Loading
Print This Issue
Subscribe:
E-Almanac




November Extras! I Deadlines

 
October 31, 2017 Volume 64, No. 11
 
Unless otherwise noted, all events are open to the general public as well as to members of the University. For building locations, call (215) 898-5000 between 9 a.m. and 5 p.m. or see www.facilities.upenn.edu/ or the University’s website, www.upenn.edu. Listing of a phone number normally means tickets, reservations or registration required.
Academic Calendar Children's Activities conferences Exhibits Films
Fitness/Learning Meetings MUSIC On stage Readings & Singings
Special Events SPORTS Talks    

 

Museum Playdate: Native American Voices

Children ages 3-5 will have the chance to learn about Native American origin stories through story time in the gallery, touchable artifacts and hands-on activities on November 7 at Penn Museum. See Children’s Activities.

 

ACADEMIC CALENDAR Index 

1   Advance registration for spring term. Through November 12.

10 Last day to withdraw from a course.

21
Thurs-Fri class schedule on Tues-Wed. Through November 22.

23
Thanksgiving Break. Through November 26.

27
Classes resume.

CHILDREN'S ACTIVITIES Index 

18 Best of the Fest 2017: Kid Flix Mix 2; ages 8+; 2 p.m.; I-House; tickets: ihousephilly.org

Morris Arboretum
Prices & registration: morrisarboretum.org

7   Plant a Terrarium: Fall Break Workshop; ages 7-10; 1 p.m.

10 Free Storytime at the Arboretum; ages 1-5; 10:30 a.m. Also November 24.

19 Kids Thanksgiving Centerpiece Workshop; ages 6-12; 10:30 a.m.

Peanut Butter and Jams
Tickets: $10.05; info: worldcafelive.com

Doors: 10:30 a.m. Shows: 11 a.m.

4 Miss Nina Meets the Jungle Gym Jam.

11 Alex & the Kaleidoscope.

18 Mr. Jon & Friends.


Penn Museum

7  
Museum Playdate: Native American Voices; ages 3-5; 10:30 a.m.; prices & registration: penn.museum/playdates

11
Second Saturday Family Workshop: Mythology; 11 a.m.; prices & registration: penn.museum/secondsaturdays

conferences Index 

1   Penn Health-Tech Symposium; 8 a.m.-5 p.m.; Arthur H. Rubenstein Auditorium, Smilow Center; free; register: bit.ly/2yulxrn (Smilow).

2   10th Annual Lawrence J. Schoenberg Symposium on Manuscript Studies in the Digital Age: Intertwined Worlds; 9 a.m.-7 p.m.; Kislak Center, Van Pelt-Dietrich Library; prices and register: bit.ly/2yS9IhR Through November 4 (Libraries).

4   Penn Reasons and Foundations in Epistemology Conference: Testimony and Epistemology in the Age of Fake News; 10 a.m.-7 p.m.; rm. 402, Claudia Cohen Hall; register: bit.ly/2grWHUF (Philosophy).

     Principal of Condensed Matter: A Symposium in Honor of Tom Lubensky; 9 a.m.-1 p.m.; LRSM; Through November 5 (LRSM).

9   Fourth Annual Penn CHOP Microbiome Symposium; 8 a.m.-6:15 p.m.; BRB II/III Auditorium; free; register: bit.ly/2yso7AC  Opening Reception: November 8, 6 p.m.; rm. 130 Hill Pavilion; register: bit.ly/2zyUY4L (CHOP).

14 The Young, Gifted, and @Risk Conference; 8:15 a.m.-5 p.m.; Houston Hall; free; register: bit.ly/2gPZ2FU (Nursing).

15 14th Annual Penn Center for Musculoskeletal Disorders Scientific Symposium; 8 a.m.-6 p.m.; Gaulton Auditorium, BRB; register: bit.ly/2yS3LRV (PCMD).

16 Netter Center 25th Anniversary Conference: Higher Education Community Partnerships for Democracy and Social Change; 7:30 a.m.-2:30 p.m.; Houston Hall; register: bit.ly/2yteIJ0 Through November 17 (Netter Center).

     Translational Retinal Research & Therapies: A Symposium in honor of Gustav Aguirre; 1-6 p.m.; School of Veterinary Medicine; register: bit.ly/2ikl7zV (Penn Vet).

EXHIBITS Index 

Admission Donations and Hours          

       ARG: Fisher Fine Arts Library; free; hours: www.arthurrossgallery.org/

       Burrison Gallery: Inn at Penn; free; Mon.-Fri., 7:30 a.m.-5 p.m.; http://tinyurl.com/kaevlec

       Esther Klein Gallery: free; Mon.-Sat., 9 a.m.-5 p.m.; http://estherkleingallery.tumblr.com/

       ICA: free; hours: www.icaphila.org

       International House: free; hours: http://ihousephilly.org/

       Kroiz Gallery, Fisher Fine Arts Library; free; Mon.-Fri., 9 a.m.-4 p.m.; http://tinyurl.com/hvrlct4

       Morris Arboretum: Mon.-Sun., 10 a.m.-4 p.m.; for prices visit: www.morrisarboretum.org

       Penn Museum: $15/adults; $13/seniors; $10/children; free/members, PennCard holders and children under 5; Tues.-Sun, 10 a.m.-5 p.m.; first Wed., 10 a.m.-8 p.m.; www.penn.museum

       Slought: free; Tues.-Fri., noon-5 p.m.; www.slought.org

       Van Pelt-Dietrich Library: free; hours: http://tinyurl.com/hwd74bp

Upcoming

18 Bearing Witness: Four Days in West Kingston; Penn Museum. Through July 15.

     Speech/Acts; tour; 5 p.m.; ICA.

27  Local Landscapes by Lisa Learner; Burrison Gallery. Through December 20.

Now

       In Sight; Seeing People of the Holy Land; Kamin Gallery, Van Pelt-Dietrich Library. Through November 10.

       Louis I. Kahn, Barge Architect; Penn Architectural Archives. Through November 13. 

       Migrate; Addams Fine Arts Gallery. Through November 14. 

       Gut Love: You Are My Future; Esther Klein Gallery. Through November 25

       The Poet and the Dentist: Stephane Mallarme and Thomas Evans; Leon Levy Dental Medicine Library. Through November 24

       Cultures in Crossfire; Penn Museum. Through November 26.

       More Than Private: by Carrie Schneider; Slought; workshop: November 30, 6 p.m. Through November 30

       A View of One’s Own; Arthur Ross Gallery. Through December 10.

       The Worlds Between; Van Pelt-Dietrich Library. Through December 15. 

       Intertwined Worlds; Kislak Center, Van Pelt-Dietrich Library. Through December 22.

