Loading
Print This Issue
Subscribe:
E-Almanac

October AT PENN
  Audio Video Extras March Extras! | Deadlines

PDF
February 26, 2013 Volume 59, No. 23
 
Unless otherwise noted, all events are open to the general public as well as to members of the University. For building locations, call (215) 898-5000 between 9 a.m. and 5 p.m. or see www.facilities.upenn.edu/ or the University’s website, www.upenn.edu. Listing of a phone number normally means tickets, reservations or registration required.
Academic Calendar Children's Activities Conferences Exhibits Films Fitness/ Learning Meetings Music On Stage Readings/
Signings
Special Events Sports Talks

MARCH 2: CELEBRATION OF AFRICAN CULTURES

 

On March 2, Penn Museum presents an afternoon exploration of the rich cultures of Africa and the African diaspora. Above, Omomola Iyabumni (center right), director of the Women’s Sekere Ensemble, performs with the Ensemble. See Special Events.

World Culture Afternoon: Celebration of African Cultures

1 p.m.—Women’s Sekere Ensemble

1:15 p.m.—Storytelling with Sarai Abdul-Malik

1:45 p.m.—Come Experience the Rhythm Within Drumming Workshop

2:15 p.m.—ODUNDE 365 Drumming Workshop

2:30 p.m.—Women’s Sekere Ensemble

3 p.m.—Storytelling with Sarai Abdul-Mali

3:30 p.m.—Dance to the Beat: You’ve Got to Move Your Feet Dance Workshop

 

ACADEMIC CALENDAR Index 

2   Spring Term Break. Through March 10.

11 Classes Resume.

18 Advance Registration for Fall Term and Summer Classes. Through March 31.

29 Last Day to Withdraw From a Course.

CHILDREN'S ACTIVITIES Index 

Morris Arboretum
Free with admission unless otherwise noted. Register: (215) 247-5777 or www.morrisarboretum.org

12 Storytime; 10:30 a.m. Also March 26.

Penn Museum
23 Family Workshop: Romp and Rome; interactive singing and crafting for children ages 3-6 as they explore Penn Museum’s mosaics; 10:30-11:15 a.m.; free w/ admission; register: www.penn.museum/events-calendar/details/995-family-workshop-romp-and-rome.html

29 40 Winks with the Sphinx;Museum sleepover for kids ages 6-12; 5:30 p.m.-9 a.m. (March 30); $50; info.: www.penn.museum/40winks

World Cafe Live: Peanut Butter and Jams
Tickets: www.worldcafelive.com
Shows begin at 11:30 a.m.

2    Alastair Moock; folk music; $7, $6/children.

9    KiDROCKERS; indie music and comedy; $13, $11/children.

16 Key Wilde & Mr Clarke; songs and pictures with an emphasis on humor and characters; $10, $7/children; buffet: $7, $6/children.

23 Laura Doherty; folk music; $10, $7/children; buffet: $7, $6/children.

CONFERENCES Index 

1   The Politics of Black Women’s Hair; 9 a.m.-5 p.m.; Claudia Cohen Hall; register: https://africana.sas.upenn.edu (Center for Africana Studies; Gender, Sexuality and Women’s Studies; Alice Paul Center for Research on Women, Gender and Sexuality).

13 Penn IUR Urban Leadership Forum: Food Systems and the 21st Century City; opening reception: 5:30-7 p.m.; Penn Museum; register: http://feedingcitiesforum.eventbrite.com/ (Penn IUR). See Exhibits.

14 Feeding Cities: Food Security in a Rapidly Urbanizing World; 8 a.m.-7 p.m.; Houston Hall; $25, $5/faculty, $5/students; register: www.feedingcities.com Continues March 15, 8:45 a.m.-6:30 p.m. (Penn IUR). See Exhibits.

15 Loss Across the Lifespan: Creative Strategies for Healing; 9 a.m.-5 p.m.; International House; $125; register by March 8: www.sp2.upenn.edu/lossacrossthelifespan (SP2).

     Things That Quicken the Heart: Chris Marker; 5:30-8:45 p.m.; Slought Foundation; RSVP: http://chrismarker.eventbrite.com  Continues March 16, 10 a.m.-6 p.m.(Cinema Studies; Temple University Dept. of Film & Media Arts; Slought Foundation; Fine Arts; French Studies; English; PHF; SAS; I-House; Scribe Video Center).

     26th Annual Women of Color Day at Penn Luncheon; noon-2 p.m.; University Sheraton; $50; tickets: wocaptix@gmail.com (WOCAP).

      Annual Workshop for the History of Environment, Agriculture, Technology and Science (WHEATS); 5-7 p.m.; register: https://sites.sas.upenn.edu/wheats/pages/registration  Continues March 16, 8:30 a.m.-9:30 p.m., and March 17, 8:30 a.m.-noon(HSS; GAPSA; IES; History; Philadelphia Area Center for History of Science; Chemical Heritage Foundation).

      First Annual Penn One Health Symposium;for any Penn student interested in the health of people, animals and/or the environment; 6-8 p.m.; Hill Pavilion. Continues March 16, 9 a.m.-noon. (School of Veterinary Medicine).

16 The Black Love Lives Conference; workshops providing tools, resources and strategies for fulfilling relationships; 9 a.m.-5 p.m.; Houston Hall; $51.22/individual, $81.97/couples, $26.62/students; tickets: http://blacklovelivesconference.eventbrite.com (AARC; The Black Social Worker Penn Chapter).

20 The Nexus of Energy, Food and Water; Initiative for Global Leadership 2013 Conference; keynote by General John Ashcroft; 4:30-6 p.m.; 8th fl. Colloquium, Jon M. Huntsman Hall; other events require registration: environment@wharton.upenn.edu; Continues March 21, 8:30 a.m.-7 p.m. (IGEL, Wharton).

