Loading
Print This Issue
Subscribe:
E-Almanac




October Extras! I Deadlines

 
September 26, 2017 Volume 64, No. 06
 
Unless otherwise noted, all events are open to the general public as well as to members of the University. For building locations, call (215) 898-5000 between 9 a.m. and 5 p.m. or see www.facilities.upenn.edu/ or the University’s website, www.upenn.edu. Listing of a phone number normally means tickets, reservations or registration required.
Academic Calendar Children's Activities conferences Exhibits Films
Fitness/Learning MEMORIAL Meetings MUSIC On stage
Readings & Singings Special Events SPORTS Talks  

 

Day of the Dead
Day of Dead

See Special Events.

 

ACADEMIC CALENDAR Index 

5                Fall Term Break. Through October 8.

9                Classes Resume. 

                  Drop Period Ends.

27              Family Weekend. Through October 29.

30              Advance Registration for Spring Term. Through November 12.

CHILDREN'S ACTIVITIES Index 

I-House Family Matinées

Tickets: ihousephilly.org

14              Whisper of the Heart; 2 p.m.

Peanut Butter and Jams 

Tickets: $10.05; info: worldcafelive.com

Doors: 10:30 a.m. Shows: 11 a.m.

21              We Kids Rock Band.

Penn Museum

Prices & registration: www.penn.musuem

3                Museum Playdate: Rome; ages 3-5; 10:30 a.m.

14              Second Saturday: A Focus on Rome; all ages; 11 a.m.

18              Homeschool Programs: Archaeological Adventures: More than Mummies; hieroglyphs, mummies, false doors & more! 10 a.m.

21              International Archaeology Day; all ages; 11 a.m.

Morris Arboretum

Prices & registration: morrisarboretum.org

1                Introduction to Birding; ages 7+; 9 a.m. Also November 5 and December 3.

7                Discovery Series: Feathers, Flight, and Fun; 11 a.m.

13              Free Storytime; ages 1-5; 10:30 a.m. Also October 27.

24              Seeds to Sprouts; ages 2-4; 10:30 a.m. Mondays through November 27.

conferences Index 

1                Penn China Education Summit: Educational Reform and Innovation in the Globalized Era; 7:30 a.m.-9 p.m.; Houston Hall; register: pennedu@126.com (Penn China Education Summit Committee).

5                Penn LDI 50th Anniversary Symposium: Shaping the Future of Health Care; 8:30 a.m.; Inn at Penn; register: https://ldi.upenn.edu/50th-symposium Through October 6 (LDI).

6                9th Transatlantic Workshop on the Economics of Crime; 8 a.m.; RSVP: gocaro@sas.upenn.edu Through October 7 (Criminology, Quattrone Center).

                  20th Annual Cell and Molecular Biology Symposium; 8 a.m.-6 p.m.; Perelman Quadrangle; register: https://cambupenn.wixsite.com/cambsymposium(BGS, CAMB).

                  International Migration and Child Health: Progress and Priorities in Immigrant/Refugee Health; 2-5 p.m.; Ruth and Tristram Colket, Jr. Translational Research Bldg.; register: tinyurl.com/y75kyxvf (CHOP).

12              Penn in Latin America and the Caribbean (PLAC) Conference: Right, Left, Right: U-Turns and their Impact in Latin America and the Caribbean; Perry World House; info: https://global.upenn.edu/global-impact/penn-in-latin-america/conference (Penn Global, Latin American and Latino Studies, Nursing).

                  A Quarter Century of India’s Transformations; 2-6:30 p.m.; Michael A. Fitts Auditorium, Golkin Hall; register: https://casi.sas.upenn.edu/casi25thanniversary (CASI). 

16              ITMAT Symposium: Structures, Technologies and Discoveries in Translational Science; 8:45 a.m.-5 p.m.; Rubenstein Auditorium, Smilow Center; info: www.itmat.upenn.edu/symposium/ Through October 17 (PSOM).

17              PennImmersive Fall Symposium; 9:30 a.m-1 p.m.; Kislak Center, Van Pelt-Dietrich Library; register: libcal.library.upenn.edu/event/3556759 (Libraries).

                  Singh Nanovation Conference; 1:30 p.m.; Singh Center for Nanotechnology; register: https://singhcon.nano.upenn.edu/ Through October 18 (Singh Center).

19              Under the Gun: Organized Violence and Afro-Descendant Populations; 2:30 p.m.; Perry World House; register: https://africana.sas.upenn.edu/events/under-gun Through October 20 (Africana Studies).

24              Biomedical Postdoctoral Council Research Symposium; 9 a.m.; Smilow Center for Translational Research, Smilow Rubenstein Auditorium and Commons; register: www.med.upenn.edu/bprs/ (BPC).

28              Louis I. Kahn: My Teacher, My Friend, My Father, My Architect; 10:30 a.m.- 4:30 p.m.; Meyerson Hall; register: http://bit.ly/2xeutDN (PennDesign).

EXHIBITS Index 

Admission Donations and Hours          

                  ARG: Fisher Fine Arts Library; free; hours: www.arthurrossgallery.org/ 

                  Burrison Gallery, Inn at Penn; free; Mon.-Fri., 7:30 a.m.-5 p.m.; http://tinyurl.com/kaevlec

                  Esther Klein Gallery: free; Mon.-Sat., 9 a.m.-5 p.m.; estherkleingallery.tumblr.com/

                  ICA; free; hours: www.icaphila.org 

                  International House; free; hours: ihousephilly.org/

                  Kroiz Gallery, Fisher Fine Arts Library; free; Mon.-Fri., 9 a.m.-4 p.m.; http://tinyurl.com/hvrlct4

                  Morris Arboretum: Mon.-Sun., hours, prices: www.morrisarboretum.org

                  Penn Museum: $15/adults; $13/seniors; $10/children; free/members, PennCard holders and children under 5; Tues.-Sun, 10 a.m.-5 p.m.; first Wed., 10 a.m.-8 p.m.; www.penn.museum

                  Slought; free; Tues.-Fri., noon- 5 p.m.; www.slought.org

                  Van Pelt-Dietrich Library; free; hours: http://tinyurl.com/hwd74bp

                  Wistar; Mon.-Fri., 9 a.m.-5 p.m.