       We Are Not Alone; Annenberg School of Communication. Through December. 

       Objects Speak: Media through Time; Penn Museum. Through March 4.

       What in the World? Early Television Meets the World of Archaeology, 1950-1966; Penn Museum. Through March. 

       Moundbuilders: Ancient Artifacts of North America; Penn Museum. Through July 15. 

Ongoing

       Audubon’s Birds of America; Information Desk, Van Pelt-Dietrich Library.

       Heaven On Earth: Churches of Constantinople; The Photography of Ahmet Ertug; Penn Museum.

       Human Evolution: The First 200 Million Years; Penn Museum. 

       IHP: The First 100 Years; I-House.  

       John Cage: How to Get Started; Slought.

       Marian Anderson on the World Stage; Marian Anderson Gallery, Van Pelt-Dietrich Library.

       Native American Voices: The People—Here and Now; Penn Museum. 

       Samuel Yellin, Metalworker: Drawings from the Architectural Archives; Kroiz Gallery, Architectural Archives.

       The History of Nursing as Seen Through the Lens of Art; Carol Ware Lobby, Claire Fagin Hall.

       Unearthed in the Archives; Fridays 1:30 p.m.; Penn Museum.

Penn Museum Tours
Weekend tours begin at 1:30 p.m. at the Kamin entrance. Free w/admission. 
Info: www.penn.museum 

FITNESS/LEARNING Index 

1    BGS Walk-In Wednesday with Career Services; noon; rm. 160, BRB. Also November 8, 15, 22, 24.

      Drum Circle Workshop; 6:30 p.m.; general admission/$15, members and students/$10. Also November 8, 15, 22, 29.

2    Penn Knitters; noon on Thursdays; Penn Women’s Center (PWC).

3
    Yoga with Anisha; noon; Arthur Ross Gallery; free/Penn students, $5/all others. Also November 10 (ARG).

4
    Penn Athletics Homecoming 5K; race 8 a.m., register: http://tinyurl.com/yb8c2tc5; Shoemaker Green, Penn Park; $20 if registered before November 3 (Alumni). 

6
    Consulting Primer Information Session; 11:30 a.m.; Spady Room, Fox-Fels Hall register: bit.ly/2zkkUzR (Fels Institute).

       Applying to Join the MD/PhD Program Info Session; 12:30 p.m.; rm. 506 E/W, Jordan Medical Education Center; RSVP by November 2: nothelfe@pennmedicine.upenn.edu

7
    Planning for Retirement; 3:30 p.m.; Gaulton Auditorium, BRB; register: bit.ly/2incrbV (FAPD).

9
    Myers-Briggs Training Session; 4 p.m.; Spady Room, Fox-Fels Hall; register: bit.ly/2ySpp8I Must take online test beforehand: bit.ly/1PLCvly (Fels Institute).

      Understanding Your Style Using the MBTI; 9 a.m.; rm. 1412, BRB; register: bit.ly/2x5uA0G (Office of Organization Effectiveness).

14
   Penn GSE Virtual Open House; 3 p.m.; register: https://www.applyweb.com/fixie/form/s/T8l1bpz (GSE).

16   
Keys to Homeownership; noon; ste. 440A, 3401 Walnut Street; register: www.upenn.edu/homeownership (PHOS). 

       Effective Lecturing; 3 p.m.; rm. 1412, BRB; register: bit.ly/2zyWe7Z (FAPD).

17
   FOCUS Seminar Series: Family Leave to Retirement—Making the Most of Your Benefits; noon; SCTR 12-146AB, Smilow Center; register: bit.ly/2kXW9rb (FOCUS).

       Strategies for Success on the CE Track; 3 p.m.; rm. 9-146, Smilow Center; register: bit.ly/2zk91dr (FAPD).

Morris Arboretum
Prices & registration: www.morrisarboretum.org

1    An Ecological Approach to Waterway Stabilization. Also November 8.

2    Field Identification of Landscape Trees. Also November 3.

4    Greenhouse and Fernery Tour.

       Moss: How to Best Use It in Your Landscape.

       The Magic of Mushrooms.

11   Gardening with Ornamental Grasses.

16   Practical Business Management for the Small Contractor.

17   Designing Native and Ecological Plant Communities.

Penn Ice Rink, Class of 1923 Arena
Tickets & info: www.upenn.edu/icerink

      Public Skating; 12:30-2 p.m. every Mon., Wed., Fri., 4 :30-5:30 p.m. every Sat., 1-2 p.m. every Sun.

5    Homecoming Skate; 1 p.m.; free w/ PennCard.

25  Thanksgiving Skate; 4:30 p.m.; free w/ non-perishable food donation.

Liberal & Professional Studies
Register: www.sas.upenn.edu/lps
All events at ste. 100, 3440 Market St. unless noted.

1    Walk-In Wednesdays; 11a.m.-1 p.m., 4:30-6 p.m. Also November 8, 15, 22 & 29.

      Master of Behavioral & Decision Sciences On-Campus Info Session; 6 p.m.; Ben Franklin Room, Houston Hall.

7    Master of Environmental Studies Virtual Café.

8    Master of Chemical Sciences Virtual Info Session.

14
  Master of Liberal Arts On-Campus Info Session.

15
  Organizational Dynamics On-Campus Info Session.

16
  Master of Applied Positive Psychology On-Campus Info Session; Huntsman Hall. 

21
  Post-Baccalaureate Studies On-Campus Info Session.

Penn Law

6    Info Session: JD/MSSP (Social Policy); 1:15 p.m.; rm. 330, Golkin Hall.

      Carey JD/MBA Program Info Session; 4 p.m.; rm. 103, Vance Hall. Also November 13, 20, 27.

10   Microsoft Excel for the L.L.M. Professional: Fundamentals; noon; rm. 1, Berylson Family Classroom, Gittis Hall.

13   Practice Area Fair; 4:30 p.m.; Haaga Lounge, Silverman Hall.

14
   LinkedIn Drop-Ins; all day; rm. 112, Tanenbaum Hall. Also November 15, 16.

Penn Libraries
Workshops held at Van Pelt-Dietrich Library, unless noted. Register: http://commons.library.upenn.edu/wicshops

1
   Data Breach: Ethical Consideration When Working with Data.

2
   Art of Research 002: Search, Fact-Check, Repeat.

3
   Research Drop-In: Citations for Art and Design; B-Level Seminar Room, Fisher Fine Arts.

7
   Sharing Your Work.

8
   PennImmersive Open House and Tech Demos.

9
   Art of Research 003: Keep Track of Your Research.

10
   LinkedIn Photo Shoot.

      Leveraging Classroom Spaces for Active, Collaborative Learning (DigPed 003).