22 12th Annual Disability Symposium; plenary sessions, workshops, breakfast and lunch; registration fee waived for participants affiliated with the University of Pennsylvania; 7:45 a.m.-4:45 p.m.; Houston Hall; registration required: www.vpul.upenn.edu/lrc/sds/currentsymposium.php (Weingarten Learning Resources Center).

EXHIBITS Index 

Admission Donations and Hours
       Arthur Ross Gallery, Fisher Fine Arts Library: free; Tues.-Fri., 10 a.m.-5 p.m.; Sat.-Sun., noon-5 p.m.; www.upenn.edu/ARG/

       Burrison Gallery, University Club at Penn: free; Mon.-Fri., 7:30 a.m.-5 p.m.; Sat.-Sun., 7 a.m.-1 p.m.; www.upenn.edu/universityclub/burrison.shtml

       Carol Ware Lobby, Fagin Hall: free; Mon.-Fri., 9 a.m.-5 p.m.

       Charles Addams Fine Arts Gallery, Charles Addams Fine Arts Hall: free; Mon.-Fri., 10 a.m.-5 p.m; Sat. by appointment.

       Institute of Contemporary Art (ICA): free; Wed., 11 a.m.-8 p.m.; Thurs. and Fri., 11 a.m.-6 p.m.; Sat. and Sun., 11 a.m.-5 p.m.; closed Mon. and Tues.; www.icaphila.org

       International House: Hours vary; info.: www.ihousephilly.org

       Morgan Fine Arts Building; free; Mon.-Fri., 9 a.m.-5 p.m.

       Penn Museum: $12/adults; $10/seniors (65+); $8/children (6-17); free/members,  PennCard holders and children under 5; Tues., Thurs.-Sun, 10 a.m.-5 p.m.; Wed., 10 a.m.-8 p.m.; www.penn.museum

       Slought Foundation: free; Thurs.-Sat., 1-6 p.m.; www.slought.org

       Van Pelt-Dietrich Library; free/ID required; for hours see http://events.library.upenn.edu/cgi-bin/calendar.cgi

       Wistar Institute; free; Mon.-Fri., 9 a.m.-5 p.m.

Upcoming
7   What Does Food Security Look Like?: Feeding Cities Photography Exhibition; visual companion to Feeding Cities: Food Security in a Rapidly Urbanizing World conference; Morgan Fine Arts Bldg. (Penn IUR). Through March 21. See Conferences.

11 A Legacy Inscribed: The Lawrence J. Schoenberg Collection of Manuscripts; Goldstein Family Gallery, Van Pelt-Dietrich Library. Through August 16.

      Prehistoric Wessex: Towards a Deep Map; Kamin Gallery, Van Pelt-Dietrich Library. Through August 12.

21 2013 Undergraduate Fine Arts Senior Thesis Exhibition; Charles Addams Gallery; reception: March 21, 5 p.m. Through April 19.

29 Graduate Drawing Seminar Exhibition; Morgan Physical Lab, Morgan Bldg.; reception: March 29, 5 p.m. Through April 11.

30 The Days of the Commune; Zoe Beloff, video installation; Slought Foundation; reception: March 30, 6:30 p.m. Through May 30.

Now
       Nikon Small World: Photography through the Microscope; images from the photomicrography competition; Wistar Institute. Through March 3.

       From War to Home: Through the Veteran’s Lens; a photo exhibit exploring the impact of military service, deployment and homecoming; Fagin Hall. Through March 28.

       Brian Weil; photography; ICA. Through March 31.

       Glitter and Folds; photography, video and site-specific installation by four contemporary artists; ICA. Through March 31.

       Open Video Call; selected from over 100 new works by Philadelphia artists and filmmakers; ICA. Through March 31.

       Cambodia: Temples and People; Jerry Porter, photographer; Burrison Gallery; reception: March 14, 4 p.m. Through April 5.

       Creating: Quilts of the Lakota; 20th and 21st century quilts from Pine Ridge Indian Reservation, South Dakota; Arthur Ross Gallery. Through April 7. See On Stage & Talks.

       How to Live Together?; Camille Henrot, multimedia filmmaker; Slought Foundation. Through May 4.

       Unearthing a Masterpiece: A Roman Mosaic from Lod, Israel; a unique mosaic dating to 300 CE; Penn Museum. Through May 19.

       White Petals Surround Your Yellow Heart; exhibition featuring work of artists engaged with clothing, adornment and self-presentation; ICA. Through July 28.

       Year of Proof: Making & Unmaking Race; Penn Museum. Through August 18.

       Deep in the Weeds; photography by Rob Cardillo; Upper Gallery, Widener Visitor Center, Morris Arboretum; free w/ admission; reception: March 17, 1 p.m. Through January 31, 2014.

       Ormandy in China: The Historic 1973 Tour; Eugene Ormandy Gallery, Otto E. Albrecht Music Library, Van Pelt-Dietrich Library. Through late 2014.

Ongoing
       IHP: The First 100 Years; archival documents; International House.

       John Cage: How to Get Started; interactive installation of a rarely heard performance; Slought Foundation.

       Human Evolution: The First 200 Million Years; Hover Gallery, 2nd floor, Penn Museum.

      The History of Nursing as Seen Through the Lens of Art; Carol Ware Lobby, Fagin Hall.

       Amarna, Ancient Egypt’s Place in the Sun; Worlds Intertwined: Etruscans, Greeks and Romans; Canaan and Ancient Israel; Living in Balance: The Universe of the Hopi, Zuni, Navajo and Apache; In the Artifact Lab: Conserving Egyptian Mummies; Mesoamerica; The Egyptian Mummy: Secrets and Science; Buddhism: History & Diversity of a Great Tradition; Africa; Iraq’s Ancient Past: Rediscovering Ur’s Royal Cemetery; On the Silk Road: Tashkent; Imagine Africa!; Penn Museum.

