6 p.m.

4

EDIT hosted by Danny Snelson; 6 p.m.

8

Lunch Program with Buzz Bissenger; noon; RSVP: wh@writing.upemm.edu.

9

Reading by novelist Chimamanda Adichie; 6 p.m.

10

Speakeasy: Poetry, Prose & Anything Goes!; 8 p.m.

11

Bernheimer Symposium with Judy Wicks of White Dog Cafe; noon.

12

Poetry Reading Featuring Kevin Varrone, Cynthia Arrieu-King, and Craig Santos Perez with Tyler Antoine; 4 p.m.

15

Talk by Howard Fineman; 5:30 p.m.

17

Poetry reading by Ammiel Alcalay; 6 p.m.

18

Talking to Girls About Duran Duran; Rob Sheffield; 5 p.m. (RealArts@Penn)

29

LIVE at the Writers House; with Michaela Majoun live on WXPN; 7 p.m.

30

Poetry reading by Kate Eichhorn and Jenny Sampirisi; 7 p.m.

Penn Bookstore
Info.: www.upenn.edu/bookstore.

1

The Last Good War–Faces & Memories of WWII; Thomas Sanders and Veronica Kavass; 2 p.m.

3

Reflection on 3rd World Travels; Penn alumnus Stanley Diamond; 6 p.m.

4

The Great Pheromone Myth; Penn professor Richard Doty; 7 p.m.

10

Philadelphia Noir; Penn professor Carlin Romano; 6 p.m.

11

America the Edible: My Hungry History, From Sea to Dining Sea; Travel Channel host Adam Richman; 6 p.m. (co-sponsor: YOUCIE).

13

How to Beat Up Anybody: An Instructional Karate Book by the World Champion; comedian Judah Friedlander; 2 p.m.

30

Strategy from the Outside In: How to Profit from Customer Value; Wharton professor George Day; 6 p.m.


special events Index 

5

Study Abroad and International Opportunities Fair; open to students and alumni; 10:30 a.m-2:30 p.m.; Hall of Flags & Bodek Lounge, Houston Hall (Career Services; Penn Abroad).

6

A Day with Wharton Esherick; guest curator Mark Sfirri leads a tour of the exhibition, Wharton Esherick and the Birth of the American Modern; 10:30 a.m.- noon; Kamin Gallery, Van Pelt-Dietrich Library Center (Penn Libraries).

7

PECO World Culture Day: Viva Mexico!; food, music, traditional games and crafts; 1-4 p.m.; Penn Museum (Museum).

9

Fall Fundraiser for St. Mary’s Nursery School; flower bulbs and baked goods for sale; 4-6 p.m.; Saint Mary’s Church, Locust Walk. Also November 10.

14

PECO World Culture Day: Celebrate Japan!; taiko drums, origami, games and crafts; 1-4 p.m.; Penn Museum (Center for East Asian Studies; Japan America Society of Greater Philadelphia; Museum).


Sports Index 

Tickets & venues: www.pennathletics.com

5

Sprint Football vs. Princeton; 7 p.m.

 

Volleyball vs. Columbia; 7 p.m.

6

(M) Fencing: Temple Open; all day. Also November 7.

 

(W) Fencing: Temple Open; all day. Also November 7.

 

Volleyball vs. Cornell; 5 p.m.

 

Wrestling: Intrasquad Meet; TBA.

12

(W) Basketball vs. Bryant; 7 p.m.

13

(M) Swimming vs. Connecticut; 1 p.m.

 

(W) Swimming vs. Connecticut; 1 p.m.

 

Football vs. Harvard; 1:30 p.m.

 

(M) Soccer vs. Harvard; 7 p.m.

 

(M) Basketball vs. Davidson; TBA.

20

(M) Squash vs. Cornell; noon.

 

(W) Squash vs. Cornell; noon.

 

(M) Basketball vs. Drexel; TBA.

21

Wrestling: Keystone Classic; all day.

23

(M) Basketball vs. Lafayette; TBA.

30

(W) Basketball vs. Niagara; 4:30 p.m.

 

(M) Basketball vs. UMBC; TBA.