Upcoming

1                Cityscapes and Landscapes in a Different Light; Mark Ayzenberg; reception October 6, 5 p.m., Burrison Gallery. Through October 27.

3                Artist Talk; Orkan Telhan, design; 5 p.m.; Quorum, Science Center.

7                Fall Festival; 10 a.m. Through October 8.

                  Scarecrow Walk; all day. Through October 31.

27              The Worlds Between: An Exploration of Magic, Folklore, and the Occult; opening reception; 6:30 p.m.; Class of 1978 Orrery Pavilion, Van Pelt-Dietrich Library. Through December 15

Now

                  In Sight: Seeing the People of the Holy Land; Kamin Gallery, Van Pelt-Dietrich Library. Through November 10.

                  Floating Music Hall by Louis Kahn; Kroiz Gallery. Through November 13.

                  The Poet and the Dentist: Stéphane Mallarmé and Thomas Evans; Leon Levy Dental Medicine. Through November 24.

                  A View of One’s Own; ARG. Through December 10.

                  The Kinetic Sculptures of Lyman Whitaker; Morris Arboretum. Through mid-December.

                  Nathalie Du Pasquier: Big Objects Not Always Silent; ICA. Through December 23.

                  Speech/Acts; ICA. Through December 23. 

                  Moundbuilders: Ancient Architects of North America; Penn Museum. Through December.

                  Objects Speak: Media Through Time; Penn Museum. Through March 4, 2018.

                  “What in the World?” Early Television Meets the World of Archaeology, 1950-1966; Penn Museum. Through March 2018.

                  Cultures in the Crossfire: Stories from Syria and Iraq; Penn Museum. Through November 26, 2018.

                  Musical Partnerships at Play: The Marlboro Music Festival; Eugene Ormandy Gallery, Otto E. Albrecht Music Library. Through June 21, 2019.

Ongoing

                  Audubon’s Birds of America; 1st fl, Van Pelt-Dietrich Library. 

                  Heaven On Earth: Churches of Constantinople (The Photography of Ahmet Ertug); Penn Museum.

                  Human Evolution: The First 200 Million Years; Penn Museum. 

                  IHP: The First 100 Years; I-House.  

                  John Cage: How to Get Started; Slought.

                  Marian Anderson on the World Stage; Marian Anderson Gallery (4th fl), Van Pelt-Dietrich Library.

                  Native American Voices: The People—Here and Now; Penn Museum. 

                  Samuel Yellin, Metalworker: Drawings from the Architectural Archives; Kroiz Gallery.

                  The History of Nursing as Seen Through the Lens of Art; Carol Ware Lobby, Claire Fagin Hall.  

              Unearthed in the Archives; Fridays 1:30-2:30 p.m.; Penn Museum.

Penn Museum Tours

Weekend tours; 1:30 p.m.; Kamin entrance; free w/admission; info: www.penn.museum

1                Rome Gallery Tour; 1:30 p.m. Also October 8, 15, 22 and 29

 

FILMS Index 

8                The Darkside; 2 p.m.; Rainey Auditorium, Penn Museum; free w/museum admission (Wolf Humanities Forum, Museum).

10              Oil & Water; 7 p.m.; Bruce Montgomery Theater; $10 (Annenberg Center). 

11              Blood Leaves Its Trail; 5 p.m.; rm. 401 Fisher-Bennet Hall (English, Cinema Studies).

                  Good Bye Lenin! German with English subtitles; 8 p.m.; Class of 1925 basement lounge, Gregory College House (Germanic Languages and Literature). 

18              My Brother is an Only Child; Italian with English subtitles; 6:15 p.m.; rm. 401, Fisher-Bennett Hall (Penn Cinema and Media Studies).

                  Louis Kahn’s Tiger City; 6:30 p.m.; Arthur Ross Gallery (ARG). 

24              After Auschwitz; 6 p.m.; rm. 711, Williams Hall (Jewish Studies). 

I-House

Prices & info: ihousephilly.org

Films start at 7 p.m. unless noted.

1                George A. Romero’s Original “Dead” Trilogy; 1 p.m.

5                The Pioneers of Pixels, Feedback, and Glitch; multiple film shorts.

12              New Media and Chance.

28              24 Hour Horror-thon, Part 11; doors open 11 a.m., program starts at noon. Through October 29. 

FITNESS/LEARNING Index 

4                Effective Poster Design; 3-4:30 p.m.; rm. 10-146AB, Smilow Center; register: events.med.upenn.edu (Faculty Affairs and Professional Development).

5                Penn Knitters; noon; Penn Women’s Center. Thursdays through October

6                Yoga with Anisha; noon; Arthur Ross Gallery; free/Penn students, $5/all others. Also October 13 (ARG). 

                  Drum Circle Workshop; 6:30-8 p.m.; Penn Museum; $15/general; $10/members and students. Also October 11, 18 (Museum).

19              Brown Bag: Is Home Ownership for Me? noon; rm. 1412, BRB (PHOS). 

24              CTL Workshop: Inclusive Classroom for Queer and Gender Nonconforming Students; noon; rm. 330, Fisher-Bennett Hall (English). 

Penn Ice Rink, Class of 1923 Arena

Prices & info: www.upenn.edu/icerink

                  Public skating: Sun. 1-2 p.m.; Mon. 12:30-2 p.m.; Wed. 12:30-2 p.m.; Fri. 12:30-2 p.m.; Sat. 4:30-5:30 p.m.

4                Public Hockey; 8:15 a.m. Wednesdays.

                  Freestyle Figure Skate; 2:15 p.m.; Wednesdays.

7                Penn Day for Students; 4:30 p.m. 

15              Penn Day for Faculty and Staff; 1 p.m.

Liberal & Professional Studies

Register: www.upenn.edu/lps-events

3                Master of Environmental Studies Virtual Café; noon.

4                Walk-In Wednesdays. 11 a.m and 4:30 p.m. Also October 11, 18, 25.

5                Master of Environmental Studies Virtual Information Session; noon.

10              Designing Your MLA Research Project; noon; 3440 Market St, ste. 100.

                  Bachelor of Arts Virtual Information Session; 5:30 p.m.

