Loading
Print This Issue
Subscribe:
E-Almanac




September Extras! I Deadlines

 
August 29, 2017 Volume 64, No. 02
 
Unless otherwise noted, all events are open to the general public as well as to members of the University. For building locations, call (215) 898-5000 between 9 a.m. and 5 p.m. or see www.facilities.upenn.edu/ or the University’s website, www.upenn.edu. Listing of a phone number normally means tickets, reservations or registration required.
Academic Calendar Children's Activities conferences Exhibits Films
Fitness/Learning Meetings MUSIC On stage Readings & Signings
Special Events SPORTS Talks    

 

Penn Museum

Dark Water, Burning World (2016), by Syrian-born artist Issam Kourbaj. Part of Cultures in the Crossfire: Stories from Syria and Iraq at the Penn Museum. See Exhibits.

 

ACADEMIC CALENDAR Index 

4                Labor Day (no classes).

18              Course Selection Period ends

CHILDREN'S ACTIVITIES Index 

I-House Family Matinees

$5 (ages 2+), free/IHP members. 

Tickets: ihousephilly.org

2                The Seventh Art Stand: Short Films from and about the Middle East for Young Audiences; films in English, Arabic and Farsi, with English subtitles; 2 p.m.

Penn Museum

Prices & registration: www.penn.musuem or (215) 746-6774

9                Evening Expedition; age 8+; children with special needs are invited to a night of sensory-friendly fun; 3-7 p.m.

13              Homeschool Day: Archaeological Adventures: Sensing History; bring history alive by activating the senses; all ages; 10 a.m.-1 p.m.

15              Family Game Night; join in games of all kinds; 6-9 p.m.

Morris Arboretum

Prices & registration: morrisarboretum.org

9                Thomas the Tank Engine & Friends; all day. Through September18.

10              Grandparents Day; kids who bring a grandparent will receive discounted admission; all day.

11              Seeds to Sprouts, Autumn Adventures! ages 2-4; 10:30 a.m.; Mondays through October 16

15              Free Storytime; ages 1-5; 10:30 a.m.; Also September 29.

                  Little Explorers; post storytime walk and craft; ages 1-5; 11:15 a.m.; Also September29

23              Wetland Critters; reptile, amphibian and insect exploration; ages 7-12; 1 p.m.

24              Nature Sleuths; ages 5-7; 2 p.m. Sundays through October 15.

26              Kids Nature Yoga; ages 2-4; 10:30 a.m.; Tuesdays through October 10.

                  Kids’ Art Photography & Collage Workshop; ages 8-12; 4 p.m.; Tuesdays through October 17.

28              Art Explorations in Nature; ages 3-5; 10:30 a.m.; Thursdays through October 19.

conferences Index 

5                HLQ Advanced Didactics; 9:30 a.m.; rm. 08-146AB, Smilow Center for Translational Research; contact: jia.lapointe@uphs.upenn.edu. Through September8 (Graduate Medical Education). 

8                Does Democracy Matter? The United States and Global Democracy Support; 9:30 a.m.; Perry World House; register: tinyurl.com/y9z9lcfr (Russian and East European Studies, Penn Law).

                  Ninth Annual Anne d’Harnoncourt Symposium: The Museum and the City; 6:30 p.m.; multiple locations; register: philamuseum.org/?promocode=UPENN. Through September 9 (History of Art; PMA).

15              Penn-Concordia Graduate Student Conference in Cinema and Media Studies; Haidee Wasson, Concordia; 9 a.m.; 401 Fisher-Bennett Hall (Cinema Studies). 

                  Making and Materiality: Studio Arts in a Liberal Arts Education; Nick Sousanis, San Francisco State University, Ellen Winner, Boston College; 2 p.m.; Cohen Hall and Penn Museum; Through September 16 (Visual Studies, Greater Philadelphia Philosophy Consortium, History of Art, Philosophy, Provost’s Interdisciplinary Arts Fund, Penn Museum, Wolf Humanities Center).

28              3rd Neurovirology & Neuroimmunology Symposium; Dorian McGavern, NIH, Amit Bar-Or, Penn, Paul Massa SUNY; 8:30 a.m.; Wistar Institute; register: wistar.org/neurovirology2017 (Wistar).

EXHIBITS Index 

Admission Donations and Hours

                  ARG: Fisher Fine Arts Library; free; hours: www.arthurrossgallery.org/ 

                  Burrison Gallery, Inn at Penn; free; Mon.-Fri., 7:30 a.m.-5 p.m.;
http://tinyurl.com/kaevlec

                  Esther Klein Gallery: free; Mon.-Sat., 9 a.m.-5 p.m.;
http://estherkleingallery.tumblr.com/

                  ICA; free; hours: www.icaphila.org 

                  International House; free; hours: ihousephilly.org/

                  Kroiz Gallery, Fisher Fine Arts Library; free; Mon.-Fri., 9 a.m.-4 p.m.; http://tinyurl.com/hvrlct4

                  Morris Arboretum: Mon.-Sun., hours, prices: www.morrisarboretum.org

                  Penn Museum: $15/adults; $13/seniors; $10/children; free/members, PennCard holders and children under 5; Tues.-Sun, 10 a.m.-5 p.m.; first Wed., 10 a.m.-8 p.m.; www.penn.museum

                  Slought; free; Tues.-Fri., noon- 5 p.m.; www.slought.org

                  Van Pelt-Dietrich Library; free; hours: http://tinyurl.com/hwd74bp

                  Wistar; Mon.-Fri., 9 a.m.-5 p.m.

