Unless otherwise noted, all events are open to the general public as well as to members of the University.
For building locations, call (215) 898-5000 between 9 a.m. and 5 p.m. or see www.facilities.upenn.edu/ or the University’s website, www.upenn.edu.
Listing of a phone number normally means tickets, reservations or registration required. |
Creating Children's books: collaboration and change |
|
Creating Children’s Books: Collaboration and Change is a conference on October 17 from 1-8 p.m. at the Class of 1978 Orrery Pavilion, Van Pelt-Dietrich Library. See Conferences. |
ACADEMIC CALENDAR |
< Index |
3 Drop Period Ends.
9 Fall Term Break. Through October 12.
13 Classes Resume.
24 Family Weekend. Through October 26.
27 Advance Registration for Spring Term. Through November 9.
CHILDREN'S ACTIVITIES |
< Index |
12 Etruscan Sarcophagus; 1-4 p.m.; Penn Museum; free w/ admission (Museum).
25 Bark! Bark! Bark for my Park! & Ruth and Leonard; 1:30 p.m.; Penn Bookstore (Bookstore).
I-House Family Matinees
$5 (ages 2+), free/IHP members.
Tickets: http://ihousephilly.org
11 The Witches; 2 p.m.
18 Coraline; 2 p.m.
Morris Arboretum
Registration & prices: www.morrisarboretum.org
1 Stroller Strides®; 10 a.m. Also October 8, 15, 22 & 29.
7 Storytime Nature Yoga; ages 2-4; 10:30 a.m. Also October 21.
9 Kids Click! Portrait and Still Life Nature Photography; ages 8-12; 4 p.m. Continues October 16, 23 & 30.
20 Seeds to Sprout, Autumn Adventures II; ages 2-4; 10:30 a.m. Continues October 6, 13 & 27, November 3, 10, 17 & 24.
Peanut Butter and Jams
Tickets $10: http://worldcafelive.com
Doors open: 11 a.m. Shows begin: 11:30 a.m.
4 Gustafer Yellowgold.
11 Nature Jams.
18 The Cat’s Pajamas.
25 Erin Lee and the Up Past Bedtime Band’s Not-So-Spooky Halloween Hoot.
3 Language, Culture and Reality: East and West; 11 a.m.-6 p.m.; Carriage House (South Asian Studies). Through October 4, 9 a.m.-5 p.m.
9 Revolutions–Past, Present and Future; 6 p.m.; Sheraton Hotel; $360+; register: http://tinyurl.com/qfq9u9n (Penn MLA). Through October 11.
Metropolitics; noon-7:30 p.m.; Lobby East, Houston Hall; register: http://uha.udayton.edu/conf.html (Urban History Association). Through October 12, 8:30 a.m.-1:15 p.m.
10 Association of Historians of American Art; 8:30 a.m.-6 p.m.; Rainey Auditorium, Penn Museum; www.ahaaonline.org (Art History).
13 Progress in Translational Science: Emerging Therapeutic Modalities; 8:15 a.m.-7 p.m.; Rubenstein Auditorium, Smilow Center for Translational Research; $100, $50/members, free/associate members; register: www.itmat.upenn.edu/symposium.shtml (ITMAT; PSOM). Through October 14, 8:15 a.m.-3:30 p.m.
16 Microbes in Health and Disease; 8:30 a.m.-5:30 p.m.; Hill Pavilion; register: www.vet.upenn.edu/research/centers-initiatives/center/chmi-symposium-oct-16 (Penn Vet).
17 Creating Children’s Books: Collaboration and Change; 1-8 p.m.; Class of 1978 Orrery Pavilion, Van Pelt-Dietrich Library; register: www.library.upenn.edu/exhibits/childrensbooks_schedule.html (Penn Libraries). Through October 18, 8:30 a.m.-6 p.m. See Exhibits.
23 5th International Maple Symposium; 9 a.m.-4 p.m.; Morris Arboretum; $325; register: https://online.morrisarboretum.org/maple (Arboretum). Through October 24, 9 a.m.-9 p.m.
25 Animals, Marginality and Early South Asian Culture; 9 a.m.-3:30 p.m.; rm. 108-109, The ARCH (South Asian Studies).
Macroeconomic Measurement, Prediction and Policy; a colloquium honoring the legacy of Nobelist Lawrence R. Klein; 9:15 a.m.-5 p.m.; rm. 350, Steinberg Hall-Dietrich Hall; register: http://tinyurl.com/lc24fyj (Economics).
31 Engaging Students Through Technology; 10 a.m.-3:30 p.m.; rm. G17, Claudia Cohen Hall & Van Pelt-Dietrich Library; register: http://libcal.library.upenn.edu/event.php?id=789324 (Penn Libraries).
Admission Donations and Hours
Arthur Ross Gallery, Fisher Fine Arts Library: free; Tues.-Fri., 10 a.m.-5 p.m.; Sat.-Sun., noon-5 p.m.; www.upenn.edu/ARG/
Brodsky Gallery, Kelly Writers House; free; Mon.-Thurs., 10 a.m-10:30 p.m.; Fri. 10 a.m.-5 p.m.; Sat. noon-11 p.m.; Sun. 6-11 p.m.
Burrison Gallery, University Club at Penn: free; Mon.-Fri., 7:30 a.m.-5 p.m.; Sat.-Sun., 7 a.m.-1 p.m.; www.upenn.edu/universityclub/burrison.shtml
Carol Ware Lobby, Claire Fagin Hall: free; Mon.-Fri., 9 a.m.-5 p.m.
Charles Addams Fine Arts Gallery: free; Mon.-Fri., 9 a.m.-5 p.m.
Esther Klein Gallery; free; Mon.-Fri., 9 a.m.-5 p.m.