12              Master of Science in Applied Geosciences Virtual Information Session; noon.

14              Bachelor of Arts Open House; 11 a.m.; Ben Franklin room, Houston Hall.

18              Organizational Dynamics On-Campus Information Session; 6 p.m. 3440 Market St, ste. 100.

25              Master of Chemical Sciences Open House; 11:30 a.m.; Vagelos 200, Chemistry 1973 Bldg.

Morris Arboretum

Prices & registration: morrisarboretum.org

3                Terrarium Building Workshop; 6:30 p.m.

4                Illustrated Nature Journaling; 1 p.m.

10              Sustainable Floral Arrangements; 6:30 p.m.

12              Pruning for the Homeowner; 7 p.m. Also October 14, 10 a.m.

14              Vermiculture: Composting with Worms; 10:30 a.m.

28              Winter Wellness with Essential Oils and DIY Workshop; 1 p.m.

HR: Professional and Personal Development Programs

Open to faculty and staff. Register at www.knowledgelink.upenn.edu

10              Conflict in the Workplace; 12:30 p.m.

                  How to Nominate a Staff Member or Team for a Models of Excellence Award; 2 p.m.

11              Effective Listening and Communication Skills for Managers; 12:30 p.m.

13              Financial Freedom: Strategies for Reducing Debt and Saving More; 12:30 p.m. 

17              Money at Work 1: Foundations of Investing; 11 a.m.

                  Money at Work 2: Sharpening Investment Skills; 1:30 p.m. 

18              Financial Freedom: Strategies for Reducing Debt and Saving More; 11 a.m.

20              Models of Excellence Nominations due

26              TED Talk Tuesday: How to Speak Up for Yourself; 12:30 p.m.

HR: Quality of Worklife Workshops

Open to faculty and staff. Register at www.hr.upenn.edu/myhr/registration

3                Campus Tree Tour with Robert Wells; noon. 

9                New and Expectant Parent Briefing; 12:30 p.m.

12              Wills, Trusts, and Estate Planning; 12:30 p.m. 

16              Mindfulness Monday: From Mind Full to Mindful; 12:30 p.m. 

17              Guided Meditation: 9 a.m.

18              Strategies for Work-Life Integration; 12:30 p.m.

                  Timeline to Retirement; 1:30 p.m. 

20              Guided Meditation: 12:30 p.m. 

21              Penn Family Day; 10 a.m.

23              Flexible Work Options; 12:30 p.m.

HR: Healthy Living

Open to Penn faculty and staff; free. Register: www.hr.upenn.edu/myhr/registration

5                Spinning; 11:30 a.m.

9                Be in the Know Biometric Screenings begin; 12:30 p.m.

10              Gentle Yoga; noon. Also October 24.

11              Campus Health Flu Shot Clinic; 11 a.m. Also October 12, 13

17              Webinar: Surviving and Enjoying the Six Stages of Parenthood; 3 p.m.

18              Zumba; noon.

24              Gentle Yoga; noon.

26              Plan Ahead: Strategies for Caregivers; 12:30 p.m.

27              October Wellness Walk; noon; College Hall.

30              Healthy Eating 101: Tips for Kids and Adults; 12:30 p.m. 

Penn Libraries 

Workshops held at Van Pelt-Dietrich Library, unless noted.

11              Other People’s Data: What Even is This? 11 a.m.; rm. 124.

                  The Power of Packaging: Creating Meaningful Graphics; 2 p.m.; rm. 114.

13              Blended Learning: Teaching with Technology More Purposefully; 10 a.m.; rm. 113.

                  Enhancing Your Digital Research Project; noon; rm. 124.

18              Don’t Lose Your Data; 11 a.m., rm. 124. 

                  The Power of Packaging: Creating Video Presentations; 2 p.m.; rm. 114.

24              Diversi-tea with Penn Family Center; Meyerson Conference Room. 

                  Open Access Week: Open Civic Data; 5 p.m.; Class of ‘55 Conference Room.

25              Data Visualization Best Practices; 11 a.m.; rm. 124.

                  The Power of Packaging: Creating Online Exhibits; 2 p.m.; Davis Seminar Room, Fisher Fine Arts Library.

26              Open Access Week: Innovative Publishing Models; noon; Meyerson Conference Room.

                  Art of Research 001: Intro to Research; 3 p.m.; rm. 114. 

27              Mixing It Up with Tech: Turning a Course Activity into a Blended Learning Experience; 10 a.m.; rm. 113.

 

Canvas Help and Bloomberg 101; multiple events through October; info and registration: http://tinyurl.com/objw8zp

MEETINGs Index 

6                PPSA Meeting; open to any monthly-paid exempt University staff; noon; School of Nursing; RSVP: penn-ppsa.org/contact/ 

10              WPPSA Meeting; open to any weekly-paid non-union employees; 12:30 p.m.; rm. 201, 3401 Walnut Street, B Wing.

25              University Council Meeting; 4 p.m.; Bodek Lounge, Houston Hall; RSVP: ucouncil@pobox.upenn.edu

Memorial Index 

6                Eli Burstein Centennial; 9:30 a.m.-5 p.m.; Auditorium, LSRM; register: www.lsrm.upenn.edu/event/eli-burstein-centennial/ (Physics & Astronomy).

MUSIC Index 

27              Penn Symphony Orchestra and Penn Chamber Orchestra; 8 p.m.; Irvine Auditorium (SAS). 

20              Daedalus Quartet: The Complete Beethoven Quartets; noon; Arthur Ross Gallery; free (Annenberg Center).

Annenberg Center

Tickets and info: annenbergcenter.org 

11              Black Violin: Classical Boom Tour; Wil Baptiste and Kev Marcus; 7:30 p.m.; Zellerbach Theatre.

22              Jake Shimabukuro; ukulele; 7 p.m.; Zellerbach Theatre. 

World Cafe Live

Performances daily. Complete listing and tickets: www.worldcafelive.com

ON STAGE Index 

Annenberg Center

Tickets and info: annenbergcenter.org 

6                BalletX; 8 p.m; Zellerbach Theatre. Also October 7, 2 p.m.

20              Hubbard Street Dance Chicago; 8 p.m.; Zellerbach Theatre. Also October 21, 2 p.m.

23              Sukhishvili National Dance; 7:30 p.m.; Zellerbach Theatre. 

27              Haruki Murakami’s ‘Sleep’; 8 p.m.; Harold Prince Theatre. Also October 28, 2 p.m. and 7 p.m. 

READINGS/SIGNINGS Index 

7                Speech/Acts Reading Group: Race and Space; 1 p.m., ICA; register: http://bit.ly/2y5HY5H (ICA).

17              Travels of an Archaeologist: Finding a Sense of Place; Richard Hodges, American University of Rome; 6 p.m.; Penn Museum (Museum).