Talks Index 

1

Decision Process Colloquium; Carey Morewedge, Carnegie Mellon; noon; rm. 255, Jon M. Huntsman Hall (Psychology).

 

Title TBA; Heng-Yu Chen, University of Michigan; 2 p.m.; rm. 2N36, DRL (Physics).

 

Effective Systemic and Topical Approaches for the Prevention of Mucosal HIV Transmission; J. Victor Garcia-Martinez, University of North Carolina; 4 p.m.; rm. 1100A, Colket Translational Research Building–CHOP (CFAR; Gene Therapy & Vaccines Graduate Group).

2

Promise and Peril: Debating American Internationalism and Isolationism, 1890s-1940s; Christopher Nichols, history; 4:30 p.m.; History Lounge, College Hall (History).

 

The Financial Crisis: Aftermath and Implications; H. Rodgin Cohen, Sullivan & Cromwell LLP; 4:30 p.m.; Levy Conference Center, Silverman Hall (ILE).

 

A Conversation with Michelangelo Pistoletto and Christine Poggi; 5 p.m.; Terrace Rm., Cohen Hall; in English and Italian (Italian Studies).

3

A Bevy of Hues: The Construction and Reception of Early Color Television; Susan Murray, NYU; noon; rm. 330, Fisher-Bennett Hall (Cinema Studies).

 

Should We Consider Trialing Deep Brain Stimulation as a Treatment for Addiction?; Wayne Hall, FASSA; noon; rm. 321, Center for Bioethics (Bioethics).

 

The Critical Role of Vitamin A Metabolism During Mammalian Embryonic Development; Lisa Sandell, Stowers Institute for Medical Research; noon; rm. 132, Hill Pavilion (CRRWH; Center for Animal Transgenesis and Germ Cell Research).

 

The Red Sea – Dead Sea Conduit: Solution or Disaster for the Dying Dead Sea and Jordan River Watershed; Clive Lipchin, Arava Institute for Environmental Studies; noon; Carolyn Hoff Lynch Auditorium, Chemistry Building (Institute for Environmental Studies).

 

Multiculturalism, Culture-Free Religion, and the New Second Generation; PremaAnn Kurian, Syracuse; noon; rm. 103, McNeil Building (Sociology).

 

Dispatches from a Fluid Border: Views of the Upper Mississippi, 1832-1848; Nenette Luarca-Shoaf, University of Delaware; 12:30 p.m.; rm. 105, McNeil Center (Early American Studies).

 

San Vincenzo al Volturno and Positivism: The Dark Age Pompeii Thirty Years On; Richard Hodges, Penn Museum director; 12:30 p.m.; Penn Museum (Museum).

 

Aharonov-Bohm Radiation; Tanmay Vachaspati, Case Western Reserve; 1:30 p.m.; rm. A6, DRL (Astrophysics/Cosmology).

 

What Are the Policy Implications from Research on Neighborhood Effects on Crime?; John Macdonald, criminology; 4 p.m.; Jerry Lee Center of Criminology, McNeil Building (Criminology).

 

Spaces of Particles, Their Applications, and Connections; Fred Cohen, University of Rochester; 4:30 p.m.; rm. A6, DRL (Mathematics and Physics).

 

The Discovery of Virtual Movement; Tom Gunning, University of Chicago; 5 p.m.; Rainey Auditorium, Penn Museum; RSVP: www.phf.upenn.edu(PHF).

4

Gene Regulation in Skin Development and Aging; Howard Chang, Stanford; 10 a.m.; Austrian Auditorium, CRB (Dermatology).

 

Light Active Biofunctionalized TiO2 Based Nanocomposites; Tijana Rajh, Argonne National Laboratory; 10:30 a.m.; Auditorium, LRSM Building (MSE).

 

Quantum-Mechanical Optimization of Light-Harvesting in Photosynthesis; Gregory Scholes, University of Toronto; noon; Austrian Auditorium, CRB (Biochemistry & Biophysics).

 

Bayesian Nonparameric Learning of Complex Dynamical Phenomena; Emily Fox, Duke; 3 p.m.; Wu & Chen Auditorium, Levine Hall (CIS).