Upcoming

1                Mediatheque; a new dedicated screening room for the exploration of media, arts, and activism; program details at slought.org; Slought.

2                Sculptural Drawings; Ross Webber presents graphite drawings of decorative and monumental sculptures; Burrison Gallery; reception: September 8, 4 p.m. Through September 28

6                Brodsky Gallery Opening; 6 p.m.; Arts Café, Kelly Writers House.  

9                “What in the World?” Early Television Meets the World of Archaeology, 1950-1966; looks back at the television program “What in the World?”; Penn Museum. Through March 2018.

13              Nathalie Du Pasquier: Big Objects Not Always Silent; retrospective; ICA. Through December 23.

                  Speech/Acts; explores experimental black poetry, social and cultural constructs of language; ICA. Through December 23. 

Now

                  Magic in the Ancient World; objects associated with magical practices; Penn Museum. Through September 3.

                  A Mesh is also A Snare; artist collective Grizzly Grizzly explores the entanglement of nature, technology, and politics; Esther Klein Gallery; reception: September 7, 5 p.m. Through September 30.

                  In Sight: Seeing the People of the Holy Land; the different ways in which the Holy Land’s inhabitants appear in these photographs seeks to reclaim them as subjects in their own right; Kamin Gallery, Van Pelt-Dietrich Library. Through November 10.

                  The Poet and the Dentist: Stéphane Mallarmé and Thomas Evans; showcases the famous patients and friends of Dentist, Thomas Evans; Leon Levy Dental Medicine Library; Through November 24.

                  A View of One’s Own; photographs by foreign women in Rome; Arthur Ross Gallery. Through December 10.

                  Morris Arboretum in Motion: The Kinetic Sculptures of Lyman Whitaker; experience 50+ kinetic wind sculptures throughout the garden; Morris Arboretum. Through mid-December.

                  Moundbuilders: Ancient Architects of North America; explore Native American monuments of earth; Penn Museum. Through December.

                  Objects Speak: Media Through Time; featuring 17 objects that impart messages of power, influence and status; Penn Museum. Through March 4, 2018.

                  Cultures in the Crossfire: Stories from Syria and Iraq; sheds light on the ongoing destruction of cultural heritage in the Middle East by showing what’s at stake—the rich history of the region and the diversity of its people; Penn Museum. Through November 26, 2018.

                  Musical Partnerships at Play: The Marlboro Music Festival; documents the mentors and participants at the famous festival in Vermont; Eugene Ormandy Gallery, Otto E. Albrecht Music Library. Through June 21, 2019.

Ongoing

                  Audubon’s Birds of America; 1st fl, Van Pelt-Dietrich Library. 

                  Heaven On Earth: Churches of Constantinople (The Photography of Ahmet Ertug); Penn Museum.

                  Human Evolution: The First 200 Million Years; Penn Museum. 

                  IHP: The First 100 Years; I-House.  

                  John Cage: How to Get Started; Slought.

                  Marian Anderson on the World Stage; Marian Anderson Gallery (4th fl), Van Pelt-Dietrich Library.

                  Native American Voices: The People—Here and Now; Penn Museum. 

                  Samuel Yellin, Metalworker: Drawings from the Architectural Archives; Kroiz Gallery, Architectural Archives.

                  The History of Nursing as Seen Through the Lens of Art; Carol Ware Lobby, Claire Fagin Hall.  

                  Unearthed in the Archives; Fridays 1:30-2:30 p.m.; Penn Museum.

Penn Museum Tours

Weekend tours begin at 1:30 p.m. at the Kamin entrance. Free w/admission. Info: www.penn.museum 

23              Cultures in the Crossfire: Stories from Syria and Iraq; special Peace Day Philly tours. Also September 24.

FILMS Index 

1                Fantastic Beasts and Where to Find Them; 8 p.m.; Clark Park (UCD)

12              Deej; 7p.m.; Bruce Montgomery Theatre (Annenberg Center).

I-House

Prices & info: ihousephilly.org
Films start at 7 p.m. unless noted.

1                Seven Beauties.

2                Summer Night. 5 p.m.

                  Ferdinando and Carolina. 8 p.m.

9                Johanna d’Arc of Mongolia.

12              Horace Tapscott Musical Griot.

14              F.V.V.A. / Shaki.

15              La Bague du Roi Koda (The Ring of King Koda) / Aoure.

                  Bon Voyage Sim / Le Retour d’un aventurier (The Return of an Adventurer) / Les Cowboys sont noirs (The Cowboys Are Black); 9 p.m.

16              Samba le grand (Samba the Great) / Toula ou le genie des eaux (Toula, or the Water Genie); 5 p.m.

                  Kokoa / Moustapha Alassane, Cineaste of the Possible; 8 p.m.

21              Marinetti.

23              Killer of Sheep. 6 p.m.

                  Bless Their Little Hearts. 8 p.m.

26              The Place Between Two Rivers, Philadelphia Idea, Opening Reception; 6 p.m.; East Alcove Gallery. 

                  Philadelphia World Heritage City; 8 p.m.; Ibrahim Theater.

28              360 Degrees / Riddles of the Sphinx / Left Side, Right Side.

29              The Dragon Lives Again / Bruce Lee Fights Back from the Grave.

FITNESS/LEARNING Index 

5                Is Home Ownership for Me? 12:30 p.m.; ste 1A South, 3624 Market St; register: upenn.edu/homeownership (PHOS). 

7                Penn Knitters; noon; Penn Women’s Center; Thursdays through September

8                5K Walk-Run 8 a.m.; Penn Park; register: http://tinyurl.com/y9l9p492 (Center for Public Health Initiatives).