Penn Museum Tours
Tours begin at 1:30 p.m., Warden Garden Entrance. Tour availability and topics subject to change. Info.: www.penn.museum

2    African Gallery Tour.

3    A Thousand Miles Up the Nile.

9    Egypt of the Pharaohs.

10 Majestic Objects of the Chinese Rotunda.

16 Egypt of the Pharoahs.

17 The Etruscan/Roman World.

24 Egypt of the Pharaohs.

FILMS Index 

14 Andrew’s Video Vault: Applause (2009) and Applause (1973); 8 p.m.; The Rotunda (The Rotunda).

      The World is Funny; 6:30 p.m.; rm. 110, Annenberg School (Cinema Studies).

18 Laurence Anyways; 7:30 p.m.; Heyer Sky Lounge, Harrison College House; PennCard required (Cinema Studies).

25 2013 Penn Student Film Festival; 8 p.m.; Gregory Film Lounge, Gregory College House; schedule: www.collegehouses.upenn.edu/programs/filmfest.asp  Through March 28 (College Houses).

26 Thick Relations; screening and Q&A with director Jules Rosskam; 3 p.m.; LGBT Center (LGBT Center).

Human Rights Watch International Film Festival
All screenings at International House; $9, $7/students and seniors.

21 Reportero;7 p.m.

22 The Invisible War; 7 p.m.

23 Putin’s Kiss; 5 p.m.

      Brother Number One;8 p.m.

International House
Tickets: $9, $7/students and seniors; 7 p.m. unless otherwise noted. Purchase at http://ihousephilly.org

1    Mad Max 2: The Road Warrior.

5    Beyond Silence.

8    International Women’s Day: Fantastic Films by Women.

9    The Janus Collection/Cherry Blossom Festival: The Naked Island.

11 Visiting Filmmaker: Agnes Varda’s Daguerreotypes and Cinevardaphoto.

12 Scribe Producers’ Forum: The Contradictions of Fair Hope; $10, $8/students and seniors.

13 Motion Pictures/Historical Epics: The Last Days of Pompeii.

14 Visiting Filmmaker: Agnes Varda’s The Beaches of Agnes.

15 Exhumed Films Present: All Aboard For Horror!; 8 p.m.; $15, $12/students.

16 Chris Marker: Early Marker—Collaborations.

20 Nothing But a Man.

24 Commemorating Dexter Gordon’s 90th Birthday: Round Midnight.

27 Point Blank.

Spotlight on Shintoho
All screenings at International House. All films in Japanese w/ English subtitles; $9, $7/students and seniors.

28 The Horizon Glitters (Chiheisen ga Giragira); 7 p.m.

      Ghost Story of Yotsuya (Tokaido Yotsuya Kaidan); 9 p.m.

29 Yellow Line (Osen Chitai); 7 p.m.

      Vampire Bride (Hanayome Kyuketsuma);9 p.m.

30 Death Row Woman (Onna Shikeishu no Datsugoku); 5 p.m.

      Flesh Pier (Nyotai sanbashi);7 p.m.

      Ghost Cat of Otama Pond  (Kaibyo Otamagaike); 9 p.m.

FITNESS/LEARNING Index 

         Aerobic Cardio Fitness Class; 5:30-6:30 p.m.; Tuesdays & Thursdays; Parish Hall, Saints Agatha and James Church; first class free, $8/class, $5/students; info.: (267) 251-3842.

         Winter Wellness Walks; 10:30 a.m.; Morris Arboretum; Saturdays. Through March 30.

1      Fridays at Fels; meet Fels admissions staff and students; noon; Fels Institute. Also March 8, 15, 22 and 29 (Fels Institute).

5      New Parents’ Discussion Group; noon; Penn Women’s Center; info.: jmertz@upenn.edu (PWC).

6      Support and Empowerment Group for Sexual Assault Survivors; 4-6 p.m.; Penn Women’s Center (CAPS). Wednesdays through April 10.

12   Genomics Informational Sessions for Penn Undergraduates; 4-5 p.m.; rm. 202, Carolyn Lynch Labs; register: www.genomics.upenn.edu/outreach_undergrad (Penn Genomics Frontiers Institute). Also March 13, rm. 218.

13   Rape Aggression Defense Class Session IV; 5:30 p.m.; Division of Public Safety, 4040 Chestnut St.; register: sdever@publicsafety.upenn.edu  Continues March 13, 20, 27 & April 3 (UPPD; Trustees’ Council of Penn Women).

Christian Association
1      Prayer and Scripture; 10:15 -10:45 a.m.; Mondays, Wednesdays & Fridays.

5      SLANGuage; 2:30-5:30 p.m.; Mondays.

6      Peacemaking Through the Arts; 3-5 p.m.; Wednesdays.

         Community Dinner; 6:30-7:30 p.m.; Wednesdays.

         Worship; 7:30-8:15 p.m.; Wednesdays.

7      Book Group; 7-8 p.m.; Thursdays.

Class of 1923 Arena: Penn Ice Rink
        Public Skate; Sundays, 1:30-3 p.m.; Mondays, Wednesdays, & Fridays, noon-1:30 p.m.; Saturdays, 5:30-7:30 p.m.

10   Spring Break Skate; buy one admission and get one free; does not include skates; 1:30 p.m.

16   Philly Roller Girls Skate; free admission to a public skate w/Roller Derby ticket purchase, does not include skates; 1:30 p.m. Also March 17.