21              Speech/Acts Reading Group: Race and Form; 1 p.m.; ICA; register: http://bit.ly/2xkWCYM (ICA).

Penn Bookstore

Info: www.upenn.edu/bookstore

11              Knowledge for Social Change: Bacon, Dewey, and the Revolutionary Transformation of Research Universities in the Twenty-First Century; Ira Harkavy, John Puckett, Matthew Hartley, Rita A. Hodges, Francis E. Johnston, and Joann Weeks; 5:30 p.m. (LDI).

13              I Hear My People Singing: Voices of African-American Princeton; Kathryn “Kitsi” Watterson, LPS; live performance by PLP The Unity; 6 p.m. (AARC).

16              A Man and his Presidents: The Political Odyssey of William F. Buckley, Jr.; Alvin Felzenberg; 6 p.m. (Annenberg School).

18              Overload: Finding the Truth in Today’s Deluge of News; Bob Schieffer; 6 p.m.

25              Disability, Human Rights, and Information Technology; Jonathan Lazar, Towson University; 6 p.m.

26              Conversation with Lea Waters (The Strength Switch), University of Melbourne, and Caroline Miller (Getting Grit), G’06; 2:30 p.m. 

                  The Quantum Labyrinth: How Richard Feynman and John Wheeler Revolutionized Time and Reality; Paul Halpern, University of the Sciences; 6 p.m.

27              The Storm Before the Storm: The Beginning of the End of the Roman Empire; Mike Duncan; 6 p.m.

Penn Book Center

Events start at 6 p.m., unless noted.

Info: www.pennbookcenter.com

2                Tasting Freedom: Octavius Catto and the Battle for Equality in Civil War America; Daniel Biddle and Murray Dubin.

3                Bark (Écorces), French-English reading; Samuel Martin and Mélanie Péron.

5                Black Pentecostal Breath: The Aesthetics of Possibility; Ashon T. Crawley.

10              Lisa’s Story; Tom Batiuk.

12              This Is What a Librarian Looks Like; Kyle Cassidy.

17              Finally Got the News: The Printed Legacy of the US Radical Left, 1970-1979; Bradley Duncan.

19              Spanish-English poetry reading; Yanko González.

21              Sin; Forough Farrokhzad, with Fatemeh Shams; books from banned lands reading group: Iran. 

24              Alexander Hamilton: The Graphic History of An American Founding Father; Jonathan Hennessy.

28              Happy 55th Birthday Penn Book Center! noon.

Kelly Writers House

Events held at the Arts Café.  Info.: www.writing.upenn.edu/wh

2                Poetry Reading; Peter Gizzi; 6:30 p.m.

3                Reading; Daniel Saldaña París; 6 p.m.

12              Reading; Orhan Pamuk; 6 p.m.; RSVP required: wh@writing.upenn.edu or (215) 746-POEM.

17              Poetry Reading; Herman Beavers and Williams J. Harris; 6 p.m.

23              Poetry Reading; James Sherry; 6 p.m.

26              Poetry Reading; Clark Coolidge; 6 p.m.

31              Cheryl J. Family Fiction Reading; Carmen Machado and Jenny Zhang; 6 p.m.

SPECIAL EVENTS Index 

3                NanoDay@Penn; 9 a.m.-2 p.m.; info and locations: www.nano.upenn.edu/nanoday (Singh Center). 

4                Employee Resource Fair; noon; Bodek Lounge and Reading Room, Houston Hall (PPSA, WPPSA).

5                25-Year Club Celebration; 5 p.m.; Houston Hall; register: 25yearclub@hr.upenn.edu (HR).

10              8th Annual Celebration of Women Faculty; 3:30 p.m.; Jordan Medical Education Center Atrium; RSVP: http://provost.upenn.edu/faculty/pfwf (PFWF).

11              Diwali Celebration; buffet, music and dance, and other festivities; 7 p.m.; I-House; tickets: $15/public, $10/members (I-House). 

12              Division of Public Safety Open House; 1 p.m.; 4040 Chestnut St (DPS).

14              LGBT Center 35th Anniversary Celebration; a day of ceremonies; noon; Houston Hall and LGBT Center; register: lgbt35.com $35/adults, $10/children (LGBT Center). 

17              Archives Month Philly: Behind the Scenes; 5:30 p.m.; Kislak Center, Van Pelt-Dietrich Library Center; register: www.library.upenn.edu/exhibits (Penn Libraries). 

Penn Museum

Tickets and info: www.penn.museum

19              The Afrosphere; night of arts, dance, and music from the African diaspora; 7 p.m. 

28              Day of the Dead; family-friendly celebration of Mexican culture; 11 a.m. 

Morris Arboretum

Prices and info: morrisarboretum.org

1                Early Bird Openings; 8 a.m. Sat. and Sun. through October. 

14              Hidden Gems Tour; 11 a.m. Also October 28. 

15              Bloomfield Art Day; noon.

                  Grist Mill Demonstration Day; 1 p.m.

 

SPORTS Index 

Tickets & venues: www.pennathletics.com

2                (W) Soccer vs. Delaware; 7 p.m.

6                (W) Volleyball vs. Harvard; 7 p.m.

7                Field Hockey vs. Dartmouth; noon.

                  (W) Volleyball vs. Dartmouth; 5 p.m.

14              (W) Soccer vs. Dartmouth; 4 p.m.

                  (M) Soccer vs. Dartmouth; 7 p.m.

15               (W) Lacrosse vs. USC, UVA, Temple; 9:30 a.m.

17              (M) Soccer vs. Villanova; 7 p.m.

20              Field Hockey vs. Yale; 4 p.m.

                  (W) Volleyball vs. Princeton; 7 p.m.

                  Sprint Football vs. Post; 7 p.m.

21              Football vs. Yale; 1 p.m.

                  (W) Soccer vs. Yale; 4 p.m. 

                  (M) Soccer vs. Yale; 7 p.m.