12          How to Make the Most Out of the Career Fair; noon; John Morgan Class of 62 Auditorium , John Morgan Bldg. (BPP). 

          The Process: A Conversation About College Admissions; Dean Eric Furda; noon; Hourglass Room, University Club, Inn; RSVP: pasef@pobox.upenn.edu (PASEF). 

              Embracing Change; Todd Dewett; 12:30 p.m.; 1412 Biomedical Research Bldg. (PSOM).

              Essential Computer Skills for the CRC MS Excel 2010 Part II; Rosalyn McNeill; rm. 202 Anatomy Chemistry Bldg.; register: events.med.upenn.edu/ocr/#!view/event/event_id/683737 (OCR).

13              Organizational Dynamics On-Campus Information Session; 6 p.m.; online at upenn.edu/lps-events (LPS).

                  Drum Circle Workshop; 6:30 p.m.; Penn Museum; $15/general admission, $10/members and students with ID. Wednesdays through December 13.

14              GME Cook Ross Unconscious Bias Workshop; 7:30 a.m.; 515 EW seminar rm, Jordan Medical Education Center (Office of Inclusion and Diversity).

15              Writing an Article for Publication: The Results and Introduction Sections; Erika Shor; 1 p.m.; Wood Room, John Morgan Bldg; register: events.med.upenn.edu/fapd/#!view/event/event_id/684030 (PSOM).

19              Webinar: Leadership Skills for Nurses; Regina Cunningham, UPHS; noon; register: Pier Lopez, pierl@nursing.upenn.edu (Nursing).

21              So You Want to be in Academia? Info Session; Skip Brass and Emma Meagher; 1 p.m.; 516 E/W Jordan Medical Education Center; RSVP: Amy Nothelfer, nothelfe@mail.med.upenn.edu (PSOM). 

27              Orchard Workday; 9 a.m.; Penn Park Orchard (Philly Orchards).

                  Preparing for Reappointment: What Does COAP Look For? David Margolis and Vicki Mulhern; 3 p.m.; Room 9-146, Smilow Center for Translational Research; register: events.med.upenn.edu/fapd/#!view/event/event_id/683603 (PSOM).

28              Understanding Your Credit Report; 12:30 p.m.; ste 1A South, 3624 Market St; register: upenn.edu/homeownership (PHOS, Clarifi).

Penn Ice Rink, Class of 1923 Arena

More information: www.upenn.edu/icerink

10              Opening Day; 1 p.m., $5, includes skates.

16              Penn Day (students); 4:30 p.m.; free with PennCard.

17              Penn Day (faculty & staff); 1 p.m; free with PennCard.

19              Freshman Skate; 4:30 p.m.; free with PennCard. 

HR: Professional and Personal Development Programs

Open to faculty and staff. Register at knowledgelink.upenn.edu.

6                Using Spark Hire Video Interviewing; 12:30 p.m.; free.

12              Brown Bag: Embracing Change; 12:30-1:30 p.m.

13              Managing Relationships; 12:30-1:30 p.m.; free.

                  Writing Series Session 2: The Challenge of Communicating; 9 a.m.-noon & 1-4 p.m.; $75.

14              Presentation Skills; 12:30 p.m.

19              Involvement and Engagement; noon-1 p.m.; free.

26              TED Talk Tuesday: Adam Grant - Are you a Giver or a Taker; 12:30 p.m.

                  Models of Excellence; 2 p.m.

27              Engaging Others in Your Career Path; 12:30 p.m.

HR: Quality of Worklife Workshops

Open to faculty and staff; Register at www.hr.upenn.edu/myhr/registration.

8                Guided Meditation: Take a Breath and Relax; 12:30 p.m.

11              Mindfulness Monday: From Mind Full to Mindful; 12:30 p.m.

27              Mindfulness Skills Course; 3-4:30 p.m.; Through November 1.

28              Thinking about Retirement; 9 a.m.-4:30 p.m.

HR: Healthy Living Workshops

Open to faculty and staff. Register at www.hr.upenn.edu/myhr/registration.

1                Nutrition Counseling Also September 5, 6.

7                Spinning; 11:30 a.m.

12              Gentle Yoga; noon. Also September 26.

15               Chair Yoga; noon.

20              Zumba; noon. 

22              September Wellness Walk; noon; free.

Liberal & Professional Studies 

Register: www.sas.upenn.edu/lps 

5                Master of Environmental Studies Virtual Cafe; programs director Yvette Bordeaux; noon;online.

                  Walk-In Wednesdays; 11 a.m.-1 p.m. & 4:30-6 p.m.; ste. 100, 3440 Market St. Wednesdays through September.

13              Organizational Dynamics On-Campus Info Session; for prospective students; 6 p.m.; ste. 100, 3440 Market St.

14              Master of Liberal Arts Virtual Information Session; program director Chris Pastore; noon; online.

19              Pre-Health Programs Virtual Information Session; programs director Jackie McLaughlin; noon; online.

Morris Arboretum

Prices & registration: morrisarboretum.org

13              Twilight Garden Stroll; 6:30 p.m.

15              Trees and the Law; 9 a.m.

18              Barre in the Garden; 5 p.m.; Mondays through October 9.

19              Birding at the Arboretum: Local Hotspot Session 1; 4 p.m.

20              Walking Mindful Meditation; 10:30 a.m.; Wednesdays through October 11.

23              Birding at the Arboretum: Local Hotspot Session 2; 8 a.m.

                  Beekeeping 101: A Workshop for the Bee-Curious! 10 a.m.