 

The Bioethics of Psychiatric Drug Development; Robert Conley, Eli Lilly & Company; 4 p.m.; rm. 245A, Silverman Hall (Center for Neuroscience & Society).

 

First Contact: Deciphering the Initial Conversations of the Squid-vibrio Symbiosis; Ned Ruby, University of Wisconsin-Madison; 4 p.m.; rm. 109, Leidy Lab (Biology).

 

A Homotopy-Theoretic View of Bott-Taubes Integrals and Knot Spaces; Robin Koytcheff, Brown; 4:30 p.m.; rm. 4C8, DRL (Mathematics).

 

Michael L. Tarnopol Dean’s Lecture Series; Ronald Perelman, MacAndrews & Forbes Holdings Inc.; 4:30 p.m.; rm. G06, Jon M. Huntsman Hall (Wharton).

 

PennDesign Fine Arts Lecture; artist Rick Lowe; 6 p.m.; ICA (Design).

5

On the Design and Use of Therapeutic Robots: Ensuring Clinical Relevance; Marcia O’Malley, Rice; 11 a.m.; Wu & Chen Auditorium, Levine Hall (GRASP).

 

Bacterial Factors Important for Resistance to Opsonophagocytic Killing in Streptococcus Pneumoniae; Ankur Dalia, TBA; noon; rm. 209, Johnson Pavilion (Microbiology).

 

IRCS/Computational Neuroscience Speaker Series; Nathaniel Daw, NYU; noon; rm. 470, 3401 Walnut Street (IRCS).

 

The Inequity of Globalization as a Development Problem in Northeastern South Asia; David Ludden, NYU; 2 p.m.; rm. 1020, Steinberg-Dietrich Hall (History; Wharton).

 

The Spectacle of the Face: Manet’s “Portrait of Victorine Meurent”; Susan Sidlauskas, Rutgers; 3:30 p.m.; Rich Seminar Rm., Jaffe Building (History of Art).

 

Biochemistry & Biophysics Research Discussion; Shelley Berger, cell and developmental biology; 4 p.m.; Johnson Foundation Library, 248 Anatomy-Chemistry Building (Biochemistry & Biophysics).

8

Decision Process Colloquium; Dan Goldstein, London Business School; noon; rm. 255, John M. Huntsman Hall (Psychology).

 

Morphology of Arctic Coastal Slumps; Colin Phillips, earth & environmental science; noon; rm. 358, Hayden Hall (Earth & Environmental Science).

 

Hierarchies from Fluxless G2 Vacua; Konstantin Bobkov, University of Ohio; 2 p.m.; rm. 2N36 DRL (Physics).

 

Switches, Levers, and Transmissions in Kinesin Motors; Stephen Rosenfeld, Colombia; 2 p.m.; Class of ’62 Auditorium, John Morgan Building (Medicine).

9

Challenges of the System of Approach to Cell Signaling; William Hlavacek, Los Alamos National Laboratory; noon; 2000 Vagelos Conference rm. Vagelos Research Laboratories (Bioengineering; Center for Molecular Discovery, Chemical and Biomedical Engineering; IME; Provost’s Interdisciplinary Seminar Fund).

 

Title TBA; Tom Mitchell, Carnegie Mellon; 3 p.m.; Wu & Chen Auditorium, Levine Hall (CIS).

 

Physics Colloquium; Steve Kivelson, Stanford; 4 p.m.; A8 DRL (Physics/Astronomy).

 

Title TBA; Pierre Germain, NYU; 4:30; rm. 4C8, DRL (Mathematics).

 

The Wound Always Understands the Knife: Jews & Postwar German Theatre; Anat Feinberg; 5 p.m.; Class of 1955 rm., Van Pelt-Dietrich Library (Jewish Studies).

 

The Solution to Pollution Is Dilution. Or Is It? The Island of Plastic in the Pacific Ocean; Yvette Bordeaux, earth & environmental science; 5:30 p.m.; Ben Franklin Rm.; Houston Hall (LPS).