HR: Professional and Personal Development Programs
Open to faculty and staff. Register at knowledgelink.upenn.edu

5      AMA’s Strategies for Developing Effective Presentation Skills; 9 a.m.-5 p.m.; $75. Continues March 6.

6      Conducting Performance Appraisals for Supervisors; noon-1 p.m.

13   Participating in Performance Appraisals for Staff; noon-1 p.m.

20   Managing Up; 1-4 p.m.; $75.

21   Brown Bag Matinee: Give ’em the Pickle; 11 a.m.-noon.

27   Career Focus Brown Bag: Ace Your Next Interview!; 1-2 p.m.

HR: Quality of Worklife Workshops
Open to faculty and staff. Register at www.hr.upenn.edu/myhr/registration

13   The Sandwich Generation: Bridging the Generational Divide; noon-1 p.m.

27   Relaxing Ways to Manage Your Stress; noon-1 p.m.

HR: Healthy Living Workshops
Open to faculty and staff. Register at www.hr.upenn.edu/myhr/registration

12   Eating Healthy at Penn; noon-1 p.m.

ISC Technology Training
Classes at ISC labs, 3650 Chestnut St.; 9:30 a.m.-4:30 p.m. unless otherwise specified. Open to faculty, staff and students; register: www.upenn.edu/computing/isc/training/oncampus.html

11   Word 2010 Advanced; $190.

12   Excel 2010 Advanced; $190.

13   Microsoft Project 2010 Introduction; 2 days; 10 a.m.-4:45 p.m.; $448.

19   Business Objects Web Intelligence XI Beginning; 10 a.m.-4:45 p.m.; $425.

20   Web Design with XHTML, HTML and CSS Introduction; 3 days; $741.

Morris Arboretum
Register: www.morrisarboretum.org

2      Vegetables and Annuals from Seed;10 a.m.-noon; $30, $25/members.

         An Inside Look at the Witchhazel Collection;1-3 p.m.; $30, $25/members.

4      Understanding Trees as Complex Biological Systems; 9 a.m.-4 p.m.; $135.

9      Coming Up Roses!; 10 a.m.–noon; $30, $25/members.

10   Tea Tasting and History; 1–3 p.m.; $40, $35/members.

11   Seeds to Sprouts, Spring Adventures!; 10:30–11:15 a.m. $150, $120/members. Mondays through April 15.

14   Landscape Design Studio; 7–9:30 p.m.; $190, $170/members. Thursdays through April 11.

15   The Life of Soil ;9 a.m.–4 p.m.; $135.

16   American Idols: Native Plants to Love; 10 a.m.–noon; $30, $25/members.

        Backyard Beekeeping for Beginners; 1–3 p.m.; $30, $25/members.

19   Pruning for Glorious Trees and Shrubs; 7–9 p.m.; $55, $50/members.

20   Introductory Tree Climbing; 9 a.m.–4 p.m.; $525. Through March 22.

        Pruning Shrubs for Maximum Health and Beauty: A Hands-on Class; 9 a.m.–3:30 p.m.; $125.

        Planting Design for the Home Landscape; 7–9 p.m.; $150, $120/members. Wednesdays through April 17.

21   Create Stunning English Gardens with Yankee Practicality; 7–8:30 p.m.; $30, $25/members

22   Three Seasons of Outrageous Colors from Perennials; 10–11:30 a.m.; $30, $25/members.

23   Wedding Flower Design Workshop; 10 a.m.–3:30 p.m.; $95, $95/members.

27   Great Hardy Native Ferns; 7-8 p.m.; $25, $20/members.

28   Perennial Gardening in the Shade; 7–8:30 p.m.; $30, $25/members

29   The Future of the Arboriculture in a Changing World; 9 a.m.–4 p.m.; $135.

Weigle Information Commons Workshops
In Class of 1968 Seminar Room unless otherwise noted, Van Pelt-Dietrich Library, and open to faculty, staff and students unless otherwise noted. Blackboard WICshops are restricted to faculty, instructors, department administrators and student assistants working with faculty. Register: http://wic.library.upenn.edu/wicshops

1     Voice-Over Powerpoint; 11 a.m.-noon; Goldstein Electronic Classroom.

11   InDesign; 1:30-3 p.m.

12   iMovie; 10:30 a.m.-noon. Also March 13, 25, 3-4:30 p.m., and March 28, 10-11:30 a.m.

13   Mendeley; 10:30-11:30 p.m.

        LinkedIn; noon-1 p.m.

        FAR: Staying on Top of Your Reading; 5-6 p.m.; Weigle Teaching Seminar Room.

14   Photoshop Basics; 10 a.m.-noon; Goldstein Electronic Classroom.

        Intro to ArcGIS; 2-3:30 p.m.; Goldstein Electronic Classroom.

15   Zotero; 10:30 a.m.-noon; Goldstein Electronic Classroom.

        Google Search Tips and Tricks; 11 a.m.-noon.

17   Excel Macros; 3-5 p.m.; Goldstein Electronic Classroom.

18   Illustrator; 10:30 a.m.-noon.

        Mapping & GIS: Geocoding; 1-3 p.m.; Goldstein Electronic Classroom.

19   Mapping & GIS: Intensity Maps with Google Fusion Tables; 4-4:30 p.m.; Goldstein Electronic Classroom.

20   Video Camera Basics; 10:30 a.m.-noon.

        Blackboard Collaboration Tools; 1-2:30 p.m.; Goldstein Electronic Classroom.

        FAR: Time Management Goes Digital: Taking Control of Your Time; 4-5 p.m.

21   Photoshop Layers; 10 a.m.-noon.

24   Excel Pivot Tables; 3-5 p.m.; Goldstein Electronic Classroom.

25   Does This Look Good? and Other Design Questions; 11 a.m.-noon.

        Mapping & GIS: Map Design with ArcGIS; 1-3 p.m.; Goldstein Electronic Classroom.

27   Mac Use Basics; 10:30 a.m.-noon.

        Refworks; 10:30 a.m.-noon; Goldstein Electronic Classroom.