Institute of Contemporary Art (ICA): free; Wed., 11 a.m.-8 p.m.; Thurs. and Fri., 11 a.m.-6 p.m.; Sat. and Sun., 11 a.m.-5 p.m.; closed Mon. and Tues.; www.icaphila.org
International House: hours vary; info.: http://ihousephilly.org/
Morris Arboretum: daily, 10 a.m.-4 p.m.; for prices, see www.upenn.edu/arboretum/
Penn Museum: $12/adults; $10/seniors (65+); $8/children (6-17); free/members, PennCard holders and children under 5; Tues., Thurs.-Sun, 10 a.m.-5 p.m.; Wed., 10 a.m.-8 p.m.; www.penn.museum
Slought: free; Thurs.-Sat., 1-6 p.m.; www.slought.org
Van Pelt-Dietrich Library; free/ID required; for hours, see http://events.library.upenn.edu/cgi-bin/calendar.cgi
Wistar Institute; free; Mon.-Fri., 9 a.m.-5 p.m.
Upcoming
4 Scarecrow Walk; over 30 entries for the Scarecrow Design Contest displayed at the Oak Allée; Morris Arboretum. Through October 19.
13 Clay at Penn 2014: Pervasive Clay; diverse contemporary clay works; including two informal salons: October 14, 22 at 5:30 p.m.; Charles Addams Fine Arts Gallery. Through October 28.
14 Behind the Veil; Design Philadelphia: Lyn Godley; series composed by layering multiple photographs of particular themes; International House; reception: October 14, 5:30 p.m. Through December.
22 Emi Gennis; cartoonist & illustrator; macabre historical and true crime comics; Brodsky Gallery; reception: October 22, 6 p.m.
Now
Shared Vision; The Myron and Anne Jaffe Portenar Collection—A Gift to the University; Arthur Ross Gallery. Through October 12. See Talks.
Summer Garden Railway; landmarks created from natural materials; Morris Arboretum. Weekends through October 13.
Big Stick of Confidence; Glasgow-based artist Clara Ursitti; an olfactory art exhibit created during her residency at the Monell Center; Esther Klein Gallery; Through October 18.
In the Artifact Lab; rare 6,500 year-old skeleton from Ur excavation site in Iraq; Penn Museum. Through October 18.
… Cairo Stories; a project by Judith Barry exploring the many different ways women negotiate ideological, cultural and economic conditions in Cairo; Slought; Through October 24. See Talks.
Perspectacles—Digital Art; Rebecca Golpe; work reflecting the conundrum of beauty and ugliness; Burrison Gallery; reception: October 2, 5 p.m. Through October 29.
Birds in Their Habitats: Images from the Academy of Natural Sciences; Morris Arboretum. Through October.
As the Ink Flows: Works from the Pen of William Steig; explores the life of the children’s book author/illustrator William Steig; Goldstein Family Gallery, Kislak Center, Van Pelt-Dietrich Library; tour: October 31, 3 p.m. Through December 19.
Dear Nemesis, Nicole Eisenman 1993-2013; 120 paintings, drawings, prints and sculptures; ICA. Through December 28.
Easternsports; scripted by Jayson Musson & directed by Alex Da Corte; ICA. Through December 28.
Moyra Davey: Burn the Diaries; the act of reading is integral to Davey’s work; ICA. Through December 28.
This is What Liberation Feels Like™; Readykeulous by Ridykeulous; artists Nicole Eisenman and A.L. Steiner’s; ICA. Through December 28.
Ormandy in China: The Historic 1973 Tour; Eugene Ormandy Gallery, Otto E. Albrecht Music Library, Van Pelt-Dietrich Library. Through late 2014.
The School of Atha: Collaboration in the Making of Children’s Books; celebrating the life and work of children’s book designer and art director Atha Tehon; Kamin Gallery, Van Pelt-Dietrich Library; tour: October 31, 3 p.m. Through March 27, 2015.
Ongoing
Audubon’s Birds of America; double folio set, a new page shown every Wednesday; 1st fl., Van Pelt-Dietrich Library.
IHP: The First 100 Years; archival documents; International House.
John Cage: How to Get Started; interactive installation of rarely heard performance; Slought.
Human Evolution: The First 200 Million Years; Hover Gallery, 2nd fl., Penn Museum.
Native American Voices: The People—Here and Now; Penn Museum.
Sacred Spaces: The Photography of Ahmet Ertug; Penn Museum.
The History of Nursing as Seen Through the Lens of Art; Carol Ware Lobby, Claire Fagin Hall.
Penn Museum Guided Tours
Tours begin at 1:30 p.m., Warden Garden.
4 Food Tour: Exploring Foodways: Stories Behind the Artifacts.
12 China Gallery Tour.
25 Egyptian Galleries Tour.
9 The Goose Woman & Penn and Teller Get Killed; Andrew’s Video Vault double-feature; 8 p.m.; The Rotunda (Cinema Studies; The Rotunda).
12 India; Local Color: Second Sunday Culture Films; 2 p.m.; Penn Museum; free w/ admission (Museum; Penn Humanities Forum).
13 Dear White People; discussion with director Justin Simien; 7 p.m.; Rave Cinemas (Center for Africana Studies).
International House (I-House)
Tickets: $9, $7/students, seniors unless noted; http://ihousephilly.org/
Shows at 7 p.m. unless noted.
2 Optical Poetry: Oskar Fischinger Retrospective.
3 Vancouver Experimental Cinema 1967-1981. Also October 4, 2 p.m.
4 Werner Herzog’s Nosferatu: Phantom der Nacht.
6 Project Twenty1: Annual 21-Day Filmmaking Competition; 6 p.m. Also October 7, 6 p.m.
9 Lolita.
11 The Janus Collection: Haxan Witchcraft Through the Ages.
16 A Useful Life (La vida útil).
17 The All-Around Reduced Personality & The Wall.
18 The Great Beauty.
21 American Promise; $10, $7/students, seniors, $5/members.
22 Assemblage.
24 Redes, Regen & A Bronx Morning.
New Middle East Cinema
Free showings at International House.