14
   Python Coding Workshop.

16
   Art of Research 004: What You Should Know About Publishing

30
   Decoding Publisher Contracts: What to Look for Before You Sign.

      Art of Research 005: Research in the Moment: Refining Your Work.

Zotero; Canvas Help; Bloomberg 101; Microsoft Excel; WordPress; multiple events through November; info and registration: tinyurl.com/objw8zp

HR: Professional and Personal Development Programs 
Open to faculty and staff. 
Register: http://knowledgelink.upenn.edu
Programs at 12:30 p.m. unless noted.

7   Navigating Your Career at Penn presented by HR Recruitment.

      Learning with Lynda: Leading with Emotional Intelligence.

14
  STEP UP: Introduction; 9 a.m.-noon; $150 for entire seven-course program.

       Learning with Lynda: Succeeding in a New Job. 

28
   TED Talk Tuesday: Margaret Heffernan-Why It’s Time to Forget the Pecking Order at Work. 

HR: Quality of Worklife Workshops 
Open to faculty and staff; free. 
Register: www.hr.upenn.edu/myhr/
Programs at 12:30 p.m. unless noted.

2    Integrating Breastfeeding and Work; noon. 

7
    Guided Meditation: Take a Breath and Relax; noon. 

8
    Nurturing Work-Life Integration as a Deliberate Practice: An Experiential Retreat. 

9
    Baby Sleep Workshop; noon. 

16
   Dealing with Difficult Personalities. 

20
    Mindfulness Monday: From Mind Full to Mindful. 

21
    Elder Law Basics Webinar. 

HR: Healthy Living Workshops
Open to faculty and staff; free.
Register: www.hr.upenn.edu/myhr/

1    Be in the Know Biometric Screening. Through November 21.

7
    Gentle Yoga; noon; Also November 21.

14
   Flu Vaccine Clinic at Morris Arboretum; 9 a.m.-1 p.m. 

15
    Chair Yoga; noon. 

         Zumba; noon.

17
     November Wellness Walk; noon; Ben Franklin Statue, College Hall (CPHI). 

20
      Flu Vaccine Clinic; 9 a.m.-2 p.m.; Houston Hall.

FILMS Index 

1    Lola Rennt; German; 8 p.m.; Class of 1925 Lounge, Gregory House (Germanic Languages).

8    The Immortal Life of Henrietta Lacks; free screening and commentary; 4 p.m.; Bossone Research Center, Mitchell Auditorium (HSS).

12   Second Sunday Film Series: Forever Chinatown and A Family Day; 2 p.m.; Penn Museum (Museum, Wolf Humanities Forum).

14   Mr. Gaga; 2 p.m.; rm. 401, Fisher-Bennett Hall (Cinema Studies).

       Finding Babel; 7 p.m.; I-House (Cinema Studies).

       The Unquiet Game of Chamique Holdsclaw; Bruce Montgomery Theater, Annenberg Center (Annenberg Center).

15   Rosenwald; 6 p.m.; rm. 711, Williams Hall (Africana Studies, Jewish Studies).

17   Tribal Justice; 7 p.m.; LightBox Film Center; $10 admission, free for PennLaw (PennLaw).

29   Die Welle; German; 8 p.m.; Class of 1925 Lounge, Gregory House (Germanic Languages).

International House (I-House)
$9, $7/students, seniors, free/members.
Info.: http://ihousephilly.org/
Shows at 7 p.m. unless noted.

2    Moses and Aaron.

3    Mansfield 66/67.

4    Japanese Expanded Cinema Project; two series of Japanese short films.

5    Pirate Jenny’s Conspiracy.

6    The Field.

7
    Tribal Justice.

9
    10th Annual Philadelphia Asian American Film Festival. Through November 12

13
    Little Stones.

16
    Birthright: A War Story.

17
    INAATE/SE/

18
    Le Trou; French.

30
    A Separate Wind; Italian.

MEETINGs Index 

10    PPSA; noon; rm. TBA, College Hall.

14    WPPSA; 12:30 p.m.; rm. 201, 3401 Walnut Street, B Wing.

MUSIC Index 

1      Baroque Unbound: Improvisation in the Time of Bach; Chamber Orchestra of Philadelphia; 7:30 p.m.; Harold Prince Theatre; $30 (Annenberg Center).

11    University Choir; 8 p.m.; Philadelphia Episcopal Cathedral, 19 S 38th St.; tickets: $5, free/PennCard (Music Dept.).

15    
Penn Baroque and Recorded Ensembles; 8 p.m.; Rose Recital Hall, Fisher-Bennett Hall (Music Dept.). 

17    
An Evening of Song with Meg Bragle; 7 p.m.; Kislak Center, Van Pelt-Dietrich Library (Libraries).

18    
Penn Wind Ensemble; 8 p.m.; Irvine Auditorium (Music Dept.).

World Cafe Live
Performances daily. For a complete listing, see: http://philly.worldcafelive.com/ 

ON STAGE Index 

4      Point of Interest; Raphael Xavier; 2 p.m.; Harold Prince Theater; $30; (Annenberg Center). Also 8 p.m.

9      All’s Well that End’s Well by William Shakespeare; 8 p.m.; Annenberg Center (Theatre Arts). Also November 10 and 11 at 8 p.m.; November 12 at 1 p.m. 

READINGS/SIGNINGS Index 

2      A Conversation with Shadi Hamid: Rethinking Political Islam; Ian Lustick, political science; 5:30 p.m.; rm. 110, Irvine Auditorium; register: bit.ly/2gkOWvP (Middle East Center).

         In the Wake: On Blackness and Being/Of Being Dispersed; Simone White and Christina Sharpe; 1 p.m.; ICA; RSVP: icaphila.org (ICA). 

10
     Emily Wilson’s Odyssey Translation; 4 p.m.; rm. 329-A, Max Kade Center (Classical Studies).

13
     Voices from Syria; Wendy Pearlman; 6 p.m.; Penn Museum; tickets: $10-$55 (Museum). 

15
     “Vampire Squid Media,” Grey Room; Melody Jue, author; noon; 2nd Floor Conference Room, Graduate Student Center (English).

18
     The Cracks Between What We Are and What We Are Supposed to Be; Harryette Mullen; 1 p.m.; ICA; RSVP: icaphila.org (ICA). 

27
     Soundtrack of the Revolution: The Politics of Music in Iran; Nahid Siamdoust; 3:30 p.m.; College Hall 200 (Middle East Center).