                  Drawing the Majesty of Trees; 10 a.m.; Saturdays through October 7.

                  The Privy Diggers: Outhouse Archaeology; 10:30 a.m.

                  The Art of Japanese Ink Painting; 1:30 p.m.

24              Impressionist Painting; 10:30 a.m.

                  Hypertufa Trough Making; 1 p.m.

26              Climbing Techniques for the Field Arborist; 9 a.m. Through September 28

                  Native Plants for your Home Pollinator Garden; 6:30 p.m.

30              Tree Climbing for Women; 9 a.m.

Penn Libraries 

Canvas Help and Bloomberg 101; multiple events through September; register for dates, times and locations: http://tinyurl.com/objw8zp

8                LinkedIn Photo Shoot; 322 Van Pelt-Dietrich Library; 2-4 p.m.; register: libcal.library.upenn.edu/event/3498310

13              Data Management Plan Basics; 11 a.m.; 124 Van Pelt-Dietrich Library; register: libcal.library.upenn.edu/event/3392420 

19              Diversi-tea with Programs for Cross Cultural Awareness; Holly Link, GIC; noon; Meyerson Conference Room, 2nd floor. Van Pelt-Dietrich Library; register: libcal.library.upenn.edu/event/3477425

20              Keeping It All Together: File Management for Research; 11 a.m.; 124 Van Pelt-Dietrich Library; register: libcal.library.upenn.edu/event/3392423 

                  How to Share Your Scholarship and Reach a Global Audience Using Penn’s Institutional Repository; noon; 124 Van Pelt-Dietrich Library; register: libcal.library.upenn.edu/event/3503281

27              Documenting Your Data for Your Future; 11 a.m.; 124 Van Pelt-Dietrich Library; register: libcal.library.upenn.edu/event/3392438

MEETING Index 

6              University Council Meeting; 4-6 p.m.; Bodek Lounge, Houston Hall; register: ucouncil@pobox.upenn.edu.

MUSIC Index 

10              Daedalus Quartet: The Complete Beethoven Quartets; 3 p.m.; Harold Prince Theatre; $30 (Annenberg Center).

12              Daedalus Quartet: The Poetry of Beethoven; music inspired by poets and poetry inspired by music; with Thomas Devaney, Davy Knittle, Mary Osunlana and Yolanda Wisher; 6 p.m.; Kelly Writers House (KWH, Annenberg Center). 

16              Banda Magda; a sophisticated musical trip around the world; 6 p.m. 40th St. Field (UCD).

29              Music in the Pavilion: Variant 6; discussion, 6:15 p.m., concert, 7 p.m.; Kislak Center, Van Pelt-Dietrich Library; register: library.upenn.edu/ (Libraries).

Penn Museum

Info & prices: www.penn.museum

6                Farah Siraj; fusion of Middle Eastern, flamenco, jazz, bossa and pop. 5 p.m; $10; free for members.

22              ‘a disruption’ by John Patrick Stewart; musical performance; 8 p.m.; $20; tickets available at fringearts.com (Museum, Fringe Festival).

World Cafe Live

Performances daily. Complete listing and tickets: philly.worldcafelive.com

22              Philly Music Fest; two nights, two stages, only Philly bands. 7 p.m. Through September 23

ON STAGE Index 

1                Freshman Performing Arts Night; showcasing student performing arts groups across Penn; 7 p.m.; Irvine Auditorium $10 (PAC). 

17              Arts Against Bullying; annual gala raising awareness against bullying; 2 p.m.; International House; $100-$250; tickets: ihousephilly.org (FSP Against Bullying).

22              A Period of Animate Existence; The Pig Iron Theatre Company; contemplates the future of the environment and technological change; 8 p.m.; Zellerbach Theatre; $39; Through September 24 at 7 p.m. (Annenberg Center, FringeArts)

READINGS/SIGNINGS Index 

11              An Unlikely Audience: Al Jazeera’s Struggle in America; William Lafi Youmans, George Washington University; noon; 6th fl, 3901 Walnut St.; RSVP: marina.krikorian@asc.upenn.edu (ASC).

25              Media Politics in China: Improvising Power Under Authoritarianism; Maria Repnikova, Georgia State University; noon; 6th fl, 3901 Walnut St.; RSVP: marina.krikorian@asc.upenn.edu (ASC).

27              Ghosts, Zombies, and the Afterlife of Slavery; Colson Whitehead, author and Salamishah Tillet, English and Africana studies; 5 p.m., IHP, register: marguy@sas.upenn.edu (Wolf Humanities Center).

                  “The Great Nadar: The Man Behind the Camera”; Adam Begley; 5:30 p.m.; Kislak Center, 6th fl, Van Pelt-Dietrich Library Center; register: tinyurl.com/ybsjt7f2 (Penn Alumni). 

Kelly Writers House

All events held in Arts Café, unless noted. Info: writing.upenn.edu/wh/

5                Maple Street Rag: An Improvisational Reading; Yolanda Wisher & The Afroeaters; 6 p.m.

7                Herman Beavers Book Party; Herman Beavers, English and Africana studies; 6 p.m.

12              Lunch with Young Adult novelist Jennifer Yu; noon. 

13              Speakeasy Open Mic Night; 7:30 p.m.

14              Entrepreneurial Journalism; Ben Leher, CEO of Group Nine Media; 6 p.m.

17              Poetry & Music Festival; Jake Marmer and Frank London, 1:30 p.m.; Julie Patton and Paul Van Curen, 2:15 p.m.; Bob Holman and Papa Susso, 3 p.m. 