27 Write Down, I am an Arab; Arabic; 7 p.m.
28 Closed Curtain; Persian; 5:30 p.m.
The Patience Stone; Persian; 8 p.m.
29 Before Snowfall; Kurdish; 5:30 p.m.
Return to Homs; Arabic; 8 p.m.
30 Zaytoun; Israeli; 7 p.m.
Aerobic Cardio Fitness Class; 5:30-6:30 p.m.; Tuesdays and Thursdays; St. Agatha’s and St. James Church, Parish Hall (enter at back door); first class free, $8/class, $5/students; info.: Carolyn (267) 251-3842.
Penn Knitters; noon; Living Room, Penn Women’s Center. Thursdays.
5 WXPN 5k Run; for WXPN Musicians On Call; 8:30 a.m.; Penn Park(WXPN).
Career Services Annual Academic Career Conferences
Register: www.vpul.upenn.edu;Benjamin Franklin Room, Houston Hall unless noted.
6 Going on the Academic Job Market: Get Advice from Faculty Members in Science, Math and Engineering; 5-6:30 p.m.
7 Talking About Your Teaching in Application Materials; noon-1:30 p.m.
8 Talking About Your Teaching in Interviews; noon-1:30 p.m.
14 The Insider’s Guide to Graduate Education at Penn—A Program for Doctoral Students in the Early Stages of Their Programs; 5-6:30 p.m.; Terrace Room, Claudia Cohen Hall.
22 Trends in Tenure and their Impact on Your Academic Career; 4:30-6 p.m.
Class of 1923 Arena
Prices: www.upenn.edu/icerink
Public Skating; Sun. 1:30-3 p.m.; Mon. noon-1:30 p.m.; Wed. noon-1:30 p.m.; Fri. noon-1:30 p.m.; Sat. 5:30-7 p.m.
4 Penn Day for Faculty & Staff; 5:30-7 p.m.; free w/ PennCard.
5 Family Day Skate; 1:30-3 p.m.; free for Learn to Skate participants.
HR: Professional and Personal Development Programs
Open to faculty and staff.
Register: http://knowledgelink.upenn.edu
1 Brown Bag Matinee: Giving and Receiving Feedback; noon.
2 Demonstrating Effective Performance Management; 9 a.m.-4:30 p.m.; $75.
9 Business Email Writing Webinar; 12:30 p.m.; $40.
15 Brown Bag Matinee: Skills, Techniques and Strategies for Effective Negotiations; 1 p.m.
16 Brown Bag Matinee: Buying a Home through Penn’s Home Ownership Program; noon.
23 Career Focus Brown Bag: Building a Great Resume; 1 p.m.
28 Using the Tuition Benefit for You and Your Family; noon.
29 AMA’s Coaching: A Strategic Tool for Effective Leadership; 9 a.m.–5 p.m.; $75. Through October 30.
HR: Quality of Worklife Workshops
Open to faculty and staff.
Register: www.hr.upenn.edu/myhr/
2 Build Your Confidence to Request a Flexible Work Arrangement; noon.
14 Tips for Working Parents: How to Stay Connected with Your Kids; noon.
18 Penn Family Day; 10 a.m.-7:30 p.m.; free with ticket.
21 Save More—Investing for Retirement for Early Savers; 11 a.m.-noon.
Planning for Retirement for Those Approaching Retirement; 1:30 p.m.
22 Catching Up on Saving for Retirement; 2:45 p.m.
23 She’s Got it: A Woman’s Guide to Savings and Investing; 11 a.m.
Tomorrow in Focus: Saving for Your Ideal Retirement; 1:30 p.m.
28 Unpacking the Adoption Process; noon.
HR: Healthy Living Workshops
Open to faculty and staff.
Register: www.hr.upenn.edu/myhr/
1 Chair Yoga; noon. Also October 9, 15 & 23.
27 Be in the Know Biometric Screenings; 9 a.m.-3 p.m.; free. Also October 28, 29, 30 & 31.
Morris Arboretum
Register & Price: www.morrisarboretum.org
1 Gardening Basics; 7 p.m.
2 Discover Water Features; 1 p.m.
6 Market Basket Botany–Fall Harvest; 1 p.m.
Early Evening Birding at the Arboretum; 4 p.m.
Mapping and Site Analysis; 7 p.m.
7 Sensory Landscaping Design: Maximizing the Outdoor Experience; 7 p.m.
8 Identifying Warm Season Grasses;10 a.m.
9 Creating an Ever-Blooming, Low Maintenance Garden; 7 p.m.
10 Flashy Plants for Outstanding Fall Color; 10 a.m.
11 The World of Mosses; 10 a.m.
Backyard Beekeeping; 2 p.m.
14 Goldenrods and Asters; 10 a.m.
15 Introductory Tree Climbing; 9 a.m.
Pruning Deciduous Trees; 9 a.m.
16 Native Wildflower Meadows: Let’s Get Real; 9 a.m.
18 Understanding Tree Biology; 9 a.m.
Zentangle Art Workshop: The Basics and Beyond; 10 a.m.
21 Native Plants for Challenging Landscapes; 7 p.m.
22 The Biology and Uses of Wood; 7 p.m.
Pruning for the Homeowner; 7 p.m.
23 Orchid Workshop; 7 p.m.
25 Introductory Tree Climbing for Women; 9 a.m.
26 Advancing Your Climbing Skills for Women; 9 a.m.
28 Single Rope Technique; 9 a.m.
Who Needs Hostas? Creating a Beautiful Native Shade Garden; 9 a.m.
Penn Home Ownership Services
Info.: www.upenn.edu/homeownership
16 Home Buying 101 (Gateway Funding); noon; rm. 251, Biomedical Research Bldg.
30 Affording Your Home (Wells Fargo); noon; Steinberg Hall–Dietrich Hall.
Penn LPS
Info.: www.sas.upenn.edu/lps/welcome
2 LPS Fall Graduate Programs Fair; information on programs and degrees in LPS; 5:30-7 p.m.; rm. 218, Ben Franklin, Houston Hall.