Kelly Writers House
Unless noted, all events take place at 6 p.m. in the Arts Café. 
RSVP: wh@writing.upenn.edu

2
      Journalism in Crisis; Yavgenia Albats and Trudy Rubin; noon.

         
A Conversation with David Daley.

4
      A Conversation with Alec Sokolow; 4 p.m. 

6
      A Lunch Talk with Ben Yagoda; noon.

7
      On Elie Wiesel; Alan Rosen and Al Filreis; noon.

         Whenever We Feel Like It; Holly Melgard, Amanda Siberlig and Orchid Tierney.

8
      Conversation; Erica Baum and Al Filreis.

9
      Wexler Family Series; Beth Kissileff; noon.

13
     The Significance of Speculative Freedom; Carmen Machado; noon.

          City Planning Politics 4: Urban Memory; Simone White and Randall Mason.

14
      Conversation; Adam Dickinson and Katie Price; noon.

15
      Interfaces; Rachel Blau DuPlessis.

Penn Book Center
Events start at 6 p.m., unless noted. 
Info: www.pennbookcenter.com

1      Knowledge for Social Change: Ira Harkavy and John Puckett.

2
      Flavor and Soul: Italian America at its African-American Edge; John Gennari.

4
      Making Roads: Eugene Lim and Marc Anthony Richardson; 4 p.m.

7
      Philadelphia: Finding the Hidden City;Nathaniel Popkin,Pete Woodall; 6:30 p.m.

10
    Carmen Maria Machado and Andrea Lawlor.

13
     The Odyssey, new translation; Emily Wilson.

28
      Free Speech on Campus; Sigal Ben-Porath.

30
      Kellie Jones and Hettie Jones.

Penn Bookstore

7
      Letters to a Young Reformer; Frederick Hess; 4 p.m. (GSE).

11
     Now or Never! Fifty-Fourth Massachusetts Infantry’s War to End Slavery; Ray Anthony Shepard; 2:30 p.m.

15
     Teaching Girls: How Teachers and Parents Can Reach Their Brains and Hearts; Charlotte Jacobs, education, and Peter Kuriloff, education; 6 p.m.

SPECIAL EVENTS Index 

7   Can We Talk? noon; Spady Room, Fox-Fels Hall; register: www.fels.upenn.edu/event/1262 (Fels Institute).

8   PennImmersive Open House and Tech Demos; 11 a.m.; Class of 1978 Pavilion, Van Pelt-Dietrich Library; register: libcal.library.upenn.edu/event/3620546 (Libraries).

     Games and Learning with Google Cardboard; Marcus Wright, sociology; 5:30 p.m.; Collaboration Space, Van Pelt-Dietrich Library; register: marcuswr@sas.upenn.edu

9   Veterans Visit Day; 8:30 a.m.; Penn Law buildings (Law).

11  GSE Fall Open House; 10 a.m.; Inn at Penn; registration begins at 9:30 a.m.

30  State of Fels Address; 4 p.m.; Spady Room, Fox-Fels Hall (Fels Instititute).

Alumni Homecoming Weekend

3 See full list of events at bit.ly/2yJPIey Through November 5.

Penn Vet Working Dog Center Tours

7   Get Lost; 2 p.m.; RSVP: berkej@upenn.edu.

30 Up & Over, Under & Through; 10 a.m.; RSVP: berkej@upenn.edu.

Penn Museum

16  Mummies and Martinis; 6 p.m.; $9, includes one free drink.

SPORTS Index 

Updates: www.pennathletics.com/

3   Sprint Football vs. Mansfield; 7 p.m.

     (W) Volleyball vs. Cornell; 7 p.m.

4
   Field Hockey vs. Princeton; noon.

     Football vs. Princeton; 1 p.m.

     (W) Soccer vs. Princeton; 4 p.m.

     (W) Volleyball vs. Columbia; 5 p.m.

     (M) Soccer vs. Princeton; 7 p.m.

13 
(M) Basketball vs. La Salle; 7 p.m.

15 
(M) Basketball vs. Navy; 7 p.m.

17 
(W) Swimming/Diving vs. Princeton; 3 p.m.

     (M) Swimming/Diving vs. Cornell; 3 p.m.

18 
(M) Basketball vs. PSU-Brandywine; 11:30 a.m.

     Football vs. Cornell; 1:30 p.m.

     (W) Swimming/Diving vs. Princeton; 3 p.m.

     (W) Swimming/Diving vs. Cornell; 3 p.m.

     (W) Basketball vs. Lafayette; 5 p.m.

21 
(W) Swimming/Diving vs. La Salle; 5 p.m.

     (M) Swimming/Diving vs. La Salle; 5 p.m.

TALKS Index 

1      12@12; noon; Arthur Ross Gallery (ARG).

        Clean Air at What Cost? The Rise of “Blunt Force” Pollution Regulation in China; Denise van der Kamp, Center for Study of Contemporary China; noon; rm. 345, Fisher-Bennett Hall (Center for Study of Contemporary China).

        CRRWH Brown Bag Lunch Series; Anastasios Vourekas, PSOM; noon; rm. 252, BRB (CRRWH). 

        Natural Products from Uncultured Bacteria; Sean Brady, Rockefeller University; noon; Austrian Auditorium and lobby, CRB (Microbiology). 

        Using the Courts to Address Anti-Semitism, Racism, Sexism and Bullying at Schools and Universities; Joel Siegal, Siegal & Richardson LLC; noon; rm. 2, Gittis Hall (Law).

        Adolescent Mental Health and Risky Driving Behaviors; Catherine McDonald, Nursing; noon; rm. 213, Fagin Hall (Nursing). 

        A Life of Breaking and Making: What Happens When You Mix a Driving Curiosity and Episodic Overconfidence; Mark Horowitz, Stanford; 3 p.m.; Wu and Chen Auditorium (LRSM).

        Research Tea; Sarah Jacoby, Penn Injury Science Center; 4 p.m.; rm. 242, Van Pelt-Dietrich Library (Libraries). 

        Dark Matter Superfluidity; Justin Khoury, physics; 4 p.m.; rm. A4, DRL (Physics). 

        The Limits of Preventing Double Taxation Without Creating Opportunities for Nontaxation; Fadi Shaheen, Rutgers; 4:30 p.m.; rm. 214, Gittis Hall (Law). 

        Implementing Peace: Colombia in Comparative Perspective; Cynthia Arnson, Woodrow Wilson International Center for Scholars; 4:30 p.m.; rm. 253, Tanenbaum Hall (Law). 

        Artist Talk with Jeannette Montgomery Brown; 5:30 p.m.; Arthur Ross Gallery (ARG).

