Faculty Senate of the University of Pennsylvania

Members of the Senate Executive Committee (SEC), 2014-2015

Officers

Claire Finkelstein (Law), Chair
Reed Pyeritz (PSOM/Medicine), Chair-Elect
Dwight Jaggard (SEAS/Electrical & Sys. Eng.), Past Chair
Susan Yoon (GSE), Secretary
Lydie Moudileno (SAS/Romance Languages)
Stephen Phipps (SAS/Earth & Environ. Sci.), Past Secretary

At-Large Representatives

Gustavo Aguirre (Vet/Clinical Studies)
Paulo Arratia (SEAS/Mechanical Eng.)
Christine Bradway (Nurs./ Biobehavioral & Health Sci.)
Delphine Dahan (SAS/Psychology)
Julie Fairman (Nursing)
Martha Farah (SAS/Psychology)
David Grazian (SAS/Sociology)
James Lok (Vet/Pathobiology)
Salimah Meghani (Nurs./ Biobehavioral & Health Sci.)
Angela Mills (PSOM/Emergency Medicine)
Philip Rea (SAS/Biology)
Florian Schwarz (SAS/Linguistics)

Assistant Professor Representatives

Brian Gregory (SAS/Biology)
Ani Nenkova (SEAS/Computer and Info. Sci.)
Victor Preciado (SEAS/Electrical & Sys. Eng.)

PASEF Representative

Martin Pring (PSOM/Physiology)

Constituency Representatives

1. Annenberg School for Communication
Guobin Yang (Annenberg)
2. School of Arts & Sciences: History
Firoozeh Kashani-Sabet (SAS/History)
3. School of Arts & Sciences: Anthropology, History of Art, Music
Carol Muller (SAS/Music)
4. School of Arts & Sciences: Mathematics
Ron Donagi (SAS/Mathematics)
5. School of Arts & Sciences: Biology
Brent Helliker (SAS/Biology)
6. School of Arts & Sciences: Chemistry, Earth & Environmental Science, History & Sociology of Science
Joseph Subotnik (SAS/Chemistry)
7. School of Arts & Sciences: Classical Studies, Germanic Languages and Literatures, Romance Languages, Slavic Languages and Literatures
Fabio Finotti (SAS/Romance Languages)
8. School of Arts & Sciences: Economics
Holger Sieg (SAS/Economics)
9. School of Arts & Sciences: English
Bob Perelman (SAS/English)
10. School of Arts & Sciences: Linguistics, Philosophy
Jianjing Kuang (SAS/Linguistics)
11. School of Arts & Sciences: East Asia Languages & Civilizations, Near Eastern Languages & Civilizations, Religious Studies, South Asia Studies
Justin McDaniel (SAS/Religious Studies)
12. School of Arts & Sciences: Physics & Astronomy
Masao Sako (SAS/Physics & Astronomy)
13. School of Arts & Sciences: Political Science
Brendan O’Leary (SAS/Political Science)
14. School of Arts & Sciences: Psychology
Loretta Flanagan-Cato (SAS/Psychology)
15. School of Arts & Sciences: Sociology, Criminology
Melissa Wilde (SAS/Sociology)
16. School of Dental Medicine
Eric Stoopler (Dental)
17. Graduate School of Education
Doug Frye (GSE)
18. School of Engineering: Bioengineering, Chemical and Biomolecular Engineering, Materials Science & Engineering, Mechanical Engineering & Applied Mechanics
TBA
19. School of Engineering: Computer & Information Science, Electrical & Systems Engineering
Alejandro Ribeiro (SEAS/Electrical & Systems Engineering)
20. School of Design
Jackie Tileston (Design/Fine Arts)
21. School of Law
Tobias Wolff (Law)
22. Perelman School of Medicine: Biochemistry & Biophysics, Biostatistics & Epidemiology, Center for Bioinformatics, Cancer Biology, Cell & Developmental Biology, Biostatistics Division, Pathology
Douglas Wiebe (PSOM/Biostatistics and Epid.)
23. Perelman School of Medicine: Anesthesia, Obstetrics & Gynecology, Radiation Oncology
David Smith (PSOM/Anesthesiology & Critical Care)
24. Perelman School of Medicine: Dermatology, Family Medicine, Ophthalmology, Orthopedic Surgery, Otorhinolaryngology, Psychiatry
Falk Lohoff (PSOM/Psychiatry)
25. Perelman School of Medicine: Epidemiology Division, Genetics, Medical Ethics, Microbiology, Neuroscience, Neurosurgery, Pharmacology, Physiology
Jon Lindstrom (PSOM/Neuroscience)
26. Perelman School of Medicine: Dept of Medicine: Allergy & Immunology, Cardiovascular Medicine, Endocrinology, Diabetes & Metabolism, Infectious Diseases, Gastroenterology, Pulmonary, Renal Electrolyte, Division of Sleep Medicine, Experimental Therapeutics
Paul Lanken (PSOM/Medicine)
27. Perelman School of Medicine: Dept of Medicine: General Internal Medicine, Geriatrics, Hematology, Hypertension, Translational Medicine and Human Genetics, Rheumatology, Emergency Medicine, Neurology, Rehabilitation Medicine
Michael McGarvey (PSOM/Neurology)
28. Perelman School of Medicine: Pediatrics
Maully Shah (PSOM/Pediatrics)
29. Perelman School of Medicine: Radiology, Surgery
Richard Shlansky-Goldberg (PSOM/Radiology)
30. School of Nursing
Eileen Lake (Nursing)
31. School of Social Policy & Practice
Toorjo Ghose (School of Social Policy & Practice)
32. School of Veterinary Medicine: Animal Biology, Pathobiology
Narayan Avadhani (Vet/Animal Biology)
33. School of Veterinary Medicine: Clinical Studies-New Bolton Center, Clinical Studies-Philadelphia
Erika Krick (Vet/Clinical Studies Phila.)
34. Wharton School: Accounting, Health Care, Insurance & Risk, Operations & Information Management, Statistics
Robert A. Stine (Wharton/Statistics)
35. Wharton School: Finance, Legal Studies & Business Ethics, Business & Public Policy
Karen Lewis (Wharton/Finance)
36. Wharton School: Management, Marketing, Real Estate
Christophe Van den Bulte (Wharton/Marketing)

Contact The Faculty Senate

Fisher Hall

Office of the Faculty Senate

Box 9 College Hall
Philadelphia, PA 19104-6303

(215) 898-6943

Faculty Senate Tri-Chairs


Faculty Senate Chair


Faculty Senate Chair-Elect


Faculty Senate Past Chair