22              Field Hockey vs. Syracuse; non-conf.; 1 p.m.

27              (W) Volleyball vs. Brown; 7 p.m.

28              (W) Volleyball vs. Yale; 5 p.m.

 

TALKS Index 

2                Gasser Lecture; Ted Dawson, Johns Hopkins; noon; Gaulton Auditorium, BRB (Genetics).

                  Whiteness as Property: The Quantitative Case for Critical Race Theory in Medicine; Kevin Ahmaad Jenkins, SP2; noon; rm. 103, McNeil Center (Population Studies).

                  Para-Sites and Waste Frontiers: Governing Kampala’s Multi-Species Infrastructure; Jacob Doherty, Wolf Humanities Center; 3:30 p.m.; rm. 337, Claudia Cohen Hall (HSS).

                  Making It Stick: The Science of Successful Learning; Henry L. Roediger, III, Washington University in St. Louis; 3:30 p.m.; Levin Tedori Auditorium, Stephen A. Levin Bldg. (Psychology).

                  Control Societies Speaker Series; Alexander Galloway, NYU; 4 p.m.; rm. 500, Annenberg School (Annenberg; SP2).

3                Genomics of B Cell Lymphoma; Riccardo Dalla-Favera, Columbia; noon; Gaulton Auditorium, BRB (Abramson Family Cancer Research Institute).

                  The Peruvian Dead and the Indigenous Embodiment of History at the Smithsonian, 1949-1965; Christopher Heaney, McNeil Center for Early American Studies; noon; Silverstein Forum, Stiteler Hall (Latin American and Latino Studies).

                  Empires, the Atlantic World and the New Consumer Culture; David Blackbourn, Vanderbilt; 4:30 p.m.; rm. 209, College Hall (History).

4                12@12; noon; Arthur Ross Gallery (ARG).

                  Novel MicroScale Solutions for Biophysical Characterization of Biological Therapeutics; Wyatt Strutz, NanoTemper; noon; Conference rm. 10-100, Smilow Center (CT3N).

                  CRRWH Brown Bag Lunch Series; noon; Baolu Shi, Jeremy Wang Lab; rm. 252, BRB II/III (Center for Research on Reproduction and Women’s Health). 

                  Modeling the Structure and Properties of Soft Materials; Jonathan Whitmer, University of Notre Dame; 3 p.m.; Wu and Chen Auditorium, Levine Hall (Engineering).

                  Neurosciences Seminar; Bernardo Sabatini, Harvard; 4 p.m.; Barchi Library, John Morgan Bldg. (Mahoney Institute).

                  The Case for an Exciton Metal in Bilayer Graphene; Michael Zaletel, Princeton; 4 p.m.; rm. A4, DRL (Physics & Astronomy).

                  CSCC Speaker Series: Innovation in China’s Economy; Shang-Jin Wei, Columbia; 4:30 p.m.; rm. B26, Stiteler Hall (East Asian Studies).

                  Watching the Light in Rome; Frederick Steiner, PennDesign; 5:30 p.m.; Arthur Ross Gallery (ARG).

                  The Greek Polis: Imagining the Ideal City; Peter Struck, classical studies; 6 p.m.; Penn Museum; $10; register: www.penn.museum (Museum)

                  Documenting Nuclear Afterlives; 7-9 p.m.; I-House (Wolf Humanities Forum). 

5                De novo design of catalysts; Ivan Korendovych, Syracuse; noon; Austrian Auditorium, CRB (Biochemistry and Biophysics). 

                  Physical Chemistry Seminar; Reshef Tenne, Weizmann Institute, Israel; 1 p.m.; Carol Lynch Lecture Hall (Chemistry).

                  Monthly Confocal Training Lecture; Andrea Stout, CDB Microscopy Core; 1 p.m.; rm. 1101, BRB; register: events.med.upenn.edu (CDB Microscopy Core). 

                  Public Art and Social Change; Jane Golden, Mural Arts Philadelphia; 3:30 p.m.; Class of ’49 Auditorium, Houston Hall; RSVP: pasef@pobox.upenn.edu (PASEF).

                  Epigenetic regulation of epidermal barrier function and innate immunity; Sarah Millar, dermatology; 3:30 p.m.; rm. 248, Anatomy-Chemistry Bldg. (Biochemistry and Biophysics).

7                Talking Back: Dance Response Project; Kyle Abraham and Carrie Schneider; 6:30 p.m.; Slought Foundation (History of Art).

9                Identifying Novel Regulators of Ciliary Protein Traffic; Prachee Avasthi, University of Kansas; noon; rm. 10-146, Smilow Center (Systems Pharmacology and Translational Therapeutics).

                  The Citizenship Advantage: Immigration Socioeconomic Attainment across Generations in the Age of Mass Migration; Peter Catron, sociology; noon; rm. 103, McNeil (Population Studies). 

                  Ayudha Puja: On Machines, Rituals and Beliefs; Renny Thomas, Jesus & Mary College University of Delhi; 3:30 p.m.; rm. 337, Claudia Cohen Hall (HSS). 

                  Restoration of Victorian Studies Reading Group; Laura Stevens, University of Tulsa; 5:30 p.m.; rm. 330, Fisher-Bennett Hall (English).  

10              Cancer Immune Surveillance; Robert Vonderheide, biomedical graduate studies; noon; Sarah and Matthew Caplan Auditorium, Wistar Institute (Wistar). 

                  A Conversation About LGBT Civil Rights: What Challenges Lie Ahead; Amber Hikes, Philadelphia Office of LGBT Affairs; noon; 2nd floor meeting room, Penn Bookstore; register: www.upenn.edu/affirm-action/offerings.html (OAA-EOP). 

                  Venice: Charms and Challenges; Tom Daniels, PennDesign; 4:30 p.m.; Upper Gallery, Meyerson Hall; register: penniur.upenn.edu (IUR). 

                  Inclusive Public Leadership: How to Run for Office; Wayne Smith, Delaware House of Representatives; 5:30 p.m.; Spady Room, Fox-Fels Hall; register: www.fels.upenn.edu/event/872 (Fels). 

                  Race and Poetics; John Keene, Rutgers; Dorothy Wang, Williams College; 6 p.m.; Kelly Writers House (English). 

11              The Socialist Minor Cinema of Soja Jovanović; Dijana Jelaca, St. John’s University; noon; rm. 330, Fisher-Bennett Hall (Cinema Studies). 