        Improving the Treatment and Outcomes for Dogs with Brachycephalic Obstructive Airway Disease; Jennifer Huck, Penn Vet; Hill Pavilion; 6 p.m.; RSVP: www.alumni.upenn.edu/surgerynovember2017 (Penn Vet; Penn Alumni). 

        Behavioral Production; Robert Stuart-Smith, PennDesign; 6:30 p.m.; Lower Gallery, Meyerson Hall (PennDesign).

        Object Histories: Inside Repatriation; Chip Colwell, author; 7 p.m.; Widener Auditorium, Penn Museum (Native American and Indigenous Studies). 

2
      Aging is More Than a Number: Unique Considerations in Studying Medication Use and Outcomes in Older Adults; Michael Steinman, UC San Francisco; 9 a.m.; Austrian Auditorium, CRB (CCEB). 

        Atomic-Scale Modeling of Surface Chemistry; Susan Sinnott, Penn State; 10:40 a.m; LRSM Auditorium (LRSM).

        Exploiting Vulnerabilities in the DNA damage repair for improved therapy; Alexandru Almasan, Cleveland Clinic; noon; rm. 8-146AB, Smilow Center (Radiation Oncology). 

        An Uphill Battle: Roles of Pch2/TRIP13 and HORMA Domain Proteins in Mitosis and Meiosis; Kevin Corbett, UC San Diego; noon; Austrian Auditorium, CRB (LRSM).

        Four Math Fairy Tales; Dima Burago, Penn State; 4:30 p.m.; rm. 4C8, DRL (Mathematics). 

        Part I: Selfless Being, Dosoretz Lecture; Leo Bersani, author; 4:30 p.m.; rm. 410 Fisher-Bennett Hall (English, Alice Paul Center). 

        Roman Paradise: Replicating the Empire in Ancient Roman Gardens; Annette Giesecke, University of Delaware; 4:30 p.m.; rm. 402 Claudia Cohen Hall (Classical Studies). 

        The Structure of Protest Cycles: Contagion and Cohesion in South Korea’s Democracy Movement; Paul Chang, Harvard; 4:30 p.m.; rm. B26, Stiteler Hall (Korean Studies).

        Anatomy of a Genocide: The Life and Death of a Town Called Buczacz; Omer Bartov, Brown; 5:30 p.m.; rm. 111, Annenberg School of Communication (Jewish Studies). 

        The Religious Center of the City of Knossos: Excavations of a Plot in the Modern Village; Athanasia Kanta and Monastiraki Amari, Greece; 5:30 p.m.; Rainey Auditorium, Penn Museum (History of Art, Museum). 

        When Ivory Towers Were Black. Lessons in Re-Imagining Universities and Communities; Sharon Sutton, Parsons School of Design; 6 p.m.; rm. B3, Meyerson Hall (PennDesign). 

3
      Foundations for a New Integrated Circuit Industry; Eugene Fitzgerald, MIT; 11 a.m.; Singh Center for Nanotechnology (Materials Science and Engineering). 

        Are Your All-American Jeans Made in India? Durkheim and the Double Myth of the Designer; Alexander Hoppe, sociology; noon; rm. 169, McNeil Bldg. (Sociology).

        Crafting History: Reflections on Some Sculpture from Roman Corinth; Catherine Vanderpool, Princeton; noon; Nevil Classroom, Penn Museum (AAMW).

        Future of Clinical Research and Application in the Era of Big Data; Eric Peterson, Duke; 12:30 p.m.; Flyers/76ers Surgery Theatre, White Bldg. (Medicine).

        The Local Lifting Problem for D_4; Bradley Weaver, UVA; 3:15 p.m.; rm. 4N30, DRL (Mathematics).

         Investigating the Link Between RNA and Polycomb Complexes in Gene Regulation; Roberto Bonasio, cell and developmental biology; 3:30 p.m.; rm. 248, Anatomy-Chemistry Bldg. (Biochemistry & Biophysics).

        From Academia to Industry: How to Commercialize Your Career; Jeffery Babin, engineering; 4 p.m.; Berger Auditorium, Skirkanich Hall (SEAS).

4      Nuestros Caminos: Celebrating the Work of Lanzando Lideres; Antonia Villarruel, Nursing; 2:30 p.m.; Golkin Room, Houston Hall; register: https://penn.reunioniq.com/ (Nursing, Alumni). 

        Connection Between Language and Cognition; Ilana Witten, Princeton; noon; Class of ’62 Auditorium, John Morgan Bldg. (Center for Cognitive Neuroscience).

        The Future of Higher Education; multiple speakers; 4 p.m.; Inn at Penn, St. Mark’s Room; register: jlindahl@upenn.edu(GSE). 

6
      The Future of US Foreign Policy Under Trump; Trudy Rubin, journalist; noon; Woodlands Ballroom C-D, Inn at Penn; RSVP: pasef@pobox.upenn.edu(PASEF).

        Design in the Humanities: New Fusions Between Philosophy and Technology; Mark Foster Gage, Yale; noon; Nevil Classroom, Penn Museum (Price Lab). 

        The Welfare Effects of Long-Term Health Insurance Contracts; Mike Whinston, MIT; noon; rm. G65, Huntsman Hall (Economics).

        On Pseudolikelihood Inference for Semiparametric Models with Boundary Problems; Yong Chen, biostatistics; noon; rm. 410, McNeil Bldg. (Economics).

        Synthetic Applications of Enzyme-Inspired Catalysts; David Michaelis, BYU; noon; Carol Lynch Lecture Hall, Chemistry Complex (Organic Chemistry).

        Molecular Mechanisms of Gene X Early Adversity Interactions: Implications for Developmental Risk or Resilience Trajectories; Elisabeth Binder, Max Planck Institute, Munich; 2 p.m.; rm. 10-146, Smilow Center (Smilow).

        The International Criminal Court’s Influence in Colombian Peace Processes; Luis Moreno-Ocampo, ICC; 2:30 p.m.; Perry World House (Law). 

        The Global Order and War on Terror: Expanding Options; Luis Moreno-Ocampo, ICC; 3:30 p.m.; Perry World House; register: www.law.upenn.edu (Law). 

        Undecidability in Number Theory; Bjorn Poonen, MIT; 3:30 p.m.; rm. A6, DRL (Mathematics). 

        Popular Science Before Missionary Science: The Case of Wu Qijun (1789-1847)’s (Re)invention of Botany; 3:30 p.m.; He Bian, Princeton; rm. 337, Claudia Cohen Hall (HSS). 

        The Exact Distribution of the t-ratio with Robust and Clustered Standard Errors
; Bruce Hansen, UW-Madison; 4:30 p.m.; rm. 410, McNeil Bldg. (Economics).