29   Web Design: Create a Free Website; 2-3 p.m.

30   NVivo; 2-3:30 p.m.; Goldstein Electronic Classroom.

31   Excel Office Hours; 3-5 p.m.; Goldstein Electronic Classroom.

MEETINGS Index 

19 WPPSA Meeting; 12:30-1:30 p.m.; 1st fl., Stiteler Hall.

21 University of Pennsylvania Board of Trustees Executive Committee and Budget & Finance Committee Meetings; time TBA; location TBA.

26 PPSA Board Meeting; 1 p.m.; rm. 1040, Steinberg Hall-Dietrich Hall; RSVP: ppsa@exchange.upenn.edu

MUSIC Index 

18 Rima Khcheich; Lebanese vocalist; 6:30 p.m.; rm. 218, Houston Hall; tickets: www.albustanseeds.org/music (Greenfield Intercultural Center, Al-Bustan Seeds of Culture).

Annenberg Center
Tickets: www.annenbergcenter.org

15 Natalie MacMaster; Irish fiddler performs selections from her CD, Cape Breton Girl; 7:30 p.m.; Zellerbach Theatre; $20-55.

16 Jane Monheit with special guest Mark O’Connor; pop selections from Monheit’s Home; pre-show talk with Jane Monheit at 7 p.m.; performance at 8 p.m.; Zellerbach Theatre; $20-55.

Music Department
13 Penn Contemporary Music; 8 p.m.; Rose Recital Hall, Fisher-Bennett Hall.

16 Penn Symphony Orchestra; with music director Dr. Brad Smith; 8 p.m.; Irvine Auditorium; $5, free/PennCard.

19 Students of Music 10 Program in Solo Performance; 8 p.m; Amado Recital Hall, Irvine Auditorium.

World Cafe Live
Performances daily. For a complete listing see www.worldcafelive.com

ON STAGE Index 

10 The Vagina Monologues;performance of Eve Ensler’s play to benefit Project SAFE and Morris Home;3 & 7 p.m.; The Rotunda; $10 at door (V-Day West Philadelphia 2013, DysFUNctional Theater).

15 Beautopia: A Face Odyssey;Mask and Wig’s 125th Annual Spring Production;8 p.m.; The Mask and Wig Clubhouse, 310 S. Quince St.; $15/students, $30/adults; tickets: www.maskandwig.com/tickets.html  Also March 16, 21 & 22; dinner show March 23, 7:30 p.m., $65, tickets: (215) 923-4229. Continues through April.

20 Hoop Dancer from South Dakota, Jasmine Pickner;in association with the Creating: Quilts of the Lakota exhibit; 5 p.m.; Arthur Ross Gallery (Arthur Ross Gallery). See Exhibits. CANCELLED

27 SPEC Presents: Vanessa Bayer, Kate McKinnon & Nick Vatterott; improv and stand-up comedy; 8 p.m.; Harrison Auditorium, Penn Museum; $5/advance, $10/door; tickets: http://upennspec.ticketleap.com/comedyshow/ (SPEC).

Annenberg Center
Tickets: www.annenbergcenter.org

1   Parsons Dance; contemporary dance troupe; 8 p.m.; Zellerbach Theatre; $20-55. Also March 2, 2 & 8 p.m.

8   ReEntry; a docudrama exploring the lives of Marines; 8 p.m.; Harold Prince Theatre; $10-20 (Penn Medicine). Also March 9, 2 p.m.

READINGS/SIGNINGS Index 

12 From Myth to History: Journey to the End of the Millenium; A.B. Yehoshua; 3 p.m.; rm. 110, Annenberg School (Jewish Studies, Comparative Literature, English, History, Near Eastern Languages and Civilizations, Middle East Center, Kelly Writers House).

19 The Cat’s Table; Van Pelt Library book-talk group discusses Michael Ondaatje’s novel; 1 p.m.; Meyerson Room, Van Pelt-Dietrich Library (Library).

      Moving Beyond Borders; Karen Flynn; 2 p.m.; rm. 213, Fagin Hall (Nursing).

27 Nurses PUSH Speaker Series; Miriam Perez, Brooklyn-based writer and co-founder of the Doula Project; noon; rm. 218, Fagin Hall (Nurses at Penn Understanding Sexuality and Healthcare).

Kelly Writers House
Info: http://writing.upenn.edu/wh/

12 Whenever We Feel Like It Reading Series; Seth Landman and Ben Kopel, poets; 6 p.m.

13 Wexler Family Jewish Life and Culture Series: The Polish Boxer; Eduardo Halfon, author; 6 p.m.

18 Kelly Writer House Fellows Program; Janet Malcolm, The New Yorker; 6:30 p.m.

19 Kelly Writer House Fellows Program: A Brunch Conversation; Janet Malcolm, The New Yorker; 10 a.m.; RSVP: whfellow@writing.upenn.edu

20 Brave Testimony Poetry Series; Tracy Smith, Princeton University; 6 p.m. (Africana Studies).

21 Marathon Reading: In Cold Blood by Truman Capote; noon-10 p.m.

25 LIVE at the Writers House; Michaela Majoun, WXPN; 7 p.m. (WXPN).

26 A Poetry Reading by Nada Gordon; Ron Silliman, Kelly Writers House Fellow; 6 p.m.; RSVP: wh@writing.upenn.edu (Creative Writing Program).

27 Speakeasy Open Mic Night; 7:30 p.m.

28 Writers Without Borders; Reza Negarestani, Iranian philosopher and writer; 6 p.m.

Penn Bookstore
Info.: www.upenn.edu/bookstore

5   The Sorcerer of Bayreuth: Richard Wagner, His Work and His World; Barry Millington, London Evening Standard; 6 p.m.

14 Generation Roe: Inside the Future of the Pro-Choice Movement; Sarah Erdreich, activist; 6 p.m. (PWC).

18 Contagious: Why Things Catch On; Jonah Berger, marketing; 6 p.m.

20 Point Your Face at This: Drawings; Demetri Martin, comedian; 3 p.m.

28 Mastering the Mommy Track: Juggling Career and Kids in Uncertain Times; Erin Jay, local author; 6 p.m.

SPECIAL EVENTS Index 

2    Celebration of African Cultures; annual celebration featuring music, dance, storytelling, arts and crafts, games and cuisine; 1-4 p.m.; Penn Museum; free w/ admission (Museum).