10

Sperm Capacitation: Between Kinases and Phosphatases; Pablo Visconti, University of Massachusetts; noon; rm. 251, BRB II/III (CRRWH).

 

Black Sea Littoral; Renata Holod, history of art; 12:30 p.m.; Penn Museum (Museum).

 

Archaeologists and Travelers in Ottoman Lands Special Program; mystery writer Jenny White; 6:30 p.m.; Penn Museum (Museum).

11

Bulk Metallic Glass Form Like Plastics; Jan Schroers, Yale; 10:30 a.m.; LRSM Auditorium, LRSM Building (MSE).

 

Structural and Functional Insights to Post-translational Modification by SUMO, a Ubiquitin-like Modifier; Christopher Lima, Sloan-Kettering Institute; noon; Austrian Auditorium, Clinical Research Building (Biochemistry & Biophysics).

 

Martin Fishbein Memorial Lecture; Rich Wolitski, CDC; 1 p.m.; Reunion Hall, Johnson Medical Building (Annenberg Public Policy Center; CFAR).

 

Title TBA; Ben Taskar, CIS; 3 p.m.; Wu & Chen Auditorium, Levine Hall. (CIS).

 

Living at the Edge: Ecophysiology and Genome Biology of Dehalococcoides; Alfred Spormann, Stanford; 4 p.m.; rm. 109, Leidy Lab (Biology).

 

Wharton Leadership Lecture; Kevin Plank, CEO, Under Armour; 4:30 p.m.; rm. G06, Jon M. Huntsman Hall (Wharton).

 

PennDesign Fine Arts Lecture; artist Lauren Greenfield; 5:30 p.m.; rm. B1, Meyerson Hall (Design).

 

The Honorable A. Leon Higginbotham Jr. Memorial Lecture; Evelyn Brooks Higginbotham, Harvard; 5:30 p.m.; rm. 240A, Silverman Hall (Center for Africana Studies; Law).

12

Challenges for 100 Milligram Flight; Robert Wood, Harvard; 11 a.m.; Wu & Chen Auditorium, Levine Hall (GRASP).

 

Metacognition & Memory Systems in Primates: Successes & Limitations; Robert Hampton, Emory; noon; rm. 470, 3401 Walnut Street (IRCS).

 

Copayments for Cardiovascular Drugs: Is Less More Than Enough?; Niteesh Choudhry, Harvard; noon; Auditorium, Colonial Penn Center (LDI).

 

A Murine Model of Orogastric Infection for Evaluation of the Host Response to V. Parahaemolyticus; Michelle Parent, University of Delaware; noon; rm. 209, Johnson Pavilion (Microbiology).

 

Imagining the Eternal: Maerten van Heemskerck Before Rome; Art di Furia, Savannah College of Art and Design; 3:30 p.m.; Rich Seminar Rm., Jaffe Building (History of Art).

 

Title TBA; Robbie Toggweiler, Geophysical Fluid Dynamics Laboratory; 4 p.m.; rm. 358, Hayden Hall (Earth & Environmental Science).

 

Biochemistry & Biophysics Research Discussion; Mark Greene, pathology and laboratory medicine; 4 p.m.; Johnson Foundation Library, 248 Anatomy-Chemistry Building (Biochemistry & Biophysics).

15

Decision Process Colloquium; Noah Goldstein, University of California-Los Angeles; noon; rm. 255, Jon M. Huntsman Hall (Psychology).

 

Micromorphology Observations of Sediments from Contrebandiers Cave, Morocco; Vera Aldeias, earth & environmental science; noon; rm. 358, Hayden Hall (Earth & Environmental Science).

 

My Encounters With Language and Computers; Aravind Joshi, computer and cognitive science; noon; Lenape Room, University Club at Penn (PASEF).

 

Dark Energy from Cosmic Structure; David Wiltshire, University of Canterbury; 2 p.m.; rm. 2N36, DRL (Physics).

 

The Role of N-linked Glycans in Protein Maturation and Quality Control in the Early Secretory Pathway; Daniel Hebert, University of Massachusetts; 2 p.m.; Class of ’62 Auditorium, John Morgan Building (Medicine).