18              Media & Journalism at Penn; moderated by Julia Bloch; noon; RSVP: wh@writing.upenn.edu.

                  Alumni Panel: Careers in Journalism & New Media; Ashley Parker, Jess Goodman, Joe Pinsker, with moderator Stephen Fried; 5 p.m.; RSVP: wh@writing.upenn.edu

19              A Poetry Reading by Cortney Lamar Charleston; 6 p.m.

25              LIVE at the Writers House; 7 p.m.

26              Edible Books Contest; 5 p.m.; RSVP: wh@writing.upenn.edu.

27              Lunch with Alex Koppelman; noon; RSVP: wh@writing.upenn.edu.

                  Patricia Lockwood; 6 p.m.

28              Technicians of the Sacred: 50th Anniversary; Jerome Rothberg; 6 p.m.

Penn Book Center

Events start at 6 p.m.
Info: www.pennbookcenter.com

7                Silk Stockings and Socialism; Sharon McConnell-Sidorick and Nathaniel Popkin. 

8                “Beyond Trans” and “Trunky”; Heath Fogg Davis and Samuel Peterson.

12              Dandy Lion: The Black Dandy and Street Style; Shantrelle Lewis and Guthrie Ramsey.

14              Notes on a Foreign Country; Suzy Hansen.

Penn Bookstore

Events room, 2nd floor
Info: www.upenn.edu/bookstore

12              Immigration and Metropolitan Revitalization in the United States; Domenic Vitiello; 5 p.m.; register: penniur.upenn.edu/events/urban-book-talk-with-domenic-vitiello (IUR)

19                The Hamlet Fire; Bryant Simon, Temple University; 7 p.m.

25                 Inheriting Possibility: Social Reproduction and Quantification in Education; Ezekiel Dixon-Roman, social policy and practice; 5 p.m. (SP2).

26                The Girls Auto Clinic Glove Box Guide; Patrice Banks; 6:00 p.m.

27                Free Speech on Campus; Sigal Ben-Porath, education; 6 p.m.

SPECIAL EVENTS Index 

1                FridayFest; 4 p.m.; 521 Williams Hall (French and Francophone Studies).

5                CVPF Appreciation Day; reception; 1-5 p.m.; Jordan Patio 1; Jordan Medical Education Center (Center for Cellular Immunotherapy). 

6                Welcome Back Lunch for Health Sciences Students; noon; rm. 18, Biomedical Library; register: libcal.library.upenn.edu/event/3469610 (IPSAG, Penn Health Sciences Library). 

8                Kelly Writers House Activities Fair; noon (KWH).

14                Annenberg Center Party on the Plaza! Food, entertainment, tours and deals; 4 p.m.; Annenberg center outdoor plaza (Annenberg Center). 

19              Annual Supplier Show; 10 a.m.; Annenberg Center for the Performing Arts; register: upenn.edu/purchasing/supshow17 (PennPurchasing). 

22              Oktoberfest; celebrate Bavarian culture; 6 p.m.; International House; tickets: ihousephilly.org (IHP).

26              Biomed & Life Sciences Fair; 9 a.m.; Rubenstein Auditorium & Commons, Smilow Center for Translational Research (Career Services).

                  The Future of the Global Order in an Era of Populism, Nationalism, and Retrenchment; Joe Biden, former Vice President; 9 a.m.-5:30 p.m.; Perry World House; register, starting September 5: global.upenn.edu/perryworldhouse/events/conferences (PWH, Biden Center for Diplomacy).

28              Joint Cores Fair; 10 a.m.; lobby and outdoor tent, Biomedical Research Bldg. (CHOP, Wistar). 

Morris Arboretum

Prices & info: morrisarboretum.org

1                Circus Week at the Garden Railway; all day; See Big Top and the circus trains. Through September 4.

2                Early Bird Weekends; 8 a.m. Weekends through September.

9                Hidden Gems Tour; 11 a.m.; And September 23

17              Grist Mill Demonstration Day; 1 p.m.; Bloomfield Farm.

30              Korean Harvest Festival; 11 a.m.

Penn Museum

Info: www.penn.museum

17              Dark Waters: 2,379 Days and Counting; workshop with performance by Syrian-born artist Issam Kourbaj; workshop: 11 a.m., performance, 5 p.m.; free with admission.

23              Smithsonian Museum Day Live! participate in a nationwide celebration of museums; 10 a.m.; tickets: Smithsonian.com; (Smithsonian magazine)

28              Mummies and Martinis; happy hour in the Egypt Gallery; 6 p.m.; $9. 

                  Sketch Night; sketch the sculptures in the China Gallery; 6 p.m.; $9.

Penn Vet Working Dog Center

3401 Grays Ferry Ave. 

10              Five-Year Anniversary of the Working Dog Center; 1 p.m.; RSVP: Kathleen Murray, kathjo@upenn.edu.

12              “Get Lost” Working Dog Center Tour; 2 p.m.; RSVP: Judi Berke, berkej@upenn.edu.

28              “Up & Over, Under & Through” Working Dog Center Tour; 10 a.m.; RSVP: Judi Berke, berkej@upenn.edu.

SPORTS Index 

1                Field hockey vs. Rutgers; 3 p.m.

3                Field hockey vs. North Carolina; noon.

                  (M) Soccer vs. Bowling Green; 7 p.m.

8                (W) Volleyball vs. Siena; 7 p.m.

                  Field hockey vs. Delaware; 8 p.m.