SPORTS Index 

1    (M) Basketball vs. Dartmouth; 7 p.m.

2    (M) Tennis vs. UMBC; 11 a.m.

      (M) Basketball vs. Harvard; 6 p.m.

8    (W) Basketball vs. Brown; 7 p.m.

9   (W) Basketball vs. Yale; 7 p.m.

      (M) Heavyweight Rowing; Class Day Races; time TBA.

10 (M) Tennis vs. Binghamton; 11 a.m.

12 (W) Basketball vs. Princeton; 5 p.m.

      (M) Basketball vs. Princeton; 7:30 p.m.

16 Baseball vs. George Washington, doubleheader; noon.

       (W) Lacrosse vs. Yale; noon.

       Softball vs. Lafayette; doubleheader; 1 p.m.

       (M) Lacrosse vs. Princeton; 3 p.m.

20 Softball vs. Lehigh, doubleheader; 3 p.m.

      Baseball vs. Villanova; 3 p.m.

21 (W) Lacrosse vs. Vanderbilt; 2:30 p.m.

23 Track; Philadelphia College Classic; all day.

       (W) Tennis vs. Temple; noon.

       Softball vs. Holy Cross; doubleheader; 4 p.m.

       (W) Rowing vs. Saint Joseph’s, George Washington; time TBA.

24 Baseball vs. Lafayette; doubleheader; noon.

      (W) Lacrosse vs. Cornell; 1 p.m.

29 Softball vs. Harvard; doubleheader; 2 p.m.

30 (W) Tennis vs. Princeton; noon.

       Baseball vs. Dartmouth; doubleheader; noon.

       (M) Lacrosse vs. Yale; 1 p.m.

       Softball vs. Dartmouth; doubleheader; 4 p.m.

       (W) Rowing vs. Columbia, Yale; Connell Cup; time TBA.

31    Baseball vs. Harvard; doubleheader; noon.

 

TALKS Index 

3     Title TBA; Norma Field, East Asian studies; 4:30 p.m.; rm. 200, College Hall (Center for East Asian Studies).

4     Discovering the Molecular Mechanisms of the Bacterial Division Machinery; Jen Hsin, Stanford University; 12:15 p.m.; rm. 252, BRB II/III (Bioengineering).

6     Chromosome Segregation in Meiosis: Violations of Mendel’s First Law; Michael Lampson, biology; noon; rm. 251, BRB II/III (CRRWH).

7     More Than a Recycle Bin: Mechanisms of Nutrient Sensing and Signaling by the Lysosome; Roberto Zoncu, MIT; noon; Austrian Auditorium; Clinical Research Building (Biochemistry & Biophysics).

11  From Molecules to Development: Revealing Simple Rules of Biological Clocks; Qjong Yang, Stanford University; 12:15 p.m.; rm. 252, BRB II/III (Biochemistry & Biophysics).

       The Lisa Roberts and David Seltzer Integrated Product Design Lecture; Ayse Birsel & Bibi Seck, birsel+seck; 6 p.m.; rm. B1, Meyerson Hall; register: www.architectureeducation.eventbrite.com (PennDesign).

12  Title TBA; Markus Buehler, MIT; 10:45 a.m.; Wu and Chen Auditorium, Levine Hall (MEAM).

       Aging, Redox Signaling and the Development of Osteoarthritis; Richrd F. Loeser, Jr., Wake Forest University; 1:30 p.m.; Austrian Auditorium, Clinical Research Bldg. (Institute on Aging).

       The Race in the Academy Series: Disrupting the Synergism Among Education, Racism and Poverty; Etta Hollins, University of Missouri, Kansas City; 5:30 p.m.; Ben Franklin Room, Houston Hall (Greenfield Intercultural Center).

        Migrating Wives: Negotiating Identities in a New Land; panel discussion; 6 p.m.; International House (South Asia Center).

        Penn Science Café: Back to the Future: Antarctica in a Warming World; Jane Willenbring, earth & environmental science; 6 p.m.; World Cafe Live (SAS).

        2013 Bicentennial Philomathean Annual Oration; Richard Dawkins, Oxford University; 6:30 p.m.; Irvine Auditorium; reserve tickets: annualoration2013.eventbrite.com (Philomathean Society).

13  Mitochondrial Bioenergetics and the Etiology of Metabolic and Degenerative Disease Aging and Cancer; Douglas Wallace, CHOP; 10 a.m.; Grossman Auditorium, Wistar Institute (Wistar).

       Seeking Solutions For Business and Nature: Incorporating the Value of Nature Into Corporate Decisions; Jennifer Molnar, The Nature Conservancy; noon; Carolyn Lynch Room, Chemistry Bldg. (IES).

        Towards Elucidating the Role of Mononuclear Phagocytes in the Male Reproductive Tract; Nicolas Da Silva, Massachusetts General Hospital; noon; rm. 251, BRB II/III (CRRWH).

        Nanostructured Nitrides and Carbides: Novel Materials for Sustainable Energy Conversion and Storage; Levi Thompson, University of Michigan; 3 p.m.; Wu and Chen Auditorium, Levine Hall (CBE).

        Creating: Quilts of the Lakota Gallery Talk; Bill Weirzbowski, Penn Museum; 5 p.m.; Arthur Ross Gallery (Arthur Ross Gallery). See Exhibits.