17 Post-Baccalaureate Studies Virtual Information Session; 12:30-1:30 p.m.; online.
Slavic Languages and Literatures
1 Russian Tea; Russian conversation every Wednesday; 1-2:30 p.m.; Cafe Lounge, Williams Hall.
22 Chess Games; chess expert James McGavran will play simultaneous chess games; all levels welcome; noon-2 p.m.; College Green.
Van Pelt-Dietrich Library
Register: http://guides.library.upenn.edu/
1 Graphic Design Office Hours; 2 p.m.; rm. 125, WIC.
Bloomberg 101; 3:30 p.m.; Yablon Financial Resources, Lippincott Library. Also October 8, 15, 22.
2 Canvas Office Hours; 2 p.m.; rm. 128, WIC. Also October 16, 22, 30.
3 Makey Makey Exploration; noon; Seminar Room, WIC.
6 Intro. to ArcGIS 1: Making a Map; 10 a.m.; Goldstein Electronic Classroom.
7 Copyright Clinic—Office Hours; 3 p.m.; rm. 125, WIC. Also October 14 & 28.
8 Advanced Illustrator Techniques; 10 a.m.; Seminar Room, WIC.
Introduction to Text Mining; noon; Seminar Room 625, Kislak Center.
14 RefWorks; 10 a.m.; Goldstein Electronic Classroom.
Assessment and Grading in Canvas; 1 p.m.; Goldstein Electronic Classroom.
15 Audio and Video in PowerPoint; 10 a.m.; Goldstein Electronic Classroom.
Education Commons Open House; 3 p.m.; Education Commons.
16 Geocoding; noon; Goldstein Electronic Classroom.
21 Canvas Basics; 10 a.m.; Goldstein Electronic Classroom.
22 Working with Historic Maps; 1 p.m.; Goldstein Electronic Classroom.
23 Intro. to QGIS; noon; Goldstein Electronic Classroom.
30 Make the Most of your Visit to the Archives; noon; Seminar Room 625, Kislak Center.
1 University Council Meeting; 4 p.m.; Bodek Lounge, Houston Hall; RSVP: ucouncil@pobox.upenn.edu
10 PPSA Board Meeting; open to all monthly-paid staff member; 11 a.m.; Public Safety Bldg.; RSVP: ppsa@exchange.upenn.edu
14 WPPSA Board Meeting; for all weekly paid (non-union) staff members; 12:30 p.m.; Golkin Room, Houston Hall; RSVP: mdotson@sas.upenn.edu
22 University Council Meeting; 4 p.m.; Bodek Lounge, Houston Hall; RSVP: ucouncil@pobox.upenn.edu
30 Trustees Full Board Meeting; Inn at Penn; Local, National & Global Engagement, 8:30 a.m.; Facilities & Campus Planning, 10:15 a.m.; Student Life, 2 p.m. p.m.; Academic Policy, 3:45 p.m.; Budget & Finance, 3:45 p.m. Through October 31, Stated Meeting of the Trustees, 11:30 a.m.; RSVP: (215) 898-7005.
10 Songs of Peace; Farah Siraj with special guest Spiritchild; 7:30 p.m.; International House; $15, $10/members and $8/students (I-House).
Annenberg Center
Tickets: www.annenbergcenter.org
4 Chucho Valdés; multi-Grammy winner; 8 p.m.; Zellerbach Theatre; $20-55.
5 Zakir Hussain; classical tabla superstar; 7 p.m.; Zellerbach Theatre; $30-75.
Music Department
Info.: www.sas.upenn.edu/music
Rose Recital Hall, Fisher-Bennett Hall.
1 Penn Contemporary Music; works by George Rochberg, Jeremy Gill; 8 p.m.
22 Penn Composer’s Guild; new works by graduate students; 8 p.m.
World Cafe Live
Performances daily. For a complete listing, see: http://philly.worldcafelive.com/
1 WXPN Welcomes World Cafe Live 10th Anniversary Show; Valerie June and Sean Hayes; doors-7 p.m., show-8 p.m.; $10.
15 Latin@ Heritage Month Closing Event: Penn Gigante; student-led performances; 6-8 p.m., Auditorium, The ARCH (La Casa Latina).
23 Bloomers Fall Show; 8 p.m.; Class of ’49 Auditorium, Houston Hall; tickets: www.bloomerscomedy.com/tickets/ (Bloomers). Through October 25.
25 Family Performing Arts Night; excerpts from fall shows; 8 p.m.; Irvine Auditorium; $10, $6/students; tickets: (215) 898-3900 (Platt House).
Annenberg Center
Tickets & times: www.annenbergcenter.org
3 Saint Joan, Betrayed; 8 p.m.; Harold Prince Theatre; $20-30. Also October 4.
7 The Events; Actors Touring Company; 7:30 p.m.; Harold Prince Theatre; $20-30. Also October 8-19.
23 BalletBoyz; British dance phenomenon; 7:30 p.m.; Zellerbach Theatre; $20-60. Also October 24-25.
READINGS/SIGNINGS |
< Index |
2 In the Service of His Korean Majesty: William Nelson Lovatt and Pusan Customs and Sino-Korean Relations, 1876-1888; Wayne Patterson; 4:30 p.m.; rm. B26, Stiteler Hall (CEAS).
Captured by the City: Perspectives in Urban Culture Studies; panel led by Blagovesta Momchedjikova; 5:30 p.m; rm. B4, Meyerson Hall; register: http://penniur.upenn.edu/ (Penn IUR).
22 Black Theology as Mass Movement; Charles Howard, University Chaplain; 5:30 p.m.; Penn Bookstore (Center for Africana Studies).
Kelly Writers House
All events located in Arts Café.