9                Sprint Football Alumni Game; noon.

                  (W) Volleyball vs. Navy; 4:30 p.m.

                  (M) Soccer vs. Bucknell; 7 p.m.

10              Field hockey vs. Villanova; noon.

                  (M) Soccer vs. Seton Hall; 7 p.m.

11              (W) Soccer vs. Delaware; 7 p.m.

14              (M) Soccer vs. Lehigh; 7 p.m.

16              Football vs. Ohio Dominican; 1 p.m.

17              Field hockey vs. Iowa; noon.

                  (M) Soccer vs. Southern Illinois University Edwardsville; 7 p.m.

23              Field hockey vs. Cornell; noon.

29              Football vs. Dartmouth; 7 p.m.

                  (W) Soccer vs. Cornell; 7 p.m.

30              Penn Sprint Football vs. Army Sprint Football; 4 p.m.

                  (M) Soccer vs. Cornell; 7 p.m.

TALKS Index 

5                Micro Theory Seminar; Chaojun Wang, Wharton; 3:30 p.m.; rm. 395 McNeil Bldg. (Economics).

                  Study and Intern Abroad in Latin America, Spain, and Portugal: Info Session: noon; Penn Global (Penn Abroad, LALS). 

6                Arnhem Station: A Station with a Twist; Ben Van Berkel, architect; 6:30 p.m.; Lower Gallery, Meyerson Hall (Penn Design).

                  Liberation, Not Integration: Immigrants Making Claims and Making Home in Los Angeles; Leisy J. Abrego, UCLA; noon; rm. 103, McNeil Bldg. (Sociology).

                  Unheard Voices: What Refugee Communities Can Teach Us; Ishani Dasgupta, South Asia studies and anthropology; 12:30 p.m.; Kleinman Center Classroom, Fischer Fine Arts Library (PSC).

                  Thermodynamic Balancing Acts in Self-assembly at Interfaces; M. Scott Shell, UCSB; 3 p.m.; Wu and Chen Auditorium , Levin Hall (CBE).

                  Advanced Electron Microscopy Approaches for Condensed Matter Research; Eric Stach, Engineering; 4 p.m.; rm. A4 David Rittenhouse Laboratory (Physics). 

                  Dissecting striatal circuitry for reward seeking behavior; Ilana Witten, Princeton; 4 p.m.; rm. 140, John Morgan Bldg. (MINS).

                  International Monetary Theory: Mundell-Fleming Redux; Markus Brunnermeier, Princeton University; 4:00 p. m.; rm. 167-8, McNeil Bldg. (Economics).

                  Med/Ren Seminar; Emily Steiner, English; 4:30 p.m.; rm. 330, Fisher-Bennett Hall (English). 

                  A View of One’s Own: Women, Walking, and Photography in Rome; Peter Benson Miller, American Academy in Rome; 5:30 p.m.; Arthur Ross Gallery (ARG).

7                  Urban Talk; Aisa Kirabo Kacyira, Deputy Executive Director of UN Habitat and UN Assistant Secretary-General; 5 p.m.; Global Forum, Perry World House (IUR).

                Evaluating Treatments and Vaccines in Settings Demanding Urgency: Lessons from the 2014-15 Ebola Epidemic; Susan S. Ellenberg, biostatistics; 9 a.m.; Clinical Research Bldg. (CCEB).

                  Monthly Confocal Training Lecture; Andrea Stout, cell and developmental biology; noon; 1101 Biomedical Research Bldg.; RSVP: astout@mail.med.upenn.edu (CDB Microscopy Core). 

                  Pricing and Selection in the Student Loan Market: Evidence from Borrower Refinancing Decisions; Natalie Cox, Berkeley/Princeton; 3:30 p.m.; 395 McNeil Bldg. (Economics).

                  The Distinguished Day: Diachronic Perspectives on Clock Time at Rome; James Ker, classical studies; 4:30 p.m.; rm. 402, Cohen Hall (Classical Studies). 

8                Culture, Ethnography, and Interaction; Patricia Tevington, sociology; noon; 169 McNeil Bldg. (Sociology).

                  Opening Symposium; Michael Weisberg, philosophy; 3 p.m.; rm. 402, Cohen Hall (Philosophy). 

11              Metal- and Organocatalyzed Synthesis of Recyclable Polymers for a Circular Materials Economy; Eugene Chen, Colorado State University; noon; Carol Hoff Lynch Lecture Hall Chemistry Complex (Chemistry).

                  Thirty-Five Years Later: Long-Term Effects of a Child Health and Family Planning Program in the Context of Widespread Outmigration; Randall Kuhn, UCLA; noon; rm. 103, McNeil (Sociology). 

                  Long-Run Covariability; Ulrich K. Müeller; Princeton; 4:30 p.m.; rm. 410, McNeil Bldg. (Economics). 

12              Green Gold? Supplanting Petroleum with Renewable Carbon; Andrew Sutton, Los Alamos National Laboratory; noon; Lynch Lecture Hall Chemistry Complex (Chemistry).

                  Coping with Legal Ambiguity: Mexican Immigrants and Street Level Bureaucrats in Philadelphia; Amada Armenta, Sociology; noon; Silverstein Forum, Stiteler Hall (LALSIS).

                  Robust Incentives for Teams; Juuso Toikka, MIT; 3:30 p.m.; rm. 395, McNeil Bldg. (Economics). 

                  Reinvasion of Lyme Disease in the Northeastern US; Dustin Brisson, biology; 6 p.m.; World Café Live (Science Café). 