        A Public Conversation; Agnès Varda, filmmaker; Molly Nesbit, Vassar College; 6 p.m.; rm. B1, Meyerson Hall (Cinema Studies).

        Four Freedoms: Kahn’s Contemporary Design; Michael Kimmelman, The New York Times; Marilyn Jordan Taylor, PennDesign; 6 p.m.; Lower Gallery, Meyerson Hall; registration required: www.architectureeducation.eventbrite.com (PennDesign).

        Love, Smoke and Memory: Italo Svevo’s Diario per la fidanzata; Norman Rusin, Italian studies; 6 p.m.; rm. 543, Williams Hall (Center for Italian Studies).

        The Detective Novel and the Search for Forbidden Knowledge; William Lashner, novelist; Gerald Prince, romance languages; Andrew Smolar, psychoanalyst and psychiatrist; 7 p.m.; rm. 402, Claudia Cohen Hall (Psychiatry).

        Liquid Crystals: An Oxymoron Necessary for Life and the Basis of Modern Displays; Peter Collings, Swarthmore College; 7:30 p.m.; World Cafe Live (LRSM Science Café).

14  Title TBA; Jonathan Spanier, Drexel University; 10:30 a.m.; Wu and Chen Auditorium, Levine Hall (MSE).

       Courts, Environment and Public Cultures of Legality: A View from Delhi; K. Sivaramakrishnan, Yale University; noon; rm. 816, Williams Hall (South Asia Studies).

       Knowledge by the Slice Lecture Series: Slice of Knowledge; Salamishah Tillet, English; noon; Café 58, Irvine Auditorium (SAS).

       Costs, Consequences and Feasibility of Meeting the Year 2015 Goals of the National HIV/AIDS Strategy; David Holtgrave, Johns Hopkins University; noon; Reunion Auditorium, John Morgan Bldg. (CFAR).

       Stark Realities: Quantitative Measure of Electrostatics and Dynamics in Proteins; Steven Boxer, Stanford University; noon; Austrian Auditorium, Clinical Research Bldg. (Biochemistry & Biophysics).

       Title TBA; Krzystof Pelc, Georgetown University; noon; Forum, Stiteler Hall (Browne Center for International Politics).

15  The Rise of the Latin American Middle Class; Francisco Ferreira, World Bank; noon; Meyerson Conference Center, Van Pelt-Dietrich Library (Latin American and Latino Studies).

       Fast Fourier Optimization; Robert Vanderbei, Princeton University; 2 p.m.; rm. 337, Towne Bldg. (Applied Math and Computational Science).

       Seeing the Umayyads Seeing: Charting Early Islamic Attitudes Toward Visual Perception; Ted Van Loan, history of art; 3:30 p.m.; rm. 113, Jaffe Bldg. (History of Art).

18  Evidence-Based Public Health Policy: Are We Making Legislation or Sausage?; Ross Brownson, Prevention Research Center; noon; Amado Recital Hall, Irvine Auditorium (Center for Public Health Initiatives).

       QPenn2013: Out in the Workplace: How to Be Yourself and Still Find a Job; panel discussion; noon; Penn Bookstore (Office of Affirmative Action; LGBT Center).

       The First Quarter Century of European Printing: The 1450s: Bookmaking Inventions; Paul Needham, Princeton University; 5:30 p.m.; Class of 1978 Pavilion, 6th fl.; Van Pelt-Dietrich Library; RSVP: www.library.upenn.edu/forms/eventsresponse11.html (Van Pelt-Dietrich Library).

       Historic Preservation Lecture: The Meadows Neighborhood in Southwest Philadelphia: Recovering a Lost Landscape; Anne Krulikowski, West Chester University; 6 p.m.; rm. B3, Meyerson Hall (PennDesign).

19  The Ethnic Minority Experience in China’s Urban Labor Market and the Lessons Learned for Other Jurisdictions; Reza Hasmath, University of Oxford; noon; rm. 345, Fisher-Bennett Hall (CEAS).

       Eastern Travels of the Koronic Solomon; Roy Mottahedeh, Harvard University; 5:30 p.m.; rm. 231, Fisher-Bennett Hall (Middle East Center).

       The First Quarter Century of European Bookmaking: The 1460s: Slow Diaspora; Paul Needham, Princeton University; 5:30 p.m.; Class of 1978 Pavilion, 6th fl., Van Pelt-Dietrich Library; RSVP:www.library.upenn.edu/forms/eventsresponse11.html (Van Pelt-Dietrich Library).

        When They Come for Us, We’ll be Gone: The Epic Struggle to Save Soviet Jewry; Gal Beckerman, The Forward; 7 p.m.; 2nd fl. Auditorium, Steinhardt Hall (David and Patricia Silvers, Jewish Studies Program, Hillel, Philadelphia/Southern New Jersey Chapter of the American Jewish Committee).

        SPEC Connaissance Presents: Jason Sudeikis; comedian; 8 p.m.; Irvine Auditorium; $5; tickets: http://specconnaissance.ticketleap.com/jason-sudeikis/ (SPEC).

20  Cinema/Ideology/Empathy; Sarah Lozloff, Vassar College; noon; rm. 330, Fisher-Bennett Hall (Cinema Studies).

       Hydrologic Aspects of Episodic Drought in the Delaware River Basin; Gary N. Paulachok, USGS; noon; Carolyn Lynch Room, Chemistry Bldg. (IES).

       The Blood-Testis Barrier is a Target for Male Contraception; C. Yan Cheng, Population Council; noon; rm. 251, BRB II/III (CRRWH).

       Changing Dogmas of Post-transcriptional Control: Lessons from a Noncoding RNA; Jeremy Wilusz, MIT; noon; Class of ’62 Auditorium, John Morgan Bldg. (Biochemistry & Biophysics).