        Of Spring Songs and Scrolls: Orality and Visuality in the Vasanta Vilasa; Deven Patel, South Asian studies and Nachiket Chanchani, Michigan; 5:15 p.m.; Kislak Center, Van Pelt-Dietrich Library (English).

7      
Diversi-Tea with United Minorities Council; noon; Meyerson Room, Van Pelt-Dietrich Library (Penn Libraries). 

        The Singular Free Boundary in the Signorini Problem; Mariana Smit Vega Garcia, University of Washington; noon; rm. 3C8, DRL (Mathematics). 

        When Can a Computer Improve Your Social Skills?; Ehsan Hoque, University of Rochester; 3 p.m.; Wu and Chen Auditorium, Levine Hall (CIS).

        Equilibrium in Misspecified Markov Decision Processes
; Ignacio Esponda, UC Santa Barbara; 3:30 p.m.; rm. 395, McNeil Bldg. (Economics).

        Inference in Increasing Dimension; Fang Han, University of Washington; 3:30 p.m.; rm. 701, Blockley Hall (CCEB).

        The Challenges of Implying Causality at GWAS-Implicated Loci for Metabolic Traits; Struan Grant, pediatrics; 4 p.m.; rm. 12-146, Smilow Center (IDOM). 

        Revisiting the Ongoing Debate About Globalization; Ernesto Zedillo, former president of Mexico; 4:30 p.m.; rm. 100, Golkin Hall; register: www.law.upenn.edu (Law). 

        Conservatism in the Age of Trump; Ramesh Ponnuru, National Review; 5:30 p.m.; rm. 208, ARCH; register: www.fels.upenn.edu/event/1288 (Fels Institute).

8
      Long Shadows of the Arabian Nights in Weimar Cinema; Suzanne Gauch, Temple; noon; rm. 330, Fisher-Bennett Hall (Cinema Studies). 

        Antibody-mediated Neutralization of Flaviviruses: Hitting a Moving Target; Ted Pierson, NIH; noon; Austrian Auditorium, CRB (Microbiology).

        Using Innovation and Technology to Improve Outcomes for Emergency Cardiovascular Care; Marion Leary, emergency medicine; noon; rm. 213, Claire Fagin Hall (Nursing).

        Households or Banks: Who to Bail Out? David Zaaruck Valencia, economics; 12:30 p.m.; Kleinman Center Classroom, Fischer Fine Arts Library (Population Studies).

        Where the Pestilence Rages Most: Waterfront Infrastructure and a “Cure” for Yellow Fever, 1793-1822; Kathryn Lasdow, Columbia; 12:30 p.m.; rm. 105, McNeil Center (McNeil Center for Early American Studies).

        Assembly and Patterns in the Nanoworld and Beyond; Jerome Delhommelle, University of North Dakota; 3 p.m.; Wu and Chen Auditorium, Levine Hall (Engineering).

        Undecidability Everywhere; Bjorn Poonen, MIT; 3:30 p.m.; rm. A6, DRL (Mathematics).

        Designing Dissidence: Instituting and Inhabiting the Iranian Underground; Pamela Karimi, UMass Dartmouth; 3:30 p.m.; rm. 111, Annenberg School for Communication (Middle East Center).

         Career Talk
; Jennifer Gable, CHOP; 4 p.m.; Spady Room, Fox-Fels Hall; register: www.fels.upenn.edu/event/1310 (Fels Institute).

         Organelle Homeostasis in Development and Disease
; Anjon Audhya, UW-Madison; 4 p.m.; Tedori Family Auditorium, Levin Bldg. (Biology).

         Research Tea with STET
; Cristina Bicchiere, philosophy and psychology; 4 p.m.; Meyerson Conference Room, Van Pelt-Dietrich Library (Libraries).

         Statistical Physics of Complex Polymeric Molecules
; Robijn Bruinsma, UCLA; 4 p.m.; rm. A8, DRL (Physics).

         Democracy After Populism
; Jan-Werner Mueller, Princeton; 5 p.m.; Rainey Auditorium, Penn Museum (Wolf Humanities Center; Political Science).

         I Contain Multitudes: The Microbes Within Us and a Grander View of Life
; Ed Yong, The Atlantic; 6 p.m.; rm. 131, Hill Pavilion; RSVP: www.vet.upenn.edu/chmi2017 (Penn Vet).

         Lecture by Poet Claudia Rankine; 6:30 p.m.; ICA (Africana Studies, ICA).

9      Elliptic Curves and the Number 21; Bjorn Poonen, MIT; 3:30 p.m.; rm. A2, DRL (Mathematics).

         Patient vs. Provider Incentives in Long Term Care
; Martin Hackmann, UCLA; 3:30 p.m.; rm. 395, McNeil Bldg. (Economics).

         Mobilizing Without the Masses in China
; Diana Fu, University of Toronto; 4:30 p.m.; rm. B26, Stiteler Hall (Center for Study of Contemporary China).

         Belated Encounter: The Recovered Literary Legacy of H.G. Adler
; Sara Horowitz, York University; 5:15 p.m.; rm. 111, Annenberg School (Jewish Studies, Germanic Languages and Literatures).

10     Women of Fels: Coffee and Conversation with Maisha Leek; 10 a.m.; Fox-Fels Hall; register: www.fels.upenn.edu/event/1292 (Fels Institute).

         Education & Inequality
; Alec Gershberg, urban studies; noon; rm. 169, McNeil Bldg. (Sociology).

         Simulation and Storytelling: 3D Modeling of Ancient Sundials as a Digital Humanities Exercise
; Sebastian Heath, NYU; noon; Nevil Classroom, Penn Museum (History of Art).

         Evolving the Panda’s Thumb: The Case of the Land Ownership System in the United States
; Natalya Vinokurova, management; 2 p.m.; rm. 2034, Steinberg-Dietrich Hall (History).

         Original Sins: The Stoics on Mistakes and Moral Progress
; Jacob Klein, philosophy; 3 p.m.; rm. 402, Claudia Cohen Hall (Philosophy).

         Servants of the Seasons: Itinerant Labor, Migration, and Sovereignty in the Early Modern World
; Molly Warsh, University of Pittsburgh; 3 p.m.; Stephanie Grauman; Wolf Room, McNeil Center (McNeil Center for Early American Studies).

         Public Policy in Practice with Harold Ford Jr.; Harold Ford Jr., former congressman and managing director of Morgan Stanley; 5:30 p.m.; rm. 110, Irvine Auditorium; register: www.fels.upenn.edu/event/905 (Fels Institute).