RVSP: wh@writing.upenn.edu if stated.Info.: www.writing.upenn.edu/wh
1 Tender Buttons at 100; 6 p.m.
6 Whenever We Feel Like It; poetry reading; Gillian Conoley & Kathryn Pringle; 6 p.m.
7 Speakeasy Open Mic; 7:30 p.m.
14 Ball for Cecilia Corrigan’s Titanic; 6 p.m.
15 Lunch with Politico Editor John Harris; noon; RVSP.
A Reading by Lance Olsen; Bob Lucid Fiction Program; 6 p.m.
16 Edible Books Party; 6 p.m.
20 The Foreign Fork: A Food Tour with Chase Matecun; 6 p.m.
21 A Conversation with Poet Bernadette Mayer; ModPo webcast; noon; RSVP.
Bernadette Mayer & Phillip Good; poetry reading; 6 p.m.
22 On the PA’s Governor’s Race; Tom Fitzgerald, John Baer & Dick Polman; Povich Journalism Program; noon; RSVP.
23 A Conversation with Megan McArdle; Weber symposium; 5 p.m.; RSVP.
27 Postcolonial Digital Humanities; a conversation with Roopika Risam & Al Filreis; noon; RSVP.
LIVE at the Writers House; 7 p.m.
28 The Art of Translation; Daniel Epstein, Mark Rudman, David Slavitt, Taije Silverman; 6 p.m.
30 TV Producer Rene Balcer; RealArts@Penn program; 5 p.m.; RSVP.
Penn Bookstore
All events at 6 p.m. unless specified.
Info.: www.upenn.edu/bookstore
2 Nixon’s Secrets: The Rise, Fall & Untold Truth About the President, Watergate & the Pardon; Roger Stone.
6 Gutenberg’s Apprentice: A Novel; Alix Christie.
8 Aluminum Dreams: The Making of Light Modernity; Mimi Sheller.
9 The Path Redefined: Getting to the Top on Your Own Terms; Lauren Maillian Bias.
20 The Accidental Playground: Brooklyn Waterfront Narratives of the Un-Designed and Unplanned; Daniel Campo; 5:30 p.m.; register: http://penniur.upenn.edu/ (Penn IUR).
1 NGSS Town-Hall Meeting on Pennant Student Systems; 10 a.m.-noon; Hall of Flags, Houston Hall (PPSA).
2 Twenty-Five Year Club Annual Celebration; 5 p.m.; Houston Hall; RSVP w/ invitation.
3 Penn Women’s Center Open House; 2-4 p.m.; Penn Women’s Center (PWC).
16 ArtStart; fundraiser for tuition assistance; 5:30-8 p.m.; St. Andrew’s Collegiate Chapel; tickets: $30, $50/couple: www.parentinfantcenter.org (Parent Infant Center).
Cataloging Conflict; items that document conflict; 5:30 p.m.; Class of 1978 Orrery Pavilion, 6th fl., Van Pelt-Dietrich Library; RSVP: (215) 898-7088 (Penn Libraries).
22 NanoDay @ Penn 2014; highlighting nanotechnology across Penn; 9 a.m.-7:30 p.m.; Towne Lobby and Engineering Quad; info.: www.nanotech.upenn.edu/nano_day.html (Nano/Bio Interface Center).
30 Penn Safety Fair: Dare to Be Aware; 10 a.m.-1 p.m.; Vernon and Shirley Hill Pavilion (EHRS).
31 Celebrating Innovation at Penn; featuring Pennovation talks, networking reception and South Bank tours; 12:30-4:30 p.m.; Penn’s South Bank; transportation provided (Penn Center for Innovation). See Talks.
International House
Info. & tickets: http://ihousephilly.org/
14 IHP’s 2014 Open House; 3-7 p.m.; free but RSVP if you plan to attend.
23 Diwali Celebration: The Indian Festival of Lights; live music and dance, traditional food; 6 p.m.; $10, $8/members.See Talks.
31 Night of the Philly Dead: Brews & Brains!; Halloween dance party featuring DJ Skeme Richards; 9 p.m.-2 a.m.; advance: $50, $40/members, day of event: $65, $50/members.
Morris Arboretum
Registration & prices: www.morrisarboretum.org
4 Fall Festival; weekend of autumn fun and activities; 10 a.m.-3 p.m. Through October 5.
19 Bloomfield Farm Day; demonstrations, food, music and animals to celebrate Bloomfield Farm’s agricultural history, tour Springfield Mill; noon-3 p.m.
Penn Museum
Info.: www.penn.museum
17 International Students and Scholars Welcome Reception; 5-7 p.m.
18 International Archaeology Day; explore Museum galleries; 1-4 p.m.
Treasure Sale & Show
Kintner-Dietrich Gallery Wing, Museum.
Tickets: http://wcpennmuseum.com/
30 Treasure Sale & Show Opening Preview; for benefactors; cocktails, hors d’oeuvres and a light buffet; 6-9 p.m.; $175.
31 What is Fashion?; breakfast with Michael Larsen, Freeman’s director of fine jewelry and watches; 9:30 a.m.; $65.
Treasure Sale & Show; 11 a.m.-5 p.m. Also November 1 & 2.
Sotheby’s Presents: Calder Jewelry–The Artist–The Movement–The Collection; 2 p.m.; free w/ admission.
Tickets & venues: www.pennathletics.com
3 Volleyball vs. Columbia; 5 p.m.
4 Sprint Football vs. Navy; 7 p.m.
Volleyball vs. Cornell; 7 p.m.
6 (W) Soccer vs. Loyola; 7 p.m.
9 Field Hockey vs. Monmouth; 4 p.m.
10 Volleyball vs. Yale; 7 p.m.
(W) Soccer vs. Columbia; 7 p.m.
11 (W) Rowing;Navy Day Regatta; Schuylkill River; TBA.
(M) Lightweight Rowing;Navy Day Regatta; Schuylkill River; TBA.
Volleyball vs. Brown; 5 p.m.
(M) Soccer vs. Columbia; 7 p.m.
12 (W) Soccer vs. Navy; 1 p.m.