 

Whose Michi Is It Anyway?: The Road(s) to Buddhahood in the Heian Court; Stephan Miller, University of Massachusetts; 4:30 p.m.; rm. 111, Annenberg School (CEAS).

16

Systems Biology of Angiogenesis; Aleksander Popel; MIT; noon; 2000 Vagelos Conference Rm., Vagelos Research Laboratories (Bioengineering; Center for Molecular Discovery; Chemical and Biomedical Engineering; IME; Provost’s Interdisciplinary Seminar Fund).

 

Flume: Towards Easy, Efficient Massively-Data-Parallel Pipeline; Craig Chambers, Google; 3 p.m.; Wu & Chen Auditorium, Levine Hall (CIS).

 

Beyond the Community: Writing the History of the Greeks Under Ottoman Rule; Molly Greene, Princeton; 4:30 p.m.; History Lounge, College Hall (History).

 

Long-term Strategies for Reducing Losses from Extreme Events; Howard Kunreuther and Erwann Michel-Kerjan, Wharton; 4:30 p.m.; rm. 1206, Steinberg-Deitrich Hall (Wharton).

 

Designing a Career: Putting Creativity to Work; Kristin Haskins Simms, C’93; 6 p.m.; Benjamin Franklin Rm., Houston Hall; RSVP: www.alumni.upenn.edu/multicultural/events/career.html (Alumni).

 

Fakes and Forgeries with Robert Wittman; Robert Wittman, founder, FBI Art Crime Team; 6 p.m.; Penn Museum (Museum).

17

Lars von Trier–The Early Years and The Shorts; Henrik Uth Jensen, University of Copenhagen, Denmark; noon; rm. 330, Fisher-Bennett Hall (Cinema Studies).

 

Imaging Single Retrovirus Entry and Fusion; Gregory Melikian, University of Maryland; noon; Austrian Auditorium, CRB (CFAR; Microbiology).

 

Title TBA; Alex Bortvin, Johns Hopkins; noon; rm. 132, Hill Pavilion (CRRWH; Center for Animal Transgenesis and Germ Cell Research).

 

Counted Out: Same Sex Relations and Americans’ Definitions of Family; David Gibson, sociology; noon; rm. 103, McNeil Building (Sociology).

 

The Ideological Origins of Leisler’s Rebellion; Megan Lindsay Charry, Yale; 12:30 p.m.; rm. 105, McNeil Center (Early American Studies).

 

War and Public Health; Victor Sidel, Cornell; 12:30 p.m.; Ben Franklin Rm., Houston Hall (CPHI).

 

Recent Results with the STAR Detector at RHIC; Paul Sorensen, Brookhaven National Laboratory; 1:30 p.m.; rm. 3W2 DRL (Physics).

 

Title TBA; Savvas Koushiappas, Brown; 2 p.m.; rm. A6, DRL (Astrophysics/Cosmology).

 

Title TBA; Michael Shelley, NYU; 4 p.m.; rm. A8, DRL (Physics/Astronomy).

 

Counterfeit Chimeras: Early Modern Theories of the Imagination and the Work of Art; Claudia Swan, Northwestern; 5 p.m.; Rainey Auditorium, Penn Museum RSVP: www.phf.upenn.edu(PHF).

 

America in 2050: How Housing Preferences Will Shape Our Urban Landscape; Chris Nelson, University of Utah; 5:30 p.m.; Golkin Room, Houston Hall; RSVP: http://penniur.upenn.edu(Institute of Urban Research).

18

The Structure Soft Materials Thin Film Nanocomposites; Peter Green, University of Michigan; 10:30 a.m.; LRSM Auditorium, LRSM Building (MSE).

 

Structural Mechanisms of ssDNA/SSB-Processing Enzymes; James Keck, University of Wisconsin-Madison; 11 a.m.; Hilary Koprowski Rms., Wistar Institute (Wistar).

 

Raman Spectroscopic Measures of Bone Quality and Function; Michael Morris, University of Michigan; 11:45 a.m.; Donner Auditorium, BRB II/III (Biomedical Imaging and Spectroscopy Laboratory; Center for Magnetic Resonance and Optical Imaging; Physics/Astronomy; Radiology).