13              When Does a Child Become an Adult? Charles Loeffler, criminology; noon; Benjamin Franklin statue in front of College Hall (SAS).

                  Impact of Maternal Metabolic Dysfunction on Oocyte Quality and the Implications for Embryo and Fetal Development; Jennifer R. Wood, University of Nebraska-Lincoln; noon; rm. 252, Biomedical Research Bldg (CRRWH).

                  Physics Colloquium; Allison Sweeney, physics; 4 p.m.; A8 David Rittenhouse Laboratory (Physics).

                  5th Annual David K. Ginsberg, MD Lectureship; Gregory L. Beatty, medicine and Anil K. Rustgi, medicine; 5 p.m.; Glen Gaulton Auditorium ; Biomedical Research Bldg. (Pancreatic Cancer Research Center). 

                  Technical and Aesthetic Innovations at the Abbasid Court; Stefan Heidemann, Universität Hamburg; 5:30 p.m.; rm. 113, Jaffe (History of Art).

14              Browne Center Speaker Series; Ken Schultz, Stanford; noon; Forum, Stiteler Hall (International Politics). 

                  Filming and Viewing Transnational Surrogacy in India; Nadja-Christina Schneider, Humboldt University Berlin; noon; 602, 3901 Walnut St., RSVP: marina.krikorian@asc.upenn.edu (ASC).

                  Radiobiology and Imaging Program Seminar; David Mankoff, radiology; noon; rm. 8-146AB, Smilow Center for Translational Research (Radiation Oncology).

                  The Rise and Fall of Postcolonial Critique: Reflections on Situatedness; Natalie Melas, Cornell; noon; rm. 330, Fisher-Bennett Hall (English). 

                  Spatial organization of the plasma membrane and peripheral membrane proteins; Lutz Maibaum, University of Washington; 1 p.m.; Carol Lynch Lecture Hall, Chemistry Complex (Chemistry). 

                  Can Classical Reception Keep Its Promises? Edmund Richardson, Durham; 4:30 p.m.; rm. 402, Cohen Hall (Classics).

15              Secondary Language Acquisition in Uncertain Times: Disciplinary Constraints, Transdisciplinary Hopes; Loudres Ortega, Georgetown University; 9 a.m.; Hall of Flags, Houston Hall (GSE).

18               Constitution Day; Eric Liu, Founder and CEO of Citizen University; 11 a.m.; Hall of Flags, Houston Hall; to reserve seating: www.fels.upenn.edu/event/1171 (National Constitution Center, Office of Government Affair, FELS)

              Transiciones demograficas: una perspectiva comparada; Jesús Fernández-Villaverde, economics; noon; rm. 103, McNeil (PSC). 

                  Using ligand bias to refine opioid therapeutics; Laura Bohn, Scripps Research Institute; noon; 10-146, Smilow Center for Translational Research (MINS, SPATT). 

                  Econometrics Seminar; Konrad Menzel, NYU; 4:30 p.m.; rm. 410, McNeil Bldg. (Economics).

                  Discussion of Angela Naimou’s Salvage Work; 5:30 p.m.; rm. 330, Fisher-Bennett Hall (English). 

19              Virology Podcast; Vincent Racaniello, Columbia University; 11 a.m.; Rubenstein Auditorium & Commons, Smilow Center for Translational Research (Microbiology). 

                  Cooperative Small Molecule Reactivity with Diphosphine and Redox-Active Tetradentate Ligands; noon; Scott Daly, University of Iowa; Lynch Lecture Hall, Chemistry Complex (Chemistry). 

20              Why Do We Walk Where We Walk? A Meditation on Movement, Meaning, and Agency; Campbell Grey, classical studies; noon; Benjamin Franklin statue in front of College Hall (SAS).

                  Affecting Lives: How winning the US Diversity Visa Lottery Impacts DV Migrants Pre- and Post-Migration; Onoso Imoagene, sociology; noon; rm. 103, McNeil Bldg. (Sociology). 

                  TBA Microbiology Seminar Series; noon; CRB Austrian Auditorium , Clinical Research Bldg. (Microbiology).

                  Society Scoops; multiple panel speakers; noon; Maloney Bldg., register: events.med.upenn.edu/ocr/#!view/event/event_id/683669 (SCRCM). 

                  Global Family Change: The Reshaping of Society’s Most Fundamental Institution with Development; Luca Maria Pesando, demography and sociology; 12:30 p.m.; Kleinman Center Classroom, Fischer Fine Arts Library (PSC).

                  Mechanical Regulation of T cell Biology; Cheng Zhu, Georgia Tech; 3 p.m.; Wu and Chen Auditorium , Levine Hall (CBE). 

                  The Addicted Amygdala; Marisa Roberto, Scripps Research Institute; 4 p.m.; rm. 140, John Morgan Bldg. (MINS).

                  Human Capital and Development Accounting Revisited; Hannes Malmberg, University of Minnesota/ Stanford University; 4 p.m.; rm. 167-8, McNeil Bldg. (Economics).

                  “I’m a Negro” who is also a nurse: Gloria Clark Baylis and the Queen Elizabeth Hotel; Karen Flynn, University of Illinois, Urbana-Champaign; 4 p.m.; rm. 2019, floor 2U, Claire Fagin Hall; register: nursing.upenn.edu/calendar/#event_id/2268/view/event/date/20170920 (Nursing). 

                  Research Tea; Dan Ben-Amos, folklore; 4 p.m.; Meyerson Conference Room, Van Pelt-Dietrich Library Center; register: libcal.library.upenn.edu/event/3367324 (Library).