17 Sprint Football vs. Post University; 7 p.m.
18 (M) Lacrosse; Alumni Game; TBA.
Field Hockey vs. Columbia; noon.
Football vs. Columbia; 1 p.m.
19 Football vs. Longwood; noon.
24 Sprint Football vs. Army; 7 p.m.
25 (M) Lacrosse vs. Johns Hopkins; TBA.
(M) Lacrosse vs. Drexel; TBA.
(M) Lightweight Rowing; Schuylkill River; TBA.
(W) Lacrosse; 9:30 a.m.
28 (M) Soccer vs. West Virginia; 7 p.m.
1 Parental Involvement in Children’s Schooling: What Works and What Doesn’t; Keith Robinson, University of Texas at Austin; noon; rm. 103, McNeil Bldg. (Sociology).
A Vibrio Cholerae/Phage Battle in the Context of Human Infection; Andrew Camilli, Tufts; noon; Austrian Auditorium, CRB (Microbiology).
Global Income Inequality: Recent Trends and Their Political Implications; Branko Milanovic, City University of New York; 12:30 p.m.; Class of ’55 Room, Van Pelt-Dietrich Library (Penn Libraries).
The Future of Digital; Sarah Kotlova, Digitaria & Doree Shafrir, Buzzfeed; 5 p.m.; Kislak Center, Van Pelt-Dietrich Library; register: http://humanities.sas.upenn.edu/ (Penn Humanities Forum).
The Great Sphinx and the Pyramids of Giza; David Silverman, Penn Museum; 6 p.m.; Penn Museum; $10/at door, $5/advance, $2/members; register: www.penn.museum/greatwonders (Museum).
2 Urban Space and Governance in Colonial Banaras: Tales of Bankruptcy, Whitewash and Some Rioting; Michael Dodson, Indiana University; 11:30 a.m.; Class of ’55 Room, Van Pelt-Dietrich Library (South Asia Studies).
Expansion of the Genetic Code; Floyd Romesberg, Scripps Research Institute; noon; Austrian Auditorium, CRB (Biochemistry & Biophysics).
Wampum in Museum Collections: Tracking Broken Chains of Custody; Margaret Bruchac, anthropology; 12:30 p.m.; Penn Museum (Museum).
The Anatomy of Violence: Dissecting the Biological Roots of Crime; Adrian Raine, criminology; 3:30 p.m.; Class of ’49 Auditorium, Houston Hall (PASEF).
The Role of Deleterious Mutations in Influenza’s Adaptive Evolution; Katia Koelle, Duke; 4 p.m.; rm. 109, Leidy Labs (Biology).
Two Mega Trends and Their Impact on the Indian Firm; Janmejaya Sinha, The Boston Consulting Group; 5 p.m.; rm. 240, Jon M. Huntsman Hall (CASI).
The Silverstein Lecture; Lorna Simpson, photographer; 6:30 p.m.; rm. B1, Meyerson Hall (PennDesign).
3 Leviathan Denied: Coordination, Coercion, Rules and the Nature of Government; John Wallis, University of Maryland; 2 p.m.; rm. 209, College Hall (History).
The Digital Street; Jeffrey Lane, Rutgers; 2 p.m.; rm. 169, McNeil Bldg. (Sociology).
Moving Viewers, Shifting Images: The South Transept Portal of Strasbourg Cathedral and the Medieval Art of Montage; Jacqueline Jung, Yale; 3:30 p.m.; Kislak Center, Van Pelt-Dietrich Library (History of Art).
6 The Future of All Things Transportation in Philadelphia and Beyond; Rina Cutler, City of Philadelphia & Al Biehler, Carnegie Mellon; 6 p.m.; rm. B3, Meyerson Hall (PennDesign).
7 Looking at India through an Atlantic Lens: Forging British Imperial Law in the Eighteenth Century; Mitch Fraas, Kislak Center; 5 p.m.; Stephanie Grauman Wolf Room, McNeil Center (History).
Predicting Heart Disease with Twitter; Johannes Eichstaedt, psychology; 6 p.m.; World Cafe Live Upstairs (Penn Science Café).
The Art of Collecting 20th Century Prints; Molly Steiger, Sotheby’s; 6 p.m.; Arthur Ross Gallery (ARG).
Culture, Climate and Techniques in the Architecture of Renzo Piano; Ariel Genadt, architecture; 6 p.m.; Cherpack Seminar Room, Williams Hall (Italian Studies).
8 Early Stages of Paramyxovirus Entry; Anne Moscana, Weill Cornell Medical College; noon; Austrian Auditorium, CRB (Microbiology).
Rewriting Pathways to Life; James Liao, UCLA; 3 p.m.; Wu and Chen Auditorium, Levine Hall (Chemical & Biomolecular Engineering).
Recovering Polychromy in the Statues of Hadrian’s Villa; Bernard Frischer, Indiana University; 5 p.m.; Rainey Auditorium, Penn Museum; register: http://humanities.sas.upenn.edu/ (Penn Humanities Forum).
Coming Out of the Darkroom; Jacques-Jean Tiziou, photographer; 6 p.m.; Mayer Playroom, Stouffer College House; PennCard required (College House Computing).
13 Emerging “Global Health” Institutions in Africa: Technologies and Significations; Richard Rottenburg, University of Halle & New School for Social Research; 3:30 p.m.; rm. 337, Claudia Cohen Hall (History & Sociology of Science).
Morning Glory: The Life of a Morning Producer & Reporter; Zachery Lashway & Mikaelyn Austin, PHL17; 6 p.m.; McClelland Lounge, Ware College House; PennCard required (College House Computing).
Sustainable Urbanism in China and India: Challenges, Opportunities and Lessons from the IPCC; Karen Seto, Yale; 6 p.m.; rm. B3, Meyerson Hall (PennDesign).
The Coachman and the Town Square: On the Space of Imperial Communication in Enlightenment Russia; John Randolph, University of Illinois at Champaign-Urbana; 6 p.m.; rm. 209, College Hall (History).