       QPenn2013: Dealing with HIV/AIDS in the Workplace: A Panel Discussion; noon; Penn Bookstore (Office of Affirmative Action; LGBT Center).

       China’s New Leadership: People and Priorities; Alice Miller, Stanford University; 4:30 p.m.; rm. 401, Fisher-Bennett Hall (Center for the Study of Contemporary China).

       The Future of Research-Intensive Institutions of Higher Learning; Ronald Ehrenberg, Cornell University; Andrew Delbanco, Columbia University; 3 p.m.; Agora, Annenberg Public Policy Center; PennCard required; info.: Sue White, (215) 898-6943 or www.upenn.edu/faculty_senate/announcements.html (Faculty Senate).

       Urban Itineraries and Peripheral Spaces; Swati Chattopadhyay, University of California, Santa Barbara; 5 p.m.; Rainey Auditorium, Penn Museum; register: http://humanities.sas.upenn.edu/registration.shtml (Humanities Forum).

       Brave Testimony Poetry Series; Tracy K. Smith, 2012 Pulitzer Prize winner; 6 p.m.; Kelly Writers House (KWH, Center for Africana Studies).

21  Photonics Beyond Diffraction Limit: Plasmon Waveguide, Cavities and Integrated Laser Circuits; Xiang Zhang, University of California, Berkeley; 10:30 a.m.; Wu and Chen Auditorium, Levine Hall (MSE).

       From Nothing to Everything: The Origin and Evolution of the Universe; Larry Gladney, physics & astronomy; noon; University Club at Penn; $12/full lunch, $8/light lunch (PASEF).

       Fidelity in Chromosome Segregation; Arshad Desai, University of California, San Diego; noon; Austrian Auditorium, Clinical Research Bldg. (Biochemistry & Biophysics).

       Microscale Components for Flow Control and Particle Isolation; Hugh Fan, University of Florida; 1:30 p.m.; rm. 337, Towne Bldg. (MEAM).

       The First Quarter Century of European Printing: 1470-1475: The Sowing of Printing Shops; Paul Needham, Princeton University; 5:30 p.m.; Class of 1978 Pavilion, 6th fl.; Van Pelt-Dietrich Library; RSVP: www.library.upenn.edu/forms/eventsresponse11.html (Van Pelt-Dietrich Library).

       Artist Talk; Mary Reid Kelley & Patrick Kelley, contemporary artists; 6:30 p.m.; ICA; registration required: www.architectureeducation.eventbrite.com (PennDesign).

22  Illness and the Fragility of American Home Ownership; Danya Keene, Robert Wood Johnson Foundation Health & Society Scholar; noon; rm. 209, College Hall (Social Science and Policy Forum).

        Samuel P. Martin, III Memorial Lecture: Creating a Health Care Ecosystem; Nirav Shah, New York Department of Health; noon; Inn at Penn; register: maddene@wharton.upenn.edu (LDI).

        Art and Identity in Bronze Age Iran; Holly Pittman, history of art; 3:30 p.m.; rm. 113, Jaffe Bldg. (History of Art).

24  A Botanist in a Botanic Garden, Field and Laboratory Adventures; Susan Pell, Brooklyn Botanic Garden; 2 p.m.; Morris Arboretum (Arboretum).

26  Title TBA; Chang-Jin Kim, UCLA; 10:45 a.m.; Wu and Chen Auditorium, Levine Hall (MEAM).

        “L’ossa del corpo senza carne:” Memory and Ruins of Ancient Rome in Early Renaissance Italy from Petrarch to Raphael; Rino Modonutti, Università di Padova; 5:30 p.m.; rm. 543, Williams Hall (Center for Italian Studies).

27  Keaton in the Time of Standardization; William Schmenner, Block Cinema; noon; rm. 330, Fisher-Bennett Hall (Cinema Studies).

       Is Disaster Resiliency Possible, or is the Deck Stacked Against Us?; Robert Freitag, University of Washington; noon; Carolyn Lynch Room, Chemistry Bldg. (IES).

       Title TBA; Mandy Brown Belfort, Boston Children’s Hospital; noon; rm. 251, BRB II/III (CRRWH).

       Possible Versus Practical: Engineers Must Lead the Development of Practical Technologies; William Banholzer, The Dow Chemical Company; 3 p.m.; Wu and Chen Auditorium, Levine Hall (CBE).

       3rd Annual Clayton Buck Lecture: Cell Therapies for Muscular Dystrophies; Giulio Cossu, University College London; 4 p.m.; Grossman Auditorium, Wistar Institute (Wistar).

       Ancient Manuscripts Workshop; Rino Modonutti, Università di Padova; Meyerson Conference Room, Van Pelt-Dietrich Library; 5:30 p.m. (Center for Italian Studies).

28  A New Tri-Beam Tomography System: How Much Information Is Enough?; Tresa Pollock, University of California, Santa Barbara; 10:30 a.m.; Wu and Chen Auditorium, Levine Hall (MSE).

      Capturing Denaturing Proteins: Small Heat Shock Protein Structure and Activity; Elizabeth Vierling, University of Massachusetts; noon; Austrian Auditorium, Clinical Research Bldg. (Biochemistry & Biophysics).

       Images of Women in Hollywood History; Camille Paglia, cinema studies; 1:30 p.m.; rm. 401, Fisher-Bennett Hall (Cinema Studies).

       Possibilities and Perils: The Future of Economic Policy; Peter Orszag, Citigroup; 5 p.m.; rm. 110, Annenberg School (Social Science and Policy Forum).

29  Is US Government Debt Different?; Franklin Allen, finance; Charles Mooney, law; David Skeel, law; noon; rm. 209, College Hall (Social Science and Policy Forum).

       The Hellenistic Museum: Collectionism at Pergamon and Its Contexts; Ann Kuttner, history of art; 3:30 p.m.; rm. 113, Jaffe Bldg. (History of Art).