21              REDCAP II; 10 a.m.; Gaulton Auditorium and Lobby Biomedical Research Bldg. (OCR)

                  Was Virgil Reading the Bible? Original Sin and an Astonishing Acrostic in the Orpheus and Eurydice; Julia Hejduk, Baylor; 4:30 p.m.; rm. 402, Cohen Hall (Classics).

                  Zapata Vive, La Lucha Sigue: Legacies of the Zapatist Revolution on the Americas’ Indigenous and Communal Movements; 4:30 p.m. (LALS).

22              Access to Elite Education, Wage Premium and Social Mobility: The Truth and Illusion of China’s College Entrance Exam; Ruixue Jia, UC San Diego; rm. 345, Fisher-Bennett Hall (CSCC). 

                  Family & Gender: Selecting Compelling Questions; Janna Besamusca, University of Amsterdam and Sandra Florian; noon; 169 McNeil Bldg.; (Sociology).

                  Thinking Like a Holy Girl; Karen Redrobe, history of art; 3:30 p.m.; rm. 113, Jaffe (History of Art).

25              Special Micro/CFAR Seminar; Guillaume Stewart-Jones; 9 a.m.; rm. 0251, Biomedical Research Bldg. (MICRO, CFAR).  

                  Moving from Precision Medicine to Next Generation Healthcare; Joel Dudley, Mount Sinai School of Medicine; noon; rm. 10-146, Smilow Center for Translational Research (SPATT, PSOM)

                  Remodeling the Cyanine Scaffold for New Applications in Imaging and Drug Delivery; Martin Schnermann, National Institutes of Health; noon; Lynch Lecture Hall Chemistry Complex (Chemistry). 

                  Unequal Families, Unequal Effects: How Parental Divorce Differentially Impacts Children’s Educational Attainment; Jennie E. Brand, UCLA; noon; rm. 103, McNeil (Sociology).

                  Econometrics Seminar; Frank Kleibergen, University of Amsterdam; 4:30 p.m.; rm. 410, McNeil Bldg. (Economics)

26                  Food in America: Mutants, Hybrids and GMOs; Scott Poethig, biology; noon; rm. 11-146, Smilow Center for Translational Research; register: tinyurl.com/y9tffpnr (ASEF-PSOM).

              From Matrix Adhesion to Cell Behavior via Rho GTPases; Keith Burridge, UNC Chapel Hill; 4 p.m.; Sarah and Matthew Caplan Auditorium , Wistar Institute (Wistar). 

                  Individual Preference Heterogeneity and the Effects of Soda Taxes on Sugar Consumption; Rachel Griffiths, Manchester, IFS; 4 p.m.; rm. 103, McNeil Bldg. (Economics). 

27              Telling vs. Counting: A Digital Humanities Agnostic’s View; Jane Gaines, Columbia; noon; rm. 330, Fisher-Bennett Hall (Cinema Studies). 

                  Changing Sounds and Changing Signs in Philadelphia Dialects; Meredith Tamminga; noon; Benjamin Franklin statue in front of College Hall (SAS).

                  Paintings and a Thousand Words: Gallery Conversations in/as Literature; Florian Breitkopf, German language and literature; 4 p.m.; Meyerson Conference Room, Van Pelt-Dietrich Library Center; register: libcal.library.upenn.edu/event/3367331 (Library). 

                  Targeted Drug Delivery: New Approaches, Challenges, and Opportunities; Anand Subramony, Medimmune/AstraZeneca; noon; rm. 10-146, Smilow Center for Translational Research; (CT3N).

                  Rational Engineering of Colloids, Interfaces, and Assemblies for Stimulus-responsive Biosensors and Enhanced Therapeutic Efficacy; Andrew Goodwin, University of Colorado; 3 p.m.; Wu and Chen Auditorium , Levine Hall (CBE). 

                  Jamming of non-circular and deformable particles; Mark Shattuck, CUNY; 4 p.m.; A4 David Rittenhouse Laboratory (Physics). 

                  Mechanisms governing assembly and disassembly of the nervous system; Christopher Deppmann, University of Virginia; 4 p.m.; 140 John Morgan Bldg. (MINS). 

                  Money Macro Workshop; Jan Eeckhout, UCLA/Princeton; 4 p.m.; 167-8 McNeil Bldg. (Economics). 

                  China’s Expeditionary Capabilities; Oriana Skylar Mastro, Georgetown University; 4:30 p.m.; rm. B26, Stiteler Hall (CSCC).

                  Chile, Colombia, Mexico, and Peru: The Pacific Alliance from a Global Perspective; 5 p.m.; Large Lecture Hall, lauder Institute (Lauder Inst., LALS, CCAP)

28              Radiation Oncology Invited Speaker Seminar Series; Zhong Yun, Yale; noon; 8-146, Smilow Center for Translational Research (Radiation Oncology).

                  Physical Chemistry Seminar; Aleksandra Vojvodic, chemistry; 1 p.m.; Lynch Lecture Hall Chemistry Complex (Chemistry).

29              Creativity Class: Art School and Culture Work in Post-socialist China; Lily Chumley, NYU; noon; rm. 345, Fisher-Bennett Hall (CSCC).

                  The Geography of Black White Educational Inequality: Linking Disproportionality across Multiple Educational Domains; Kenneth Shores, education; noon; rm. 169, McNeil Bldg. (Sociology). 

                  Reconsidering ‘American Watercolor in the Age of Homer and Sargent’; Kathleen Foster, history of art; 3:30 p.m.; rm. 113, Jaffe (History of Art).