                  Graduate Seminar on Poetics and Race; Dorothy Wang, Williams College; noon; rm. 330, Fisher-Bennett Hall (English). 

                  Empirical Studies of Corporate Charters in China, Hong Kong and Taiwan; Yun-Chien Chang, Academia Sinica, Taiwan; noon; rm. 345, Fisher-Bennett Hall (Center for the Study of Contemporary China). 

                  Philadelphia, America’s First World Heritage City; David B. Brownlee, history of art; 1 p.m.; Class of ’78 Pavilion, Van Pelt Library; RSVP:
pasef@pobox.upenn.edu (PASEF). 

                  Becoming Who We Are: The Declaration, The Constitution, and the U.S.; Kermit Roosevelt III, Penn Law; 3:30 p.m.; rm. 108, the ARCH (OAA-EOP). 

                  New Bio-based Supply Chains for Medicine; Christina Smolke, Stanford; 4 p.m.; Carol Lynch Lecture Hall (Chemistry).

                  Why Do Picaresque Narratives Matter: Pícaros and Intellectuals in Mexico; Jorge Telles, Hispanic and Portuguese Studies; 4 p.m.;  Meyerson Conference Room, Van Pelt-Dietrich Library Center; register: libcal.library.upenn.edu/event/3367340 (Penn Libraries). 

                  Neurosciences Seminar; Ryan Hibbs, UT Southwestern Medical Center; 4 p.m.; Barchi Library, John Morgan Bldg. (Mahoney Institute).

                  Medieval Renaissance Seminar; Daniel Davies, English; 4:30 p.m.; rm. 330, Fisher-Bennett Hall (English). 

                  The Psychology of Soul and Afterlife; Paul Rozin, psychology; 5 p.m.; Rainey Auditorium, Penn Museum (Wolf Humanities Forum).

                  Art Reset: Coffee and Conversation; Lauren Altman, MFA’18; 6:30 p.m.; Arthur Ross Gallery (ARG).

                  What’s Hot! What’s Not! With the Perennial Diva; 7 p.m.; Morris Arboretum; $15/members, $20/non-members. 

12              BCIP Speaker Series; Emily Ritter, UC Merced; noon; Stiteler Hall (BCIP).

                  DNA nanomechanical devices for biophysical measurements; Carlos E. Castro, OSU; noon; Austrian Auditorium, CRB (Biochemistry and Biophysics). 

                  Radiobiology and Imaging Program; Sunday Akintoye, radiation oncology; noon; rm. SCTR 8-146AB, Smilow Center; register: events.med.upenn.edu (Radiation Oncology).

                  Physical Chemistry Seminar; Thomas Rizzo, École Polytechnique Fédérale de Lausanne; 1 p.m.; Carol Lynch Lecture Hall (Chemistry).

                  Measuring the Effects of Changes in Corporate Governance; Frank Partnoy, UC San Diego and UC Berkeley; 3 p.m.; rm. 211, Steinberg Hall-Dietrich Hall (Institute for Law and Economics). 

                  Mapping the structure of animal behavior; Gordon Berman, Emory University; 4 p.m.; Tedori Family Auditorium, Levin Bldg. (Biology). 

                  Pulmonary/Critical Care Bioengineering: From Nano to Micro and Combined.; Jacob Brenner, pulmonary, allergy and critical care; 4 p.m.; 11-146 Smilow Center. (PSOM)

                  History and Sociology of Science Workshop; Nancy Tomes, Stony Brook; 4:45 p.m.; rm. 2019, floor 2U, Claire Fagin Hall (History and Sociology of Science). 

                  Industrial Waste as Cultural Resource: A Retrospective in Industrial Heritage; Fredric Quivik, Michigan Technological University; 6 p.m.; Upper Gallery, Meyerson Hall (PennDesign).

                  David Smith. Artist for Today; Michael Brenson, design; 6:30 p.m.; Morgan Gallery, 205 S. 34th St (PennDesign).

                  Is the Media to Blame for the Climate of Polarization? Michael Smerconish, L’87; 7 p.m.; rm. 200, College Hall (Andrea Mitchell Center).

13              Daedalus Quartet: The Complete Beethoven Quartets; discussion with Yale Cohen, otorhinolaryngology, on Beethoven’s hearing loss; noon; Rubenstein Auditorium, Smilow Center; free (Annenberg Center).

                  David Smith. Artist for Today; Michael Leja; Sarah Hamill, Smith; Taylor Davis; Matthew Affron, Philadelphia Museum of Art; noon; Morgan Gallery (PennDesign). 

                  The Role of the Subject Expert in the 21st Century Library; Deb Stewart, Penn Libraries; noon; Nevil Classroom, Penn Museum (AAMW). 

                  PPE BeLab Colloquium; Danila Serra, Southern Methodist University; 2:30 p.m.; rm. 392, Claudia Cohen Hall (PPE).

                  Disorder in the brain; Elizabeth Rhoades, chemistry; 3:30 p.m.; rm. 248, Anatomy-Chemistry Bldg. (Biochemistry and Biophysics). 

                  Scenic Reliquaries, Semiotics, and Strategies of Representation, Circa 1300; Sarah Guérin, history of art; 3:30 p.m.; rm. 113, Jaffe History of Art Bldg. (History of Art).

                  Public Policy in Practice; Cecilia Munoz, New America; 5:30 p.m.; Class of ’49 Auditorium, Houston Hall; register: ctomkins@upenn.edu (Fels). 

14              Neural Computation of Depth from Motion; Greg DeAngelis, University of Rochester; noon; Class of ’62 Auditorium, John Morgan Bldg. (Center for Cognitive Neuroscience).

16              The End in Sight: Life Below Shrinking Glaciers in Three Continents; Benjamin Orlove, Columbia; noon; rm. 345, Penn Museum (Latin American and Latino Studies; Anthropology).

                  The Impact of Immigration Policies on Local Enforcement, Crime and Policing Efficiency; Alberto Ciancio, economics; noon; rm. 103, McNeil Center (Population Studies). 

                  American Literature; Karen Shimakawa, NYU; 5:30 p.m.; rm. 330, Fisher-Bennett Hall (English).