12     The Musician’s Life; Nikolaus Xanthoulis, National Archaeological Museum, Athens; 2 p.m.; Penn Museum (Museum).

13     Structural Drivers of Carbon Emissions: New Research on Domestic Inequality and Time Use; Juliet Schor, Boston College; noon; rm. 103, McNeil Bldg. (Population Studies).

         Strong Second-Order Set Theories Do Not Have Least Transitive Models
; Kameryn Williams, CUNY; 3:30 p.m.; rm. 4C8, DRL (Mathematics).

         Demanding Inclusion: People with Disabilities and Computer Technology
; Elizabeth Petrick, New Jersey Institute of Technology; 3:30 p.m.; rm. 337, Claudia Cohen Hall (HSS).

         Uniform Inference in Panel Autoregression
; John Chao, University of Maryland; 4:30 p.m.; rm. 410, McNeil Bldg. (Economics).

         A Lost Queen of the Sun? Tel Beth Shemesh, the Age of Amarna, and the Mysterious “Mistress of the Lions”
; 5 p.m.; Zvi Lederma, director, Tel Beth Shemesh Expedition; Classroom 2, Penn Museum (Katz Center).

         Stirring the (Honey) Pot: On Performative Feminist Methodologies
; E. Patrick Johnson, Northwestern; 5 p.m.; LGBT Center (Africana Studies, LGBT Center).

         Lyric Vessels
; Aden Kumler, Chicago; 5:15 p.m.; Kislak Center, Van Pelt-Dietrich Library (English).

14     
RCR and Vulnerable Populations
; Mark Ersek and Karen Hirschman, nursing; 10 a.m.; rm. 112, Claire Fagin Hall (Nursing).

         Untethered-Overcoming Energy and Bandwidth Limits of Wireless Sensor Networks
; Roy Olsson III, Microsystems Technology Office; 11 a.m.; rm. 337, Towne Bldg. (Engineering).

         Melding Immunology and Genomics to Define New Therapies for Pediatric Cancers
; John Maris, CHOP; noon; Caplan Auditorium, Wistar Institute (Wistar).

         Latin American and Latino Studies Internal Speaker
; Jennifer Pone de Leon, English; noon, Silverstein Forum, Stiteler Hall (Latin American and Latino Studies).

         Different Ways of Teaching Theory; Melissa Sanchez, English; 3:30 p.m.; rm. 330, Fisher-Bennet Hall (English).

        
Network Formation and Bargaining in Vertical Markets: The Case of Narrow Networks in Health Insurance; Soheil Ghili, Yale; 3:30 p.m.; rm. 103, McNeil Bldg. (Economics).

        
Organizational Capital, Managerial Heterogeneity, and Firm Dynamics; Andrea Prat, Columbia; 3:30 p.m; rm. 395, McNeil Bldg. (Economics).

        
Development, Metabolism, and Endocrine Functions of Marrow Adipose Tissue; Ormond MacDougald, University of Michigan; 4 p.m.; rm. 12-146, Smilow Center (IDOM). 

        
Research Tea; Scott Francis, French and francophone studies; 4 p.m.; Meyerson Conference Room (Libraries).

        
No God but Spinoza’s: Spiritual and Philosophical Influences on Einstein’s Thought; Rebecca Goldstein, novelist; 5 p.m.; Class of 1978 Orrey Pavilion, Van Pelt-Dietrich Library; RSVP: bit.ly/2yfCbgN (Katz Center). 

15
     New insights into Flavivirus Host Tropism and Pathogenesis; Alex Ploss, Princeton; noon; Austrian Auditorium, CRB (Microbiology).

        
Knowledge by the Slice: Radio Free Poetry: PennSound@14; Charles Bernstein and Chris Mustazza, English; noon; Café 58, Irvine Auditorium (Knowledge by the Slice). 

        
Introduction to Innovation at Penn Medicine; Megan Mariotti, Penn Medicine; noon; rm. 213, Claire Fagin Hall (Nursing). 

        
Discovery and Development of High Performance Materials through Collaborative Innovation; David Devore, Dow Chemical Company; 3 p.m.; Wu and Chen Auditorium, Levine Hall (Engineering). 

        
Occupational Hazards and Social Disability Insurance; David Wiczer, St. Louis FED/Washington University; 4 p.m.; rm. 167-8, McNeil Bldg. (Economics).

        
Research Tea; Scott Francis, romance languages; 4 p.m.; Meyerson Conference Room, Van Pelt-Dietrich Library (Penn Libraries). 

        
Achieving Long-Term Justice: The Social Dimensions of Peace in Colombia; Helena Alviar, Harvard; 4:30 p.m.; rm. 253, Tanenbaum Hall (Law). 

        
Distinguished Jurist Lecture: The Procedural Implementation of Enhanced Scrutiny; Travis Laster, Delaware Court of Chancery; 4:30 p.m.; rm. S245A, Silverman Hall (Law). 

        
Latitudes: Affect, Immanence, and Politics in Latin American Anti-Literature; Adam Joseph Shellhorse, Temple; 5 p.m; rm. 329-A, Max Kade Center (Latin American and Latino Studies, Latitudes).

        
Why We Are (Still) Posthuman; N. Katherine Hayles, Duke; 5 p.m.; Rainey Auditorium, Penn Museum (Wolf Humanities Center). 

        
Curing Blindness and the Himalayan Cataract Project;Geoff Tabin, Himalayan Cataract Project; 6 p.m.; Law Auditorium, Jordan Medical Education Center; RSVP: tinyurl.com/geofftabin2017 (Global Health).

16
     RNA- and Membrane-Mediated Virus Assembly; Michael Hagan, Brandeis; noon; Austrian Auditorium, CRB (LRSM).

        
The Gordion Cultural Heritage Program as Public Engagement; Ayse Gursan-Salzmann, Penn Museum; 12:30 p.m.; Penn Museum (Museum).

        
In Pursuit of Digital Biomarkers; Deborah Estrin, Cornell; 3 p.m.; Wu and Chen Auditorium, Levine Hall (CIS).

        
Israel’s Two-State Solution in an Evolving U.S. Foreign Policy; Tzipi Livni, Former Minister of Foreign Affairs and Vice Prime Minister of Israel; 4 p.m.; rm. 100, Gittis Hall; register: www.law.upenn.edu (Law). 

        
China’s FDI in the United States; Daniel Rosen, Rhodium Group; 4:30 p.m.; rm. B26, Stiteler Hall (Center for Study of Contemporary China).

        
States of Religious Freedom; Leigh Schmidt, Washington University; 4:30 p.m.; Silverstein Auditorium, Stiteler Hall (DCC, Religious Studies). 

17
     Career Talk with Kim R. Ford; noon; Fox-Fels Hall; register: www.fels.upenn.edu/event/1311 (Fels Institute).

        
Race, Ethnicity & Immigraion; Shantee Rosado, sociology; noon; rm. 169, McNeil Bldg. (Sociology).