Under Pressure; David Erdman, University of Hong Kong; 6:30 p.m.; rm. B1, Meyerson Hall (PennDesign).
14 Looking-Glass or Jabberwocky?: Explorations into Animal Social Networks; Vincent Formica, Swarthmore; noon; rm. 109, Leidy Labs (Biology).
How Teaching Writing Will Make You a Better Historian; Sara Byala, Center for Programs in Contemporary Writing; 4:30 p.m.; rm. 209, College Hall (History).
Joachim’s Dream, or What Can Art Say about Giotto; T. J. Clarke, UC Berkeley; 5 p.m.; rm. 200, College Hall (History of Art).
My Two Italies; Joseph Luzzi, Bard College; 5:30 p.m.; rm. 401, Fisher-Bennett Hall (Cinema Studies).
15 Targeting Innate Immunity During RNA Virus Infection; Michael Gale, University of Washington; noon; Austrian Auditorium, CRB (Microbiology).
The In-Between Aesthetics of European Festival Documentary; Chris Cagle, Temple University; noon; rm. 330, Fisher-Bennett Hall (Cinema Studies).
Sociology Talk; Elena Shih, Brown; noon; rm. 103, McNeil Bldg. (Sociology).
Agile in the Workplace: When it Works and When it Fails; Paul Mekler, Excelacom; 6 p.m.; Ashurst Library, Riepe College House; PennCard required (College House Computing).
A Planet of Viruses: How Humans Can Live Safely on a Viral World; Carl Zimmer, author, New York Times columnist; 6 p.m.; Inn at Penn; register: http://www.vet.upenn.edu/research/centers-initiatives/center/chmi-symposium (Penn Vet).
Seven Stars of Hinduism; in advance of the annual celebration of Diwali, The Festival of Lights; Dileep Thatte; 6 p.m.; International House; RSVP: http://ihousephilly.org/calendar/seven-stars-of-hinduism (IHP). See Special Events.
16 A Thorn in the Heart: The Past and the Future of India’s Maoist Movement; Rahul Pandita, The Hindu & CASI Fall Visiting Fellow; noon; ste. 560, 3600 Market Street (CASI).
Epigenetics: DNA Methylation and Beyond; Xiaodong Cheng, Emory; noon; Austrian Auditorium, CRB (Biochemistry & Biophysics).
Topic Modeling and the Sociology of Literature; luncheon; Andrew Goldstone, Rutgers; noon; Seminar 627, Penn Libraries; register: http://humanities.sas.upenn.edu/ (Penn Humanities Forum).
Strategies for the Management of Traditional Cultural Properties: A Navajo Perspective; Roy Maldonado, Navajo Nation Preservation Department & Jon Berkin, National Resource Group, LLC; 12:30 p.m.; Penn Museum; free w/ admission (Museum).
A Conversation with Dr. Edna Foa; Edna Foa, clinical psychology; 4 p.m.; fl. 2, Penn Bookstore; RSVP: (215) 898-6993 (OAA/EOP).
Spare Russia: Russian Emigration in Contemporary Political Context; lecture in Russian; Alexander Genis, author; 6 p.m.; Rooftop Lounge, Harrison College House (Slavic Languages).
Slought Artist Conversation; in conjunction with…Cairo Stories; Rosalyn Deutsche & Judith Barry; 6:30 p.m.; Slought (Slought; History of Art). See Exhibits.
Visiting Artist; David Humphrey; 6:30 p.m.; Tuttleman Auditorium, ICA (PennDesign).
17 Everyday Interraciality: Lesbian, Gay and Heterosexual Intimacies in Black and White; Amy Steinbugler, Dickinson; noon; rm. 169, McNeil Bldg. (Sociology).
GIS and Community/Economic Development; Katie Nelson, PolicyMap & Scott Hagg, Reinvestment Fund; 12:30 p.m.; rm. G12, Meyerson Hall; register: https://gis-and-development.eventbrite.com (Penn IUR).
20 Pedagogy Seminar; Erin Cross, LGBT Center; Sara Mourad & Roderick Cook, GSWS; noon; LGBT Center; RSVP: http://tinyurl.com/q48usqw (GSWS).
21 Tick-Tock, Time to Wake Up: Timing of Behavior and Physiology by the Clocks Within Us; Amita Sehgal, neuroscience; noon; University Club, Inn at Penn (PASEF/ASEF).
The Faces of Inspiration Shaping Pain Science, Practice and Policy; Rosemary Polomano, nursing; 3 p.m.; Ann L. Roy Auditorium, Claire Fagin Hall; RSVP: http://lang-polomano.eventbrite.com (Nursing).
The North Korean Human Rights Conundrum; Greg Scarlatiou, Committee for Human Rights in North Korea; 4:30 p.m.; rm. G17, Claudia Cohen Hall (CEAS).
Royalism and Revolution in the Northern Andes: Popayán, 1780-1825; Marcela Echeverri, Yale; 5 p.m.; Stephanie Grauman Wolf Room, McNeil Center (History).
Ancient Divination and Modern Intuition: A Cognitive History; Peter Struck, classical studies; 6 p.m.; World Cafe Live (Penn Lightbulb Café).
22 Title TBA; Navin Chawla, former chief election commissioner of India; noon; ste. 560, 3600 Market St. (CASI).
Stressing Out Over Infection: Engaging the ER Stress Machinery to Modulate Host-Pathogen Interactions; Mary O’Riordan, University of Michigan; noon; Auditorium, Wistar (Microbiology).
The Problematic Concept of Inequality; Andrew Abbott, University of Chicago; noon; rm. 103, McNeil Bldg. (Sociology).
Birds Can Save the World; John W. Fitzpatrick, Cornell; 2 p.m.; Morris Arboretum; $20, $15/members; register: (215) 247-5777, ext. 125 (Arboretum).