17              Metabolic Reprogramming Mechanisms: Lessons Learned from Viruses; Heather Christofk, UCLA; noon; Gaulton Auditorium, BRB (Abramson Family Cancer Research Institute).

18              An Uncertain Atmosphere: Towards a Sensorial Reading of Strange Films; Erick Felinto, State University of Rio de Janeiro; noon; rm. 330, Fisher-Bennett Hall (Cinema Studies). 

                  Brown Bag Lunch Seminars; Florin Tuluc, CHOP; noon; rm. 252, BRB II/III (Center for Research on Reproduction and Women’s Health). 

                  Nanotechnology Takes Aim at Hard-to-Reach Cancers; Efstathios Karathanasis, Case Western Reserve University; 1 p.m.; rm. 10-146, Smilow Center (CT3N). 

                  Effects of Climate Change in the Swiss Alps; Reto Giere, earth and environmental science; 2 p.m.; Café 58, Irvine Auditorium (SAS).

                  Designing Catalysts: A Very Old Idea Finally Starts to Blossom; Susannah Scott, UC Santa Barbara; 3 p.m.; Wu and Chen Auditorium, Levine Hall (Engineering). 

                  Aldrich Lecture; Shannon Stahl, University of Wisconsin, Madison; 4 p.m.; Carol Lynch Lecture Hall (Chemistry).

                  Magnetism in Amorphous Alloys; Frances Hellman, UC Berkeley; 4 p.m.; rm. A4, DRL (Physics & Astronomy).

                  Sci-hub and the Future of Publishing; Daniel Himmelstein, systems pharmacology & translational therapeutics; 4 p.m.; Meyerson Conference Room, Van Pelt-Dietrich Library (Libraries).

                  China’s Economy: Fiscal Stimulus, Innovation and Productivity; Chan-Tai Hsieh, University of Chicago; 4:30 p.m.; rm. B26, Stiteler Hall (Center for the Study of Contemporary China).

                  The Ancient Greeks and the Future of the Human Race; Edith Hall, King’s College, London; 5 p.m.; Rainey Auditorium, Penn Museum (Wolf Humanities Forum, Classical Studies, Museum). 

19              High-throughput High-resolution Cryo-EM in Structural Biology: From COPII coats to virus-receptor interactions; Scott Stagg, FSU; noon; Austrian Auditorium, CRB (Biochemistry and Biophysics). 

                  Health Care Within the Walls and Without Tickets; Bruce Herdman, Philadelphia Department of Prisons; noon; John Morgan Auditorium, John Morgan Bldg. (Center for Public Health Initiatives). 

                  Physical Chemistry Seminar; Frances Hellman, UC Berkeley; 1 p.m.; Carol Lynch Lecture Hall (Chemistry).

                  Insects in variable and changing climates: Modeling stress, plasticity and evolution; Joel Kingsolver, UNC, Chapel Hill; 4 p.m.; Tedori Family Auditorium, Levin Bldg. (Biology). 

                  Penn Center for Pulmonary Biology Seminar Series; Michael Koval, Emory; 4 p.m.; rm. 11-146, Smilow Center (Penn Center for Pulmonary Biology). 

                  Physiology Seminar Series; Jan Huizinga, McMaster University; 4 p.m.; Austrian Auditorium and lobby, CRB (Physiology). 

                  Faculty Workshop; Anna Su, University of Toronto; 4:30 p.m.; Silverstein Forum, Stiteler Hall (DCC).

                  Sartorial Poetics: Clothing and Politics in Dante and Boccaccio; Kristina Marie Olson, George Mason; 5:30 p.m.; rm. 543, Williams Hall (Italian Studies). 

20              Career Talk; Justin Meservie, Monitor Deloitte; noon; Spady Room, Fox-Fels Hall; register: ctomkins@upenn.edu (Fels). 

                  Center for the Advanced Study of India Seminar; noon; M. R. Madhavan, PRS Legislative Research, New Delhi; ste. 560, 3600 Market St (CASI). 

                  AAMW Colloquium; Bonnie Magness-Gardiner, FBI; noon; Nevil Classroom, Penn Museum (History of Art). 

                  PPE BeLab Colloquium; Juan Carrillo, USC; 1 p.m.; rm. 392, Claudia Cohen Hall (PPE). 

                  GCB Chalk Talks; Lewis Chodosh, Babak Faryabi, and Kate Nathanson, biomedical graduate studies, 2 p.m.; Class of ’62 Auditorium, John Morgan Bldg. (BGS). 

                  Predicting protein interactions by understanding and characterizing how protein surfaces perturb water structure; Amish Patel, chemical and biomolecular engineering; 3:30 p.m.; rm. 248, Anatomy-Chemistry Bldg. (Biochemistry and Biophysics). 

21              Neural Mechanisms of Vocal Communication; Michael Long, NYU; noon; Class of ’62 Auditorium, John Morgan Bldg. (Center for Cognitive Neuroscience).

                  Of Scribes and Stables: Recent Discoveries in a New Kingdom Cemetery at South Abydos; Kevin M. Cahail, Museum; 3:30 p.m.; Penn Museum (Museum).

23              Population Studies Fall Colloquium; Heather Schofield, medical ethics and health policy; noon; rm. 103, McNeil Center (Population Studies). 

                  Making Good on Private Duty: What We Can Learn from Late Nineteenth and Early Twentieth Century Guides to Domestic Practice; Charles Rosenberg, Harvard; 3:30 p.m.; rm. 337, Claudia Cohen Hall (HSS). 

                  Control Societies Speaker Series; Shannon Mattern, The New School; 4-5:30 p.m.; rm. 500, Annenberg School (Annenberg, SP2).

24              Alphavirus Vaccines: Novel Platforms and Attenuation Approaches; Scott Weaver, UT - Medical Branch; noon; Sarah and Matthew Caplan Auditorium, Wistar Institute (Wistar).

                  Alphavirus Vaccines: Novel Platforms and Attenuation Approaches; Scott Weaver, UT; noon; Caplan Auditorium Wistar Institute (Abramson Family Cancer Research Institute). 

                  Center for the Advanced Study of India Seminar; noon; Francesca Jensenius, Norwegian Institute of International Affairs; ste. 560, 3600 Market St (CASI).