 

NMR and Single Molecule Techniques for Studying RNA folding and RNA Protein Recognition; Arthur Pardi, University of Colorado, Boulder; noon; Austrian Auditorium, CRB (Biochemistry & Biophysics).

 

Detecting Cheaters in Multiplayer Games with Accountable Virtual Machines; Andreas Haeberlan, CIS; 3 p.m.; Wu & Chen Auditorium, Levine Hall (CIS).

 

Genome Dynamics in Natural Populations of Sulfolobus Islandicus; Rachel Whitaker, University of Illinois; 4 p.m.; rm. 109, Leidy Lab (Biology).

 

Title TBA; Daniel Fox, Duke; 4:30 p.m.; rm. 4C8, DRL (Mathematics).

 

Senza Vestimenta: The Literary Transmission of Trecento Song; Lauren Jennings, music; 5 p.m.; Cherpeck, Williams Hall (Italian Studies).

 

PennDesign Fine Arts Lecture; artist David Salle; 6 p.m.; ICA (PennDesign).

19

IRCS Colloquium; George Alverez, Harvard; noon; rm. 470, 3401 Walnut Street (IRCS).

 

Making Connections, Making Metaphores: The Many Layers of Clothing and Encounter in Early American Southeast; Laura Johnson, University of Delaware; 3 p.m.; Stephanie Grauman Wolf Rm., McNeil Center (Early American Studies).

 

Picturing Transcendence: The Prints and Paintings of Marten de Vos, 1566-1603; Geoffrey Shamos; 3:30 p.m.; Rich Seminar Room, Jaffe Building (History of Art).

 

The Morality of Amoeboid Cells of the Immune System; Dan Hammer, bioengineering; 4 p.m.; Johnson Foundation Library, rm. 248 Anatomy-Chemistry Building (Biochemistry & Biophysics).

 

Soil Organic Matter Quality: Definitions, Quantification and Implications for Modeling; Alain Plante, earth & environmental science; 4 p.m.; rm. 358, Hayden Hall (Earth & Environmental Science).

22

Phenomenology of D-branes at Toric Singularities; Sven Krippendorf, Cambridge; 2 p.m.; rm. 2N36, DRL (Physics).

 

Medieval Architecture in China through Modern Technology: Region, Style, and Patterns of Change; Tracy Miller, Vanderbilt; 4:30 p.m.; rm. B26, Stiteler Hall (CEAS).

 

Title TBA; Stephanie Toothman, National Park Service; 6 p.m.; rm. B3, Meyerson Hall (Historic Preservation).

23

Title TBA; Margo Seltzer, Harvard; 3 p.m.; Wu and Chen Auditorium, Levine Hall (CIS).

24

Search for WZ in the Ivbb Final State at CDF; Justin Keung, physics and astronomy; 1:30 p.m.; rm. 3W2, DRL (Physics).

29

Characterization of Soil Organic Matter Quality Using Thermal Analysis Technology; Jose Fernandez, earth & environmental science; noon; rm. 358, Hayden Hall (Earth & Environmental Science).

 

Decision Process Colloquium; B. Cade Massey, Yale; noon; rm. 255, Jon M. Huntsman Hall (Psychology).

 

Title TBA; Alex Dahlen, Princeton; 2 p.m.; rm. 2N36, DRL (Physics).

30

Personalized Cancer Medicine Using Engineered Vaccines; Carl June, pathology; 1 p.m.; University Club at Penn (Penn Women’s Club).

 

Title TBA; Jimmy Dilles, University of Utah; 1:30 p.m.; rm. 2C6, DRL (Math-Physics).

 

Constraints Driven Learning for Natural Language Understanding; Dan Roth, University of Illinois-Urbana-Champaign; 3 p.m.; Wu & Chen Auditorium, Levine Hall (CIS).

 

Reading, Writing & Arithmetic in an African Kingdom of the Indian Ocean; Pier Larson, Johns Hopkins; 4:30 p.m.; History Lounge, College Hall (History).