The Allure of Indigo and Prussian Blue; Roald Hoffmann, Cornell; 5 p.m.; Rainey Auditorium, Penn Museum; register: http://humanities.sas.upenn.edu/ (Penn Humanities Forum).
The Life You Can Save: Effective Giving to Improve the Health and Welfare of the Global Poor; Peter Singer, Princeton; 4:30 p.m.; Dhirubhai Ambani Auditorium, Jon M. Huntsman Hall; RSVP: http://tinyurl.com/oafxg72 (LDI).
Humanoid Robotics for Soccer, Rescue and Research; Stephen McGill, ESE; 6 p.m.; Class of ’38 Lounge, Kings Court English House; PennCard required (College House Computing).
23 Kumaran Ashan’s “The Fallen Flower” (1907) and Malayalam Modernism in a Global Context; Sasha Ebeling, University of Chicago; 11:30 a.m.; Class of ’55 Room, Van Pelt-Dietrich Library (South Asia Studies).
Transport Dynamics of the Glutamate Transporter; Olga Boudker, Weill Cornell Medical College; noon; Austrian Auditorium, CRB (Biochemistry & Biophysics).
New Ecologies; Nina-Marie Lister, Ryerson University; 6 p.m.; rm. B3, Meyerson Hall (PennDesign).
Visiting Artist; in conjunction with …Cairo Stories; Judith Barry; 6 p.m.; ICA (Slought). See Exhibits.
Reports from the Field; Douglas Lovell, Jr., researcher; 6 p.m.; Penn Museum (Museum).
24 Relying on the Network in Choosing Where to Live: The Reproduction of Residential Inequality; Elliot B. Weininger, SUNY Brockport & Annette Lareau, sociology; noon; rm. 169, McNeil Bldg. (Sociology).
Student Programs Symposium; living and working in India; 1:30 p.m.; ste. 560, 3600 Market St. (CASI).
The Museum of Unlimited Growth in Philadelphia; David Brownlee, history of art; 3:30 p.m.; Howard and Sharon Rich Seminar Room, Jaffe Bldg. (History of Art).
Artist Conversation; in conjunction with …Cairo Stories; Omar Kholeif & Judith Barry; 6:30 p.m.; Slought (Slought). See Exhibits.
25 Unwrapping Egyptology and the Occult: The Curious Case of Battiscombe Gunn and Aleister Crowley; Steve Vinson, Indiana University; 3:30 p.m.; Penn Museum; tickets: $10, $7/PennCard, $5/students, free/ARCE-PA (Museum).
27 Cognitive Control Over Learning and Action in Frontostriatal Circuits; Michael Frank, Brown; 3:30 p.m.; rm. B21, Stiteler Hall (Psychology).
The History of Early Modern Science in Practice; Pamela Smith, Columbia; 3:30 p.m.; rm. 337, Claudia Cohen Hall (History & Sociology of Science).
28 The Interconnected World in the Year 1000: The View from China; Valerie Hansen, Yale; 4:30 p.m.; rm. 209, College Hall (History).
Conserving Ancient Sites from the Middle East; David Biggs, Biggs Consulting Engineering; 6 p.m.; Upper Gallery, Meyerson Hall (PennDesign).
29 Title TBA; Moira Weigel, Yale; noon; rm. 330, Fisher-Bennett Hall (Cinema Studies).
Mycobacterial Bacilli–We’re All Individuals; Eric Rubin, Harvard; noon; Austrian Auditorium, CRB (Microbiology).
The Emperor’s New Genes: Mapping and Marketing Populations in a Global Context; Ruha Benjamin, Princeton; noon; rm. 103, McNeil Bldg. (Sociology).
Knowledge by the Slice Series; Michael Weisberg, philosophy; noon; Cafe 58, Irvine Auditorium (Art & Sciences).
Reading the Bible: Jewish and Christian Interpretations of the First Verse of Genesis; David Ruderman, history & Peter Stallybrass, English; 5 p.m.; Rainey Auditorium, Penn Museum; register: http://humanities.sas.upenn.edu/ (Penn Humanities Forum).
30 GASWorks Seminar; Melissa Sanchez & Don James McLaughlin, English; noon; LGBT Center; RSVP: http://www.sas.upenn.edu/gsws/content/gasworks-seminar-melissa-sanchez-english-and-don-james-mclaughlin-english(GSWS).
Growth and Citizenship in Indian Cities; Patrick Heller, Brown; noon; ste. 560, 3600 Market St. (CASI).
Investigating Clonal Diversity and Evolution in Breast Cancer with Single Cell Sequencing; Nicholas E. Navin, MD Anderson Cancer Center; noon; Austrian Auditorium, CRB (Biochemistry & Biophysics).
Tobacco Sales & Retail Pharmacies; Troy Brennan, CVS; noon; Colonial Penn Center Auditorium; RSVP: maddene@wharton.upenn.edu (LDI).
Tea and Technology: The Case of Colonial India; John Bosco Lourdusamy, IIT Madras/Chennai, 4 p.m.; Class of ’55 Room, Van Pelt-Dietrich Library (CASI).
Neighborhood Politics in Urban Taiwan; Ben Read, UC Santa Cruz; 4:30 p.m.; rm. B26, Stiteler Hall (CEAS).
31 David and Lyn Silfen University Forum; President Amy Gutmann & Walter Isaacson, author; 2 p.m.; Penn South Bank (Penn Center for Innovation). See Special Events.
Urban Ethnography; Sarah Zelner, sociology; 2 p.m.; rm. 169, McNeil Bldg. (Sociology).
The Nature of the Image: Bioclimatic Architecture and the Imagination of the Global, c. 1957; Daniel Barber, architecture; 3:30 p.m.; Howard and Sharon Rich Seminar Room, Jaffe Bldg. (History of Art).
Stalking Dark Energy and the Mystery of the Accelerating Universe; Elon Musk Lecture; Saul Perlmutter, UC Berkeley; 6 p.m.; rm. 102, Chemistry Bldg. (Arts & Sciences).
|