                  Radiation and Medical Risk, in the Context of my Work in Hiroshima, Fukushima, Thyroid Screening and Scientific Uncertainty; M. Susan Lindee, history and sociology of science; noon; rm. 1402, Blockley Hall; register: events.med.upenn.edu (Medical Ethics and Health Policy). 

                  How can we improve translation of pre-clinical osteoarthritis research to patients? Christopher Little, University of Sydney; 1:30 p.m.; CRB (McKay Laboratories). 

                  Clinical Teaching at the Bedside; Jeanine Ronan and Corrie Stankiewicz, PSOM; 3 p.m.; rm. 1412, BRB; register: events.med.upenn.edu (PSOM).

25              Aerial Aftermaths: Remote Sensing in a Post-9/11 Wartime; Caren Kaplan, UC Davis; noon; rm. 330, Fisher-Bennett Hall (Cinema Studies).

                  CRWWH Seminar; Pierre Leclerc, Laval University; noon; rm. 252, BRB II/III (Center for Research on Reproduction and Women’s Health).

                  Adjunct Attrition: How Public Colleges and Universities Can Support and Maintain Non-Tenure Track Faculty; Chad Evans; 12:30 p.m.; Kleinman Center, Fischer Fine Arts (Demography).

                  PhysioMimetics: How Integration of Systems Biology with Organs-on-Chip May Humanize Therapeutic Development; Linda Griffith, MIT; 3 p.m.; Wu and Chen Auditorium, Levine Hall (Engineering). 

                  Neurosciences Seminar; Nathaniel Sawtell, Columbia University Medical Center; 4 p.m.; rm. 140, John Morgan Bldg. (Mahoney Institute). 

                  Medieval Renaissance Seminar; Eric Weiskott, Boston College; 4:30 p.m.; rm. 330, Fisher-Bennett Hall (English). 

                  Game Changers: The Transformation of Sports Media (and a Career); William Koenig, Global Media Content Distribution; 4:30 p.m.; rm. S245A, Silverman Hall (Penn Law).

                  The Afterlives of Babies: A View from West Africa; Alma Gottlieb, University of Illinois at Urbana-Champaign; 5 p.m.; Rainey Auditorium, Penn Museum (Wolf Humanities Forum). 

                  Conversation; Clifford Ross, photographer; Kaja Silverman, history of art; 5:30 p.m.; Arthur Ross Gallery (ARG). 

                  Uncrating Kahn; William Whitaker, architectural archives; 6:30 p.m.; Meyerson Hall; RSVP: www.design.upenn.edu (PennDesign).

26              Combined MS/Cryo-EM analysis of ribosome assembly pathways; James Williamson, Scripps Research Institute; noon; Austrian Auditorium, CRB (Biochemistry and Biophysics). 

                  Cancer Immunotherapy, Liver Disease, Stem-Cell Based Technologies; Chandan Guha, Einstein College of Medicine; noon; rm. 8-146AB, Smilow Center (Radiation Oncology). 

                  Engaging Maya Stories; Paul Sullivan, author; 12:30 p.m.; Nevil Classroom, Penn Museum (Native American & Indigenous Studies).

                  Physical Chemistry Seminar; Jing Wang, Stony Brook; 1 p.m.; Carol Lynch Lecture Hall (Chemistry).

                  Female Ethics and Epic Rivalry: Intertextuality between Penelope in the Odyssey and Helen in the Iliad; Rachel Lesser, Gettysburg College; 4:30 p.m.; rm. 402, Claudia Cohen Hall (Classical Studies). 

                  Energy Innovation in China; Joanna Lewis, Georgetown; 4:30 p.m.; rm. B26, Stiteler Hall (Center for the Study of Contemporary China). 

                  Res-Vic; Tim Chandler, English; 5:30 p.m.; rm. 330, Fisher-Bennett Hall (English). 

27              AAMW Colloquium; David Ratzan, NYU; Jim Yardley, Columbia; noon; Nevil Classroom, Penn Museum (History of Art). 

                  PPE BeLab Colloquium; Maya Bar-Hillel, Hebrew University of Jerusalem; 1 p.m.; rm. 392, Claudia Cohen Hall (PPE). 

                  Bosom Friends: On Personal Artifacts and Subjectivity Formation in Byzantium; Ivan Drpic, history of art; 3:30 p.m.; rm. 113, Jaffe Bldg. (History of Art). 

                  Decoding and recoding the bacterial SOS pathway; Rahul Kohli, Penn Medicine; 3:30 p.m.; rm. 248, Anatomy-Chemistry Bldg. (Biochemistry and Biophysics). 

                  A Cosmic Perspective; Searching for Aliens, Finding Ourselves; Jill Tarter, SETI Institute; 6 p.m.; Harrison Auditorium, Penn Museum (Physics, Astronomy). 

28              Connection Between Language and Cognition; Lera Boroditsky, UC San Diego; noon; Class of ’62 Auditorium, John Morgan Bldg. (Center for Cognitive Neuroscience).

30              How Do We Teach Students to Evaluate Information? Helping Students Distinguish Between Dependable Knowledge and Misinformation; Richard Berk, population studies; noon; rm. 134, Van Pelt-Dietrich Library (Population Studies).

                  Population Studies Colloquium; Debra Umberson, UT - Austin; noon; rm. 103, McNeil Center (Population Studies).

                  UNESCO’s Global Campaign against Racism 1950-1963: The View from the Archives; Alice Conklin, OSU; 3:30 p.m.; rm. 337, Claudia Cohen Hall (HSS). 

                  Psychology Colloquium; Christopher F. Chabris, Geisinger Health System; 3:30 p.m.; Levin Tedori Auditorium, Stephen A. Levin Bldg. (Psychology)

                  Why Historic Preservation Matters: Building a More Just City; Max Page, UMass Amherst; 5:30 p.m.; rm. B6, Stiteler Hall (Penn Urban Studies). 

                  Size Matters: Big City Prints of the Early Modern Period; Larry Silver, history of art; 5:30 p.m.; Kislak Center, Van Pelt-Dietrich Library Center (History of Art). 

31              Inorganic Chemistry Seminar; Tom Cundari, University of Northern Texas; noon; Carol Lynch Lecture Hall (Chemistry).

                  Autophagy, Metabolism and Cancer; Eileen White, Rutgers Cancer Institute of New Jersey; noon; Glen Gaulton Auditorium, BRB (Abramson Family Cancer Research Institute).