        
Master Class: The Art of the Doc; Barak Heymann, filmmaker; 1 p.m.; rm. 401, Fisher-Bennett Hall (Cinema Studies).

        
On Duels and Designs: French and German Modernism at the Deutscher Werkbund Exhibition, Paris 1930; Alisa Chiles, history of art; 3:30 p.m.; rm. 113, Jaffe Bldg. (History of Art).

         Unexpected Ways that RNAs are Processed, Regulated, and Function
; Jeremy Wilusz, biochemistry and biophysics; 3:30 p.m.; rm. 248, Anatomy-Chemistry Bldg. (Biochemistry and Biophysics). 

         Take Up Space! Self-Efficacy and
Feminists Tackling Anti-Black State Violence; panel discussion; 4:30 p.m.; Rainey Auditorium (Museum, Africana Studies).

18     The Afterlife of Egyptian Kings; David Silverman and Eckley Brinton Coxe, Egyptology; 3:30 p.m.; rm. 345, Penn Museum; tickets: www.penn.museum/ (Museum). 

20
     RCR and Research Misconduct; Connie Ulrich, nursing; 11:30 a.m.; rm. 110, Claire Fagin Hall (Nursing).

        
Betting the House: How Assets Influence Marriage Selection, Marital Stability, and Child Investments: Corrine Low, business economics and public policy; noon; rm. 103, McNeil Bldg. (Population Studies).

        
Many Natures, One Planet:  the IPBES Global Assessment of Biodiversity and Ecosystems; Eduardo Brondizio, Indiana University; noon; rm. 345, Penn Museum (Anthropology, Latin American and Latino Studies). 

        
The Medical Context of the Scientific Revolution; Hiro Hirai, Radboud University, Netherlands; 3:30 p.m.; rm. 337, Claudia Cohen Hall (HSS).
 
       
A Prince Went Up a Tree and Climbed into Colonial Typography; Steffi Dippold, Kansas State; 5:15 p.m.; Kislak Center, Van Pelt-Dietrich Library (English).

21
     Coordination Chemistry of +3 Actinides; Stosh Kozimor, Los Alamos National Labs; noon; Carol Lynch Lecture Hall, Chemistry Complex (Chemistry).

        
The Ubiquitin Ligase RNF5 in Fine Tuning Immune Checkpoint and Gut Microbiome Control of Cancer; Ze’ev Ronai, Stanford; noon; Glen Gaulton Auditorum, BRB (AFCRI). 

27
     Domesticating Human Rights: Reproductive Justice and the Last Utopia, Work-in-Progress; Zakiya Luna, UC Santa Barbara; noon; GSWS/APC Conference Room, 3810 Walnut St (GSWS).

        
Local-Global Principles for Homogeneous Spaces and Gerbes over Function Fields of Arithmetic Curves; Bastian Haase, Emory; 3:15 p.m.; rm. 4N30, DRL (Mathematics). 

        
Visions of Life in the Land of Change: The Goldfish as Pet and Experimental Organism in Twentieth-Century China; Lijing Jiang, Yale; 3:30 p.m.; 337, Claudia Cohen Hall (HSS). 

        
The New Oxford Edition of ‘Paradise Lost’ and Early Publishing History; David Loewenstein, Penn State; 5:15 p.m.; Kislak Center, Van Pelt-Dietrich Library (English). 

28
     Mechanics of Arteries in Health and Disease; Jay Humphrey, Yale; 10:45 a.m.; Wu and Chen Auditorium, Levine Hall (MEAM).

        
Notch signaling in cancer and immunity; Ivan Maillard, University of Michigan; noon; Glen Gaulton Auditorium, BRB (AFCRI).

        
A World Accustomed to Itself: The Overlapping Temporalities of Settler Colonial and Genocide Studies; Ned Blackhawk, Yale; 4:30 p.m.; rm. 209, College Hall (History).

29
     New Kids on the Block; Ariana Chao, Sara Jacoby and Karen Lasater, nursing; noon; rm. 213, Claire Fagin Hall (Nursing). 

        
Passing on the Half Dollar: Fugitivity and Print Capitalism; Eva Latterner, UVA; 12:30 p.m.; rm. 105, McNeil Center (McNeil Center for Early American Studies).

        
Transcriptional Regulation of Metabolism; Mitchell Lazar, PSOM; 4 p.m.; rm. 11-146, Smilow Center (CVI). 

        
Incentive Constrained Risk Sharing, Segmentation, and Asset Pricing; Pierre-Olivier Weil, UCLA; 4 p.m.; rm. 167-8, McNeil Bldg. (Economics).

 
        Rethinking Nicotine Addiction Treatment: Considerations of State vs. Trait; Elliot Stein, NIDA-IRP; 4 p.m.; rm. 140, John Morgan Bldg. (Mahoney Institute).
 
       
Striped Ground States in the Hubbard Model; Steve White, UC Irvine; 4 p.m.; rm. A8, DRL (Physics). 
 
       
Assessing the Trade-Offs Between Expensing and Interest Deductibility in Corporate Tax Reform; Joseph Rosenberg, law; 4:30 p.m.; rm. 214, Gittis Hall (Law). 

30
     New Structural Mechanisms for DNA Repair of Bulky Lesions and Interstrand Crosslinks; Brandt Eichman, Vanderbilt; noon; Austrian Auditorium, CRB (Biochemistry & Biophysics).
 
       
What is a “Difficult” Subject and How Should We Teach It? Karen Redrobe, cinema studies; noon; rm. 330, Fisher-Bennett Hall (English).
 
         Equilibrium Provider Networks: Bargaining and Exclusion in Health Care Markets; Robin Lee, Harvard; 3:30 p.m.; rm. 103, McNeil Bldg. (Economics).
 
        Novel Frameworks for Inference of Selection Acting on Variants, Genes, and Pathways
; Sohini Ramachandran, Brown; 4 p.m.; Tedori Family Auditorium, Levin Bldg. (Biology).
 
       
Non-Euclidean Virtual Reality; Sabetta Matsumoto, Georgia Tech; 4:30 p.m.; rm. 4C8, DRL (Mathematics).  
 
       
The 19th CCP Congress and Elite Politics; 4:30 p.m.; rm. B26, Stiteler Hall (Center for Study of Contemporary China).
 
       
Of Mice, Dogs and Men: Transforming Cancer Outcomes Through Comparative Oncology; Cheryl London, Tufts; 6 p.m.; 380 University Avenue; RSVP: rauers@vet.upenn.edu (Penn Vet).